Cresterea prepelitelor (2)

Cresterea prepelitelor (2) | Autor: liliana_28

Link direct la acest mesaj

Important de citit
Capitole anterioare:1



Buna,

Am vazut ca multi vreti sa ma sunati si chiara stept telefoanele voastre. De aceea am si postat numarul de telefon.
La net am acces mai greu asa ca am s araspund pe forum mai cu intarziere.
Astazi au inceput sa imi iasa si mie puiutii......ce mi-s dragi.

Liliana

Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici

www.dropshots.com/liliana_28" target="_blank">Calinut

32+ Maria Madalina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihain2010 spune:

Marius, de ce ma incurci? Cand am uniformizat si eu temperatura, tu imi spui ca le trebuie si zone mai reci. Pai e frumos asa?! Glumeam.

Eu am gasit de cumparat niste cutii din plastic (nu foarte mari, dar nici foarte mici - 50/30/26)si nu stiam cam cate mi-ar trebui. Am pus la incubator 130 de oua dar nu stiu ce v-a iesi. Ma gandesc ca fiind de plastic sunt mai usor de curatat. Si daca treaba nu merge le pot folosi la altceva. Au si capac.

Multumesc ptr. sfaturi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

50/30/26 cm? Care este inaltimea?

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihain2010 spune:

L = 50, l = 30, h=26.
Pentru incalzire am trecut la 3 becuri de 15w (mici, de frigider). Am intre 34 si 40 gr. C (depinde de zona - evident maxim sub bec). Astazi am cumparat si un variator sa mai pot "stinge" putin becurile ca sa ajung cu 2 - 3 grade mai jos.
Sper sa fie OK.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Inaltimea este mica din punctul meu de vedere. Dar si becurile sunt mai Ok. Insa nu le mai poti ridica asa incat sunt (sau vor fi) cam aproape de pui. Dupa 1.5 sapatamani le dau penele si va trebui sa gasesti o varianta (de exemplu sa nu fie decat partial acoperita - caldura sa fuga sus). Eu de la 2-3 saptamani am scos complet becul incandescent deoarece ele produc caldura si am pus bec economic.
Variator inseamna potentiometru?

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihain2010 spune:

Da, e o chestie care se foloseste pentru reducerea luminii din incapere (in loc de intrerupator). Deci cand becurile se vor aprinde mai putin, vor da si mai putina caldura. Poti sa-l folosesti pentru toate becurile sau numai pentru o parte din ele. Depinde cata caldura / lumina vrei.

Cea mai buna varianta e cu un termostat, dar nu am gasit inca unul potrivit (cele mai multe, si accesibile ca pret, merg pana in 30 grade C, iar noi avem nevoie de 35 - 40 gr. C.

Prima varianta, cu variator de tensiune, presupune o temperatura relativ constanta in incapere. Caci daca scade / creste temperatura in incapere se modifica si temperatura din maternitate. Termostatul mentine temperatura constanta indiferent de cea a incaperii.

Dar pas cu pas. Pentru inceput sa vad daca o sa am ce incalzi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Este la noi are display electronic, poti regla temperatura de cuplare/decuplare, mai trebuie un senzor termic care sa-i comunice temperatura curenta si becul termic sau in fine cel cu incandescenta. Eu am un astfel de sistem dar asa cum spuneam e in jur de 100 - 120 RON
Merge pana la 50 grd celsius daca bine tin minte.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihain2010 spune:

Daca o sa se merite o sa-mi fac si eu asa ceva. Oricum, imi poti spune de unde ai luat termostatul si senzorul? Sau cine le produce?

Pana una alta eu lucrez la variatorul de tensiune sa vad ce iese si caut prin farmacii mancare si 0xivit. Deocamdata am gasit alte vitamine. Si mancare de prepelite, dar mi se pare cam scumpa (2,5 - 3 RON / Kg, parca citisem pe forum de ceva mai ieftin). Oricum pentru inceput nu prea conteaza. Ideea e sa pot scoate puii si sa-i aduc cativa la maturitate. Daca reusesc voi face planuri de viitor, daca nu ... cumpar alte oua si o iau de la capat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Cam asta e pretul. La noi 59 RON/25 kg.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihain2010 spune:

Vad ca au murit toate prepelitele ....
Nimeni nu mai intreaba, nimeni nu mai raspunde ...

O fi criza de vina ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Si de ce nu intrebi tu daca ai intrebari?

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput