Dovleceii sarbatoresc,6luni implinesc(sept-oct) 84

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mkunigunda spune:

Madalina iti multumesc si tie pentru raspuns, incet ne vom obisnui si noi cu biberonul. Imi pare rau pentru sarcina pierduta a sorei tale, sper sa treaca repede peste aceasta intamplare.

Am vazut si eu filmuletz cu Sonia in jumperoo, suuuper, m-am distrat f tare, ca si ea de altfel

Monica jumperul e super, si noi vrem! Multumim de pont!

Moni-Iulia, si noi am avut o data un firicel inchis la culoare dar atat, nu am identificat de la ce si nici nu a mai aparut.

Mihaela e total filmuletul cu carseat!

Mada eu nu am unde sa pun un jumperoo asa mare si as opta pentru cel care l-a dat Monica link (jolly jumper)

Raluk ce fain se intoarce Alexut, are mama un baiat voinic!

Ma duc si eu la somn
Noapte buna si tieSelen , sa te odihnesti!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui Fragutza

Elle, nu-i botezul ei! Este al fetitei ce s-a nascut la botezul Nataliei! Adica nu s-a nascut chiar la restaurant, da acolo i s-a rupt apa!

If your baby is "beautiful and perfect, never cries or fusses, sleeps on schedule and burps on demand, an angel all the time," you're the grandma.


e clar .. sunt dusa cu pluta ..

scuze!

Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
Eva
Anna
papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:


hello girls

hai ca pana raspund eu, voi incepeti alt capitol. se vede ca a fost frumos afara si ati fost in plimbari .. nu ati scris zeci de pagini ..

moni voi nu v-ati diversificat, nu? pai sincera sa fiu, daca papa doar tzitzi, nu e chiar ok cu firicelele alea .. mai bine, intreaba pediatrul. asta daca nu cumva ai papat tu afine, spanac, urzici, chestii de genul asta ..

mary condoleante! sa-i fie tarana usoara .. imi pare tare tare rau si trebuie sa spun ca si eu mai ma gandesc la tot felul de tampenii si ma rog la Dumnezeu sa le dea sanatate copiilor mei dar si noua ca sa-i putem creste .. am lacrimi pe obraz in timp ce scriu randurile astea ..

clau ma bucur ca ai primit bulgisorii! sa-i porti cu placere!

raluk eu am la eva inglesina moovy. imi place ca se poate lasa pe spate si doarme bine in el. dupa ce face anna 1 an, ii voi lua evei mille miglia desi nu sta comod in el .. caci nu se rabateaza spatarul ca sa poate dormi.

kawa foarte dulce bebelu' caruia nu-i place in carseat .. parca seamana cu un pusti dulce si frumos pe nume joshua ..

ma duc sa vad poze cu alexu' care face intoarceri la 4 luni .. si anna nici nu bazneste la 4 luni jumate. in schimb, se chinuie sa-si apuce picioarele insa o impiedica burtihanu'

Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
Eva
Anna
papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina84 spune:

E clar ca si eu am inebunit,toata ziua m-am uitat dupa jumper,l-am gasit cel mai ieftin la 5oo ron,fisher price rainforest jumperoo si a zis andre ca pune si ea jumate dar nu stiu ce sa fac.Acum ma gandesc ca oricum ii va ramane si sorei mele cand va avea si ea copii,plus ca se si strange ca si eu duc lipsa de spatiu.
KAWAICHAN,ADINUS,DIANA voi la cate luni i-ati pus pe bebici in el?

D-ZEU MI-A TRIMIS RASPLATA
IRINEL ANDREI
POZE CU NOI

o perioada din viata mea Rasplata a sosit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:



ralukule am vazut toate pozutele si toate filmuletele .. ce pui scump si ce idei haioase ai! ce intoarceri face, ce bine tine si prinde jucariile si ce imi place cum vorbesti tu. ai o voce calda si frumoasa! m-a dat gata fotoliul pentru masaj .. e super! felicitari sotului ptr idee!!



Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
Eva
Anna
papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happy_uka spune:

Seara buna!
Am reusit si eu sa pun maimutica in pat, dupa indelungi negocieri si maraieli si tanguieri..
Am fost azi in parc, cat de frumos a putut sa fie, daaa..
A dormit 2 oremin aer liber..era asa fericita cand s-a trezit, radea la noi super incantata ca ne vede ..noi ne tineam de mana
Nu mai are nici urma de cucui, tare m-am mirat ca i-a trecut, slava Domnului ca e bine.
Deci totul e ok cu noi. Ceea ce va dorim si voua.
A,a..sa ma laud: am adormit-o astazi pe perna, de-a leganatelea. Pai nu se mai putea..am privit-o in ochi si i-am spus "mami, trebuie" Si-a luat paturica, si-a tras-o pe fatza si in 3 minute sforaia ..
Sunt sigura ca a fost o coincidenta
Si mi-a sosit si mie decizia pt indemnizatie, gata! nu mai stau in stres Cand intra banii fac cinste , jur

Am gasit un www.pampam.ro/Jucarii-dupa-CATEG0RII-c-103.html?filtre=de-la-6-luni-la-12-luni" target="_blank">site fain cu jucarii. Imi plac tare mult, le bag o vizita.

Raluk, azi m-am uitat si eu pe pozele voastre si pe filmulete. Are asa o mocuta dulce Alex, imi place la maxim de el . Va fi un copil tare frumos. Am vazut cu ce forta trage de jucarii, e un voinicel.

Selen, imi pare rau ca Ebru a fost maraita azi.. Poate de la schimbarea de program .Isi revine maine cu siguranta.

Mada, eu nu mi-as lua jumperoo, mi se pare prea zbuciumacios asa..Parerea mea. Am o prietena care are (v-am mai aratat eu poze ) dar abia la 7 luni a pus-o in el, nu stiu exact de la ce varsta s epoate pune, acum mi se pare cam devreme.Mai e timp sa te gandesti. Mai bine ii iei o jucarie educativa.

Mely, tare rau mi-a parut pentru ce s-a intamplat. Condoleante, Dumnezeu s-o odihneasca!

Va pup, noapte buna dovlecimile voastre!






Uka, cea mai fericita mamica de C a r i n a - 14 septembrie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_n spune:

BiancaM cred ca e normal sa manance mai putin daca ii da vreun dintisor. Cel mic nu are inca, celui mare i-au aparut toti in liniste, inafara de 2 masele la care se vedea ca sufera si toate au fost afectate :masa, somn, dispozitie.
Mada l=am pus pe Nicholas in jumperoo la 4 luni jumate, dar nu sare asa de tare si de mult ca Joshua. Sare de 4-5-6 ori, se opreste, linge o jucarie, se roteste, linge alta jucarie, sare de 3 ori, se uita dupa cel mare,iar se roteste, etc. Mereu termina rotirea cu fata spre bucatarie, daca nu ma vede se joaca, daca ma vede plage si se uita cu repros

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BiancaM spune:

Diana, asa si eu cu Amalia, i-au iesit toti dintii,, si doar la cei din fata sus am simtit pe somnul nostru si pe ea ca-i ies. Noi zicem ca ea fiind foarte iute nu prea dadea importanta durerilor, pe cand Andrei e mai moale si 'are timp sa se gandeasca'. Nu te-am mai sunat ca week-end-ul asta sunt singura cu copiii si nu am timp nici sa merg la baie.

Am vazut ca discutati despre scaune de masina. Aici recomanda varsta de 1 an ca fiind cea la care poti intoarce copilul cu fata la directia de mers. Amalia depasise cu vreo 2 luni inainte lungimea pt scaun(ii ajunsese capul exact pe muchia scaunului)si am trecut-o in scaun convertibil. Cred ca la Andrei o sa fie la fel. Cat despre scaune sigure sau mai putin sigure, stiuca acu vreo 2 ani era graco cel mai sigur iar acum e keyfit de la chicco.Asta in State, bineinteles.
Ce pot sa va 'sfatuiesc' este sa puneti copiii in masina in scaunel, chiar daca nu arata ca ar sta confortabil. Imbracati-i cu un strat mai putin, in felul asta au loc, si puneti o patura pe ei. Nimic nu se compara cu siguranta copiilor in masina, mai ales la cum am vazut ca se circula in RO. MIe mi-e groaza cand o sa venim la vara acasa, ca in masina lui socru-meu nu incap 2 scaune si 1 adult in spate, si o sa tot trebuiasca sa ne mutam de la bunici la bunici.
La multi ani sarbatoritilor, sanatate bolnaviorilor!
Ma retrag la nani...

Mami de Amalia si Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha74 spune:

neatza si de la noi!

profit ca sunt prima astazi si va invit la o cafeluta cu lapte

v-ati mutat in casa noua? m-am speriat cand nu v-am mai gasit la scutece

mai are rost sa ma scuz ca nu am timp sa va citesc si sa particip la discutiile voastre...ma intelegeti voi, nu?

cateva cuvinte despre comorile mele, de la mare la mic:

Laura- cu scoala, cu voleiul...suntem intr-un proces de suspendare al profului de fizica, care este dus cu pluta, intrucat le vorbeste porcos, le spune ca este suparat pe directoare ca nu il lasa cu pantaloni stramti si unghiile facute. Va dati seama ce specimen!!! asa ca protestez si nu o mai las la ora de fizica, fac eu cu ea acasa, si am facut tot felul de plangeri pe la scoala, inspectorat sa vedem cum se rezolva. cei de la scoala i-au dat doar AVERTISMENT, ca astia sunt ca medicii se acopera unul pe altul, dar nu ne lasam asa de usor.

Matei- este un nazdravan, este intr-o continua activitate si descoperire. A inceput sa vorbeasca si este tare scump cum poceste cuvintele. a suferit un pic, ca nu l-am putut scoate cat ar fi vrut el pe afara la zapada, ca pe Iris nu o puteam lasa foarte mult....dar asteptam si noi cu nerabdare PRIMAVARA, sa putem iesi la copii. incercam sa invatam sa facem la olita, ca sa scapam de o cheltuiala, cateodata am impresia ca e casa plina doar de scutece, fie muradre, fie curate, sa vedeti seara cand aruncam cate 7-8. A avut un moment pe la 1 an si 11 luni in care spunea, dar apoi l-am pierdut, asa ca ca de vreo saptamana am luat-o de la capat, dar e dificil cand plecam si ii punem scutec...ca e imbarcat gros, cred ca tot la primavara vom reusi, ca sa fie usor sa il dezbrac.

iris- ne apropiem cu repeziciune de jumatate de an...si sincer va spun ca nu stiu cand zboara timpul asta. suntem in grafic, in sensul ca acum o spatamana a inceput sa se intoarca, zambim, prindem cu manutele amandoua. desi la cate am patit cu Matei (inchipuite si harnite de medici) chiar nu imi faceam probleme. Matei s-a rasucit pe la 9 luni....asa si ce? e bine merci, si a recuperat totul.
nu papam decat tziti, am incercat la 5 luni sa ii dau un pic de ceiulet pentru prima data in viata ei, si nici nu a vrut sa auda, scoatea bibe cu limba si se stramba de numa'. asa ca nu am mai incercat cu nimic altceva, si aata timp cate se va satura cu laptic ii dau doar de la mine.

am avut un episod mai sensibil, ca mami al meu s-a operat de colecistita acuta(i-a scos vezica biliara) si am avut ceva emotii, dar este bine acum, usor slabita, dar pe panta ascendenta.
acum per ansamblu suntem de la foarte bine in sus, ne descurcam mult mai bine decat ma pregatisem, Matei o iubeste pe Iris, ii pupa manutele (ca asa l-a invatat tati ca se face la dre) se supara daca o ia altcineva in brate decat mami, tati si Laura. am fost anul asta si la munte in formatie completa, si ne-am simtit minunat.

Noi nu am botezat-o inca. Se va intampla in duminica floriile (ca floare ce ne numim), adica pe 28 martie, asa ca mai avem, de asteptat pana la petrecere.

cam astea sunt vestile d el noi. va dorim multa sanatate si va pupam cu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:



neata

multumesc de , miha! o beau cu placere!

ma bucur ca suteti bine, ca matei e un nazdravan si irisuca o scumpa! am citit si de laura si bine faci ca protestezi asa .. nu se poate ca in zilele noastre, un profesor sa faca asa ceva! sanatate multa mamicii tale! va pupam pe toti si abia astept sa ne vedem in parc!

ce soare e afara, fetelor! se anunta o zi minunata! ce bine ca scapam de zapada asta mizerabila si de baltoace.

sa aveti o zi minunata!

Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
Eva
Anna
papa bun

Mergi la inceput