LMA!! Ghiocei de Martie-Aprilie 2009**159**

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Na, cititi-o si pe asta.

Au bebelusii ardeleni gangurit tipic ardelenesc?
Bebelusii au propriul lor mod de a se exprima. Chiar daca sunt prea mici pentru a folosi cuvintele, modul in care ei ganguresc este diferit in functie de zona in care creste copilulul.
Modul in care bebelusul gangureste este preluat prin imitatia limbajului celor din jur.
Bebelusii participa la dialog in mod pasiv, o aud pe mama vorbindu-le, aud discutiile intre parinti, intre frati. Desi limbajul bebelusilor pare indescifrabil, acest mod de a comunica a fost studiat.
Astfel copii din mai multe parti ale lumii precum Franta, Japonia si Marea Britanie, au fost inregistrati in prezenta mamelor lor gandurind. Cercetatorii au analizat cu ajutorul unui spectograf limbajul bebelusilor si au studiat cele 1047 de vocale exprimate de acestia.
Modul in care bebelusii pronuntau aceste vocale era asemanator cu modul in care se exprimau parintii acestuia.
Astfel desi nu se poate stii cu siguranta despre ce vorbesc bebelusii este cert faptul ca bebelusii sunt atenti la modul in care vorbesc cei din jurul lor si sunt influentati de accentul acestora.
In concluzie poti fi sigura ca bebelusul tau te asculta. Chiar inainte de a rosti primele cuvinte ei pot sa recunoasca caracteristicile lingvistice ale mediului in care creste.



Monica, mami de Claudiu si Luana - Sunt o mica printesa - Foto & Video

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Stai ca acum m-am prins si eu despre ce lingurita e vorba. Pai daca e in miscare, cui ii pasa ce intra-n gura?

M-am trezit si eu dupa juma' de capitol

Monica mami de cu motoras CRISTIAN

(7.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

nora maraita. Offf, toate relele-n fundul babei mele, stiti cum se zice...

Monica mami de cu motoras CRISTIAN

(7.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

gata...am incarcat si eu un miliar de poze
cum fac eu, cate 50 pe exact aceeashi tema


25 martie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Bianca daca vrei sa-l reciclezi il iau eu, ca-i tare scump

Monica mami de cu motoras CRISTIAN

(7.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Citat:
citat din mesajul lui aris26

si inca o chestie. voi nu va suportati soacrele langa copii?! pai eu am inceput sa ma enervez chiar si cu mama. frateeeenu il lasa sa faca mai nimic. dupa capul ei copilul ar trebui sa stea numai pe covor si sa se joace numai si numai cu jucariile lui, daca vrea sa plece il ia in brate. ma disperadaca sta o luna cu el o sa uite si sa mearga. eu il las in boii lui, sa traga sa tranteasca,sa se ridice,sa cada,sa deschida dulapuri sa scoata diversedin sertare....totul este la dispozitia lui, ce era periculos am urcat mai sus. dar ea nu si nu. ca daca cade, daca se loveshte,daca ingheata fundul(prin ditamai pampersul). il imbraca si cu dres si cu pantaloni..are body cu maneca lunga?aaa bon, sa-i punem si o bluza de training
bai io nu imi mai suport mama


Din aceleasi motive am inceput sa nu-mi mai suport soztul...

Sanatate Vitaminei mici si celei mari!

Monica mami de cu motoras CRISTIAN

(7.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cativ13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui aris26
gata...am incarcat si eu un miliar de pozecum fac eu, cate 50 pe exact aceeashi tema25 martie 2009
Admirat puiul drag acum, serios, nu pare deloc bolnav...avea dreptate dr...e vioi, jucaus Vitamina micamami de Silvia Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Citat:
citat din mesajul lui aris26

apasa SHIFT si + IN ACELASH TIMP DE MAI MULTE ORI PANA AJUNGE PAGINA LA DIMENSIUNI NORMALE[quote]citat din mesajul lui Ilinca_M.

Help!!! Nu sdtiu pe ce buton a apasat Phiphi ca vad forumul scris marunt marunt, nici nu vad ce scriu! Ce sa fac sa revina cum era initial? O sa=-ncerc sa ma chiorasc sa vad ce-mi scxrieyti. Pe ce sa apas?! Nu vad numa niste purici minusculi!

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
9luni



25 martie 2009



Sau ctrl si +

Monica mami de cu motoras CRISTIAN

(7.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Aris, super Mister Alexandros
pai in pozele in trening cu dungi, bagacios, peste tot pare chiar mare, nu vezi ce craci lungi are?
La pozele in cort a zis Clau ca "bubu sta in iglu?"
Bubu ca bubu, dar sta si mama si tata lui



Monica, mami de Claudiu si Luana - Sunt o mica printesa - Foto & Video

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ayla21
Ii gatesc ciorbite, ii plac, cu legume, si normal, orez, si marar, neaparat, ii pun smantana si painica. Bors nu folosesc. Mai papa pui fiert sau facut in punga magica fara condimente, in tava la gratar, peste fiert in lapte sau in folie, cu orez, sau piure, sau la mare cautare sunt cartofii natur, fierti taiati, cartof copt, cartofi dulci copti, mazare cu legume, mazare cu sos, spanac cu sos si cu ou. Eu i-am dat mazare si n-am avut probleme. Ne place mult si noua mamaliga, cu ou, cu iaurt, cu smantana, cu branzica, cu ce avem de combinat, am facut odata mamaliga fiarta direct in lapte. A papat ou fiert intreg, taiat bucatele mici, cu cartof copt si iaurt, sau cu branzica si piure. Eu le masa de fructe inca ii dau Hipp, pt ca prefer fructele Hipp cu sigla Bio, decat fructele false in Real. Ce-i fac eu sunt mere coapte, sau mere compot. Alte fructe nu i-am mai facut in ultimul timp.
Papam cereale, gris, teitei cu lapte, orez cu lapte, la gatit folosesc lapte normal.
Am vazut ca papa bine daca ii dau si iaurt, ca si la Clau, cred ca aluneca mai bine pe gat.


Si noi suntem cam tot pe aici cu papa... portii mici, sa nu ne ingrasam cumva! Exceptii: noi papam ficatel (cd il avem de la pasaret cunoscut), foarte rar borcanele, pasaret cunoscut intotdeauna, fructe marca mam'mare si fara albus (deocamdata), in rest tot asa papa si Adelake. La cina, tocmai a mancat cartofi cu branza, destul de bine as zice eu... 100ml. La cina tarzie ii dau cereale.
Ayla, stiu ca ai pus reteta de peste in lapte, dar... nu-sh unde am scris... Please, mai scrii o data?

Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa ( 5 aprilie 2009 )

Mergi la inceput