Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici20

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Adenuti multumim pt urari, sa-ti traiasac si sa fie sanatos baietelul si sa-l aduci acasa cat mai rpd.

pishko sper din suflet ca DD sa fie alaturi de sora ta si cei 2 nepotei.
Multa sanatate si tine-ne la curent cu ce se mai intampla cu ea si bb-ii.

Aici il puteti vedea pe dolofanul meu
http://picasaweb.google.com/sorilea73/Plimbari#

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)


http://b2.lilypie.com/GcAYp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikaela2009 spune:

Buna fetelor,
Pishko, sora ta trebuie sa fie optimista ca va fi bine totul. Daca a inceput sa aiba contractii, e bine ca tratamentul si-a facut efectul, dar pt a evita pe cat posibil o nastere prematura, parerea mea e sa nu faca mult efort, sa stea cat mai mult relaxata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Ma bucur sa stiu ca copii atat de mici au supravietuit...
Pe mine ma doare sufletul pt ca fetita mea Gabriela Catalina nascuta acum 3 saptamani la 28 saptamani de sarcina avand doar 900 g si 37 cm, cu apgar 3/4 in Oradea nu a trait decat 12 zile jumatate.
A fost o luptatoare care a uimit si medicii, dar din pacate complicatiile care au aparut au fost prea mult pentru trupusorul ei firav...
Am pierdut-o ... acum e un INGERAS ... dar am avut parte de cele mai frumoase zile din viata mea ... atunci cand mi-a zambit prima data, cand mi-a luat degetelul cu manuta ei mica prima data, atunci cand isi scotea mascuta de oxigen pt ca nu o suporta, o deranja si o tinea cu indarjire cu degetelul sa nu i-o ia dna asistenta si sa i-o puna la loc, sau asa cum mi-au povestit asistentele ca au trecut-o pe cort de oxigen pt ca era deja mult prea agitata si nu mai puteau face nimic pt ca o deranja prea tare masca de oxigen, iar apoi surpriza, peste o zi nu mai avea nevoie nici de cort, a trecut pe oxigen liber in incubator, sau tot asa cum imi povestea o alta asistenta ca atunci cand au vrut sa o intoarca de pe burtica pe spate ea se tinea incordata sa nu o intoarca si s-au uimit de forta ei, pe cat era de micuta si pe cat slabise...
Nu am sa uit niciodata cand am tinut-o pt prima data in brate, desi era deja un ingeras...
Nu am sa ma pot bucura de ea, sa o vad cum creste, sa o vad asa frumoasa cum era (pt mine era cea mai frumoasa), copia fidela a sotului, dar ma bucur ca alti copii, nascuti in aceleasi conditii ca si ea au reusit...
Daca vreti sa ma ajutati va rog sa imi trimite-ti poze cu copiii vostri, sa imi trimite-ti povestea lor si povestea nasterii, de ce ati nascut prematur. Daca vreti sa faceti asta trimiteti-mi un mesaj privat si am sa va trimit adresa mea de mail.
TE IUBIM MULT INGERAS DRAG, MI-AS FI DAT VIATA PT TINE, DAR STIU CA PT TINE E MAI BINE ACOLO, CA NU MAI AI DURERI SI NU TE MAI CHINUI


Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si decedata la 12 zile, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare
Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c.valy spune:

Buna ziua fetele,eu va citesc zilnic dar vad ca e miscarea slaba de tot pe aici si nu am cu cine vorbi,intru citesc povestiri triste cum e a lui Dana(noname) si cum e si a ta Paula,le citesc si ma rog ca D-zeu sa aiba grija de ingerasii vostri iar ingerasii vostri la randul lor sa aiba grija de voi "parintii lor" a pierde un copil e cea mai mare durere pe care o poate suporta o mama dar trebuie sa aveti forta sa mergeti inainte cu speranta ca totul va fi bine si o data si o data o sa aveti o mica minune langa voi care sa va zica "mama" stiu ca e greu,adica imi imaginez prin ce treceti(finuta mea a pierdut o sarcina anul trecut la 9 lui o fetita de 3.400kg) si a suferit enorm acuma e iar gravida in 7 luni tot o fetita va avea,deci acolo sus un D-zeu exista si va va da forta de a inainta in viata si de a trece peste toate obstacolele vietii.
Am citit povestea ta Paula si am mi-am amintit prin ce am trecut si eu cu Luca,doamne greu a fost.....
Eu iti urez putere multa,ca sa poti merge mai departe si sa nu iti pierzi speranta nici-odata,la mine poze(la aproape toate mamicile)gasesti la semnatura unele au si povestea venirii pe lume a micii esente,de vrei ceva aparte imi zici si iti trimit cu cea mai mare palcere

Luca Daniel

aici cu mine



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c.valy spune:

Mikaela acuma am citit intrebbarea ta scz ca raspund cu intarziere,eu acel filmulet l-am facut prin alt program apoi la descarcat pe "photobucket" progmalul ales de mine a fost "windows movie maker".
Am actualizat si eu semnatura sper sa mearga...ca m-am cam chinuit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c.valy spune:


.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c.valy spune:

Ia sa vad acuma merge ca deja am albit,am mai pus si cateva poze,gata fug va las ,aveti grija de voi si de "micile esente"

poze Luca Daniel
varsta noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Paula nu cred ca te-ar putea ajuta orice am spune noi, cred ca doar tu stii ce e in sufletul tau. Dumnezeu a avut nevoie de ingerasi si a ales-o pe Gabriela Catalina sa fie langa EL.
Poze cu strengarita mea si povestea nasterii o gasesti la semnatura. Daca vrei ceva anume spune si iti trimit.



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikaela2009 spune:

Paula, imi pare tare rau ca trebuie sa treci prin aceasta grea incercare, .......cuvintele sunt de prisos ...Citindu-ti randurile am plans pt ca, prin asa ceva am trecut si eu si fiecare zi era un pas inainte.
Ma rog la Dumnezeu sa-ti dea putere sa treci peste aceste momente cu bine, si sa stii ca ingerasul tau te va pazi de acolo de sus si va fi cu tine pretutindeni.

Valy, multumesc de info, am sa incerc sa vad daca-mi iese
Eu stau cam prost cu timpul zilele astea, am avut programari cu Dennis pt verificarile de un an, plus cu munca unde sunt foarte ocupata...
Fetelor poate ma ajutati la problema mea , Dennis mananca lapte homo de 3.25%, dimineata cu cereale in timpul zilei in jur de 100-150ml, iar seara ii mai dau cateodata cereale sau paste cu lapte. Ce e ciudata e faptul ca atunci cand ii dau seara cereale, cand isi bea laptele din sticla, vomita tot. Dar asta se intampla numai seara si numai cand mananca lapte cu ceva(cereale, paste, orez).
Si in plus se trezeste noaptea si plange. Sa fie oare de la lapte? Sa incerc sa-i dau fara lactoza? Acuma seara nu i-am mai dat lapte sa vedem daca se mai trezeste.
Celelalte fete ce mai faceti? Crislo, Ramonik, Pepina, Ayla, Sorilea, Mirela, Iulia? Mai intrati sa ne spuneti ce fac copilasii vostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:



LA MULTI ANI tuturor ce poarta numele sfintilor CONSTANTIN si ELENA, multa sanatate, fericire si implinirea dorintelor.



Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)


http://b2.lilypie.com/GcAYp3.png

Mergi la inceput