Burtici cu delfinasi de iulie-august 2010 (35)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns deveghe spune:

Dragaica, bumblebee, Cris 2010,, multumesc si va doresc copii frumosi, sanatosi, norocosi si destepti.

Ramo 1901, eu am recoltat celule la a doua nastere (la prima nici nu se punea problema de asa ceva la noi). Am facut contract cu vreo o luna jumatate inainte de naster cu Cord Blood. Am fost acolo, mi s-a explicat proceduril de prelevare si stocare, am semnat un contract, mi s-a dat un kit sigilat. Medicul care te asista la nastere il desface in fata ta, dupa ce copilul a iesit si emotiile mari au disparut, si recolteaza sange placentar. Kitul e pus la frigider si in 24 de ore cineva de la Cord Blood vine sa ridice pachetul . Tu (sau cineva din familie) trebuie sa suni la un numar pe care ti-l dau ei odata cu kitul si sa anunti. Cam asta.

Ilinca (17.03.2001) & Petru (24.11.2008) & 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beluistef spune:

Fetelor sunteti niste scumpici...va -acesc pe toate.
Nu stiu ce m-a apucat asa dintr-o data...dar m-am descarcat si eu un pic la voi.
Asa este sunt lucruri mai importante decat banii, noi sa fim sanatoase si bebeii la fel, sa se nasca la termen si sa ne bucuram de ei.

Sa trecem la ale nostre ca am cam fost , am vazut si am admirat burticile...incep sa prinda contur incet-incet .Am tot zis ca pun si eu poze cu balonasul din dotare in prezent, dar nu am apucat sa ma pozez inca...atunci cand am vrut era terminata bateria la camera si dupa ce am incarcat-o m-am luat cu altceva.
Sper zilele astea sa pun si eu pozica, iar miercuri sa pun si cu bebelu .
Aaaa...din 2.03 pana pe 5.03 plus week sunt in concediu.... ufff... cel mai astept...si apoi mai am vreo 4 zile dupa Pasti si gata concediul ...de odihna...ca din Mai vine cel luuuuuung de 2 ani...

***************************************************
Elena, 20+ cu
Si mamica de Luisa ( 23.07.2005)& Beatrice ( 02.06.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deveghe spune:

Racusor, bei dupa ce ai nascut. Eu am baut imediat dupa nasteri ceai de la Fares (ceaiuri sau pastilute gasesti la orice farmacie) , se cheama ceai pentru stimularea lactatiei. Am baut chiar si un litru jumate, doi, apoi mai scazi cantitatea si bei in functie de nevoi. O sa vezi. Si apa, in continuare cate 2 litri pe zi.

Ilinca (17.03.2001) & Petru (24.11.2008) & 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Citat:
citat din mesajul lui beluistef

Fetelor sunteti niste scumpici...va -acesc pe toate.
Nu stiu ce m-a apucat asa dintr-o data...dar m-am descarcat si eu un pic la voi.
Asa este sunt lucruri mai importante decat banii, noi sa fim sanatoase si bebeii la fel, sa se nasca la termen si sa ne bucuram de ei.

Sa trecem la ale nostre ca am cam fost , am vazut si am admirat burticile...incep sa prinda contur incet-incet .Am tot zis ca pun si eu poze cu balonasul din dotare in prezent, dar nu am apucat sa ma pozez inca...atunci cand am vrut era terminata bateria la camera si dupa ce am incarcat-o m-am luat cu altceva.
Sper zilele astea sa pun si eu pozica, iar miercuri sa pun si cu bebelu .
Aaaa...din 2.03 pana pe 5.03 plus week sunt in concediu.... ufff... cel mai astept...si apoi mai am vreo 4 zile dupa Pasti si gata concediul ...de odihna...ca din Mai vine cel luuuuuung de 2 ani...

***************************************************
Elena, 20+ cu
Si mamica de Luisa ( 23.07.2005)& Beatrice ( 02.06.2003)



astept pozele sa comparam burticile...ca intre noi e diferenta doar de 1 zi


Oana 20+ cu


Noi 2...si bebe
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramo1901 spune:

Citat:
citat din mesajul lui deveghe

Dragaica, bumblebee, Cris 2010,, multumesc si va doresc copii frumosi, sanatosi, norocosi si destepti.

Ramo 1901, eu am recoltat celule la a doua nastere (la prima nici nu se punea problema de asa ceva la noi). Am facut contract cu vreo o luna jumatate inainte de naster cu Cord Blood. Am fost acolo, mi s-a explicat proceduril de prelevare si stocare, am semnat un contract, mi s-a dat un kit sigilat. Medicul care te asista la nastere il desface in fata ta, dupa ce copilul a iesit si emotiile mari au disparut, si recolteaza sange placentar. Kitul e pus la frigider si in 24 de ore cineva de la Cord Blood vine sa ridice pachetul . Tu (sau cineva din familie) trebuie sa suni la un numar pe care ti-l dau ei odata cu kitul si sa anunti. Cam asta.

Ilinca (17.03.2001) & Petru (24.11.2008) & 15+


multumesc mult, esti o draguta,

Ramona 16+ ....cu o scumpica de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deveghe spune:

Racusor, legat de prelevarea de celule cu final prost, nu stiu decat ca tine si de indemanarea medicului si de experienta (sangele se recolteaza imediat ce copilul a iesit si e o manevra destul de rapida). N-ar strica sa sondati terenul in legatura cu asta (ii intrebati pe medicii care va vor asista care e procedura si de ce unele sunr bune altele nu si asa puteti afla si ce experienta are). O alta cauza este infectarea lor cu tot felul de mici mizerii (d-aia clisma-i sfanta, daca-mi permiteti). Da' cel mai bine sa va intrebati propriul medic.

Ilinca (17.03.2001) & Petru (24.11.2008) & 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deveghe spune:

Beluistef, eu am platit 3300 lei, in trei rate, pentru toata procedura (stocare aici, drum, criogenizare in Cehia) iar pentru intretinerea lor, anual platesc 100 si ceva de lei.

Ilinca (17.03.2001) & Petru (24.11.2008) & 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beluistef spune:

Oana sigur o sa le comparam...poate astazi fac vreo 2-3 poze si le pun in album, ca dupa aia nu mai sunt la 20 sapt ci la 21 siiiii...nu mai merge .

Apropo ati vazut ca la odiseea iepurasilor s-a dat startul la iepurasi si din cate am citit unii chiar au vrut sa prinda inceputul primaverii nu au mai avut rabdare pana la termen. Incet incet v-a ajunge si florile de liliac....si uite asa.... nici nu ne dam seama cum ajungem si noi cu ...HAI ...si cu ... BRAVO ... sa speram insa ca delfinasii nostrii nu vor vrea sa iasa din "bazin" mai repede ...

***************************************************
Elena, 20+ cu
Si mamica de Luisa ( 23.07.2005)& Beatrice ( 02.06.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Mie mi se pare o afacere recoltarea de celule stem. Dar recunosc ca n-am mai studiat acum de curand ce noi descoperiri s-au mai facut, daca s-au facut, dar pe mine nu m-au convins.
Fetele mele sunt incompatibile Rh, una Rh+ si cealalta RH- deci nu red ca se putea folosi de la una la cealalta. Plus ca stiu ca se limiteaza la un numar de kg si am citit de cazuri cu maxim 20 de kg, Ana le-a depasit deja.

deveghe, ai o familie foarte frumoasa, si copii se sorb din priviri.
Tina ce sexy mama . O sa faci ravagii prin parc si pe strada.

De ce se face dragelor clisma la cezariana? Eu m-am internat la Caritas in 2004 sa nasc normal si nu mi-au facut in timpul travaliului si in final am intrat la cezariana proaspat manacata, ma indemnasera sa mananc croissante sa am putere sa imping.

Mami de Ana Maria(18.12.2004) si Elisa Andreea (09.12.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia73 spune:

Citat:
citat din mesajul lui beluistef

Oana sigur o sa le comparam...poate astazi fac vreo 2-3 poze si le pun in album, ca dupa aia nu mai sunt la 20 sapt ci la 21 siiiii...nu mai merge .

Apropo ati vazut ca la odiseea iepurasilor s-a dat startul la iepurasi si din cate am citit unii chiar au vrut sa prinda inceputul primaverii nu au mai avut rabdare pana la termen. Incet incet v-a ajunge si florile de liliac....si uite asa.... nici nu ne dam seama cum ajungem si noi cu ...HAI ...si cu ... BRAVO ... sa speram insa ca delfinasii nostrii nu vor vrea sa iasa din "bazin" mai repede ...

***************************************************
Elena, 20+ cu
Si mamica de Luisa ( 23.07.2005)& Beatrice ( 02.06.2003)


mama mama m-au luat emotiile deja

+17 Asteptarea este tare grea dar rasplata va fi pe masura!! pozulici

paunita

Mergi la inceput