LMA!!!Ghiocei de Marti-Aprile 2009**165***

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Ayla,

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Gianina, noi in we avem programat shopping, si nici de regula nu prea stau eu pe forum (n-am loc la comp), dar o sa bag nasu' sa aflu ce si cum, si poate reusim sa ne vedem cu micsunica in parc...ar fi frumos! Si poate ne strangem mai multe.

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodica2008 spune:

AYLA Luana este superba,este o minunatie,referitor la inrosirea pielii din cauza frigului si eu patzesc cu Andrei si este nascut la termen,cred ca nu numai prematuritatea este cauza,sau ?Multi pupici pt scumpa de Luana iar pt tine milioane de flori
Fetelor dragutzelor azi este Dragobetele,La multi ani pt cei care se iubesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodica2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bianca2503

priviti copil nebun. da cu dintii in tot ce apuca





Bianca cred ca vrea si Andrei leganus ca al vostru ca tare i-a placut filmuletzul!Cum ai prins leaganul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nikoleta20 spune:

da,bianca spune-mi si mie cum l-ai prins,k avem si noi la fel,dar l-am folosit numai vara,in curte.

fetelor,am si eu o problema...mario a cazut mai devreme din pat...era cu mihai si a cazut...nu stiu cum sau in ce pozitie caci eram la baie...dar dupa roseata mi-am dat seama ca s-a lovit putin la frunte...acum nu mai are nici un semn,l-am apasat..nu il doare..nu a avut nici o reactie ciudata,numai k ...doarme de la ora 17...iar atunci a adormit ft usor...s-a mai trezit de cteva ori si a adormit la loc...acum s-a trezit ,sa vad ce face...oare are vreo legatura?conshtient este,caci m-a vazut si a zambit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Citat:
citat din mesajul lui simplyana_m

Nici un offence, pisigri. Sunt convinsa ca te-ai folosit de ce am zis eu ca sa exprimi o idee ( valabila de altfel), nu ca sa-mi dai mie "replica"


Multumesc ca ai inteles ce am vrut sa spun folosind exemplele tale. Ai spus in mesajul asta muuuulte lucruri adevarate, pe care nu m-as fi priceput sa le exprim. Asa e, eu tinjesc mereu dupa simplitatea vietii mai aproape de pamint...



If you can't say something nice, then don't say nothing at all

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Nu mai stiu cine, parca Monnvas, dadea un exemplu legat de citit.
Eu nu mi-am propus multe chestii pe care sa imi doresc sa le faca Pisilinca cu placere; ce am scris (in afara de partea cu limbile straine, care sint o necesitate) sint lucruri care vreau eu sa ii dau ocazia sa le incerce; poate ii plac, poate isi da seama ce altceva i-ar placea, poate isi va dori sa incerce altele, si e ok. Dar daca nu o sa reusesc sa o fac sa ii placa sa citeasca, o sa percep asta ca pe un esec al meu ca parinte; un mare esec.



If you can't say something nice, then don't say nothing at all

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Eu stau la mansarda si acolo unde e prins leaganul am 3.5 m pana la podea. Sus am o grinda. In grinda am prins niste ancore cu 4 suruburi si apoi coarda de alpinism care atarna de-o parte si de alta a grinzii. De coarda am prins o carabina, dar s e poate folosi si un ochet, si in carabina stau corzile de la leagan si corzile de sus.

Leaganul e dintr-un parc desfiintat. Mi l-a adus astazi cineva.

PS: Am facut bruschete si Vladimir cu Robert mananca impreuna. Beau bere si mananca bruschete (Vladimir bea apa:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nikoleta20

da,bianca spune-mi si mie cum l-ai prins,k avem si noi la fel,dar l-am folosit numai vara,in curte.

fetelor,am si eu o problema...mario a cazut mai devreme din pat...era cu mihai si a cazut...nu stiu cum sau in ce pozitie caci eram la baie...dar dupa roseata mi-am dat seama ca s-a lovit putin la frunte...acum nu mai are nici un semn,l-am apasat..nu il doare..nu a avut nici o reactie ciudata,numai k ...doarme de la ora 17...iar atunci a adormit ft usor...s-a mai trezit de cteva ori si a adormit la loc...acum s-a trezit ,sa vad ce face...oare are vreo legatura?conshtient este,caci m-a vazut si a zambit

MARIO-ANDREI-SUFLETELUL MEU





Cum e mario? si-a revenit?
Offf mititelul, eu nu cred ca are legatura somnul cu cazatura, dar mai stii? Si eu stiu ca e un simptom care trebuie urmarit in caz de buba .


http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Citat:
citat din mesajul lui simplyana_m

Citat:
citat din mesajul lui pisigri


2. Natura.
Ba eu imi doresc ca fiica-mea sa cada pe spate si la un peisaj frumos, si sa ii fie mila daca ajunge sa asiste la taierea porcului de Craciun. No offence. Pentru cei dintre noi care au crescut la tara sau au petrecut vacante lungi la bunici, poate natura s-a banalizat cum s-au banalizat pentru mine asfaltul, betoanele si cladirile din sticla. Sintem BOLNAVI ca am ajuns sa nu ne suportam pe noi insine, cu gindurile noastre, si avem mereu nevoie de agitatie, zgomot de fond... Citi dintre noi stau in casa in liniste, fara muzica sau tv sau radio lasate in fundal sa "se auda ceva"? Citi dintre noi isi doresc cu adevarat sa plece in vacanta intr-un loc fara teveu si fara semnal la telefon, ca sa se bucure de liniste si sa se rupa de mizeria zilnica? Nu ne mai sintem suficienti noua insine, nu ne suportam, trebuie mereu sa avem o viata nebuna ca sa fim multumiti: sa avansam in cariera, sa fim cei mai buni parinti, sa, sa, sa...




If you can't say something nice, then don't say nothing at all

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)


Nici un offence, pisigri. Sunt convinsa ca te-ai folosit de ce am zis eu ca sa exprimi o idee ( valabila de altfel), nu ca sa-mi dai mie "replica", dar nu te pot lasa sa intelegi cumva ca legatura cu natura si intelegerea ei "simplu si firesc", cum m-am exprimat eu, inseamna "banalizarea ei", si prin contrast, (sa ducem paralela pana la capat) extazul in fata betoanelor/supermarket-urilor/mall-urilor/televizorului, sau ce mai inseamna viata la oras (pe care o cunosc prea bine si pe care in final am si ales-o, am zis de la inceput ca doar vacantele le-am petrecut la tzara, dar eu nu acolo m-am format, nu acolo ma regasesc, ce am eu valoros cu adevarat am nu capatat acolo)Acum sa incerc sa explic ce e asa de simplu si firesc...pai pot spune ca viata/moartea, cauza/efectul, dreptatea/nedreptatea, binele/raul, frumosul/uratul. In lipsa "civilizatiei" cuvintele sunt putine, insa intuitia si observatia functioneaza fara prea multe explicatii, iar adevarul (in anumite limite) se dezvaluie singur la un moment dat. Ziceam ca nu ma patrunde pana la lacrimi vre-un peisaj maret nu pentru ca nu i-as simti frumusetea, ci pentru ca la fel de frumos uneori gasesc ca este un colt banal de natura, care imi "spune" mie ceva la un moment dat si ma umple de admiratie tacuta minute in sir...Nu plang cand sunt sacrificate animalele (pt a fi mancate!) pentru ca am invatat demult ca o gaza are acelasi drept la viata ca o soparla, o buruiana ca o planta cultivata, un soricel ca o pisica, o planta ca o vita, o vita ca un om...Dar natura nu e buna sau rea, e natura, si asa stau lucrurile, si noua nu ne ramane decat sa respectam viata asa cum e ea, sa fim decenti, cumpatati, sa nu distrugem/ucidem pt ca avem puterea sa o facem, ci pt ca e NECESAR. Acest "lucru " al pamantului de care va povesteam, nu pot sa spun ca l-am facut mereu cu dedicare si ca nu mi-am dorit sa fiu in alta parte, facand altceva. Insa odata ce am simtit pulsul vietii in natura, am simtit ciclicitatea ei, am "vazut" la propriu transformarea vietii in functie de timp si anotimp, totul a capatat alta dimensiune pentru mine, am devenit foarte responsabila, am inteles ca fiecate lucru are un timp al lui in care TREBUIE facut, in care e important, nu am mai comentat ca trebuie sa ma trezesc la 5 dimineata sa mergem la taiat coceni de ex, pt ca roua ii inmoaie si operatiunea nu mai poate si executata dupa ce rasare soarele, se incalzeste afara si roua se evapora...si nici nu-mi trecea prin cap sa ma dau bolnava si sa nu o ajut pe mama, care ii ajuta de fapt pe bunici, ca s-ar fi dus singura, s-ar fi chinuit si ar fi durat si mult mai mult timp, etc. Apoi chiar banala lipsa a magazinelor te lasa sa prinzi mult mai usor firul lucrurilor, de la Ana la Caiafa, fara sa te intrebi daca vaca o mov sau ba...Despre astfel de invataturi vorbeam, pe care eu le-am primit intr-un stil complet ne-savant si pe care trebuie sa le transmit copilului meu...in alt mod. Ma gandesc ca trebuie sa-mi bat capul mai tare si sa cern mai intai eu ce ne inconjoara aici, in oras, ca sa fiu in stare sa exploatez situatii sau sa evit pericole pentru Luca...ce usor imi era daca crestea si el in acelasi mediu ca mine...nu neaparat ca era mai bun, dar era muuult mai familiar, cel putin legat de dilemele copilariei.

http://www.lucamic.blogspot.com/


Asa, ca chestie, PISIGRI. Nu cred ca natura e in legatura neaparata cu linistea interioara si cu auzitul gandurilor. Na, ca azi is egocentrista: io sunt copil de asfalt, am mai fost la tzara in vacante, dar nu mai tarziu de 12 ani si NU SUPORT zgomotul de fond - TV, radio etc. Iar a mea soatza, care e fan natura (a crescut la casa si sufera la bloc) imi face rost mereu de cate un asemenea zgomot.
DECI nu absolutiza legatura asta. Si in mediul urban se nasc oameni normali.

Monica mami de cu motoras CRISTIAN

(7.03.2009)

Mergi la inceput