Strumfi de iul-aug 2007 (174)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Carla nu, si sper sa nici nu se intample. Deocamdata inchid portita spre partea noastra de apartament, iar cand s-or face mai mari vom mai vedea.
E destul de delicat subiectul. Eu am avut copii la grupa mica si mijlocie care cu siguranta isi prinsesera parintii, dupa ce comportament aveau. Destul de nasol pentru ei. Orice le-ai explica (orice minciuna ai indruga, ca doar nu le-ai spune adevarul) cert e ca nu vor uita ce au vazut si bine nu le va face.

Anto noi am scapat de supt degetul. Cu Ecrinal lac amar.

WE placut in continuare fetelor!

Lachi mamica de Karina si Iris
http://www.dropshots.com/lachione#albums/a%20treia%20luna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Carla, deocamdata fetele mai dorm inca in patuturi cu plasa, gen tarc. Iar noi daca miscam ceva, miscam seara dupa ce se culca ele...
Vom fi atenti atunci cand vor fi mai mari.
Andreea a inceput sa puna uneori intrebari mai incomode vis a vis de unele parti ale corpului, titi, popou, pasarica... in sensul daca mama are titi, popou, daca tata are titi, popou, pasarica, din astea, care are sau a avut lapte etc...
Am inceput sa-i dau explicatii simple, cum ca baietii sunt diferiti de fete, ca astea-s parti intime ale omului si de tin acoperite, ca l mare doar copiii micuti stau dezbracati complet etc...
Nu stiu daca ai vostri v-au pus intrebari de genul asta, eu m-am mai confruntat uneori cu intrebarile de mai sus, si le-am luat ca atare.
Lachione, in ce sens aveau acei copii o schimbare de comportament? Cum ai banuit ca si-au surprins parintii in acea ipostaza? Ce impact ar avea asupra lor acest lucru?

Monica cu Andreea Ioana - 11 iulie 2007 www.andreeaioana.ro" target="_blank"> Poze
Povestea sarcinii si a nasterii


si Ana Maria - 13 noiembrie 2008
Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musso17 spune:

buna
anca,m-am gandit si eu ce as face, nu l-as minti,asta e sigur ci i-as spune ca mami si tati se iubesc.
anto,dispozitiv de mucenici se gaseste la noi,in cta,prin obor sau piata...sauuu pe la magazine dntra'alea cu detergenti,galeti,etc...sunt din plastic,albe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielabv spune:

CarlaV esti o draguta, ca de obicei si felicitari pentru cele doua comori
in legatura cu subiectul deschis chiar ca e delicat. Noi nu am avut prte de asa o surpriza si sper sa nu ni se intample vreodata. Cred insa ca e destul de traumatizant pentru copii, desi am niste prieteni care au patit-o si au spus ca se jucau de-a calu si calaretul iar cea mica a trecut peste asta fara mai multe intrebari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunflower1979 spune:

Gabrielabv, sigur ca te tinem minte! nu pot sa uit cum dormea medeea ta afara pe orice vreme... ma bucur ca ai revenit!

Carla, foarte interesanta problema. la noi nu s-a intamplat, inca si asta pentru ca - la fel - actionam dupa ce se culca denis, inchidem usa la camera noastra si el daca se trezeste, mai intai ma striga. dar am niste vecini, stau intr-o garsoniera mica, in care in hol sau bucatarie nu ai unde pune un pat, canapea ceva, si au 2 copii. ma intreb, ei unde si cand mai fac ceva? oricum ii admir ca asta nu i-a impiedicat sa faca copiii, care sunt foarte fericiti si iubiti.

eu am alta intrebare... cat si um va feriti de copii? stiu ca s-a mai discutat, dar s-au ivit alte probleme. de exemplu acum, ca sunt singura, denis e dupa mine si la baie. eu nu m-am ferit de el in privinta goliciunii, dar eram la menstruatie si cand a vazut absorbantul (ca exact atunci a intrat in baie), imi zice 'ai facut caca pe tine?'
eu zic 'nu, am facut un pipi rosu'; el 'ba ai facut caca pe tine'
ce sa-i mai zic?
sau, gaseste niste prezervative -'astea ce sunt?' am vrut sa-i zic baloane, dar sigur ma punea sa i le umflu , si zic 'prezervative'
'si astea unde se pun?'
'pe cuc', zic eu. 'da' de ce?' 'ca sa nu faci copii'
el 'a, da?' ca si cum ar fi inteles si ar fi fost pe deplin luminat...

oare cand ar trebui sa me feresc de goliciune in fata lui? cand se va rusina si el? cand va intelege ca organele genitale nu se arata oricand si oricui? voi cum procedati?

Anto, iar ati fost bolnavi? tu mai poti? va doresc sanatate multa, acomodare usoara la scoala si succes sa scapati de degetul din gurita.

Cristina, mami de superbaietel Denis Stefan (30.07.2007)

"Cand nu ai ceea ce-ti place, trebuie sa-ti placa ceea ce ai!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefania_97 spune:

Neata fetele,

Va dau o ca sa incepeti saptamana in forta

La subiectul prinsi in flagrant, noi am fost aproape de a fi prinsi, noroc ca exista plapuma, iar Catarina a fost o draguta si mi-a adus telefonul cand am trimis-o dupa el. Ceea ce ne-a dat timp sa sarim din pat

Eu nu ma ascund de ea, ii place la nebunie sa se cuibareasca intre sanii mei si sa vezi ce ii mai mangaie si ii spune lui taica-su ca acolo o sa pape bebe.

Asta vara cand s-a balacit in piscina cu vecinul a descoperit ca baietii au ceva care atarna acolo. Era foarte curioasa si eu i-am exlicat ca baietii au un cuc si fetele o pasarica ca mami are .. si tati are ... ca mami e fata si tati e baiat. A luat-o ca atare fara alte trebari deocamdata.

Daca pe mine nu ma lasa singura la toaleta cu taica-su nu are nici o problema, nu o intereseaza nimic. Nu stiu cum ar sta lucrurile daca asa avea un baiat.

Eu ii voi expica adevarul pe intelesul ei. La fel cum i-am explicat despre bebe si nu i-am spus ca vine barza.

O zi buna fetele



Stefania mamica www.tickerclub.com/cache/bc78ee8833.png[/img]" target="_blank">Buburuzei Catarina si 17+
www.flickr.com/photos/balexandre/" target="_blank">Poze Catarina
O romanca in Danemarca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

neatza!

opriti planeta....vreau sa cobor!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunflower1979 spune:

hai mai micky, lasa florile si da-ti si tu cu parerea aici.

sa va mai zic o faza simpatica de-a lui Denis
ieri isi pune o scobitoare in varful unei seringi si zice ca e injectie. eu il intreb 'imi faci injectie?'
el 'nu, lili face' (lili e matusa mea si a vazut cand mi-a facut injectie)
eu 'tanti lili'
el (foarte serios) 'vaaai de mine, deci am gresit'

sau le zice la pesti ' stati cuminti ca vine vecina si va face injectie'. na, acume cu injectiile, ca tot m-a vazut pe mine cand am facut.

si v-am zis ce frumos spune "Tatal nostru"?


Cristina, mami de superbaietel Denis Stefan (30.07.2007)

"Cand nu ai ceea ce-ti place, trebuie sa-ti placa ceea ce ai!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Stefania, cam asa i-am explicat si eu Andreei vis a vis de pasarica si cuc, tzitzi, ca baietii sunt diferiti de fetite..
La fel si cu bebe, n-am luat-o cu barza, stie ca bebelusii stau o perioada in burtica lui mama, si apoi ies.
Chiar daca o intrebi de unde are maini/picioare/cap/ochi/nas samd, zice ca de la mama din burta
Sunflower, la baie intra amandoua peste mine, m-a intrebat si Andreea si pe mine despre absorbant; fiind fetita i-am spus ca folosesc doar fetele de o anumite varsta, si o sa foloseasca si ea cand va fi mai mare si o sa-i explic atunci cand va mai creste.
Prezervative nu a gasit, le tinem "sub cheie" si nu a dat de ele...

Monica cu Andreea Ioana - 11 iulie 2007 www.andreeaioana.ro" target="_blank"> Poze
Povestea sarcinii si a nasterii


si Ana Maria - 13 noiembrie 2008
Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

'Neatza!

Raspund si eu la subiectele zilei.

Nu am fost prinsi pentru ca actionam dupa ce dorm ei. Insa legat de sex Cosmin stie ce este, mai mult sau mai putin, asta nu inseamna ca ar fi bine sa ne vada.

De ascuns eu am mai zis, nu ma ascund de nici unul, nu ma expun insa daca intra unul peste mine in camera in timp ce ma imbrac de ex nu-l dau afara oripilata ci incerc sa acopar una alta. Adelise stie cum e cu partile corpului una datorita faptului ca il are pe Cosmin cu care face baie impreuna si incearca sa-l prinda de "willie" si a doua pentru ca mai intra peste tac-su in baie cand face pipi. Stie ca baietii au willie si fetele fufu, stie ca mama are tzetzes (le articuleaza ca in engleza la plural le zice tzatzes) si ii place sa le atinga uneori si sa imi arate ca are si ea.

In weekend am fost in Bath, un oras istoric, impreuna cu un capsunel Rares, a fost super, dar foarte extenuant pentru cei mici, insa s-au distrat la piscina hotelului si mancand pe unde au apucat. S-au jucat frumusel uneori insa mai si faceau cu randul (a mea e maestru la tantrumuri, Rares mai finut asa dar avea si el indispozitiile lui) dar culmea, nu-i apuca niciodata in acelasi timp, numai pe rand. A fost asa extenuant pentru fie-mea ca ieri a dormit in masina de la 5 la 7,30 (seara pana am ajuns acasa) apoi a mancat ceva si mi-a cerut la nani la 8,30 si a dormit pana azi dimineatza. Super.

Va pup

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput