Dovleceii sarbatoresc,6luni implinesc(sept-oct) 82

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tulibu spune:

Fetelor, nu va faceti grijicu diversificarea si cu greutatea beblusilor, asa cum suntem noi unii mai mofturosi altii mai putin mofturosi, la fel si cu greutatea unii sunt slabi de felul lor altii cu tendinte de ingrasare.
iar cu marimea capului, ce sa va zic, la nastere bebeloiu meu avea 33cm circumferinta, dr a zis ca e ca la un copil la termen dar eu am nascut la 33-34 sapt, si si acum are ditai capul, oricum nua re cu cine sa semene cu capul mic, si eu si ta-su, avem difuzoare in loc de capete. acum nu stiu ce masuri are ca zilele astea trebuie sa mergem la control.
Mai citesc si revin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uve_got_mail spune:

Sa va spun cum e cu diversificarea la noi - am facut ce ne-a zis pediatrul: am inceput cu suculet de morcov - 10, 20, 30ml; apoi suculet de mar, cantitatile la fel, dar mi s-a parut mie ca nu ii face bine la burtica; a coincis cu diareea ei si am intrerupt orice suculet.
De la 4 luni am introdus supa clara de legume la pranz:morcov, pastarnac, ceapa, patrunjel si telina - intai 30ml, apoi 60 si apoi 90ml + lapte completare; a patra zi am dat 90 supa + 30 piure + lapte completare si tot asa pana la inlocuirea treptata a laptelui si supei cu piure.
Dimineata, in a patra zi de supica + piure de legume, la masa de dimineata o sa incep cu piure de mere 30ml si o cupa de orez pasat sau cereala de orez+suc mar si morcov + lapte completare

mami de sanatoasa, norocoasa, frumoasa si desteapta Sarah Maria
http://family.webshots.com/photo/2143370030104955882aauRPk

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luhtien spune:


ma mai apuca si pe mine amocul cateodata....

am tot citit despre povestile nasterilor bbeilor vostri.
m-am hotarat sa o scriu si eu..nu de alta, dar prea sunt trase la indigo ale vostre...clinica faina, asistente dragutze, super conditii...
sa vedeti voi ce inseamna spitalul judetean din Craiova, ala care inca nu se stie daca are acordul sanepidului

ies putin sa ma duc sa cumpar niste carne...chifteleeee

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

Salutare!

Am intrat sa o salut pe Techila si sa-i spun ca o inteleg si sunt alaturi de ea. Ma ofer, daca doresti, sa fac eu papa la babycook pt puiutii tai (daca imi spui ce papa) si sa vina sot al tau sa o ia, ca eu sunt singura acasa si n-am cu cine sa o las pe Maia. Chiar ma pregasc sa-i prepar mancarica Maiei si fac si pt puiutii tai. Am morcovi, albitura, telina, dovlecel, patrunjel... Zi-mi ce vrei si fac eu.

Offf..intr-adevar fara curent esti mort. Si sot se gandea ca daca ne lasa vreodata generatorul asta iarna, am pus-o. Se gandeste la o varianta de rezerva... sa fie acolo. Ca pana acum eram doar noi, da' acum nu putem sta cu copilul in casa neincalzita.

Si noi am fost in urma cu 3 ani inundati. Noroc ca nu a ajuns apa la casa (era chiar perioada cand trebuia sa ne mutam), dar aveam o mare in curte. De atunci a tot facut sot drenuri in curte car ies in santuri in fata si spatele curtii, am inaltat gardul, am facut umplutura de pamant..., ne-am luat motopompa. In fine, atunci a fost o nebunie, primaria nu avea motopompe, nu aveau utilaje, nu erau pregatiti pentru astfel de situatii, am sunat la ISU, dar nu ne puteau da decat furtune pt pompieri..., ce mai..un calvar a fost. Am imprumutat niste furtune de pompieri de la unitate militara ca sa putem cu motopompa sa scoatem apa din curte... Aveam apa pana la genunchi. Cainii erau disperati. S-au uscat vreo 25 pomi din curte in perioada aia. O gramada ciresi am pierdut. Si acum ne gandeam ca daca s-ar topi brusc toata zapada, ne-ar paste o inundatie, dar macar acum suntem pregatiti.

Cu ce te pot ajuta eu?

h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

buna dupa masa dragele mele

La muuulti ani dragutilor nostri de azi! sa ne cresteti sanatosi nevoie mare!!

mai stiti ca aseara va ziceam ca a mancat carol la jumate si la 7 jumate a adormit? ei bine s-a treuit azi dimineata la 8. incepusem sa intru la idei. m-am decis sa nu-i mai dau altceva in afara de san. sa vad ce se intampla.

techila imi pare tare rau ca nu v.au ocolit necazurile cu casuta. o sa se rezolve toate, sunt sigura. ai un stil de a povesti asa de optimist, mai ca-ti vine sa razi sa nu te superi, da?!

aida bine ai revenit printre noi. vad ca esti supa cu greutatea. nu mai fii. o sa scazi in continuare. corpul ajunge in timpul dietelor la o anumita greutate-prag unde stagneaza o perioada mai mult sau mai putin lunga. dar la un moment dat va cobori sub pragul asta.

luhtien

luci ce frumos sta domnisoru' in fundeci!


oare maria cum s-o descurca cu mutatul? cu despachetatul?

mai vroiam sa va zic ca am sunat azi la astia cu indemnizatia. surprizaaa!!! nu se calculeaza 85% din media salariilor pe ultimele 12 luni. e o formula de calcul. unele luni conteaza mai mult decat altele. n-am priceput exact cum . o sa merg sa-mi iau decizia ca ei nu trimit. cel putin nu in Bucuresti.




Ioana mama lui Carol Ioan


Pataniile noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tulibu spune:

Eu consider ca cele care au cum sa alapteze inca sunt niste norocoase, daca as fi putut asa as fi facut si eu, dar pentru ca dupa nastere am stat 2 sapt in spital n-a mai vrut decat bibe, si acolo l-am hranit numai cu biberonul, ca zicea nenoatoloaga ca oboseste si d-aia nu ia in greutate, asa ca ma mulgeam si ii dadeam, dar nu a mers decat o luna jumate. Am trecut pe Nan, dar de la 4 luni a inceput sa manace mai putin si cu mare scandal, asa ca aminceput diversificarea, ma gandeam ca s-a saturat saracu de acelasi gust de 5-6 ori pe zi. laptele matern isi schimba gustul in functie de ce mananca deci nu intervine saturatia, ca n-are cum.
Sunt haotica, dar am facut ceam mai proasta cafea posibila, nu mi-a iesit pana acum o asemenea posirca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana15 spune:

Citat:
citat din mesajul lui luhtien


ma mai apuca si pe mine amocul cateodata....

am tot citit despre povestile nasterilor bbeilor vostri.
m-am hotarat sa o scriu si eu..nu de alta, dar prea sunt trase la indigo ale vostre...clinica faina, asistente dragutze, super conditii...
sa vedeti voi ce inseamna spitalul judetean din Craiova, ala care inca nu se stie daca are acordul sanepidului

ies putin sa ma duc sa cumpar niste carne...chifteleeee

====================
Nimeni nu te-a intrebat daca vrei sa te nasti.
Despre plecarea ta, tot altii vor decide.
Insa timpul dintre este in mainile tale. Nu-l irosi!

Bogdan Teodor Constantin - comoara noastra -
14.09.2009

http://bisisica.blogspot.com/
Mai multe poze pe blog! Va astept cu drag!


Mai Luthien, eu ma simt trista daca tu spui ca povestile noastre par a fi trase la indigou..pai cum?!! eu credeam ca a mea este cea mai frumoasa, ce mai deosebita, cea mai cea
dar stii de ce ti se pare asa? deoarece majoritatea am preferat sa ne amintim partea aceea minunata, de la final...cea care conteaza de fapt!

am si eu detalii neplacute (muncitori care lucrau cu bormasina in baia salii de travaliu, facutul cu randul la unica buda de pe coridor, dupa clisma...si altele...), dar mi s-a parut ca daca le amintesc stric farmecul..asa am gandit eu!

oricum, astept cu drag povestea ta

m-ai distrat de numa' cu "amarastean"..

Mamica de minune scumpa Ana Elisa -16.octombrie.2009

Nasterea unei prichindute




Thank God I'm a woman!

www.flickr.com/photos/38426629@N04" target="_blank">Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns techila spune:

Citat:
citat din mesajul lui hepilica

Salutare!

Am intrat sa o salut pe Techila si sa-i spun ca o inteleg si sunt alaturi de ea. Ma ofer, daca doresti, sa fac eu papa la babycook pt puiutii tai (daca imi spui ce papa) si sa vina sot al tau sa o ia, ca eu sunt singura acasa si n-am cu cine sa o las pe Maia. Chiar ma pregasc sa-i prepar mancarica Maiei si fac si pt puiutii tai. Am morcovi, albitura, telina, dovlecel, patrunjel... Zi-mi ce vrei si fac eu.

Offf..intr-adevar fara curent esti mort. Si sot se gandea ca daca ne lasa vreodata generatorul asta iarna, am pus-o. Se gandeste la o varianta de rezerva... sa fie acolo. Ca pana acum eram doar noi, da' acum nu putem sta cu copilul in casa neincalzita.

Si noi am fost in urma cu 3 ani inundati. Noroc ca nu a ajuns apa la casa (era chiar perioada cand trebuia sa ne mutam), dar aveam o mare in curte. De atunci a tot facut sot drenuri in curte car ies in santuri in fata si spatele curtii, am inaltat gardul, am facut umplutura de pamant..., ne-am luat motopompa. In fine, atunci a fost o nebunie, primaria nu avea motopompe, nu aveau utilaje, nu erau pregatiti pentru astfel de situatii, am sunat la ISU, dar nu ne puteau da decat furtune pt pompieri..., ce mai..un calvar a fost. Am imprumutat niste furtune de pompieri de la unitate militara ca sa putem cu motopompa sa scoatem apa din curte... Aveam apa pana la genunchi. Cainii erau disperati. S-au uscat vreo 25 pomi din curte in perioada aia. O gramada ciresi am pierdut. Si acum ne gandeam ca daca s-ar topi brusc toata zapada, ne-ar paste o inundatie, dar macar acum suntem pregatiti.

Cu ce te pot ajuta eu?

h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.


saru' mana mult mult de tot, esti minuata
nu ai cu ce sa ma ajuti, doar imi descarcam creierii la voi aici. nu am nevoie sa prestezi mancarime pentru sclifositii mei. am un alt plan cu ei. ieri nu le-am mai dat masa de legume la 1 si daca tot nu am curent nu le dau nici azi. le dau laptic pentru ca ei legume manaca cu o maaare sila cam doua lingurite de caciula si atat. si laptele supliment il refuza categoric. si ma gandesc ca daca intrerup un pic poate li se face dor de lingurita si de gustul ala minunat de legume beibicucate. plus ca poate papa mai mult lapte acum...

andrei al meu nu a mai mancat de aseara de la 10...

multumesc tare fetelor de incurajari...si nici nu ma supar ca radeti...dupa ce se rezolva o sa rad si eu. bine ca multe lumanari parfumate...

Dana- rasfatata mamica de andrei si stefan 25aug09, techila 25mai07 si dexter 03mai09 - ditai familia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uve_got_mail spune:

Am pus si eu la semnatura un filmulet cu fii-mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu0308 spune:

Citat:
citat din mesajul lui uve_got_mail

Am pus si eu la semnatura un filmulet cu fii-mea

mami de sanatoasa, norocoasa, frumoasa si desteapta Sarah Maria
http://family.webshots.com/video/3003624400104955882oRGkFy


vai ce dulce eeeeeee!!!!!!
ce scump rade....sa va traiasca si sa creasca mare si frumoasa...

Raluca mamica lui Alexandru 10.09.09

Poze cu noi

Mergi la inceput