Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (146)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alysh spune:

Desiree, de ce sa ne suparam, nu, Doamne fereste, doar ca eu i-am acordat libertate totala lui Vlad. De mic a explorat, l-am lasat cu de toate, nu i-am inchis niciodata sertare, dulapuri, sifoniere, tocmai pt ca citisem ca asa isi dezvolta imaginatia, creativitatea, inteligenta...si cred eu ca de-aia s-a facut asa destept. Deci, nu e asta, te asigur 100%. Pur si simplu unii copii sunt mai cuminti, altii energici....desi Vlad e un copil cuminte dar in magazine ii place sa alerge in toate directiile.
A-propos de asta cu exploratul, acum Bucurestiul e plin de balti si placerea cea mai mare a lui Vlad e sa faca lipa lipa prin ele.......nu va spun cate priviri dezaprobatoare mi s-au aruncat. Pt ca l-am lasat amintindu-mi cat de mult imi placea sa fac chestia asta.

Stiu, sunt mame crunte la capitolul libertate lasata copilului, in sensul ca nu-i lasa nici sa repire, chiar ieri in parc am avut un exemplu, mamica unei fetite de 2 ani jumate, nu numai ca n-o scapa din ochi, a stat cu ea secunda de secunda, ii explica cum sa puna formele la nisip, cum sa le intoarca, rasuceasca, fiecare miscare a copilului era monitorizata, fiecare respiratie analizata, ii dadea bucatele de mar in gura (mai ca nu i le mesteca)....mi s-a parut f nasol. Cicalitoare pana la Dumnezeu, nu face aia, nu te atinge cu pantalonii de nisip, nu sta in umbra, stai in soare si multe altele.



ALI, mami de Vlady si 23+ cu Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui simonacip

Adriana, ce vopsea ti-a spus sa cumperi??In orice caz e mult. Manopera trebuie sa fie mult mai ieftina, mai ales ca vine acasa ...la un coafor de cartier manopera e cam 50 Ron...Pt par lung.

Simona, mami de baieti
"Cele ce sunt cu neputinta la oameni sunt cu putinta la Dumnezeu."
"Tine mintea ta in iad si nu deznadajdui"


adriana, hai succes cu intzarcatul! esti pe drumul cel bun, inca un pic si gata!


cat despre coafor, eu am dat 35 roni in cartier la un tuns si coafat- ultima data. Acum 1 an am dat sub 200 roni cu vopseaua cumparata la coafor! (la aceelasi coafor, dar acum 1 an). Nu am par f. lung, dar tot e ceva acolo.


alysh, si noi suntem f. libertini ca parinti! fatza de cei din jur, cred ca suntem cei mai libertini. Din pacate, socrii mei sunt cicalitori cam asha ucm zici tu - ne doare pe noi, cei mari, capul dupa un timp cu socrii. D-apoi pe piticanie... continuu ma cert cu ei: "las-o in pace", "se descurca", "nu se intampla nimik". Bine, Mara de felul ei e un copil ok, zic eu, are si momente de zvapaiala, si momente de linishte. la cumparaturi, am noroc cu pufuletii/paiinea: o pun in carutul mare, hopa pe hartie inginerica, si cu piinea/pufuletii in mana, ajungem pana la casa. SI am norocul cu tati, care nu ii place sa caste gura, suntem eficienti: ramane unu din noi la capat de rand cu cosul si fata, celelalt se duce repede sa ia laptele/ouale/mancarea la pisica etc. La raionul de copii, pe care il lasam la urma, o lasam pe fifi pe jos, si ea incepe sa alerge printre, muta olitzele, trage de caditzele expuse etc.


Gata, ma bag la munca.
Doloress, sa iti fie de bine dezmatzarea



o soarele din viatsa noastra mamica natanga de pe 9.05.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Gabita si eu am aceleasi stari cu pediatra noastra, cand o sun (pt urgente, normal) nu poate vorbi niciodata, daca sunt acolo la consultatie vb la 3 telefoane...e ff ocupata, dar ma bucr ca e un pediatru f bun si nu-ti sare cu antibioticul, ba chiar recomanda din astea mai naturale. Si mie mi-a dat Perritol cand a avut Robert gingivita+stomatita, mai...sa stii ca si pietre ar fi mancat daca-i dadeam. Insa, daca as fi in locul tau nu i l-as da lui Raducu, ca a e un medicament nu prea pt varsta lor, e medicament nu vitamina... mai ales ca Raducu e sanatos, doar are o indispozitie d ela maselute, eu cand i l-am dat i l-am dat cu inima indoita, desi noi eram pe greva-greva 100% de 4 zile si slabise parca 2 kg.

Nu m-as mira sa-i iasa si lui Robert alte masele, ca baga tot la gura, roade orice, baga toata mana... nu stiu, zic sa iasa o data sa scapam!

Lori, mami de Robert din 9.06.2008



Copilul nu datoreaza parintelui viata, ci cresterea (N.Iorga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Loredana, deja cred ca se faceau 2-3 saptamani de cand manca foarte prost, cu ultimele 4 zile cand in afara de lapte practic n-a mancat nimic. Eu am zis sa-i dau cateva zile totusi Peritol, poate doarme si mai bine noaptea si nu se mai scoala una-doua dupa lapte. In noaptea asta a dormit neintrerupt de la 23:00 pina la ora 6:00, cand s-a sculat sa ceara biberonul. Dar in noptile trecute se scula mai tot timpul sa molfaie la biberon. Cum crezi ca ajungea el sa bea 5-600ml de lapte peste noapte? Probabil chiar il dor nenorocirile alea de masele. Cred ca sunt ultimele, ca are deja gura plina, eu eram convinsa ca i-a iesit deja tot ce era de iesit pina acum.


Alaturi de SEBI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Of, saracii de ei, da, mai au un rand de masele de iesit.

Lori, mami de Robert din 9.06.2008



Copilul nu datoreaza parintelui viata, ci cresterea (N.Iorga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonix spune:

Fetelore, va scriu rapidos, pe la pranz plec catre aeroport si deseara sper ca ma lafai in hotel Sunt super stressy, nu am dormit aproape deloc, am avut atacuri de panica am impresia deci inima o lua razna rau de tot, imi "paralizasera" picioarele etc Uf ... super nasol, stomacul in pioneze - nu stiu de ce fac asa, cu Robert sunt toate OK, e cumintel, s-a obisnuit cu tati, ba chiar azi noapte s-a sculat si striga de zor TATA TATA (pana acum cateva zile era MAMA MAMA). E sanatos, mananca bine, e vesel, lui Bogdan i-am lasat totul scris Asa, pentru confortul meu pisihologic, ala care mai e pe acolo Bobo rade de mine, sa ma port cu el ca si cu un copil. Uf...

Si mai scriu repejor ca si al meu pitic e cuminte in magazine, fara pufuleti (aici nici nu exista asa ceva). Sta de manutza cu mine, nici nu il pun in carutz, ii place tare mult la sprayuri si la cosmetice. Si el se aseaza din cand in cand pe cate un raft gol, sa se hodine. Insa asta timp de maxim o ora - incerc sa nu depasesc timpul asta, caci apoi se plictiseste si e mai greu de stapanit, ceea ce e dealtfel de inteles. Cu exploratul, cred ca secretul este sa iti asiguri casa, sa fie "safe" pentru pitici, sa le pui cat mai putin limite. adica fara vitrine de sticla si cristaluri, fara vaze la indemana, chestii din astea. Sunt convinsa ca toate facem cam asa. De aia piticaniile sunt super mega destepte

Eu in weekend am fost la o nunta si am avut o experienta destul de aiurea cu invitatii flamanzi si romani (era o nunta mixta). Robert trece printr-o faza de e mai sperios in locuri noi - sau nu neaparat sperios, cat mai serios, nu zambeste la inceput, se joaca de unul singur, in coltul lui, daca vine careva peste el se fereste, e circumspect. Toti ma intrebau: "dar ce are copilul dvstra? Asa e el mereu? Ce a patit? De ce nu rade? De ce se sperie (de un nene care se bagase in sufletul lui)? De ce stati cu el in camera (era o camera de pitici, dar cu trecere la adulti si cu o usa in exterior care se deschidea mereu)? De ce nu se joaca cu alti copii (mai erau pitici, dar toti aveau peste 4 ani si erau din familie, deci se cunosteau). Robert se juca cu masini si o lua la goana rpintre picioare de adulti care puteau calca pe el - ma duceam sa il iau de pe jos - de ce nu il lasati singur ?? (erau 100 de persoane acolo, pe care nici nu le cunosteam, de altfel). M-am umplut de neeeervi !!! Cineva imi zice: nu il duceti sus la culcare ? Io zic ca ar trebui sa il adorm si nu cred ca e loc etc - tipa: vai, pai ce, nu sta singur? Il lasati acolo in pat, ce daca plange ... Mda :) Prietena mea (romanca): vai mai, cum l-ai crescut !!! (ea inca nu are copil - de fapt e gravida in doua luni ) Sa o vad pe ea cum il creste pe al ei.

Gata, am rasturnat tolb cu stari negative Va pupic si cred ca pe vineri reapar prin zona. De-abia astept sa treaca zilele astea, nu mai poooot de dooor

Simona cu Robertzel baietzel frumos

Cum a venit Robertzel in viata noastra

Poze cu noi toti si Poze cu bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_78 spune:

Simonix, hai ca esti haioasa - nici n-ai plecat si abia astepti sa te intorci.
Eu zic ca o sa fie totul bine. Stiu ca nu te poti relaxa 100%, da iti doresc zile frumoasa!
O sa treaca oricum imediat

La coafor cred ca depinde mult de zona - am mai intrebat si eu acum si am auzit chiar si 300 ron tuns+vopsit.
Nu stiu, voi vedea.

Am trecut la urmatorul research - epilarea definitiva
M-au socat preturile 120-130 EURO sedinta
Eu aveam mai putin in cap; chiar as fi vrut sa scap de parul asta nesuferit, da chiar asa scump?!

vedeti ce dileme am eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaser spune:

Salut!

Maine ma duc si eu la coafor...abia astept!
Eu merg la o tipa acasa si imi ia f putin, iar ea e super profi...are si vopsele tot ce vreau. Maine o iau si pe vecina mea!

Mai am de rezolvat cu molozurile si sa merg in weekend dupa ce-mi trebuie ptr amenajare...Trebuie sa gasesc muncitori sa-mi faca amenajarea...instalator am gasit mai imi trebuie pe cineva sa-mi puna grasia si faianta si sa mascheze instalatiile cu rigips.

ylari intr-un fel e bine ca nu mai te apuci de casa...uite eu ce trag ptr o baita cu wc si chiuveta...Ce s-a enervat sotu`...nu-ti mai spun, desi pe mine e tot greul...cica azi ma trimite la sedinta de bloc.
eu sper sa ma duc la tae bo!

partea buna e ca am slabit...am 56,5 kg...si pana in iunie cand mergem in Grecia mi-ar surade 55 sau chiar 52.

Sapt asta tre sa-i fac si exudat si copro printesei ca de luni o duc la gradi.

Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aldaesme spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alysh
placerea cea mai mare a lui Vlad e sa faca lipa lipa prin ele.......nu va spun cate priviri dezaprobatoare mi s-au aruncat. Pt ca l-am lasat amintindu-mi cat de mult imi placea sa fac chestia asta.



Am noroc ca aici nu se uita nimeni crucis. Multe balti nu sunt insa si-au facut aparitia milioanele de cartite asa ca mai peste tot te intalnesti cu movilele alea de pamant scos de cartite. Evident fiind umed e mai degraba noroi. Placerea lui Lorelei e sa isi bage picioarele la propriu in movilele astea. Sambata am fost la targul de carte si la iesire ma asteptau sotul si fata sa mergem la o plimbare. Plimbarea a durat pana la primele movilutze si de acolo a fost o intreaga veselie care s-a terminat cu cizmele de sus pana jos cu noroi, cu noroi pe nas si pe genunchi. Imi amintesc si eu cu "placere" cat scandal aveam de la ai mei dupa o miscrae de acest gen, dar la cat de tare se amuza fata mea nu aveam nici cea mai mica intentie sa ma scandalizez, defapt am ras cu lacrimi.

Si nici noi nu am inchis nici un dulap, chiar ne distram ca tocmai sunt in promotie o mie de chestii de inchis dar acum nu mai are sens. A invatat deja ca sunt dulapuri in care are voie sa faca ce ii trece ei prin cap si sunt dulapuri unde lucrurile nu sunt chiar pentru ea (cel cu vasele grele si cel cu cele x ingrediente pentru gatit). In rest daca fac o prajitura tre' sa spal forma inainte, ca nu mai sunt sigura ca iese din dulap curata, iar formele de hartie de cupcake sunt demult evantaie, palarii, farfurii si mai stiu eu ce ii trece prin cap, pentru diversele animale de plus. Mai nou unul dintre winnie isi ia zilnic cate o lingurite cu ce mananca lorelei in fata, ca cica si el ham miam miam. Azi dimineata i-a dat si o cana de lapte de nu m-am putut reculege din ras...evident si ea si winnie erau cu lapte, winnie a intrat in masina de spalat, Lorelei la schimbat...am pierdut si trenul dar noa, se mai intampla, n-o fi foc.

Lorelei in supermarket trece prin doua cutiute de zmeura sau afine. In oraselul nostru e deja cunoscuta ca fetita care manaca zmeura si nu snoepjes (bomboane sau alte dulciuri) la cumparaturi. Sunt absolut incantata ca ii plac asa mult si e un deliciu sa o vad cu ce pofta poate sa le manance. Pana s-au obisnuit doamnele de la casa a fost super simpatic ca aveau de marcat cutii goale...Acum deja stiu...toate. Daca ramane fara fructe la casa si o apuca disperarea trimit ele pe careva sa ii mai aduca o cutie. A primit cateva si gratuit de la doamnele alea .

Asa rau imi pare ca nu aveti probleme cu mancarea... Eu nu am habar ce e aia si in mod absolut evident nu imi doresc. A mea isi manaca mereu portiile la cresa si suplimente si acasa la fel. La cresa educatoarea se agita daca sa zicem "a lasat putin in farfurie, ea nu face asa ceva, o fi avand o problema". E muuult mai stresata ca mine. Pai daca dimineata a mancat doua felii de paine cu unt si cu miere, o felie de sunca presata si 100 g zmeura plus o cana de lapte mai pot eu sa ii cer ca la 11 sa manance portie intreaga de ce o fi. De dormit doarme de la 8 la 7 in timpul saptamanii si de la 8.30 la 9 in uikend, peste zi doarme intre 2 si 4 ore. Mersul la somn e absolut o placere. Ii spun seara, sau la amiaz sa mearga sa il pupe pe tata sa ii zica noapte buna sau somn usor dupa caz si apoi mergem la dodo. Ea merge si isi pupa tatal si apoi directia scari. Cand ajunge la ea in camera la amiaz e directia pat, seara e directia raft cu carti, scoate cartea cu povesti (avem acum una preferata cu zanele florilor) citesc cam juma de poveste mi-o ia o pune in raft imi aduce cartea cu forme si culori se aseaza la mine in brate si imi arata forme si culori (asta e alta carte care e in top de vreo luna) dupa aia o pune la loc, zice dodo, care inseamna ca vrea in pat. O pun in pat ii zic ca o iubesc, noapte buna facem cu mana si gata. Nu lapte nu nimic. Bine noi nu am avut niciodata sticla de lapte la somn asa ca nu am avut de ce sa o dezobisnuiesc. Uneori noaptea daca e prea cald in camera (20C) se trezeste si cere apa, asa ca am mereu o cana de apa la ea. Si in plus mai e si genul de copil care poa' sa fiarba cu febra ca mancarea nu o lasa, poate nu mai manaca in portii imensa dar nu se lasa si gata

Mie mi se pare asta o varsta absolut senzationala, o varsta la care defapt parca mai mult invat eu de la ea decat ea de la mine, fiindca vorba lui Alysh, are o imaginatie extraordinara...si zau ca daca stau sa o urmaresc imi vin tot felul de idei din ce face ea, sau cum foloseste anumite ustensile ca sa simuleze cu totul si cu totul alte chestii decat cele la care m-as astepta.

o zi buna,

Esme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaser spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaser

[quote]citat din mesajul lui Alysh

Stiu, sunt mame crunte la capitolul libertate lasata copilului, in sensul ca nu-i lasa nici sa repire, chiar ieri in parc am avut un exemplu, mamica unei fetite de 2 ani jumate, nu numai ca n-o scapa din ochi, a stat cu ea secunda de secunda, ii explica cum sa puna formele la nisip, cum sa le intoarca, rasuceasca, fiecare miscare a copilului era monitorizata, fiecare respiratie analizata, ii dadea bucatele de mar in gura (mai ca nu i le mesteca)....mi s-a parut f nasol. Cicalitoare pana la Dumnezeu, nu face aia, nu te atinge cu pantalonii de nisip, nu sta in umbra, stai in soare si multe altele.



ALI, mami de Vlady si 23+ cu Luca


nici eu nu as putea sa fiu asa veci pururi...si eu ii las sa faca ce vor...mi-am si capatat categorisire...sunt mama "nesimtita" ca las copiii sa creasca asa cum vrea Dzeu...fara sa-i terorizez...
Asta sa fie cea mai mare pb a mea...ca am eticheta! ...Copiii mei sa fie fericiti...in rest...

Ieri mi-a venit un colet cu hainute...si 99% erau ptr ei normal...Mi-a zis Cri...mami vreau sa te pup ca mi-ai luat asa multe hainute frumoase...Nu l-a invatat nimeni sa-mi multumeasca...asa a simtit el...asa ca de ce i-as constrange eu actiunile? Sa nu mai fie capabil sa ia o decizie in viitor? Sa aiba mii si mii de incertitudini?

No way!




Mergi la inceput