Fulgusori de nov-dec 2009 (30)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crissa13 spune:

Buna seara,

Monis , sa ii treaca mofturile lui Santi.

Andre succes maine, poate poti sa te odihnesti la noapte.

laura super martisoare!!!

dymomo ce bine ca danut este bine si ca ii prieste noul laptic!

La multi ani sarbatoritilor!!!

simina am vazut pozele, ai o casa foarte frumoasa!!

ramonik si noi tot cu rutina suntem, cred ca asa e la varsta asta.

robert nu a facut febra de la vaccin, dar este foarte marait. de cateva zile imi doarme destul de multicel ziua, el care de obicei dormea maxim 2 adunate, sper sa il tina perioada asta cu somnul.

am pus poze noi la semnatura, pt cine vrea sa vada ce mult am crescut noi!!

va pup

mamica implinita de bebe Robert Andrei (14 decembrie 2009)
poze bb Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Mama se simte bine. Dr spune ca a scos toata tumoara. Pentru prima data, dupa ani de zile, mama nu mai simte o presiune in cap. Ea inainte dormea pe 2 perne mari plus una mica. Acum, poate si ea se doarma doar pe o perna. Si stiti cum sunt alea de spital, lesinate fara fulgi. Au dat-o la salon de ieri. Chiar m-a sunat ea. Am fost surprinsa. Ea lasase tel la cineva din salon care era reporterul nostru in direct. Ne-a zis dr ca operatia a decusr mult mai bine decat s-ar fi asteptat. Problema era ca tumora intrase pe un sinus. Frica noastra era ca nu o poate scoate pe toata, dar a reusit, slava Domnului. El spune ca nu era tumora canceroasa, dar totusi pt linistea noastra a trimis la IML o proba. A avut meningion, adica o formatiune tumoarla 100% necanceroasa.


Azi a venit bona. AM stat cateva ore impreuna. Este o d-na la vreo 55 de ani. Este ok. Nu pot sa spun ca ma topesc de pe ea dar nici ca nu imi place. Porbabil ca nici o bona nu este perfecta pt copilul meu. Numai mama ar fi fost buna. Dar asta e! Mergem inainte cu ea. Oricum, se vede ca stie sa se comporte cu copii. Pinky nu a plans la ea in brate. Se uitat la ea cum ii vorbeste.


Eu am inceput sa scriu planificarile. Cand am plecat, m-au pus sa scriu pana vin, sa fie tot planningul gata. Acum, eu gasesc numai pt luni. AM usoare emotii. In primul rand plec si las fata pe mana unui strain. In al doilea rand, mi-e frica ca am uitat ce trebuie sa fac. Oricum, copii mei de abia ma asteapta. Si mai ales cei care trebuie sa ma inlocuiasca. Sper sa pot obtine un program mai scurt, macar o luna doua.


AM fost si eu la Baby expo. AM dansat salsa (cica! ) Am avut un dans in mine de numa-numa. Binenteles ca toti au iesit pe locul intai. Pe noi ne-a nominalizat primii. "Locul inati pt Cezara, cel mai mic bebe de la Salsa Baby". Am primit o crema pt mine, pt refarcerea pielii de dupa nstere si pt bebe nici cubulete de plus care potrivite formeaza un cuvant sau niste forme geometrice, etc. Preturile mi se par cam mari pe acolo. AM fost intr-o mare viteza. Am cumparat vreo 2 juacrii de la Primii PAsi, si suzete, ciocuri si manere de la Avent ca sa transform biberoanele in cani de baut. I-am cumparat lui Zbuciumix hainute si un puzzle de lemn eco. Pt Cezara nu am luat haine ca am destule. AM mai primit ieri o sacosa de haine de la cineva, de la care nu ma asteptam. Am haine pana la vreo 3 ani. SI ma mai asteapta o mamica de la scoala cu o sacoasa de hainute de la fata ei pt Ceazara.

My_lady

Ionela



Fetelor, sa nu va suparati ca o sa fiu mai absenta pe aici, dar o sa am multa treaba. Oricum ma gandesc la voi si sunt alaturi de voi.

Poze noi cu Pinky de la 2 luni (nascuta in 09.12.09)

www.youtube.com/watch?v=eAQj284jG3o" target="_blank"> Varul Zbuciumix iubeste pe verisoara Atomix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lalu_79 spune:

Citat:
citat din mesajul lui monica_80

lalu, ma bucur mult de tot ca ai scapat si totul e ok acum. te mai doare probabil vreo 2-3 zile dar din ce in ce mai putin si apoi ai sa te simti foarte bine. eu personal dupa operatie mi-a parut rau ca nu ma dusesem mai devreme si a trebuit sa trec prin asemenea cosmar ca si tine, cand de fapt totul ar fi putut fi mai simplu, dar de unde sa stii..
ce ti-a spus dr, dupa cat timp poti sa alptezi la sanul respectiv? mie mi-a zis ca dupa 10-14 zile, dar copilul nu a mai vrut sa suga de la sanul acela sub nici o forma (in urma operatiei a ramas mai tare), asa ca eu alaptez acum cu un singur san (am stimulat treptat productia de lapte), iar celalalt nu mai produce lapte. sper ca la tine sa nu-ti refuze sanul, dar daca totusi se intampla, nu dispera, se poate si altfel.
te si multa multa sanatate (odihneste-te cat mai mult).

de scump Maria 13.12.2009


Monica, la mine a fost mai complicat, m-am dus f tarziu si infectia era f mare.Mi-a pus 2 tuburi de dren, astazi am fost sa-mi schimbe pansamentul si nu mi le-a scos inca, sanul e inca inflamat si rosu....in fine, mi-a zis ca trebuie sa intervenim in forta cu antibioticele pt a rezolva infectia si sa nu mai alaptez nici din celalalt san.Maine merg din nou sa-mi schimbe pansamentul si sper sa am vesti mai bune...a spus ca maine o sa ma panseze astfel incat sa pot sa mulg si sanul bolnav, ca sa nu pierdem lapticul...si ca spera sa evitam ablactarea.Totul depinde de cum evolueaza situatia...Ieri eram fericita ca am scapat, azi am inteles mai bine ca inca nu se stie.Si sunt in butoi rau de tot....ce tot spun, sunt sub butoi...
Luni avem si rezultatul la antibiograma si o sa adaptam tratamentul.Am mare incredere in medic, e de nota 20!Mi-a urat 'la multi ani' pt fetita (maine face 3 luni)...ca e micuta si mai are nevoie de lapticul meu, sa incercam sa evitam ablactarea.

As mai fi avut multe de spus, dar sunt prea trista....astept sa ma mai refac si promit sa fiu cu voi in fiecare zi.M-ati sustinut si incurajat, a contat enorm!!!Va multumesc!

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissa13 spune:

lalu mult sanatate, sa dea DD iti treaca si sa nu pierzi lapticul!!

mamica implinita de bebe Robert Andrei (14 decembrie 2009)
poze bb Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrecluj spune:

Lalu Te imbratisez cu drag, sper sa nu pierzi lapticul si sa scapi de chin. Noi am nascut in aceeasi zi? Chiara Ada, vita mia , Chiara creste Odiseea plecarii noastre acasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lalu_79 spune:


fulgusorilor sarbatoriti astazi!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Ooooof, Lalu... Ce antibiotice iei?

Ramonika, mastita inseamna o imflamatie a sanului, e favorizata de staza laptelui in san (ca nu-i golit bine sanul sau ca se infunda ceva canale). Daca staza persista atunci apare si infectia. De obicei calea de intrare a microbilor sunt mici leziuni (rani) la nivelul mamelonului, si da de cele mai multe ori infectia e stafilococica.


Diana cu Vlad(16.05.04)(bebelus, copilas)&Timeea (18.05.06) & Teodora (11.11.09)
Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nov.dec2009 spune:

cap 31

Mamici de fulgusori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lylyana.ion spune:

Lalu,

Monis, sper sa treaca repede mofturile lui Santi

Laurici, m-ai terminat cu portofelu'

Dankutza, succes luni si cu bona si la scoala!! ma bucur ca ai vesti bune de la mama

Andre, musafirii aia ar trebui sa se gandeasca si ei ca totusi ai un copilas de 3 luni...

eu iar am ramas singura acasa

Lili, mami de Alexandru (18.11.2009)
pozicile noastre

varsta noastra

"Cateodata uitam ca copiii abia au ajuns pe pamant. Sunt ca mici extraterestii:sub forma de energie nestavilita si potential in stare pura. Se afla aici intr-un fel de misiune exploratorie si tot ce incearca sa faca este sa inteleaga ce le trebuie sa fie oameni."
Copilul de pe Marte-Menno Meyjes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu_seby spune:

Citat:
citat din mesajul lui cosicel

Am vazut ca nu se gaseste Rotarix la Matei Bals.

Eu l-am cumparat din spital, luna trecuta, dar din pacate pt ca bebe are probleme cu alimentatia, ne-a fost contraindicat, asa ca daca il vrea cineva, il vind la pretul la care l-am cumparat(250Ron).

Cosi


M-ar interesa pe mine doza de Rotarix. Dc e cumparat din spital ma gandesc ca nu tr sa imi fac probleme cu privire la data valabilitatii si a modalitatii de pastrare (la frigider).

poponitzu' meu Matei-Andrei

Credinta face totul posibil, Dragostea face totul usor :)

Mergi la inceput