LMA!!!Ghiocei de Marti-Aprile 2009**166***

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Gia sa-ti mearga si mai bine!
Cat despre "antrenor"... nush, da' io cred ca daca nu sunteti si un pic prieteni nu ai cum sa ii devii model.
Io am pretentii si mai mici - nici nu cred ca vom reusi sa ajungem prieteni/confidenti la varsta adolescentei. E o jena pe care o sa o aiba mereu fata de parinti. Nu cred ca atunci cand o sa aiba prima experienta sexuala o sa vina sa-mi povesteasca. Dar vreau sa imi pot da seama, fie si din detalii de conversatie banala, care e starea sufleteasca generala si unde pot sa pun umarul.
Si ca sa fii un antrenor tre' sa fii sigur ca tu insuti esti un om-model. Poate si fiindca nu ma simt in stare sa fiu model am un target mai modest.

Ilinca, precizare: ce vrei sa citeasca Sophiphi? Ca si aici is multe... Literatura? Filosofie? Istorie? Tratate de fizica cuantica? Si daca pur si simplu n-o s-o atraga? Io nu cred ca tine numai de parinti. Vad exemple si exemple. Soatza mea, care citeste mult, dar chestii de-astea ciudate (el e prof de istoria religiilor), n-a mai pus mana pe un roman de nush cand. 80% din biblioteca noastra e a lui. Si crede-ma ca nu i-a pus nimeni cartea in mana, din contra, a fost mai degraba impiedicat (practica cititul sub plapuma cu lanterna). Si sunt multe situatii in care copii de intelectuali nu au nicio tangenta cu cititul. Poate tine de temperament? De fire? Nush.

Dupa cum spuneam, nush daca cititul are asa o mare legatura cu ce ne dorim noi sa iasa din copiii nostri. Ma gandesc la Belle de Jour, de exemplu.

Monica mami de cu motoras CRISTIAN

(7.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana310 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cami_05
Olga, vrei sa spui ca David nu e combinat cu nimeni???? Cu ochii aia??? NE BAGAM NOI IN SEAMA!!!!!!

Cami mami fericita de printesa Iulia Elena (25.05.2009)

HEEEEEEI, spargatoare de case fericite!!! Bris e a lui de la aproape 1 luna!!! Si ca sa vezi ca destinul i-a unit, sunt nascuti in aceeasi zi! Mai mult, si mamele sunt "combinate"!



Gia, mama lui Briseis, 16 aprilie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_05 spune:

Vezi Gia de ce spuneam ca imi pare rau ca nu va cunosc decat de putin timp!
Cu frumusetea de Bris??? Bine, nu ne mai bagam

Cami mami fericita de printesa Iulia Elena (25.05.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

cami_05 fontanela se inchide in jurul varstei de 1 an.
lui andrei i s-a inchis pe la 1 an si 3 luni, dupa o doza mai mare de vigantoletten. el a avut intotdeauna fontanela mai mare, a si luat startul la categoria grea.
si ioana inca are fontanela de aproape 2 degete, dar si ea e tot la categoria grea.
stiu si cazuri de copii carora li s-a inchis fontanela la 11 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_05 spune:

m_monique, si noi luam cam 4 pic de vigantol/zi pt ca cam pe la 5 luni jumate am fost sa ne facem ecografie la bazin si inca nu se formasera nucleii drept pt care dr ne-a spus ca 2 pic/zi sunt putine. Oare din cauza vigantolului se inchide? (Intreaba o blonda)

Cami mami fericita de printesa Iulia Elena (25.05.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

Citat:
citat din mesajul lui cami_05

m_monique, si noi luam cam 4 pic de vigantol/zi pt ca cam pe la 5 luni jumate am fost sa ne facem ecografie la bazin si inca nu se formasera nucleii drept pt care dr ne-a spus ca 2 pic/zi sunt putine. Oare din cauza vigantolului se inchide? (Intreaba o blonda)

Cami mami fericita de printesa Iulia Elena (25.05.2009)


da. din cauza vigantolului se inchide. daca vigantolul nu e eficient se da vigantoletten.
ioanei ii dau 3 pic pe zi de vigantol de cand s-a nascut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_05 spune:

m_monique mersi mult

Cami mami fericita de printesa Iulia Elena (25.05.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana310 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monnvas

Gia sa-ti mearga si mai bine!
Cat despre "antrenor"... nush, da' io cred ca daca nu sunteti si un pic prieteni nu ai cum sa ii devii model.
Io am pretentii si mai mici - nici nu cred ca vom reusi sa ajungem prieteni/confidenti la varsta adolescentei. E o jena pe care o sa o aiba mereu fata de parinti. Nu cred ca atunci cand o sa aiba prima experienta sexuala o sa vina sa-mi povesteasca. Dar vreau sa imi pot da seama, fie si din detalii de conversatie banala, care e starea sufleteasca generala si unde pot sa pun umarul.
Si ca sa fii un antrenor tre' sa fii sigur ca tu insuti esti un om-model. Poate si fiindca nu ma simt in stare sa fiu model am un target mai modest.


Sa definesc "parinte-antrenor"! Toti parintii sunt modele pentru copiii lor. De-asta, parintele trebuie sa isi asume rolul de model! Nu trebuie - dupa mine - sa fi o figura marcanta a secolului pentru a te simti model pentru copilul tau. Zic eu, ca model voi fi pentru Bris si cand spal vasele, si cand fac curatenie, si cand imi va observa preocuparile sau pasiunea pentru ceva.

Cand aveam vro 6 ani ma duceam la mama la scoala si acolo am vazut un pian. Am venit acasa foarte fericita si m-am hotarat ca vreau sa cand la pian... So, ai mei in cateva luni, mi-au luat PIAN!!! Vorba filmului: "Daca vreau, imi cumpar si pian!" Primii doi ani au fost foarte fericiti - eram super incantata de ce faceam. Apoi, ziceau profii mei ca am talent, asa ca au pus o presiune pe ai mei sa ma ambitioneze sa dedic mai mult timp si sa particip la tot felul de competitii si concursuti. Sigur ca ai mei nu au facut asta, optand pentru libertatea mea si dreptul de a alege. In schimb, eu am ales sa ma implic mai mult, sa studiez mai mult, sa vreau sa imi petrec mai mult timp doar eu si pianul. Ai mei nu mi-au impus nimic! Cand eram intr-a 6-a am zis DESTUL!!! Nu mai vreau sa pian! Eram indrgostita de Nick Carter si mi se parea super uncool sa cant la pian si sa par o tocilara! Ei, atunci, ai mei au devenit "antrenori"!!! M-au incurajat, m-au motivat, m-au "fortat" sa nu renunt! Asa ca, in anul urmator am castigat locul 1 pe tara la un concurs, care ulterior mi-a adus o bursa in Franta.

Deci, la asta ma refer cand zic "antrenor": nu trebuie sa te impinga spre performanta, ci sa te indrume spre succes si sa te ajute sa nu regreti mai tarziu!

Cat am fost acasa la ai mei am:

- facut pian, cum am zis, ca asa am vrut
- m-am inscris la cenaclu, am publicat alaturi de Ana Blandiana
- am lucrat in radio. in vro 2 din oras
- am lucrat la televiziunea locala
- am citit... tot ce am prins! Ma rugam de ai mei sa mai imi dea bani de ceva carti si mama zicea: iti dau, daca promiti ca nu citesti mai mult de 10 pagini pe seara!

Si cu toate astea, am mers si la scoala, am avut si gagiu, mergeam si la disco (la balurile de liceeni) si am simtit ca nu am fost chiar super-toci!

In oposite:
- era sa raman corigenta la contabilitate CA NU IMI PLCEA DELOC!
- nu am fost deloc buna la mate! dar deloc!!! avand in vedere ca in liceu, profuld e romana a declarat ca are ca scop sa imi dea un 9 (!), la mate, eu am declarat ca am ca scop sa TREC CLASA!

Deci, ce vreau sa zic e ca ai mei tot ce mi-au "impus" a fost sa fiu eu insami! Sa aleg ce imi place, sa descopar ce vreau, sa inteleg cine sunt! Ce note am si daca dau la facultate... au fost niste detalii, in compatatie cu faptul ca mai gaseam o activitate care sa ma faca fericita.

Si da, eu i-am avut model pe ai mei in ce am facut... si sper sa fiu si un parinte-model, ca ei!

Scuze ca m-am lungit si cred ca nici extrem de coerenta nu am fost...

Gia, mama lui Briseis, 16 aprilie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Cami, io nu-i mai gasesc piticului fontanela de vreo 2 luni. DAR daca se inchide la exterior nu inseamna ca s-a inchis si la interior si in niciun caz nu inseamna ca nu mai creste capul cum trebuie. Acilea citez din pediatrul meu.

Monica mami de cu motoras CRISTIAN

(7.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana310 spune:

No, hai ca va zic si the good news si sper sa nu vi se para o idee nasoala. M-am hotarat acum vreo luna sa ma imi duc tzitzi in revizie... adica la "ridicatorul de tzitzi"! Mi-a luat mult pana l-am lamurit pe al meu ca sanii au fost my thing si ca dupa alaptat nu mai simt acelasi lucru. Era important pentru mine sa ma simt bine. Poate si pentru ca simteam ca e important sa imi imbunatatesc starea cu ceva... sau, pentru ca aveam nevoie sa am din nou incredere in mine.

Asadar, am fost la tzatzolog si am discutat si cu oftalmologul meu care mi-a dat permisiunea pentru un lifting mamar... so, I`m doing it!

No, ce ziceti?!

Gia, mama lui Briseis, 16 aprilie 2009

Mergi la inceput