Burtici cu flori de liliac de mai-iunie 2010 (45)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Cris,

Nana 28+ cuiubirici dulce, Adelina Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns discordia spune:

Alinettero, La multi ani! sotului tau si sa va iubiti mereu.
Mary, scurgerile in sarcina sunt normale, iar daca ti-a dat tratament pt Candida il poti urma linistita, nu are ce rau sa faca bebului. Eu am luat niste ovule spre sf sarcinii cu fetita, dar nu mai stiu cum se numesc.
Nana, Tatyana sunteti mamele eroine ale acestei odisee avand in vedere prb prin care treceti cu sarcina. Dar veti vedea ca va fi bine pana la urma.
NicoletaB, mey, tu care ne spuneai noua bancuri, acum ai devenit melancolica? Iti dam bataita la funduletz daca nu iesi mai repede din butoiul cu melancolie. Asteptam in continuare bancuri de la tine
Arturicii, ce frumos ca Sabina a schimbat prefixul. Sa o tii cat mai mult la caldurica
Ioana5225, am lucrat si eu de cateva ori cu Cargusul, prb mea cu ei a fost ca cica nu au timp sa vina acasa la mine dupa ora 16 cand ajung eu caci ei au program pana la 17 Pai in ora aia ei ce naiba fac? De sunat m-au sunat mereu cand am avut vreun colet, acum astept sa vad cum vor face cu kitul pt celulele stem caci CBC cu ei am vazut ca lucreaza.
Fetelor, va mai steresez si eu cu o intrebare desi s-a discutat de n ori acest subiect. Spuneti-mi si mie articolul si legea in care se specifica ca prenatalul se plateste cu 85% din brutul ultimelor 6 luni. Tocmai am intrebat-o pe fata de la financiar si mi-a spus ca ea nu stie de aceasta prevedere, dar ca va cauta in lege cand va avea timp. M-am gandit sa ma duc eu cu legea la ea sa nu mai piarda timpul cautand ca poate nici nu stie unde

mamica de fetita si 27s+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Discordia,
Este vorba de www.euroavocatura.ro/legislatie/444/OUG_nr158_2005,_Actualizata,_privind_concediile_si_indemnizatiile_de_asigurari_sociale_de_sanatate" target="_blank">OUG 158/2005 ; de asemenea www.ugir1903.ro/download/CCMUN2007-2010.pdf" target="_blank">contractul colectiv de munca la nivel national 2007-2010 prevede prin art. 66 ca angajatorul e obligat sa plateasca diferenta pana la 100% din salariul de baza (inca 15% pe langa cei 85% pe care ii primesti de la stat) pe o perioada de minim 6 saptamani.
Informatii generale pe aceasta tema si www.drepturile-gravidelor.ro/" target="_blank">aici

Nana 28+ cuiubirici dulce, Adelina Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crissy_C spune:

Buna dimineata burtici si O zi frumoasa si plina de iubire de Dragobete!
Felicitari fetelor care au schimbat sau se pregatesc sa schimbe prefixul de sarcina! Abia astept si eu sa va ajung din urma!

Tatiana draga, ce-a fost mai rau a trecut, ai deja bebe mare la 26 de saptamani, curaj mult si de acum inainte!

Alinette, pentru sotior!

Mary, am avut si eu probleme cu candida acum vreo 2 luni, medicul mi-a dat o crema care se aplica toata o singura data - Gynofort sau ceva de genul asta, si am scapat imediat de problema!

Maine vreau sa ajung si eu la BabyExpo, mai ales ca stau la doi pasi, cine mai vine?

Cristina, fericita 23+ cu Patricia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

Alinettero (scuze pt spelling, sunt sigura ca l-am gresit, dar nu tine minte neuronu')- La multi ani sotului!

Banc, dar mai sec asa:

Care e diferenta dintre o pizza si o prostituata?
Pizza poti sa o comanzi si fara ciuperci!


22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

'Neata, mamici!

Un ceai diuretic pentru gravide, cineva? Va invit, mi-am luat ieri doua cutii, sa-mi ajunga!

Va salut si eu cu ochii umflati de plans, am avut noaptea asta niste vise ingrozitoare, care s-au tot repetat pana dimineata, desi m-am tot trezit si m-am plimbat prin camera, incercand sa ma debarasez de ele. In cele din urma, ca sa ma descarc, am trans un plans bun, de gravida... si acum m-am mai linistit.

Ca sa uit cu totul, cred ca azi incerc si eu negresa cu banane, sa-mi umplu mintea si timpul cu ceva. Momentan am pus de o ciorba de fasole. Apoi calc tot ce aman sa calc de o saptamana, mai bocesc o tura si tot asa pana vine sotul acasa!

Discordia, nana mi-a luat-o inainte... Voiam si eu sa-ti recomand acelasi site, gasesti acolo atat legile, cat si explicatiile de rigoare pentru fiecare drept pe care il avem. Eu le-am facut angajatorilor mei un mail lung cu toate informatiile de acolo, le-am spus ce drepturi am si sper ca au inteles mesajul... Daca nu imi vor respecta drepturile, ii reclam fara mustrari la ITM, chiat ca suntem amici si ne intelegem bine, teoretic.



Carla 29+ , mami nerabdatoare de Sofia Maria si Natalia Emilia

Blog de babies

www.jocurban.ro" target="_blank">Blog de mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

... isi revine Nico!

Carla, nasoale visele astea uneori! Faci fasole ... Ce-as manca si eu, dar nu ma lasa stomacul . Ai grija sa nu te obosesti prea tare!
Eu am visat doar de doua ori, legat de sarcina, dar niciodata urat (gandurile negre au fost doar constiente la mine). Prima data eram stresata ca sotul nu reuseste sa o simta pe iubirici, asa ca am visat ca-si scosese un piciorus mic, mic prin burtica, care se vedea foarte clar prin pielea mea, iar eu am prins-o de el si il strigam pe tati sa vina sa o vada; iar saptamana trecuta am visat ca tocmai o nascusem, si ca era rosie, "sifonata", iar eu o tineam la piept si ma jucam cu o manuta mica, mica

Nana 28+ cuiubirici dulce, Adelina Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns discordia spune:

Citat:
citat din mesajul lui n_a_n_a

Discordia,
Este vorba de www.euroavocatura.ro/legislatie/444/OUG_nr158_2005,_Actualizata,_privind_concediile_si_indemnizatiile_de_asigurari_sociale_de_sanatate" target="_blank">OUG 158/2005 ; de asemenea www.ugir1903.ro/download/CCMUN2007-2010.pdf" target="_blank">contractul colectiv de munca la nivel national 2007-2010 prevede prin art. 66 ca angajatorul e obligat sa plateasca diferenta pana la 100% din salariul de baza (inca 15% pe langa cei 85% pe care ii primesti de la stat) pe o perioada de minim 6 saptamani.
Informatii generale pe aceasta tema si www.drepturile-gravidelor.ro/" target="_blank">aici

Nana 28+ cuiubirici dulce, Adelina Ioana

Nana merci pt promptitudinea cu care mi-ai raspuns.
Dar, eu tot sunt nelamurita.
Deci, eu din art.10 din ordonanta inteleg ca se calculeaza din media veniturilor pe ultimele 6 luni dar in limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar, deci nu se specifica ca media celor 6 luni sa fie din venitul net sau din venitul brut. Aici cred ca depinde de cum interpreteaza fiecare angajator legea. De asemenea, mai este prevazut ca in prenatal nu platesti impozit, dar restul cotizatiilor le platesti, pensii, sanatate etc.
La prima sarcina stiu ca am fost platita ca si cum as fi avut concediu medical. Pana la urma voi vedea cum va fi.

mamica de fetita si 27s+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:

Neatza fete dragi!

Pe cele care nu si-au baut azi cafeaua si prefera ceai, va servesc eu cu o cana de ceai verde aromaaaaaaat L-am descoperit azi la serviciu si e asa bun, de regret ca nu am deschis cutia mai devreme

cris_09 , tot din seria carucior usor ozn, mie imi place www.quinny.com/ot-en/strollers/buzz-3" target="_blank">quinny buzz 3
Din pacate si asta are pretul peste limita pe care sunt eu dispusa sa o aloc, asa ca o sa caut unul cu 3 sau 4 roti mari, la baby expo saptamana asta. Abia astept!..

NicoletaB, m-ai terminat cu capsunile...
O sa caut in weekend, ca deja mi-e pofta

Tatyana, oferta mea de vizitare ramane valabila, te invit sa profiti de ea cand ai chef


Corina 22s+ cu Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Neata fetelor !
Madamar : inainte de sarcina dupa un tratament cu antibiotice am dezvoltat candida, am tratat-o ( destul de greu dar in final a trecut ). In primul trimestru de sarcina , la analize pe langa infectia urinara aveam si candida; infectia urinara am tratat-o la inceputul luni ianuarie iar pentru candida mi-a dat sa fac tratament saptamana viitoare, adica cand implinesc 28 de saptamani. Candida trebuie tratata inainte de nastere, indiferent daca e naturala sau prin cezariana ... asadar ... mai bine foloseste ovulele respective asa cum ti-a indicat ( mie mi-a dat Meclon ).

R_ocsy 26 + Ana Sofia

Mergi la inceput