Fulgusori de nov-dec 2009 (28)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Monis, va zic maine mai multe, acum am toata trupa pe cap... Teo se chinuie sa adoarma si Timeea tot sufla intr-o fluierisca, offfff!

Lalu, ma bucur nespus ca esti mai bine! Te-am dat add si pe mess, nu stiu daca ai vazut. Pana la urma tot bebelusii sunt cea mai buna pompa, dragii de ei! Inca un sfat, schimba pozitia de alaptat astfel incat pe cat se poate sa stea cu barbita spre galma, acolo lucreaza ei cel mai bine la desfundat, unde stau cu barbia.

Monis, problema cu linkurile nu stiu cum o putem rezolva. Cred ca le-au mutat in arhiva de la primul an, sa vad cand am timp s-o caut, daca nu apelam la un moderator, admin sau scriem la anuntiri tehnice.
Deci cine se logheaza sa dea PM-ul?

Pupici la toata lumea!


Diana cu Vlad(16.05.04)(bebelus, copilas)&Timeea (18.05.06) & Teodora (11.11.09)
Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Lalu, chiar ca esti mamica curajoasa, eu nu as fi rezistat nici un sfert cat ai rezistat tu..
Si multa bafta iesencelor sa va iasa marea intalneala, poate va scoate Ancutza pe toate din barlog!

Monis si Raluci, Lili si Many bravo fetelor, va invidiez
Tre sa o prind si io pe Broscuta la colt sa tragem o intalneala..Sa vad daca se prinde sa iasa

Multam de 'compatimire' la faza cu carutu, era buna idee cu lasatul carutului in masina, dar noi nu avem 2 masini, unica care o detinem si suntem platitori de rate la ea o ia sotu la munca..Plus ca eu mai pacalesc ziua in casa sa stea sa doarma fata in carut, asa e prima tura scurta de somnic dimineata pe la 9.

Buna idee Diana cu teatru radiofonic, acu vin si io si cer mura in gura torentele sa copii fara griji, ca deh..mai grele la mine.. Azi m-am invartit ca curca singura cu cupilu prin orasu asta mic, si nu stiam ce sa fac, ca era prea frig sa ma opresc in parc sa stau pe o banca, caci e rece tare briza pe malu marii, si nici ce sa fac cat stau pe banca nu aveam. Iote ca am furat idei, o carte/o casca..Daca prietene nu am aici cu care sa ies la plimbare

Ionela , citit despre joculetele cu bebelasii, da io bre nu stiu poiezuca cu degetelele de la piciorute, deci cersesc poieziaaaaa!!!sa o am si eu sa ii recit toata mandra lu fiimea.

uof , de cand m-am tuns parul meu se ingrasa asa repede, zici ca sunt producator de ulei frate, a doua zi e gras si lucios de numaCand era lung si il tineam in coada abia prin a 4 zi incepea sa fie gras si rapanos

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009)

rechinas in pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flavours spune:

@Coquelicot - legat de cereale, nu am vrut sa spun prea multe pentru ca nu vreau sa nasc o polemica pe tema asta cu alte fete. eu stiu ca multi doc le recomanda, dar pentru mine cerealele, oricat de gustoase ar fi ele, nu prea au mult loc in hrana omului. dar... sunt ieftine, ingrasa si indestuleaza si de asta e normal sa fie promovate. bebelusii produc putina amilaza si nu de la nastere. ei digera f bine grasimile si mai putin bine carbohidratii. ca prima hrana galbenusul de ou si avocado mi se par potrivite. anumite cereale sub forma de germeni poate le voi da dupa 2 ani. alimentele cu amidon e bine sa le combinam cu ceva grasime. sucuri de fructe nu voi da, ci fructe pasate, fara a elimina pulpa, dar oricum mai tarziu. dintre sucurile de fructe cel mai rau e cel de mar pentru ca bebelusii nu il digera foarte bine(sorbitol).

lasand la o parte diversificarea, vreau sa vin cu update legat de scutecele refolosibile... sunt oribile din punctul meu de vedere... lasa urme maaari pe piele, nu absorb bine umezeala si sunt mari si rigide... asadar, 5 milioane pe 7 scutece s-au dus pe apa sambetei. mentionez ca am luat mai multe marci... dar nu e vreuna mai breaza decat cu chestii minore.

mami de Tudor (04.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flavours spune:

coque ti-am raspuns si la pm...

mami de Tudor (04.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Laura http://www.torrentreactor.net/torrents/1926230/25-8-Gb-Teatru-radiofonic


Diana cu Vlad(16.05.04)(bebelus, copilas)&Timeea (18.05.06) & Teodora (11.11.09)
Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Flavours

@Coquelicot - legat de cereale, nu am vrut sa spun prea multe pentru ca nu vreau sa nasc o polemica pe tema asta cu alte fete. eu stiu ca multi doc le recomanda, dar pentru mine cerealele, oricat de gustoase ar fi ele, nu prea au mult loc in hrana omului. dar... sunt ieftine, ingrasa si indestuleaza si de asta e normal sa fie promovate. bebelusii produc putina amilaza si nu de la nastere. ei digera f bine grasimile si mai putin bine carbohidratii. ca prima hrana galbenusul de ou si avocado mi se par potrivite. anumite cereale sub forma de germeni poate le voi da dupa 2 ani. alimentele cu amidon e bine sa le combinam cu ceva grasime. sucuri de fructe nu voi da, ci fructe pasate, fara a elimina pulpa, dar oricum mai tarziu. dintre sucurile de fructe cel mai rau e cel de mar pentru ca bebelusii nu il digera foarte bine(sorbitol).

lasand la o parte diversificarea, vreau sa vin cu update legat de scutecele refolosibile... sunt oribile din punctul meu de vedere... lasa urme maaari pe piele, nu absorb bine umezeala si sunt mari si rigide... asadar, 5 milioane pe 7 scutece s-au dus pe apa sambetei. mentionez ca am luat mai multe marci... dar nu e vreuna mai breaza decat cu chestii minore.

mami de Tudor (04.11.2009)




ha, eu te asteptam la cotitura sa te intreb de scutece si uite ca ai venit cu mai multe info . Deci zici ca nu sunt faini nici unii din cei incercati de tine... .
(Cu cerealele asa am citit si eu, ca sunt doar "umflacioase"....)
De voi nu ne spui nimic?

monis si piticutzul Santiago (Iulian 02 nov '09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lylyana.ion
pozici cu mamici n-avem? doar cu copilasi?



doar daca puneam pe Santiago sa ne faca (Bubu dormea la sedinta foto )...


monis si piticutzul Santiago (Iulian 02 nov '09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flavours spune:

eu am incercat 3 marci - pop in , popolini, si bumgenius...
noi suntem bine sanatosi :) bebe e voios voinic (63 cm si 6kg 2 sute), doar ca fiind de la inceput pe alimentatie mixta, iata ca acum refuza sanul total... nici eu nu mai am multa productie(nu ca as fi avut vreodata), oricum tot ce am scot cu pompa si il biberonez pe mister ciufut. iar eu... abia astept sa merg la sala... daca mai vroia mister san si mai era laptic amanam, dar asa...
fug ca urla. va pup

mami de Tudor (04.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_a spune:

hello again la ceas de seara / la un colt de cotitura ( parca era o melodie d-asta mai de cartier asa pe vremuri)
Revin cu sfaturi "anti-voma" pt monica80: - la noi a functionat f bine pernuta anti-reflux (eu am cumparat-o de pe net, dar poti s-o confectionezi si singura, mi-a explicat mie Monis daca tai niste burete ca o bucata de cascaval si-l imbraci in ceva); de asemenea, dupa masa cind vrei sa scoateti aerul, n-o cocota cu burta pe umar pt ca ii facilitezi voma, ci tine-o exact invers, cu spatele sprijinit de burta ta si plimb-o putin,o sa scoata aerul si asa. Mai tine-o si in scaunelul de masina care tot asa o tine inclinata la 45 de grade. Cam atit. Va trece ce e mai rau, cam intr-o luna asa deci... curaj
flavours saru-mina de info cu scutecele refolosibile, chiar ma intrebam cum sint desi, oricit as fi eu de bio/eco, avind in vedere ca am prins si vremea cind nu se gaseau tampoane igienice pt femei am zis ca macar la copil o sa ma rasfat. Ca veni vorba de tampoane, daca vreti d-astea mai eco - din bumbac organic si nealbit cu clor, au Natracare la farmaciile Dona. Sau Jessa Nature la DM.
Ma duc la baita ca scirtiie asta mica ca o usa neunsa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dymomo77 spune:

Diana cand ai timp si chef poate ne scrii si noua ceva despre diversificare(parerea ta personala). Eu una am citit tot felul de chestii si din cauza ca Danut papa norcov cu carne toata lumea ma bate la cap cu diversificarea. De joi incepem cu noul laptic si daca nu merge bine(ca am inteles ca sugarii nu prea il aceepta din cauza gustului) sunt in dubii daca sa incerc sa ii pun cereale in el sau sa renunt la LP si sa merg pe san+ sucuri.

mami fericit de Dan Mihail

Mergi la inceput