**Zmeurici de iulie-august 2009 (29)**

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Ayda sigur ca da..mi-ar placea s ane intalnim la plimbarica de zmeurele..facem gasca de Militari

-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

My precious baby girl...
Bubi mic poze...din burtica si din afara ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ungaras spune:

Ayda, asa imi zice si sotul, el e mai relaxat decat mine, sa o luam incetisor ca nu o punem la ingrasat. Da de, mama stresata ce sunt...
Ma primiti si pe mine? tot din militari si eu doar ca o sa vin mai rarut.
M-C a mancat azi pepene galben, pana acum e in top, urmat de para.Supa nu i-a placut, nu a deschis gurita.
Am fost la piscina si am bagat-o de doua ori cu capul sub apa si i-a placut.Si-a facut si un prieten.
aici avem pozici
http://picasaweb.google.nl/mcatalinasp/LunitzaASaptea?authkey=Gv1sRgCJq49q2r8uH2aA#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ungaras spune:

Clara,citeam pe blog-ul tau si am vazut filmuletul cu Bryce la masa. Cum se numeste bluzita care o poarta?Impotriva petelor lasate de diversificare. Ma gandesc ca in engleza o avea vreun nume special ca in olandeza nu am gasit. M-C mananca fffff urat si am nevoie de asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Buna fetelor

Imi pare rau ca sunt si zmeurici maraite care nu vor sa doarma noaptea. Le urez sa treaca mos ene mai des pe la ele.

De vineri am inceput sa ii dau lui Matei augumentin pt infectia urinara. Deja se vad rezultatele. e mult mai vioi si rupe cu mancatul. Micutul a stagnat o luna. Nu a luat nimic in greutate. Maine dupa amiaza mergem la pediatra sa ne vada si sa ne cantareasca.

De doua zile le dau dimineata piticilor mar+banana+biscuite. Sunt inebuniti. mananca tot. cred ca asta e combinatia cu cel mai mare succes de pana acum. ce e curios e ca matei dimineata mananca cu lingurita chiar deschide gura dar la parnza sa nu vada. i-am dat de la ana o lingurita de pireu asa s-a strambar si a scuipat tot. nu ii place cred pireul desi mananca aceleasi legume care sunt si in pireu. imi place ca i-a revenit pofta de mancare si curata tavita. papa tot. am luat si noi steamer si ies asa bune legumele. sunt dulci si sunt inebuniti piticii.

Din cate am vb cu pediatra legat de infectia urinara a lui matei ea spune ca e foarte posibil sa recidiveze din cauza acelui reflux vezico-uretral. sper sa existe o rezolvare ca nu as mai vrea sa il vad chinuindu-se. o sa imi explice ea maine ce e de facut.

va pup fetelor si multa sanatate zmeuricilor





elena fericita de Ana Maria & Matei Stefan - 18 iulie 2009

Piticii mei iubiti


Povestea noastra in Tabu

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vally spune:

puiutul nostru a dormit azi-noapte neintoarsa uraaa! si a revenit la obiceiul care-l avea la inceput: dormitul pe burtica! acum a inceput sa pape mai bn lapticul, diversificarea a ramas mai mult pe loc...acum le vreau si eu pe toate...

zmeuricile cu problema refluxului si-au revenit? pe noi inca ne chinuie

Blanca cu mancatul te inteleg avem aceeasi problema 2-3 lingurite maxim apoi nu mai vrea nimic si pace frumusica foc floricica voastra iar dintisorii sunt simpatici foc

moniland de-acum incepe distractia

pooh si zuzica noastra este ragusita de atata cantat

unguras v-am admirat pozicile de la piscina chiar ii place offf si voi la fel cu papatul...

Clara multumim pentru retete! inca nu am incercat nimik pt ca nu vrea sa pape mai nimik; dar recuperam noi

Elenada ma bucur ca a reinceput sa pape Matei! cel mai bine ar fi sa nu recidieze sanatate multa!

Patrisuca bine ai venit in clubul zmeuricilor!

Cornelia ce patanie ai avusesi tu! bine ca nu vi s-a intamplat nimik! dc pana acum era groaznic traficul, acum dp iarna asta grea e infernal ma bucur ca a inceput sa dea rezultate sedintele de kineto la Vladimir! asta pt ca e cumintel si colaboreaza

maine se interneaza tatal meu pt o noua operatie sper sa nu aiba complicatii si sa vina repede acasica

Alina mami tau ce mai face? am inteles ca ea e tare si lupta, dar sufletelul ei cum este?

multa sanatate tuturor


Vally de printesica Glorietta 13.08.2009

Pozici
Minunea mult aspteptata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Vali la noi Ana a avut probleme cu refluxul. Acum e bine dar se mai intampla sa mai dea putin afara uneori. e mai rar dar mai da. Sper sa scapati si voi cat mai repede de reflux. Urata chestie



elena fericita de Ana Maria & Matei Stefan - 18 iulie 2009

Piticii mei iubiti


Povestea noastra in Tabu

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns badurox spune:

remember us?

Noi din ce in ce mai rar scriem, da bine ca macar citim. Mai intai de toate, sa zicem ceva din urma, chiar dk mai tarzior: Ayda, felicitari pt bebe2! Esti o curajoasa si sa-ti dea Dumnezeu ce-ti doresti.
Blanca e o frumoasa floricica ta! Si ce par lung are si dintzuci frumosi! Chiar ma gandeam cand m-am uitat pe pozele zmeuricilor cat de mult s-au schimbat copilasii nostri in cateva luni. Parca nu mai sunt aceiasi copii pe care i-am nascut. Au fizionomia foarte foarte schimbata
Ungaras, te-am vazut la piscina. Ce frumusele are tata acolo... una mai mica si una mai mare; ziceai ceva intr-un mesaj de kg in plus, da nush unde le vezi tu, ca mie nu mi se pare ca arati de parca ai fi nascut; chiar deloc.
Giova la multi ani!!! Cu intarziere de la noi, dar din toata inima. Si sper sa te relaxezi in concediu, pentru ca meriti si te plangeai intr-un mesaj de stres si oboseala. Te asteptam inapoi vesela si refacuta!

Azi fetita mea face 6 luni. Nu stiu cand a trecut timpul, cu toate ca mi-a fost uneori foarte greu, pentru ca in afara de tati si de mamicile de aici nu m-a ajutat nimeni sa trec peste momentele dificile. Ma uit la ea si nu-mi vine sa cred cat de mare s-a facut fata de cat era cand am adus-o acasa de la maternitate. Costumasul acela nu-i mai vine nici pe-o maneca acum. Nu e ea foarte grasuta, nici lunguta, cred ca e asa cum trebuie sa fie, pentru ca e un copil sanatos si plin de viata. O s-o duc la cantarit si la vaccin azi sau maine, sa vedem cum are si tati timp.

In rest, vad ca sunt mamici aici stresate din cauza de papica. Parerea mea e ca n-ar trebui. Si ce daca are o zi in care nu mananca nush ce pireut? Lasa ca o sa-l manance, ce atata graba? Eu nu pot spune ca i-am facut fetii program de masa vai de mine asa strict, pentru ca nu cred ca are rost sa ma stresez cu asta din moment ce baza tot laptele este. Incerc intradevar sa-i dau trei chestii altceva decat lapte: suc de morcov+para, supa, cereale, dar dk nu vrea intr-o zi supa de exemplu, nu ma supar; o sa pape maine, poimaine, etc.; are tot timpul. A fost constipata vreo 4 zile mititica, ca i-am schimbat cerealele ( ii dadeam cu porumb si-am zis sa mai variem, sa-i dau cu mar). Plangea mititica de durere cand incerca sa faca kk asa ca in loc de morcov+mar dimineata ii dau morcov+para, si vad ca s-a reglat. Vreau sa spun ca m-am speriat cat a putut sa faca cand si-a dat drumul ( avea si pe gat kk. )

Ca sa inchei, va spun ca n-am mai progresat cu cuvintele, tot "baba" e preferat, dar avem un joc nou: ne jucam de-a "irisuca cea frumoasa si zmeul cel rau", adica eu - zmeul- vin spre ea si-i zic : "te pap, te pap" si ea incepe sa tipe si sa se stranga , de parca ar intelege ce spun si rade de nu mai poate. In fundulet nu-i prea place sa stea, de rostogolit nu prea se omoara, dar in picioare daca s-ar putea ar sta toata ziua. Eu chiar nu stiu de unde atata energie, ca eu cad lata cand adoarme ea ( ce-i drept pe la 2-3 noaptea), dar macar dormim pana la 12 a doua zi. Tati zice ca suntem "2 puturoase" pt ca ne dam jos din pat la amiaza, dar ce stie el dk nu doarme cu noi...
Hai ca m-am intins.
PUpici la toata lumea

DN 22.10.1984
cum s-a nascut minunea:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=143845

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns badurox spune:

ungaras am vrut sa spun ca nu se cunoaste ca ai nascut si ai vazut ce-a iesit asa se intampla dk nu recitesc ce scriu

DN 22.10.1984
cum s-a nascut minunea:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=143845

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaraJ spune:

AIDA - esti o dulce, iti multumesc frumos.

De asemenea, multumiri tuturor mamicilor care gasesc blogul meu cu retete util si nu numai. Pupici dulci.

UNGARAS - da, e foarte buna bavetica asta pe care o avem, e impermeabila, o curat dupa fiecare masa, fie direct sub jetul de apa, fie doar cu o cirpa umeda, depinde cit de mult o minjeste Bryce iar hainutele dedesuptul ei sunt curate.
Uite www.amazon.com/Bumkins-Waterproof-Sleeved-Bib-Flutter/dp/B001D0VG8G/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=baby-products&qid=1266800390&sr=1-1" target="_blank">aici linkul. Ce mi-au placut pozicile cu voi la piscina. Iar tu arati de nota 20.
Eu sunt, inca, o mica purcica; am fost azi sa-mi caut o rochie mai de fite ca sotul a fost nominalizat pentru "cele mai bune efecte vizuale" si trebuie sa mergem la decernarea premiilor saptamina care vine, si am ajuns acasa, fara rochita si plina de nervi. :)) Pai, cum, stateau pe mine ca pe gardul politiei. Modelele care-mi placeau mie ca aleau de femei plinute nu-mi dadeau ghes.:)) Gasesc eu ceva saptamina care vine, da' ma gindesc cu nostalgie la zilele cind efectiv imi cumparam haine XS si nu cind eram adolescenta ci doar cu vreo 3-4 ani in urma.
Am inceput sa alerg dimineata, sper sa mai pierd cite ceva, da' si barbate-miu asta e un gurmand si ma ispiteste cu tot felul de bunatati bucatarite de el: pizza, hamburgeri, orez chinezesc etc. :)) Asta e, lasa ca mai slabesc eu cind o incepe fiu-meu sa alerge prin casa si eu dupa el.
La noi, a fost o dumininca placuta, nimic iesit din comun,

Va pupam,

Clara - mami lui Bryce Mihai - un copchil nazdrav - 18.08.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MONITZA86 spune:

Neata fetele!1

Profit aa gogoasa mea inca doarme ca sa scriu si eu linistita,ca altfel tot cu manutele pe tastatura este.Ma bucur ca au inceput sa revina noptile cu somn la ceva gogosele ,vreau si eu!La noi e la fel mos ene vine dara pleaca repede sau nu e destul de convingator.Saracuta cred ca o ia prins somn durerea de gingii k se trezeste brusc si ,am masat-o si cu gel i-am nuroofen si s-a mai linistit.Tot cu tzitziin gurita si la somnic la fel,om vedea cand nu o mai fi laptic ce metoda de somn vom gasi.
Astazi se pare ca e o zi frumoasa de plimbare,poate iesim noi afara.Nu esxista si mamici de zmeurici din Arad?Ce fain ca va intalniti mai multe alt chef de plimbare exista.

Blanca ce floricica inflorita ai tu acolo!Ai avut batai de cap cu iesirea dintzucilor?

Unguras ce frumos ca mergeti la bazin in familie si ce scumpa de fetita ai tu!

Badurox il lasati pe tati sa doarma singur?Sa-ti traiasca printesa si sa te bucuri de ea

Vally Felicitari poate ai dat startul la somnic si trimiti si la noi!!!Ce bine k doarme pe burta a mea nu vrea deloc!!

Elenada sa-si revina Matei repede!

Ania Ruxandra
Larisa Gabriela
Tudor Petru
Iris Ana Ioana

La multe lunite !!!

S-a trezit printesa mea!!!

revin!

MAMI DE STEFANIA MARIA
mica mea comoara

Mergi la inceput