Fulgusori Noiembrie-Decembrie 2009(25)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andrecluj spune:

Lavi Si eu folosesc aceleasi cearsafuri si nu a udat patul nici macar o singura data, sunt foarte utile. Am avut in minte sa iti zic de ele si am uitat. Chiara Ada, vita mia , Chiara creste Odiseea plecarii noastre acasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laviniablaga spune:

Multumesc mult mami de Chiara. Te pup cu drag!
Esti o dragutza

Roxyaly vazut pozele cu Matei la 3 lunite. Foarte frumos!

Lavinia, cea mai fericita de Rares Cristian, un grabit!NASTEREA UNUI FULGUSOR GRABITRARES CRESTE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxyaly spune:

Lavi saru-mana si Rareshu e tare tare frumos.va pupam cu drag

mami Matei Constantin
roxyaly-poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lylyana.ion spune:

mancat, kkt pana la mijloc , spalat, schimbat, imbracat si afaraaaaaaaaaaaaaa cu noi



Lili fericita de Alexandru (18.11.2009)
pozicile noastre

"Cateodata uitam ca copiii abia au ajuns pe pamant. Sunt ca mici extraterestii:sub forma de energie nestavilita si potential in stare pura. Se afla aici intr-un fel de misiune exploratorie si tot ce incearca sa faca este sa inteleaga ce le trebuie sa fie oameni."
Copilul de pe Marte-Menno Meyjes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

fac subiect nou


Diana cu Vlad(16.05.04)(bebelus, copilas)&Timeea (18.05.06) & Teodora (11.11.09)
Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Neatza

Nu am scris ca nu am avut nimic interesant de spus si am din ce in ce mai putin timp... Iar in cel pe care il am incerc sa mai fac si eu altceva decat statul cu copilul (si forum )

Am fost ieri si i-am recoltat copilului hemograma - v-am spus ca-mi recomandase dorctorul, dar avand discutia asta la telefon nu am aprofundat subiectul.... de ce? care? cum?. Asa ca la mintea mea, am zis ca probabil vrea sa vada daca nu are vreo anemie si cum se recolteaza din degetel... hai sa ma duc s-o fac. Pacat ca-s prostanaca si nu gandesc inainte de a face un lucru. Sa explic: am fost la Medlife unde i-au recoltat imediat (recolteaza toata ziua, 14 lei, rezultatul in 24 de ore). Pana aici toate bune si frumoase (exceptand faptul ca nu gasesti loc de parcare la ei, ca am carat la scoica plina cu copil de unde am parcat pana in clinica si inapoi de azi am febra musculara la ambele maini si ca pana la urma te duci intr-un loc unde e cam multa lume bolnava... tusind pe holuri - dar ma rog, astea sunt detalii). La recoltare, cred ca mai mult de jumate din voi ar fi plans amarnic, iar daca ar fi fost tatii, ar fi lesinat cu siguranta. Eu inca ma bucur de 'imunitatea' capatata in tinerete si nu mi s-a facut rau... intepatura in deget este de fapt o mica incizie (cam de 2 mm), prin care asistenta i-a stors copilului degetul intr-o eprubeta. Asta e marea analiza din deget . Si asistenta storcea degetul in timp ce eu ii tineam bratul fix si numaram cu groaza cate picaturi ii scoate copilului. In fine, cand a terminat, i-a pus un pansament si l-a prins cu leucoplast... nu va spun ca pana acasa se umpluse ala de sange.
Ok, lasand la o parte procedura, ajunsa acasa ma destept si caut pe net cum e cu lipsa de fier la bebelusi. Mare surpriza... asa aflu eu ca m-am dus aiurea sa chinui copilul, pentru ca pana la 6 luni nu se administreaza copiilor fier - bineinteles nu vorbesc aici de cazuri particulare ca a fetitei Siminei sau Danut by Dymomo sau alte cazuri specifice, ci de bebelusii fara probleme de sanatate, nascuti la termen etc.
Deci singurul lucru util ar fi sa identific o evetuala anemie severa, ceea ce nu e cazul la noi. Pentru ca nu mai am timp sa dezvolt acuma va las cateva articole:

http://www.p arinti.com/Copilulalaptatsianemia-articol-18.html

si interesant mi se pare asta: http://laptematern.ro/cms/front_content.php?idcat=6&idart=42&lang=1 dar e f f prost tradus, asa ca pt cine are rabdare, iata varianta in engl http://www.naturalnews.com/027418_iron_food_foods.html

V-am povestit si voua ca tot vorbeati zilele trecute despre hemograma la varsta asta... na, eu am concluzionat dupa experienta personala ca e inutila. O sa va povestesc ce zice si pediatrul la vizita de 4 luni, ca am in plan sa-l iau putin la vale ca m-a trimis pe coclauri. Dar pana nu-l aud pe el, ii acord prezumtia de...

Multa sanatate va doresc, voua (Lalu) si puiutilor (Danut, David by Dana, Vlad by Mani) si celor dragi (Dankutza) si va pup pe toate. Plec la treburi si sper ca si pe afara ca a aparut si la noi o geana de soare

monis si piticutzul Santiago (Iulian 02 nov '09)

In my apron I carry nails, pliers, a heavy hammer, and pride.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissa13 spune:

ralu mie mi s-au terminat si am tot uitat sa iau paturicile acelea impermeabile si fi-miu parca stie ca nu mai am ca tot uda patul.

la biserica la botez imi trebuie certificatul de nastere al copilului?

mamica implinita de bebe Robert Andrei (14 decembrie 2009)
poze bb Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nov.dec2009 spune:

capitolul 26

Mamici de fulgusori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laviniablaga spune:

Monis postarile tale, desi mai rare ma bucura mereu. Multumim de linkuri. Pupic lui Santi si tie spor la treaba!

Roxyaly esti o dragutza!

Lyly va doresc o plimbare cu mult soare!

Lavinia, cea mai fericita de Rares Cristian, un grabit!NASTEREA UNUI FULGUSOR GRABITRARES CRESTE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shtephy spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxyaly


Stephy e ok bebele tau de ce iti faci griji in privinta greutatii?? 300 de grame e mai mult decat excelent.

am pus poze noi daca vreti sa le vedeti http://picasaweb.google.com/grozeaalina1/Matei3Luni#



Nu imi fac nici o grija in privinta greutatii ,stiu ca este bine.In plus el este in partea de sus a graficului,deci ar fi absurd sa imi doresc sa creasca cu un kilogram pe luna .Am mentionat ca a luat 380 gr in 3 saptamani pt ca au fost fete nemultumite pe aici cand bebelusii au luat 500 gr /luna.
L-am admirat pe frumosul pustiulica

_
Ramona , mamica Stefaniei(20nov2006) si a lui Iustin (4 dec 2009)
Poze cu Strumfici
_

Mergi la inceput