Dovleceii sarbatoresc,6luni implinesc(sept-oct) 82

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mkunigunda spune:

Crissbebe multumesc mult de sfaturi, toate parerile imi sunt de folos

Lali Mete esti o scumpa, multumesc de raspuns, sa-ti traiasca Paul, e un dulce! Si eu era sa nasc pe 1 oct, dar m-au trimis acasa

Alex te admir ca ai avut rabdare sa te mulgi 3 luni!

Luhtien si eu seara ii dau formula mai mult. Imi plac mult pozele cu slingul, ii mai place lui Teo? Vic cand era mic il duceam f mult, acum ma cam doare spatele...

Anamaria felicitari pentru BB mancacios! E un deliciu sa ii vezi ca papa cu pofta!

Anomis am incercat sa-i dau cu lingurita niste suc de morcovi se vad ca deschide gurita. Inca nu le are f bine, dar incet se obisnuieste el pana la urma.

Bravo Moni-Iulia, eu i-am pus felii de cartof crud pe intepatura si vad ca aproape ca nu se mai cunoaste (noi am fost ieri la vaccin)Nu a facut febra, eu zic sa-i dai antitermic doar daca ii creste temperatura.

Dana felicitari si tie pentru ca ati mai scapat de un vaccin!

Ralu, e logic ce faci tu, in definitiv important e sa accepte bebelusii bine papica. Daca nu a facut diaree inseamna ca este bine. O intrebare: supica o faci in fiecare zi proaspata?

Anadomnica felicitari pentru schimarea de prefix! In legatura cu sucul de fructe, sa-i dai fructe neacidulate, de obicei se incepe cu morcov (leguma) si mar, asta ca sa nu-i strici flora. Distractie placuta la Falticeni!

Postez ca s-a trezit. Revenim, sper!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tulibu spune:

luhtien are dreptate toate aveti povesti minunate, numai lucruri bune de zis, cred ca ati incercat sa povestiti numai lucruri frumoase legate de momentul nasterii, dar mie imi e greu sa trec peste cele nasoale. Faptul ca la Cantacuziono in Buc, sala de nasteri inseamna 2 camere legate intre ele in care sunt de obicei 8 femei in diverse stadii ale travaliului, ca eu a trebuit sa stau 2 zile jumatate auzind zi si noapte prin ce treceau, si cum faceau unele dintre ele, crede-ma ca in ultima zi eram o epava si nu faceam decat sa plang cand mai auzeam pe cate una urland de mama focului.
Sa mai adaug ca am nascut fix in acelasi timp cu o aurolaca dependenta de heroina de 3v ani, in varsta de 16 ani, care facea ca un animal, au trebuit sa o lege de masa ca lovea medicii de garda. Iar dr meu care e un super om, ma ruga, "te rog eu din suflet ignora tot, si concentreazate". plus ca politica spitalului e ca daca faci epidurala de la dilatatie 8 sa nu iti mai administreze serul fericirii, ca trebuie sa simti tot ca sa poti participa si asa mai departe. Cred ca daca as incepe eu sa scriu v-as deprima cu totul, dar pe de alta parte am fost cea mai fericita femeie din lume in momentul in care mi-am vazut bebelusul, si in mom in care am aflat ca e sanatos si a mai luat si nota 9 apgar la 34 de sapt. ce sa zic il iubesc atat de tare incat as trece de 100 de ori prin lucruri si mai rele numai pentru el.

Scuzati campurile pe care le bat, dar se pare ca azi am o zi proasta, imi aduc aminte numai nasoalele din viata mea. Nu stiu de ce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

Deci m-am enervat si am zis ca aca eu sunt privata de a iesi afara din cauza de zapada alunecoasa si carutz netransportabil, am imbracat mandra in cosmonaut, am pus-o in landou, am deschis geamul la balcon si afara cu ea....draga lu' mama cea frumoasa a adormit in 10 minute....imi vine sa o pap! Si am stat si eu 10 minute ca tzatza cu coatele pe geam si m-am uitat la mocirla de afara.

Apropo de povestea nasterii sa va mai aduc aminte ca eu nu am nascut pe 25 pentru ca era o teava sparta??? eeeee....misto, nu?

Techila eu ma mir ca nu iti iei campii din cauza nemancatului lui Andrei....stiu ca se zice ca ei mananca numai cat le trebuie, dat totusi, atatea ore te doare sufletul...eu a trecut prin asta si te inteleg perfect, incearca macar sa il hidratezi cu ceai ceva....offf...tin pumnii tare de tot.

-------------------------------------------------------------------------
Alexandra super fericita de ALESSIA ZEINA (26 septembrie 2009)
Da Doamne sa fim sanatoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

Techila - asa cum povestesti de sot al tau si de toate echipamentele pe care le aveti in dotare, eu cred ca baiatu' e super priceput si sigur va gasi o varianta sa iesiti din situatia asta. Pai ca sa instalezi, sa le vezi pe toate astea functionand, sa inveti sa lucrezi cu ele si sa te "imprietenesti" cu ele, trebuie sa te pricepi, sa ai disponibilitate, sa fii deschis la minte si cu incredere ca poti sa faci ceva ca lucrurile sa se miste. Toata admiratia pentru tine si pentru sotul tau dastept .

Eu sunt aproape de tine, am spatiu, mai am una-alta prin curte, asa ca oricand esti intr-un impas, da-mi un semn.

h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu0308 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mkunigunda




Ralu, e logic ce faci tu, in definitiv important e sa accepte bebelusii bine papica. Daca nu a facut diaree inseamna ca este bine. O intrebare: supica o faci in fiecare zi proaspata?


Postez ca s-a trezit. Revenim, sper!

_
Mami de baietel scump Victor Adrian (02.10.2009)

O minte largita de o noua experienta nu va reveni niciodata la dimensiunile ei initiale.



Eu supica o fac pt 2 zile, cateodata pt 3. Cum ar fi fac azi pt azi, maine si poimaine. Nu a patit nimic si daca sta in frigider se conserva bine in cutiute din alea sigilate.

Raluca mamica lui Alexandru 10.09.09

Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana15 spune:

Da sa te tzuc tulibu si sa te adun de pe campuri..sunt convinsa ca astazi ai o zi mai putin buna si de aceea iti amintesti lucrurile neplacute; sa fii convinsa ca pe toate ne-a durut (cu epidurala, fara..tot simti..) cum nu ne-a mai durut in viata vecilor si cu siguranta nu am fi rabdat acel chin daca nu aveam in minte ca la final primeam cadoul mult asteptat..(si acum imi trec prin minte prietena mea si Monica noastra..si ma aplec in fatza lor pentru tarie).



Mamica de minune scumpa Ana Elisa -16.octombrie.2009

Nasterea unei prichindute




Thank God I'm a woman!

www.flickr.com/photos/38426629@N04" target="_blank">Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tulibu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dana15

Da sa te tzuc tulibu si sa te adun de pe campuri..sunt convinsa ca astazi ai o zi mai putin buna si de aceea iti amintesti lucrurile neplacute; sa fii convinsa ca pe toate ne-a durut (cu epidurala, fara..tot simti..) cum nu ne-a mai durut in viata vecilor si cu siguranta nu am fi rabdat acel chin daca nu aveam in minte ca la final primeam cadoul mult asteptat..(si acum imi trec prin minte prietena mea si Monica noastra..si ma aplec in fatza lor pentru tarie).

Mamica de minune scumpa Ana Elisa -16.octombrie.2009

Nasterea unei prichindute




Thank God I'm a woman!

www.flickr.com/photos/38426629@N04" target="_blank">Noi




ce sa zic ai dreptate! eu n-am avut curaj, sunt o kkcioasa. si eu in fata lor, sunt de admirat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Citat:
citat din mesajul lui luhtien

saru'mana Lucia pentru incurajari
Nici nu stiu cum e mai bine.
Am avut o saptamana de cosmar.
A inceput sambata trecuta cand s-a deranjat la burta si nu am reusit nici acum sa il "adun".
I-am dat de toate: ceai de menta, hidrasec, orez, morcov, furazolidon...nimik
Ma rog...m-am resemnat cu faptul ca in loc de 6 scaune am ajuns pe la 3,5 ...va rog nu radeti...jumatatea de kk...insemana cam o linguritza de kk imprastiata prin pampers.
basca ca am dat o avere pe pampersi, fiind nevoita sa renunt temporar la scutece, ca nu mai facem fata
Offff...

In funduletz nu prea vrem sa stam...adica sprijiniti pe perne...neam...nu vrea putza lui (vorba techilei)...se ridica de fund in sus si aluneca de zici ca acus-acus isi frange gatul...
in schimb se rostogoleste la greu...pe unde apuca...a devenit o adevarata provocare sa il schimb...masa aia de infasat trebuia sa o fac de 2 mp ca sa aiba loc domnul sa se invarta!
vrea numai in bratze...jucarelele le luam si le aruncam dupa mami sau peste cap...
daca nu-i convine mancarea mi-o scuipa...ieri am avut morcov pe fatza...azi orez

si apropo de patanii, am scris pe blog despre cum a reusit sa rupa felia de mar de mi-a stat inima in loc.

cam asta face fiu'miu!



Sa nu mai spui niciodata ca e prapadit...Face mult mai multe decat al meu puturos care nu se intoarce decat pe jumatate,nu arunca jucariile ,doar le impinge.


Lali Lacra de
Paul-Iulian
http://picasaweb.google.com/Lali.mete/Paul#
http://picasaweb.google.com/Lali.mete/PaulSiMamiSinguriAcasa#

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=146916 Nasterea lui Paul_Iulian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana15 spune:

Am vazut-o si eu pe minunea lui Uve razand ..ioi draguta!!

Mamica de minune scumpa Ana Elisa -16.octombrie.2009

Nasterea unei prichindute




Thank God I'm a woman!

www.flickr.com/photos/38426629@N04" target="_blank">Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns techila spune:

hepilica, abia astept sa dea un pic soarele si sa se usuce drumurile sa ne vedem...la mine, la tine...in parc. asta e..viata la tara

alex, nu stiu cu copilasul asta al meu...ca nu mananca decat dimineata si seara (azi nici macar dimineata), dar are un chuef de viata...adica si cand doarme rade, pe bune. de asta sunt mai calma, ca-l vad vesel..oricum mergem la doctor vinerea viitoare si daca a luat cat de cat ok ma declar multumita.

atunci osa vad ce e cu analizele la pipi, ca tot nu reusesc sa le vad

despre nasterea mea...eu chiar nu am nicio amintire neplacuta. pt mine a fost minunat si m-am simtit ca in concediu. ar merita spusa si povestea mea, dar la talentul meu...mai bine lasa

Dana- rasfatata mamica de andrei si stefan 25aug09, techila 25mai07 si dexter 03mai09 - ditai familia

Mergi la inceput