Fulgusori de nov-dec 2009 (29)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lylyana.ion spune:

Ralu, ceva interesant pe la BE? aglomeratie?

Lili, mami de Alexandru (18.11.2009)
pozicile noastre

varsta noastra

"Cateodata uitam ca copiii abia au ajuns pe pamant. Sunt ca mici extraterestii:sub forma de energie nestavilita si potential in stare pura. Se afla aici intr-un fel de misiune exploratorie si tot ce incearca sa faca este sa inteleaga ce le trebuie sa fie oameni."
Copilul de pe Marte-Menno Meyjes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu_seby spune:

Citat:
citat din mesajul lui lylyana.ion

Ralu, ceva interesant pe la BE? aglomeratie?

Lili, mami de Alexandru (18.11.2009)
pozicile noastre

varsta noastra

"Cateodata uitam ca copiii abia au ajuns pe pamant. Sunt ca mici extraterestii:sub forma de energie nestavilita si potential in stare pura. Se afla aici intr-un fel de misiune exploratorie si tot ce incearca sa faca este sa inteleaga ce le trebuie sa fie oameni."
Copilul de pe Marte-Menno Meyjes



Promotii si nu prea...imi place mai mult Kidexul (targul de la Romexpo din martie). La Z preturi ca in magazin..la mustela am primit pe langa produsele cumparate o spuma de curatare a fetei pt moi.
Nu era aglomerat, poate si pt ca nu era weekend.

poponitzu' meu Matei-Andrei

Credinta face totul posibil, Dragostea face totul usor :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui nov.dec2009

Citat:
citat din mesajul lui broscuta_80

monis ce etapa are Santi... o mananca pe mamica-sa cu fulgi cu tot....

Mami de Iulia Emanuela 26.11.2009


mai are un copanel si cu 3 pene pe el... e tot ce a ramas din mine



Mamici de fulgusori


ma scuzati, eu eram , numaram mamicile cu userul comun

monis si piticutzul Santiago (Iulian 02 nov '09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coquelicot spune:

Seara buna,
AM culcat si eu chitaitul.
Broscuta -

Citat:
aveam impresia ca e obraznica

Sarmanii bbelusi nu stiu ce e ala rasfat pana la 3 luni. Si chiar si dupa, mi se pare atat de nedrept si nepotrivit sa numesti copiii cuminti sau obraznici.ca sa nu te supere remarca mea.
lili- nu stiam ca exista jucarii asa underground, edgy. Bun. Imi place.
Cum e cu pinguinul ala? Merita? Eu as vrea un mop d-ala minunat cu aburi pentru cand va incepe Matei sa linga parchetul si sa faca dare de curatenie.Parca n-as mai curata cu Domestosuri si alte mega chimicale.
Nopate buna , dar mai raman un pic prin preajma


mami de bebe MATEI (10.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Citat:
citat din mesajul lui raluci_b
Gabitza - legat de cosmarurile bebeilor citisem ca ei viseaza foarte des ca pleaca mami (adica tzitzi) dispare de tot, deci cosmar nenica

Ralu, mami de Remus Andrei (8 nov '09)Primul an de peripetii
www.popasmusic.com" target="_blank"> un strop de placere
Poze BUBU
"Un optimist nu e decat un prost fericit. Pesimistul e doar un prost." - Louis Bernanos



.....poate ai dreptate, dar Eva mea a supt cred ca doar de 3-4 ori san....odata ca nu am avut (toata ziua abia mulgeam 30 ml...ca sa impart la doi), iar in al doilea rand, chiar cand o puneam la san, invatata cu bibe, cand vedea ca e de munca...incepea si intindea la el si se zbatea toata ...asa ca renuntam

cred ca ea viseaza ca ramane fara bibe...


Dragos si Eva _30.11.2009


mucosii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Ancutza, Ramona, Lili, Diana, Dymomo, Andre, Laura, Monis, Ralu, Natalia, Lili, Cami, Floricik, Shtephy, multumim de aprecieri!

Lavinia, asa cum povestesti tu de Rares, ni s-a intamplat si noua primele 4 saptamani. Cand eram mai obosita si dadeam sa adorm, incepea Sophia sa planga, dar plans tare si neconsolat. A trecut. Dupa ce povestesti insa, la Rares e probabil sa apara si dintisorii. Bietul pui… cred ca e si el obosit, dar daca il doare gingia nu poate sa adoarma. Fii tare, intre timp ai grija si de tine si, asa cum a spus si Ancutza, incearca sa te odihnesti cat de putin in timpul zilei.

Diana, asa e, e foarte frumos pe aici, pe la capatul lumii. Cativa ani la rand Vancouver-ul a iesit prin top-uri in primele locuri la orase in care sa vrei sa locuiesti. Avem aici la doi pasi de noi si ocean, si munti, si parcuri, si lacuri, si cascade, si ghetari, iar vremea e mai tot anul placuta. Din pacate, mai ales in ultima vreme, orasul a devenit ingrozitor de scump- cred ca si cu asta suntem pe primele locuri in lume (primul loc in Canada cu siguranta).

Dankutza, refacere rapida si multa sanatate mamei tale!

A_driana, fiecare copilas are propriul ritm de crestere. Sophia si-a tinut capsorul incredibil de bine imediat dupa nastere. Si nici nu prea am exersat noi pozitia pe burtica pentru ca fata mea se enerveaza in primele secunde cand o asez cu funduletzul in sus. Ea incearca mereu sa se traga (se apuca de mainile noastre) in sezut, dar mi-e teama sa nu o fortez ca e totusi prea mica.

Monis, ai intrebat despre diversificare. Aici teoria e cea descrisa deja pe larg de Diana. Cel mai bun moment ca sa incepi sa ii dai piureuri e cand bebelul poate sta singurel sprijinit in sezut, cand poate sa deschida gurita la vederea linguritei cu mancare, cand trage mancarea cu limbuta spre interiorul guritei, si nu o impinge afara, si cand poate intoarce capul ca sa arate ca ii place ceva sau e satul.
Se recomanda sa se inceapa pe la 6 luni cu cereale de orez, date cu lingurita- nu cu biberonul. O lingurita la inceput, cantitatea se mareste treptat. Prin luna a saptea se introduc legumele fierte pe rand, cam la o saptamana distanta. Se pot da la inceput cartofi dulci, mazare, fasole verde, broccoli. Cand copilul deja a incercat cam 4 legume, se poate continua si cu fructe: piersici, pere, caise, mere, banane, nectarine. Nu se dau copiilor fructe cu seminte mici (capsuni, struguri) pana pe la 1 an jumatate.
Dupa ce copilul mananca deja si fructe, se pot introduce texturi diverse: sucuri de fructe in pahare cu cioc, bucatele mici de legume moi si fierte sau fructe moi fara coaja, carne fiarta si maruntita/pasata bine. Se poate da si galbenus de ou fiert- albusul e bine sa nu se dea decat dupa 1 an, pentru ca pot dezvolta alergii.

Experienta mea: pe Diana am alaptat-o numai 2 luni, si alea cu greu ca de fapt ma mulgeam si-I dadeam in biberon, completat cu formula. Ea nu avea chef/rabdare sa suga direct de la mine, eu nu aveam mult lapte. A crescut bine, nu am avut probleme cu ea cu raceli, alergii, etc. Putin inainte de 6 luni am inceput sa-i introduc cerealele, apoi piureurile. Le-a mancat destul de bine, dar cel mai bine a fost dupa ce a inceput sa duca singura mancarea la gurita. Cateodata refuza orice, alteori manca mai mult. Niciodata nu am fortat-o sa manance, dar nici nu am oprit-o. Sucurile, ceaiul, apa, nu au prins la ea. Laptele formula a fost de fapt mancarea de baza pana la 1 an, apoi laptele de vaca. Pe la 3 ani a inceput sa bea apa (cat de rece posibil) dar atunci mi-a refuzat laptele- manca insa foarte bine aproape orice mancam si noi. Mai nou prefera din nou laptele rece si refuza apa.
Sophiei ii place la san, dar tot ii completez mesele (in special in timpul zilei) cu formula. Mama ii da biberon, eu san, merge excelent, fata nu refuza nici una nici alta. Nu o sa incep mai devreme de 6 luni diversificarea decat daca vad ca nu-I mai merge asa de bine cu ce mananca acum.

Eu cred cu tarie ca nu exista o reteta generala, si ca fiecare mama trebuie sa-si urmeze si instinctele si sa se lase ghidata de reactiile copilului.

In alta ordine de idei, pentru ca s-a pomenit despre asta: Sophia destul de des, uneori la biberon, alteori la san incepe sa se frece, isi ridica piciorusele in aer, trage de mamelon/tetina, cateodata geme, altadata plange, si altadata urla, ba ma impinge cu mainile si picioarele, ba ma trage. Cand se intampla asa ii intrerup mancarea, cum spunea Diana o plimb putin prin casa, uneori ragaie, alte dati nu, ii verific nasucul sa nu fie infundat, o mai schimb chiar daca e numai putin uda – toate astea ii dau timp sa se linisteasca. Abia atunci mai incerc o data cu mancarea. Daca nu mai vrea, asa e… oricum cere ea cand simte nevoia. Daca ar plange mai mereu cand mananca, as merge probabil la medic ca sa ii verifice urechiusele, sa nu aiba vreo otita (am citit undeva ca bebeii alimentati cu biberon trebuie tinuti la 45 de grade fata de orizontala cand sunt hraniti pentru ca laptele sa nu fie regurtitat in urechea medie…?).


La multi ani M-Alexa si Marijan!

Doris, dar tu esti tanara! Nici prefixul nu l-ai schimbat! Daca pana si eu sunt (ma simt) tanara... noroc ca am doi copii mici, ca nu se poate spune cu exactitate de ce ma doare spatele, de ce uit usor ce am de facut, sau de ce ma bag in seama si dau mamicilor sfaturi neceruteMa bucut ca Matteo e bine acum. Si Sophia tot 2 intepaturi a primit la vizita de la 2 luni.

Cami, tin pumnii pentru maine la vaccin.

Shtephy, stiu si eu cum e sa traga doi copii de tine. In cazul meu totusi, Diana e jumatate de zi la scoala… Sper sa reusesti cumva si tu sa recuperezi putin din somn cat de curand. Ai grija si de tine!

toate mamicile!

"At first, dreams seem impossible, then improbable, and eventually inevitable. " Christopher Reeve
"A man who removes mountains begins by carrying away small stones" William Faulkner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfy_12 spune:

Shtephy merci de sfat...am sa incerc si asa...ca nu as vrea inca sa intrerup alaptatul.
Merg la culcare...cu speranata ca aine va fi mai putin maraita...asta va doresc si voua. Va pupik
Noapte buna!!!

Mami fericita de strumfita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

va spun si eu noapte buna
Spunea Shtephy de Baby Orajel . Aici gasiti si informatii despre dentitia bebeilor si despre acest produs adus in Romania.
O noapte odihnitoare tuturor


Mami fericita de Mihnea
Mihnea creste mare (14.11.2009 )
aniversarea nuntii
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Vorba Laurei , lipseste omul o zi si se umple un cap.
Noi azi am fost plecati la parintii mei(160km. de Buc.), dar nu m-am lasat si tarziu in noapte dupa ce a adormit maraiciul am citit, mai in diagonala dar totusi Shtephy
A fost vremea naspa, dar macar a dormit Vlad afara pe terasa 4 ore, a mai dormit si la dus si la intors. Insa cat a fost treaz a urlat de rasunau curtile vecinilor
Nu stiu ce este cu copilul meu, doarme noaptea, insa ziua cu exceptia per. cand suntem afara plange. Ii dau cu un gel pe gingii se calmeaza 20 min. apoi o ia de la capat. Pediatra a zis daca este intr-o criza asa puternica putem sa-i dam si nurofem 2 ml sau panadol baby 2,5 ml, nu am facut pana acum, dar daca si in seara asta se criza aplicam planul 2. Vad ca sunt mai multi fulgusori cu toane.
Dankutza sanatate multa si recuperare rapida mamei tale
Lili voi ce faceti?
Dana, despre tinute ce sa zic (ca loc sunt aproape de Focsani - Rm. Sarat)cum te simti bine, dar si cum iti da mana Daca de la biserica se merge direct la restaurant eu zic ca este suficienta o singura tinuta. Prerea mea
Moisule, ii urez lui Iuli somn usor Apropos la farmacia Tei, au si vaccinul de 4 luni? Stiu ca este foarte bine aprovizionata, de acolo imi luam tratamentele ptr. FIV, stiu ca dau relatii si prin telefon.
Andre pupam micuta
Despre diversificare, am vorbit cu pediatra si a zis ca daca avem laptic discutam dupa 6 luni , imi place asa.
Aveam atatea de spus, insa nu mai stiu nimic
Ma bag la somn.
Pup toate fetele si fulgusorii
NB



mami de Vlad (29.10.2009)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_80 spune:

fetele, am vb cu lalu, maine dim se duce la spital, sa vedem ce zice dr, poate o si opereaza. ii tinem pumnii

de scump Maria 13.12.2009

Mergi la inceput