Dovleceii sarbatoresc,6luni implinesc(sept-oct) 82

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monikus spune:

Buna seara tuturor,

Sper ca sunteti bine.

Am ramas cu gandul la Danuta si la Monica si am zis sa intru sa vad ce au facut la dr.

Danuta, ma bucur ca totul e ok.

Monica, acum am citit prin ce treci si tu. Eu zic sa mai ceri o parere si sa faci analize. Sunt sigura ca ele vor confirma faptul ca Dragoselul e perfect sanatos. E imposibil ca Dragoselul sa aiba SD. Eu stiu ce inseamna un copil cu SD si crede-ma ca Dragoselul este departe de asa ceva. Va imbratisez si va doresc multa sanatate.

Am reusit sa vad si doua zambarete tare: Sarah si Ana. Sunt fenomenale amandoua. Abia astept sa ma rasplateasca cu Rares al meu cu un ras asa mai zgomotos. Acum mi-am adus aminte ca l-am vazut si pe Alex al Ralukai foarte razacios. Ii pup pe toti zambaretii.

Sper ca maine sa pot citi si eu povestile Techilei si Danei.

Va multumesc tuturor celor care ati avut un gand bun pt mine. As vrea sa nominalizez dar imi e tare frica sa nu uit pe cineva si sa supar cumva. A insemnat foarte mult pt mine sa va simt alaturi.

Luto, bine ai zis cu mersul pe la biserica. Poate ca voi incerca si varianta asta ca vad ca prea se tin toate scai de mine.

Uve_got_mail mi-a facut tare bine sa vb cu tine. Ai un brat de de la mine.

Va pe toate si va doresc o noapte linistita.

Monica, mami fericita de Rares Andrei (16.10.2009) ALBUM RARES ANDREI BEBE
POZE BOTEZ
povestea nasterii puiului de om Rares Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana15 spune:

Moni..am vazut ca ai zis ca s-a inrosit locul intepaturii, dar nu stiu ce sfat sa-ti dau..noi am facut ieri si astazi este un mic punctulet rosu..asa aveti si voi? sau s-a extins roseata mai mult? este calda zona? ti se pare ca-l doare daca-l apesi?



Mamica de minune scumpa Ana Elisa -16.octombrie.2009

Nasterea unei prichindute




Thank God I'm a woman!

www.flickr.com/photos/38426629@N04" target="_blank">Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iulika29 spune:

Gata! Am venit si eu in camerå. a adormit copilul care a maråit toata ziua..

Biaz mai sunt bubuiti sau ma uc så fac inca o turå?

www.webshots.com/user/IulikaB" target="_blank">POZE

Iuliana, Cea mai Fericitå de Bruce Nicholas (14.08.2009)

Bruce, minunea noastrå

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamar78 spune:

Alex, nu mi-a dat tratament pt canal infundat pt ca eu am fost marti cu piticu la oftlmolog si i-a desfundat canalul dar daca o sa-i mai curga ochiul o sa-mi dea ceva homeopat. Eu o s-o intreb marti despre ce remedii este vorba dar ai putea sa mergi la un homeopat in BUcuresti, nu sa te iei dupa unul din provincie.
Regimul il pui pe mailul comun?
Eu acum am vazut ce dovlecica dolofanica ai tu acolo.

mamica fericita de Matei 11.09.2009 si David 25.05.2007

Doamne ajuta pe toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

Moni nu e asa de grav ca s-a inrosit locul intepaturii, poate fi una din reactii, pune compresa cu apa rece si felie de lamaie sau cartof, sigur va trece.

Monikus te imbratisez cu mare drag.

Biaz merci de incurajari, imi dau seama ca pe undeva asa stau cu totii, dar s-a agravat in ultimele zile, si mai bine imi elimin piticul...

Hai ca ma bag la capitol.

-------------------------------------------------------------------------
Alexandra super fericita de ALESSIA ZEINA (26 septembrie 2009)
Da Doamne sa fim sanatoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andraiulia spune:

Moni, eu nu cred sub nicio forma. Avem si noi ochisorii migdalati si toata lumea ii admira. Hai sa fim seriosi. Incredibil cat ghinion poti avea cu doctorii acestia. Fa testele si da-ne vestile corecte si normale. O sa fie f bine cu baietelul tau superb!!

Desi sunt uimita de problemele Monicai, tre sa va impartasesc bucuria mea legata de pui care a implinit 8 kg si un pic si 72 cm la 5 luni. Am vb si cu doc-doc, care imi zice ca inca nu-i dam mancarica pt ca ii merge f bine cu lapticul meu. Putem sa incepem doar cu suculet. Cate o lingurita pe zi pana la 6 cu suc de morcov, apoi din ziua a 6-a, cate una de mar adaugata....pana la 6 si din ziua 12...cate una pe zi de mandarina, tot 6. Apoi in bibe. Si doar atat. Fara pulpa, fara nimic. Zice ca masa sa fie intre orele 10-13 ziua. I-am cumparat bibe pt apitza, dar ea mi-a zis ca poate o lingurita-doua, ca atata timp cat bea laptic, nu prea-i trebe. Fara cereale, fara nimic altceva, ca e grasuta. Pana la 6 luni cel putin, zice ca e suficient.

M-am gandit sa va povestesc, sa mai auziti o varianta.

Altfel...facem bagajele sa dam o fuga pana la munte maine....pana luni. Sper sa apuc sa intru si de acolo, ca mi se face dor. Nu am ajuns chiar ca si Cristina, dar imi lipsiti repejor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

Va salut, seara buna
Biaz, Dana, Viky vedeti ca va pica asa capul in jos ca in tren cand atipiti

Pentru Monica nu am decat ganduri bune si sper sa treaca peste aceasta perioada foarte grea fara sa-si piarda mintile.

Eu azi am fost la o sedinta foto fetelor, ca am primit in maternitate un voucher ...si am o poza mai mare, eu o numesc tablou 25x30 cm gratis. Eu m-am dus prima sa nu scap ceva daca e vorba de moca, DAR i-au facut lu putza o sumedenie de poze care mai de care mai faine.....si pe 1 martie cand merg sa-mi iau tabloul moca pot sa comand si alte poze daca vreau pe bani. Ipostazele erau splendide...cu cuburi cu numelelui, cu basca de pictor si plansa (iar sugea dintr-o pensula), cu ursuleti,etc
Ideea e minunata pt ca nu vad care mamica normalala cap se duce sa vada nu stiu cate poze faine cu copilul si sa nu le cumpere
Totalul era de 285 de lire....asa ca sper si eu sa fi iesit davidelu cu ochii inchisi si poate ma lipesc si eu de 50 de lire sa cumpar vre-o doua Mai vedem.

De fapt vroiam sa va spun ca eu, tati si fotografa care stia sa faca ca orice animal ce va trece prin cap ...NU am reusit sa facem copilul sa rada.
Epuizata ne-a intrebat tipa daca ii facem asa sau venim alta data.
Am ales sa-i fac asa, cu o fata de parca-i furase fotografa banii decat sa mai vin sa stau atatea ore cu el acolo.....si eu sa fac ca o maimuta.....Nu mai precizez ca era intr-un mare magazin unde toti trecatorii simteau nevoia sa se opreasca si sa incerce si ei sa-l faca pe david sa rada.
Fotografa a concluzionat ca e totusi un bebelus in ordina ca macar nu plange



Lucia, mami de David 13 Septembrie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Stiu ca sunt in urma, dar cautand ceva pe net, am gasit un articol util pentru fetele cu DA

Monikus mami, spune-ne cum mai esti. Aaaaa, mi-ai amintit ceva... no, las balta ce faceam . I-am povestit mamei mele prin cate greutati ai trecut tu si ce ti s-a intamplat. Si mi-a zis ca a patit la fel o data de erau toti doctorii pe ea si nu stiau de la ce i se trage. Si aici in Baia Mare pe vremuri era un diagnostician foarte bun, isi dadea seama de cele mai bizare probleme (un fel de Dr. House sau Iuliu Hateganu de care zicea Vik). Si si-a dat seama foarte repede ca atunci cand organismul este slabit, lambliile isi fac de cap. Lambliile sunt parazitii aia din ficat, nu cei din intestin, parca. Si aia pot provoca multe multe daune, si reactii alergice. Si mami era toata umflata. Asa ca dupa ce astia nu stiau ce sa se faca cu ea, doctorul asta a pus-o pe picioare rapid cu un tratament anti-parazitar si cu calciu si multiminerale-multivitamine. De atunci i-a spus ca atunci cand se simte mai slabita, sa ia tratamentul asta. Primavara face cate o cura. Daca a uitat, isi aminteste rapid, ca prima data are probleme cu pielea, apar bubite, si apoi Doamne fereste reactii alergice mari. Daca ia calciu si vitamine sa isi mentina organismul puternic, e ok. Tratament anti-parazitar nu face, pentru ca oricum ar lua repede de la altcineva, ca lamblii se spune ca avem 95% dintre noi, dar traim in armonie daca nu ne slabeste organismul. Si cum tu ai avut perioada aia de oboseala...

Dana super bancul, la tema zilei, a gaurilor din urechi.

Revin dupa ce termin ce am de lucru. Sper


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iulika29 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dana15

De ziua soacrei Bula se prezinta cu un pachetel intr-o mana si cu pusca in cealalalta:
-La multi ani mama soacra! ti-am adus o pereche de cercei de aur!
-Multumesc frumos Bula! da' cu pusca ce faci?
-Pai..gauri in urechi n-ai nevoie?!!

Mamica de minune scumpa Ana Elisa -16.octombrie.2009

Nasterea unei prichindute




Thank God I'm a woman!

www.flickr.com/photos/38426629@N04" target="_blank">Noi





www.webshots.com/user/IulikaB" target="_blank">POZE

Iuliana, Cea mai Fericitå de Bruce Nicholas (14.08.2009)

Bruce, minunea noastrå

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamar78 spune:

Moni-iulia, eu parca imi aduc aminte ca i se mai inrosea locul de vaccinare la primul copil. Mie dr imi spunea sa-i pun compresa cu bulion. Nu mai stiu exact pt ca al meu nu a facut decat vacc din maternitate.

mamica fericita de Matei 11.09.2009 si David 25.05.2007

Doamne ajuta pe toata lumea!

Mergi la inceput