LMA!! Ghiocei de Martie-Aprilie 2009**160**

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

A, da, ai zis. Am uitat. Dar eu n-as suprapune tratamentului alte medicamente sau ierburi.
Mona, mai da o data link-ul, ca eu i-am pus semn de carte, dar am o gramada si nu reusesc sa-l mai gasesc. I-as face maine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gigelica20 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monnvas

Lucia io cred ca foamea asta este un efect al obsesiei noastre pt greutate. Si se mai explica fizic si prin deshidratare (asta, bineinteles, daca ai mancat destul pe ziua de azi) - am citit undeva ca avem simturile atat de deformate ca de multe ori cand ne e sete interpretam semnalele ca o foame. Plus ca tratamentele astea hormonale mereu maresc apetitul

Tufete, mai are vreuna sechele la epiziotomie? Ca io la (de-ala ca-n emoticon) nu mai poci...

Monica mami de cu motoras CRISTIAN

(7.03.2009)



Mama, nu prea am mancat nimic azi...asa, am ciugulit...si de aia imi vine sa mananc stelute fosforescente de pe tavan...

Mai am putin si il vad pe puci....ca asa il alint eu pe Victor ...ii zic "puciu"...l-am vazut in seara asta pe webcam si mi-a cantat de imi venea sa ling monitorul...nu mai pot de dorul si de dragul lui....

Fetelor, ce e in partea dreapta sub coasta??? Ma doare!!!


Gigelica,mami pentru ca de Victor-Andrei - Pitonul
30 martie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gigelica20 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Kea

A, da, ai zis. Am uitat. Dar eu n-as suprapune tratamentului alte medicamente sau ierburi.
Mona, mai da o data link-ul, ca eu i-am pus semn de carte, dar am o gramada si nu reusesc sa-l mai gasesc. I-as face maine.

Keutu cheliutu


Vreau si io reteta de biscuiti, va rog!!! Poate ii fac si eu...


Gigelica,mami pentru ca de Victor-Andrei - Pitonul
30 martie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

- 110g unt la temp camerei
- 130g fructoza
- un vf lingurita bicarbonat
- 0,5 lgt praf copt
- 1 ou
- citeva picaturi esenta vanilie
- 1 lingura lapte
- 150g faina integrala
- 130g cereale
- 100g nuci sau migdale macinate
optional: - 100g prune sau caise uscate taiate marunt (eu le bag la robot)

Untul se amsteca cu fructzasi se spumeaza, se adauga praful de copt si bicarbonatul si se mixeaza
Adaugam oul, laptele, vanilia si mixam bine
Adaugam faina integrala cite putin
La sfirsit adaugam cerealele, nucile/migdalele, prunele sau caisele uscate si amestecam cu o lingura de lemn
Modelam bilute, le turtim
Se coc 10-15 min la 180 grade
Cind sint gata se lasa in tava 2 minute (sint moi, se intaresc pe masura ce se racesc) si se pun pe o farfurie sa se raceasca complet.


[asta e reteta lu' Pisigri adaptata]

ies mai fragezi daca adaugati si o lingura de miere

Monica mami de cu motoras CRISTIAN

(7.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Vai, am scris eu o reteta! La cat sunt de antitalent nu credeam sa traiesc momentul asta. Bine, e plagiat, ca-s biscuitii lu' Pisigri, da' lasati-ma sa ma bucur si eu putin!

Monica mami de cu motoras CRISTIAN

(7.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Tufete, io-s intr-o mare dilema. La anu' (universitar) tre' sa fac un stagiu undeva in Europa, minimum 3 luni. Ce fac cu piticul? Acasa nu-mi vine sa-l las, e muuuult 3 luni (dar poa' sa fie si 8, depinde cum imi aranjez ploile p-acolo). Tati nu stiu daca va fi disponibil sa vina cu noi si nici foarte multi bani nu-s... Ce sa fac???

Monica mami de cu motoras CRISTIAN

(7.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Mona, dar cu alune dai si la copil? Ca eu vroiam ceva sa-i dau si lui. Am ajuns sa mananc ciocolata dupa usa. Si daca ma vede ma opresc din mesecat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gigelica20 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Kea

Mona, dar cu alune dai si la copil? Ca eu vroiam ceva sa-i dau si lui. Am ajuns sa mananc ciocolata dupa usa. Si daca ma vede ma opresc din mesecat.


Keutu cheliutu


La fel fac si eu cu Victor...daca ma vede ca bag ceva in gura...neaparat trebuie sa ii dau si lui...cred ca si ambalaj de bomboane ar baga in gura...


Gigelica,mami pentru ca de Victor-Andrei - Pitonul
30 martie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gigelica20 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monnvas

- 110g unt la temp camerei
- 130g fructoza
- un vf lingurita bicarbonat
- 0,5 lgt praf copt
- 1 ou
- citeva picaturi esenta vanilie
- 1 lingura lapte
- 150g faina integrala
- 130g cereale
- 100g nuci sau migdale macinate
optional: - 100g prune sau caise uscate taiate marunt (eu le bag la robot)

Untul se amsteca cu fructzasi se spumeaza, se adauga praful de copt si bicarbonatul si se mixeaza
Adaugam oul, laptele, vanilia si mixam bine
Adaugam faina integrala cite putin
La sfirsit adaugam cerealele, nucile/migdalele, prunele sau caisele uscate si amestecam cu o lingura de lemn
Modelam bilute, le turtim
Se coc 10-15 min la 180 grade
Cind sint gata se lasa in tava 2 minute (sint moi, se intaresc pe masura ce se racesc) si se pun pe o farfurie sa se raceasca complet.


[asta e reteta lu' Pisigri adaptata]

ies mai fragezi daca adaugati si o lingura de miere

Monica mami de cu motoras CRISTIAN

(7.03.2009)



De unde iau fructoza?? Si de care cereale??Le pisez??


Gigelica,mami pentru ca de Victor-Andrei - Pitonul
30 martie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

mona, poate reusesti sa-i iei cu tine daca e vorba numai de 3 luni.
Fug sa-i dau lapticul!
Joanna, Shasa?

Mergi la inceput