**Buburuze de 2009 in actiune (14)**

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Fiica mea nu vrea sa manance, mi-a dat peste mancare, si-a bagat mainile in ea, stangea din buze..deja imi vine sa ma duc duca...are niste fitze in cap...oare un mananca ptr ca i-am pus si carnita de vita?(am zis ca ea e mica si are nevoie de proteinele din carne, asa ca ii dau)data trecuta cnad a papat cu carnita de vita la fel mi-a facut..sa nu-i placa carnita???!

Daniela, asa ca acum iti citesc carnatul si iti raspund....Denis, trebuie sa dormi toata noaptea, ca esti baietel mare...sau macar cu o singura trezire pe noapte ..hai fie-ti mila si de mami si las-o sa doarma bine noaptea Eeee eu sper sa nu imbatranesc pe meleaguri straine Legat de prezentatori tv..fiica mea ii cearta..are ceva cu barbatii..cand ii vende se pune pe un bolborosit...Felicitari ptr kg date jos...vreau si eu ..deja simt ca innebunesc la cat de grasa ma simt...m-as apuca sa beau ceaiuri de slabit(dar cica au fost tratate cu cobalt..culmea e ca sora mea a baut din ceaiurile alea si se pare ca de asta se simte ff rau mai mereu...dar e capoasa si nu vrea sa-si faca analizele)..

Fiica mea se pupa-n bot cu Picky(bine nici chiar in bot) dupa 2 zile de pedepsit l-am lasat sa vina sus...sper ca i-a priit pedeapsa ca pe viitor sa nu mai faca prostii

Ema pai uite de ex acum trebuia sa ma apuc de calcat, dar dupa ce mi-am baut cafeaua, am mancat m-a apucat o lene..si mai am de calcat.....da intai ma pun sa selectez pozele ptr cd ...

Anna tare scump e Vladut si incapatanat..pai deh el face ce i se pare lui distractiv si interesant..ff scump

Cris multam de cafea, vezi de aia te iubesc eu

Ramona asta zice la tv??? in functie de salariul parintilor? pai frate, e diferenta mare intre 400 lei si 4500 lei, astia sunt dusi cu pluta??? Si aici alocatia la copil e in funcie de salariu(cred..ca nu e fixa, unii, iau mai putin, altii iau mai mult...iar daca parintii nu mai muncesc la copil nu i se mai da alocatia....daca intra parintii in somaj at li se da in functie de somaj) dar nu e o diferenta asa mare intre salarii Oricum multe legi sunt dat ptr interesul lor...nu ptr viitorul tarii

Ema pai imi vine toata familia(mai putin tatal meu), mama ca sa stea cu copila, ca eu sunt nevoita sa merg la munca(deja am inceput sa caut) sora si fratele meu...sa le gasesc si lor ceva de munca, macar pana in toamna..deci o sa ma casa plina....Am avut de ales ori duc copila la cresa, ori vine mama sa stea cu ea..si a doua mi se pare mai ok...chiar daca acum am indoieli, totul e stabilit si nu mai pot da inapoi ptr moment.

Fiica mea mi-a scos din sertar lenjeria si mi-a intins-o peste tote bine ca macar isi face de lucru





Picky, mamica fericita de printesa mica!!!!!
Alessia Stefania 05/05/2009


Buburuza mea

Printesa noastraStefi, mamitu' nostruStefi...creste...Stefi, buburuza mica Primul CraciunStefi, deja fetita mare :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_82 spune:

cat am citit eu carnatul lu'cuscra si am hranit si culcat copila,voi ati scris o gramadaaaaaaaaaaaa asa ca sa recuperam
anna saracul Vladutpupam baiatul sa scapati repede de antibioticcum soata nu se omoara deloc cu pestele in general,nu prea cumpar si sincer nu am incercat sa fac salau sau crap,dar uite ca o sa ma pun pe bucatariteu zic ca si cu alt peste merge sa incerci,sigur o sa iasa bun
ema a mea nu are cuc,dar intr-o seara dupa ce i-am facut baita,tot tragea de dansasi ta-su o intreaba "ce tati,deja te manaca???"
anna se pare ca ai un baiat cu o personalitate fermecatoarepai tu nu ai observat ca asa te ajuta el cu treaba???uite,daca uiti pe unde ai pus un lucru,te ajuta vladut sa-l gasestisi sa mai zici pe urma ca nu ai un adevarat ajutor in casa
picky da,am vb cu ea la telefonmomentan sunt inca in tara,iar radoze e bine..cresteia baga tu aicea niste retete pentru noi astia oamenii mari ca sunt in pana de idei
ramo am citit si eu articolul,dar iti spun ca in momentul in care i-a iesit minunea pe gura,sigur nici macar nu a gandit-o.Si nu cred ca o sa si aplice asa ceva..dar intreadevar am vazut ca a si starnit multa "simpatie"din partea oamenilor de rand
ema bine zis fato
picky am mai auzit de chestia cu carmnea de vitel si cred ca e posibil sa nu-i placamai incearca in alta zi in combinatie cu ceva ce-i pace ei foarte mult si vezi daca ti-o refuzalasa ca te-am vazut pe web in seara aia si ai slabit,dar nu-ti dai deama tuce tare stefice sa mai zic de a mea ca l-a prins pe Motzo de coada si i-a dat oleaca de checkpai ma mami,vrea si ea sa vada daca ti-ai luat din aceea care e la moda acumasi poate asa isi face o idee ca ar trebui sa nu mai poarte pampersi si sa faca numai la olita ca sa se imbrace ca tine

mami de brotac teroristMIRUNA(29 mai)

Brotac Terorist

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alic spune:

Citat:
citat din mesajul lui cris_82

uitasem.. meniul de azi...
7:20 formula
9:30 painica cu unt si branzica feta+lapte(20 ml)
13:00 peste la cuptor+formula
16:30 gris cu lapte
20:00 formula

mada putinica painica nu cred ca stricalasa ca e bine ca papa fructele cu placere si e timp si pentru restul de mancarica..nu e graba

mami de brotac teroristMIRUNA(29 mai)

Brotac Terorist


mmm...ce meniu bogat
dar...feta nu-i sarata?
de la ce varsta merge pestele? i-as face si eu, ca iam dat intr-o zi cateva bucatele si efectiv se lingea pe botic...
grisul cu lapte e cu formula?
gata cu intrebarile

va pupam, n-am mai scris fiindca ma zapaceste total raceala asta care nu-i nici in forta, da nici nu ma lasa si binenteles ca si Nataliei a inceput sa-i curga nasul, exact atat cat sa nu poata respira

---------------------------------------------------
ALICe, mamic de bebic Natalic (2 mai 2009)
nu uitati sa ne votati! multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

M-am tot tinut sa urez si eu la mai multe lunite Ana buburuza de NelaM...sa cresti mare, sanatoasa si mumoasa

Cris vad ca pana la urma mi-a mancat acum, tot ..deh, i se facuse foame si nu am vrut sa-i dau tatzi..si uite asa mi-a papat..se vede pe ea ca nu i-a placut, dar de foame a papat Vai, multumesc ptr compliment ...ma faci sa ma simt bine..dar din pacate cantarul nu ma minte...stagneaza la 74-75 si nu vrea mai putin de atat..nu vrea sa arate si el vreo 60 kg
Ce super ca Radoze e bine...nr ei e de mobil??? ca daca avea fix o puteam suna si eu, ca dupa ora 4 am gratis...
Poate ai dreptate si asa imi face urat cand ii pun pampers, nu il mai vrea...face mare scandal cand vede ca ii pun altul la fundulet...i-am luat si chilotei, dar inca nu le-am facut proba...




Picky, mamica fericita de printesa mica!!!!!
Alessia Stefania 05/05/2009


Buburuza mea

Printesa noastraStefi, mamitu' nostruStefi...creste...Stefi, buburuza mica Primul CraciunStefi, deja fetita mare :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Of Alic imi pare rau ptr raceala..sa dea Domnul sa iti treaca cat mai repede si sa nu o ia si pe Nati

Aici pestele poti sa i-l dia de la 6 lunite(carne alba) ..eu nu i-am dat pana acum deloc...ptr ca noi nu prea mancam....am eu ceva la bibilica cu pestele


Picky, mamica fericita de printesa mica!!!!!
Alessia Stefania 05/05/2009


Buburuza mea

Printesa noastraStefi, mamitu' nostruStefi...creste...Stefi, buburuza mica Primul CraciunStefi, deja fetita mare :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alic spune:

Dani, fato, se cunoastea ca ti-a fost dor sa scrii da si noua de tine

in primul rand, te rog sa-mi zici reteta de praz cu masline si daca-i buna si merita sa incerc

revin


---------------------------------------------------
ALICe, mamic de bebic Natalic (2 mai 2009)
nu uitati sa ne votati! multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_82 spune:

alic off pui micpupam dulce pe Naty sa fuga zmeiosiisincer,e foarte putin sarata,dar i-am dat mai mult ca sa incerce si ea un gust nousi i-a placut..o sa-i mai dau,dar pentru inceput doar odata pe saptamanapeste i-am dat la tatza de pe la 7 luni si numai ocazional,dar ma bate gandul sa-i dau in fiecare saptamana ca am crescut si noi dehsi grisul il fac cu lapte de consum Zuzu..poti sa ma intrebi orice
picky bravo stefihai lasati ca ai slabit si vorbesc serios...nu cantarul ala e mincinos??????da,e nr de mobil,mai exact de oringe..si eu i-am luat chilotei,dar mai avem cale lunga pana-i punem....

mami de brotac teroristMIRUNA(29 mai)

Brotac Terorist

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_82 spune:

anreea ce faceti?????Cezara ce face?????ce mai crosetezi bun fara noi?????

mami de brotac teroristMIRUNA(29 mai)

Brotac Terorist

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Picky, da, caruciorul e f usor, si de ridicat, manevrat.
I-a dat ospen sa ia zile, din 8 in 8 ore. Febra imi face in continuare, adica i-o scad si cand trece efectul creste la loc
Offf, e posibil sa nu-i placa vita, pune-i puiut in loc. Imporant e sa manance. Sau gateste vita cu mai multe arome ca sa mai estompeze gustul.
Ce tare Stefi, si ce parere are de lenjeria ta, o atrage ceva? de mica interesata de desuuri, sa vezi ce shopinguiala o sa bage cand mai creste
Cris, nici soata mea nu se omoara cu pestele, dar imi cand ma gandsc la reteta ta, o sa cumpar sa o incerc
Alice, pestele merge de la 6 luni. Sanatate multa
Cuscra, pupici multi si pt Karina

Am implinit 1 anisor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani3lla spune:

anna mama carliontatul mic sa treaca repede rosu din gatut si sa-si revinaMie mi-a luat 3 zile sa-l scriu asa ca poti sa-ti sacrifici si tu o zi sa-l citesti
ema iti dau dictare cand nu te stepti asa ca fii pe fazaSi soata mea e fan par lung si chiar am avut si discutii pe tema asta...singura data cand mi-a zis el sa merg sa ma tund a fost iarna trecuta cand eram si am racit...mi-a zis "du-te si tunde-te ca ti se usuca parul greu cand faci baie si daia racesti"...iti dai seama doctorul din el...si profitoarea din mine ca in secunda 2 eram jos la coafor sa ma tundSi Denis se trage de putzica si rade...cateodata ii da si palme si cateodata sta pe burta si face kk fix pe ea....i-am zis eu ca pe la 70 de ani incolo e cazul sa faca kk pe ea nu acum da nu ma crede
anna mama nu sta in picioare nesprijinit decat vreo 3 secunde dupa care pica fix in bucinele.Eu sper sa-mi dea macar un salariu....bun si ala decat de locChiar imi pare rau de Vladut ca a trebuit sa raceasca si tin pumnii si ma rog la DD sa treaca repedetare Vladut ...imi place personalitatea lui....asa Vladut,cand vrei tu le faci pe toate nu cand vrea mami
cuscra sunt curioasa daca are cineva curaj sa se bage la concurs....nu de alta dar mai am resurse sa fac unul si mai carnaciosSa stii ca nici astia de la mine de la munca nu sunt asa de darnici dar au ghinionul ca exista un contract colectiv de munca in care sunt specificate astfel de bonificatii si mai avem si un sindicat(din care fac si eu parte) care se zbate sa se tina contZi cuscra si de chestia aia dulce acum nu te abtine ca te balonezi....iar eu am sa-ti trimit la balede o sa inund ConstantaNu am mai fost la sala ca nu mai am cu cine sa las teroriciul ca mama tot pleaca la tara si vine rar dar fac aerobic acasa si ....SHOC...m-am apucat de un regim la care mananci de spargi si slabesti de nu te vezi
ramona nu te mai stresa fato atat...eu le dau dreptate ca doar pampersii cu diamante pt copii vedetelor si parlamentarilor sunt mai scumpi si cu siguranta copii lor sunt si mai kkciosi si schimba mai multe scutece pe zi...
picky ce sunt aia friti?Cartofi prajiti sau sunt altfel preparati?E posibil sa nu-i placa vita.Altceva papa sau refuza orice?Daca refuza tot ce-i dai sa nu te trezesti cu vreun dintisor ca am inteles ca unii copii refuza mancarea cand le dau dintosii
picky in prima etapa din regimul pe care l-am inceput(care dureaza intre 4 zile si 2 saptamani in functie de cat vrei sa dai jos) trebuie sa mananci doar branza uscata(nu cascaval,nu branza topita),oua preparate oricum,carne sub orice forma(salam,carnati,crenwusti etc),slanina,unt,margarina,ulei,castraveti in otet sau saramura.Din astea poti manca nelimitat,cand si cat doresti.Stiu ca ai sa zici ca sunt nebuna daca eu cred ca slabesc cu asa ceva(mai ales cu slanina)dar luni aveam 89 de kg si azi dimineata aveam 86,7Ceaiurile de slabit stiu ca sunt diuretice si baute in exces pot da dependenta...adica nu mai bei,te constipi
cuscra tare rau cuscru....nu e sanatos nici el
alic sanatate multa fato si tie si printesei
alic reteta:

Ingrediente
1 1/2 kg praz
2 cepe
250 g masline
2 linguri pasta de tomate
1 legatura marar sau patrunjel
sare, ulei

Mod de preparare
Ceapa se toaca marunt si se caleste in ulei. Prazul se curata si se taie bucatele de 1-2 cm, se adauga peste ceapa calita si se adauga un pahar cu apa, se lasa sa fiarba inabusit la foc mic. Maslinele se oparesc 10 minute in apa clocotita. Cand prazul este aproape gata se pune pasta de tomate, maslinele scurse de apa, sarea. Se lasa sa fiarba inabusit 10-15 minute. Se serveste cu verdeata tocata fin.

Ca sa-i pot sa si lui Denis nu am calit ceapa,doar am inabusit-o putin cu ulei si putina apaApropo cuscra i-am dat si lui Denis azi dar nu i-am dat o masa ci doar sa guste da a mancat cam jumate de portie....si s-a lins pe botic

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
DANA mamica fericita de botos Denis Andrei - 09.06.09 a se citi de la coada la cap

pozitii de somn

inainte / dupa

1zi 2 sapt 1 luna 2 luni 3 luni4 luni5 luni6 luni7 luni

Mergi la inceput