Cresterea prepelitelor (2)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihain2010 spune:

Marius: Cand vorbeam ieri erau iesiti 23 de pui. Pana azi la pranz aveam 32. Acum am fost vreo 3 ore in oras si cand m-am intors am gasit in incubator vreo 17 - 20 (inca nu i-am scos) si inca mai ies si acum.

Pentru incalzit la o cutie 50/30 am folosit 4 becuri de 15 wati - 2 pe direct si 2 prin variator (le tin aproape stinse pe astea din urma) si am in jur de 39 grade C. Initial am mers cu 3 becuri, toate prin variator, dar am avut surpruza ca s-a ars variatorul si cand am ajuns acasa era rece in cutie. Noroc ca eram in probe si nu aveam inca pui. In varianta 2 + 2, daca se arde variatorul raman cele 2 pe direct (aprox. 34 grade C). Cutia are capac pe care pe o parte il tin ridicat 2 - 3 cm. In jurul cutiei de plastic am lipit pampersi pentru catei ca s-o izolez. Pentru apa am pus adapatori pentru papagali si vad ca e ok.

Mancare le-am dat direct in cutie (asa spunea cineva pentru primele 2 zile si vad ca e bine (chiar daca poate putina risipa). Dau putin si des. Azi voi improviza si ceva pentru mancare.

Le-am pus ci oxivit. Si la pui e tot 5 zile pe luna?

Succesuri!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihain2010 spune:

Apropo: cand scoteam puii ascultam ouale ramase in incubator si se auzeau pocnituri si de aceea am decis sa mai las incubatorul 1 zi (si bine am facut).

Marius: pretul tau e ok, eu nu am gasit pe aici. Avantajul la cele de 200 ron e ca au 3 relee, deci poti pune la 3 cutii un singur termostat.

Cu aerul conditionat nu stiu ce sa zic. Face curent si e rece. Probabil co depinde de orientare, marimea camerii, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki71 spune:

Cat timp trebuie sa le pun oxivit in apa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihain2010

Apropo: cand scoteam puii ascultam ouale ramase in incubator si se auzeau pocnituri si de aceea am decis sa mai las incubatorul 1 zi (si bine am facut).

Marius: pretul tau e ok, eu nu am gasit pe aici. Avantajul la cele de 200 ron e ca au 3 relee, deci poti pune la 3 cutii un singur termostat.

Cu aerul conditionat nu stiu ce sa zic. Face curent si e rece. Probabil co depinde de orientare, marimea camerii, etc.

Stiu asa este - inca ma gandesc ce solutie sa adopt. Aerul recit va intra de afara prin difuziune cumva nu direct. Cat sa mentina o temperatura "mai normala". Sau poate gasesc alte solutii cine stie?

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui kiki71

Cat timp trebuie sa le pun oxivit in apa?

Eu le pun din prima zi pana pe la ziua 14-15 apoi renunt si le pun doar apa.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihain2010 spune:

Pentru Oxivit cartea zice 5 zile pe luna.

Sa nu fie prea mult 15 zile, pentru ca are si antibiotic. Mai studiez. Ma gandeam sa le pun 5 - 6 zile si apoi eventual niste vitamine ceva, fara antibiotice.

Am 71 de pui si inca mai ies!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

http://www.romvac.ro/p/OXIVIT-S-1KG

Asa se pare. Eu nu am avut reactii adverse, insa am sa intrerup de acum dupa cinci zile. Am sa le adminsitrez doar vitamine suplimentar. Apropo voi le dati ceva anume in plus?


Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihain2010 spune:

Ma gandesc ca poate ar fi bine cu un supliment de vitamine (nu in exces).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui kiki71

Marius dupa ce imi dau seama daca este cocos sau gainusa?

Eu deja le cam stiu si dupa cum isi tin capul, pieptul, cocosii sunt mai artagosi, isi ridica capul sunt mai semeti, "canta" se ridica pe picioare. Fetele se lasa pe picioare, sunt mai joase mai rotunde, isi lasa aripile cu varfurile in jos.... in fine asta ar fi. Nu gresesti daca te uiti la cloaca.


Scuze pentru "off topic", dar cu acest raspuns ai descris foarte bine si diferenta dintre un mascul si o femela perus.
Am pomenit de ei, pentru ca am exemplu concret, in colivie.

Album 1 + Album 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki71 spune:

De azi de la ora 12 au inceput sa iasa puii si din ea de-a doua clocitoare. Sunt atat de dragalasi, iar eu fericita si astept sa vedem cti ies din aceasta clocitoare, cred ca asta a fost mai buna pentru ca au iesit din a 17a zi de incubat.
Toate bune la toti!

Mergi la inceput