Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (145)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Luminel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Desiree2002

Ca tot vorbeati de vorbit Victoria a repetat si "Ce faci" in romaneste cand am vb. cu sora-mea. Nu stie ea ce inseamna, dar repeta tot ce aude. Sa o auziti zicand "Jeez Louise!" Bine, ea zice doar "luiz" :)

_
Mami de Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!



Desiree, chiar voiam sa te intreb mai demult, din pura curiozitate: o s-o inveti pe Victoria si romaneste? ca am obs. ca-i vorbesti numai in engleza...

Lumi, mami de bombonica Elena Cristiana (26.05.2008)

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=733a9f9f274d6633afc942" target="_blank">Montaj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Lumi ai grija cu usile cu geam. SI MIrci o tranteste. Am mai scris eu aici, B are o colega la sv al carui baiat a murit asa.. De cand am aflat sunt obsedata cu usa, sper sa ne mutam de aici, altfel o scot!

Laurita, mami de Mircea Ioan, 15 mai 2008 si 30+ Ilinca Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cenia spune:

Citeam cum adorm piticii vostrii si ma gindeam ca eu am invatat-o prost! ca sa scap de leganat, am ales varianta biberonul cu lapte. oare cum il scot?
chiar l-a scos careva? biberonul cu lapte?
adoarme singura ( ca o minune, dar nu mai puteam cu burta mare sa stau dupa ea!) in patutul ei, dar cu sticla de lapte! la prinz singura , seara cere pe frate-su sa ii tina companie. la cel mai mare am scos biberonul dupa 2,5 ani. dar nu s-a lasat, si acum la 4 ani cere paharul cu cioc cu lapte cu ciocolata ( in care ii pun vitamine lichide ca nu am alta metoda de luat vitamine).
deci nu pot spune ca am experienta scosului biberonului ca ritual de adormit! stiu ca se zice ca nu e sanatos sa adoarma cu laptele dar uite ca nu poti face totul ca la carte( baut biberonul si spalat pe dinti)!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Citat:
citat din mesajul lui Luminel

Citat:
citat din mesajul lui Desiree2002

Ca tot vorbeati de vorbit Victoria a repetat si "Ce faci" in romaneste cand am vb. cu sora-mea. Nu stie ea ce inseamna, dar repeta tot ce aude. Sa o auziti zicand "Jeez Louise!" Bine, ea zice doar "luiz" :)

_
Mami de Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!



Desiree, chiar voiam sa te intreb mai demult, din pura curiozitate: o s-o inveti pe Victoria si romaneste? ca am obs. ca-i vorbesti numai in engleza...

Lumi, mami de bombonica Elena Cristiana (26.05.2008)

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=733a9f9f274d6633afc942" target="_blank">Montaj



Desiree, eu nu stiu ce-i aia Jeez Louise
Luminel vezi ca se gaseste autocolant transparent si poti lipi pe una din partile geamurilor (care ti se pare tie ca e mai putin vizibila) asa ca , chiar daca s-ar sparge (Doamne fereste) nu ar cade cioburile pe ea, le-ar tine autocolantul.Laurita la tine ma gandesc seara cand ma chinui ca ai zis ca voi stati si cate 2 ore... Of... nu nene, eu nu pot sa fiu asa de rabdatoare, plus ca noi cand mancam mancam, cand dormim dormim, ii sting lumina si gata, o tin de manuta sau o legan si... nani. Pana acum o saptamana a mers, acum vad ca se revolta.
Am uitat sa va zic, Iuby e la spritz cu baietzii Bine, s-a dus sa sarbatoreasca nasterea bebe-ului despre care va povesteam de dimineatza si sa vada si meciul. De aia sunt huhureaza si la ora asta

YLARI

EVA mea

ticker

POZE

Cenia si noi tot cu bibe (chiar azi ma gandeam cat o sa ii mai dau bibele de seara) Bine, eu i l-as da ca rau n-are ce sa-i faca, nu? Lasa ca destul am crescut noi fara lapte, branza si alte alea, daca vrea fata ii dau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luminel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Reallaura

Lumi ai grija cu usile cu geam. SI MIrci o tranteste. Am mai scris eu aici, B are o colega la sv al carui baiat a murit asa.. De cand am aflat sunt obsedata cu usa, sper sa ne mutam de aici, altfel o scot!

Laurita, mami de Mircea Ioan, 15 mai 2008 si 30+ Ilinca Sabina




Doamne fereste! de asa ceva!~

Lumi, mami de bombonica Elena Cristiana (26.05.2008)

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=733a9f9f274d6633afc942" target="_blank">Montaj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luminel spune:

Citat:
citat din mesajul lui cenia

Citeam cum adorm piticii vostrii si ma gindeam ca eu am invatat-o prost! ca sa scap de leganat, am ales varianta biberonul cu lapte. oare cum il scot?
chiar l-a scos careva? biberonul cu lapte?
adoarme singura ( ca o minune, dar nu mai puteam cu burta mare sa stau dupa ea!) in patutul ei, dar cu sticla de lapte! la prinz singura , seara cere pe frate-su sa ii tina companie. la cel mai mare am scos biberonul dupa 2,5 ani. dar nu s-a lasat, si acum la 4 ani cere paharul cu cioc cu lapte cu ciocolata ( in care ii pun vitamine lichide ca nu am alta metoda de luat vitamine).
deci nu pot spune ca am experienta scosului biberonului ca ritual de adormit! stiu ca se zice ca nu e sanatos sa adoarma cu laptele dar uite ca nu poti face totul ca la carte( baut biberonul si spalat pe dinti)!


Cenia, si a mea tot cu bibi adoarme si la pranz si seara...dar cum am mai spus si altadata, nu doarme cu el in gura...cateodata il bea pe tot inainte sa adoarma si apoi adoarme fara el...oricum e un ritual, cum vede biberonul, isi ia ursul si pleaca spre patut...si eu ma intrebam ce naiba o sa facem la gradi...cine-i mai da ei bibi la pranz...om vedea ce facem....eu deocamdata sunt foarte multumita ca bea lapte si ma preocup mai putin de cum o scap de bibi...

Lumi, mami de bombonica Elena Cristiana (26.05.2008)

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=733a9f9f274d6633afc942" target="_blank">Montaj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Citat:
citat din mesajul lui Luminel

Citat:
citat din mesajul lui cenia

Citeam cum adorm piticii vostrii si ma gindeam ca eu am invatat-o prost! ca sa scap de leganat, am ales varianta biberonul cu lapte. oare cum il scot?
chiar l-a scos careva? biberonul cu lapte?
adoarme singura ( ca o minune, dar nu mai puteam cu burta mare sa stau dupa ea!) in patutul ei, dar cu sticla de lapte! la prinz singura , seara cere pe frate-su sa ii tina companie. la cel mai mare am scos biberonul dupa 2,5 ani. dar nu s-a lasat, si acum la 4 ani cere paharul cu cioc cu lapte cu ciocolata ( in care ii pun vitamine lichide ca nu am alta metoda de luat vitamine).
deci nu pot spune ca am experienta scosului biberonului ca ritual de adormit! stiu ca se zice ca nu e sanatos sa adoarma cu laptele dar uite ca nu poti face totul ca la carte( baut biberonul si spalat pe dinti)!


Cenia, si a mea tot cu bibi adoarme si la pranz si seara...dar cum am mai spus si altadata, nu doarme cu el in gura...cateodata il bea pe tot inainte sa adoarma si apoi adoarme fara el...oricum e un ritual, cum vede biberonul, isi ia ursul si pleaca spre patut...si eu ma intrebam ce naiba o sa facem la gradi...cine-i mai da ei bibi la pranz...om vedea ce facem....

Lumi, mami de bombonica Elena Cristiana (26.05.2008)

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=733a9f9f274d6633afc942" target="_blank">Montaj



Hai ca ma repet, Lumi si eu ma gandeam la chestia asta, cum o sa faca ea nani la gradi, Vai de ei... si al meu cat o sa ma stresez. Sau dau Doamnele militaria jos din pod si sa vedeti ce copii educati o sa avem. Mamicile cu bebelacii la gradi, ce ne puteti spune? Cleo? Baga aici o impresi, ceva

Lumi, ai citit ce ti-am scris despre geamuri?

YLARI

EVA mea

ticker

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luminel spune:

Citat:

Desiree, eu nu stiu ce-i aia Jeez Louise
Luminel vezi ca se gaseste autocolant transparent si poti lipi pe una din partile geamurilor (care ti se pare tie ca e mai putin vizibila) asa ca , chiar daca s-ar sparge (Doamne fereste) nu ar cade cioburile pe ea, le-ar tine autocolantul.Laurita la tine ma gandesc seara cand ma chinui ca ai zis ca voi stati si cate 2 ore... Of... nu nene, eu nu pot sa fiu asa de rabdatoare, plus ca noi cand mancam mancam, cand dormim dormim, ii sting lumina si gata, o tin de manuta sau o legan si... nani. Pana acum o saptamana a mers, acum vad ca se revolta.
Am uitat sa va zic, Iuby e la spritz cu baietzii Bine, s-a dus sa sarbatoreasca nasterea bebe-ului despre care va povesteam de dimineatza si sa vada si meciul. De aia sunt huhureaza si la ora asta

YLARI

EVA mea

ticker

POZE

Cenia si noi tot cu bibe (chiar azi ma gandeam cat o sa ii mai dau bibele de seara) Bine, eu i l-as da ca rau n-are ce sa-i faca, nu? Lasa ca destul am crescut noi fara lapte, branza si alte alea, daca vrea fata ii dau.


Geamurile sunt din cele mate, cu flori in relief asa, groase...destul de rezistente...de-asta nu m-am gandit la autocolant...dar o sa-i zic lui tati...mersi

Lumi, mami de bombonica Elena Cristiana (26.05.2008)

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=733a9f9f274d6633afc942" target="_blank">Montaj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cenia spune:

Apropo de vorbit romaneste: baiatul meu a venit din Romania cind avea 2 ani si acum numai pe engleza le zice, desi noi insistam cu limba romana. bunicii au probleme ca nu il inteleg la telefon.
din cauza lui si Naomi deja mi le zice in engleza: nice= frumos, car=masina; stop it= opreste-te;kekyu=thank you=merci.
insistam fiindca aici copiilor de romani nu le place sa vorbeasca romaneste, ei au toate notiunile in engleza, stiu doar romaneste "de bucatarie".
Asa ca luam din experienta parintilor, care de 20 de ani sunt in america si invatam: engleza vor recupera la scoala in interval de 2 saptamini pina la 2 luni maxim si insistam cu romana. sunt sigura ca aceeasi situatie e si in alte tari, am vorbit cu o fosta colega de scoala e in Italia, fetele ii stiu in romaneste doar citeva expresii, nu vorbesc, doar inteleg. asa e si aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cenia spune:

Aici zic asa: aruci biberonul si il inlocuiesti cu sipy cup.
cana cu cioc sau cum se cheama?
uite poze aici: http://images.google.com/images?source=ig&hl=en&rlz=1R2SKPB_enUS355&q=sippy%20cups&um=1&ie=UTF-8&sa=N&tab=wi

dar al meu e ditamai flacaul si tot bea seara din asa ceva, dar nu lapte simplu, ceai sau suc ci neaparat lapte cu ciocolata! si cica nu vor mai bea asa de mult si se vor lasa de aceste sippy cup.
adevarul ca cele cu paiul in interiorul sticlei il forteaza pe copil sa nu mai bea culcat, ci trebuie sa stea ridicat, ca altfel nu ajunge paiul sa absoarba lichidul de fundul canitei. credeti ca a avut vreun efect la fecior? noooo

Mergi la inceput