Dezbatere (re)organizare bazaruri.

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Laura, cred ca e f greu de stabilit o ora la care sa fim absolut sigure ca suntem toate prezente. Eu cu picii mei nu stiu ce intervine nici in urmatoarele 5 minute.

cred ca mai bine ar fi sa faci un subiect aici la umanitare unde sa ne spunem toate parerea. Eventual si fetele care cumpara, sa vedem si parerea lor cum le-ar veni mai usor sa caute produsele.....zic si eu, e o propunere. De fapt ar fi mai bine daca ai putea copia in noul subiect ideile deja expuse de noi toate aici, ca sa nu mai repetam o data.

Mami de fetita si de baietel

Noi, 2 minuni:

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=1" target="_blank">es1.jpg

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=2" target="_blank">es2.jpg


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Aveti acest topic dedicat pentru a gasi cea mai potrivita solutie in organizarea bazarurilor.
E asa cum spunea cineva mai sus un brainstorming si poate se gaseste o varianta mai optima.
Deci:
go for it!

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrina spune:

Incerc sa structurez coerent propunerea mea pentru bazarul unic. O sa pun numere sa va puteti exprima mai usor parerile.
Oriunde voi scrie sarcini pentru responsabili, e de inteles ca ma alatur eforturilor lor, in masura posibilitatilor mele.

1. Acest bazar unic sa nu fie "incarcat" cu prezentarea cazurilor (doar linkuri spre fiecare in parte) si produsele licitate.
Sa ramana insa de la fiecare caz datele de contact si conturile pentru donatii.
Produsele a caror licitatie s-a incheiat pot fi mutate in primul post al subiectului umanitar beneficiar (de exemplu pentru a se putea urmari insumarea banilor pe fiecare in parte - daca are cineva nevoie de ea in acest mod).

2. Fotografiile produselor sa fie intr-un singur cont de fotografii.
Stiu ca e foarte greu de realizat, insa consider ca ar creste eficienta bazarului foarte mult. Asta e partea la care ma inscriu si daca mai vine cineva in ajutor vom termina mai repede.
Asta inseamna: salvat toate pozele existente in diverse conturi, intersectarea lor de la 5 cazuri existente si urcarea lor in contul unic, pe categorii.
Eu am incropit un astfel de cont aici (am copiat doar o parte din Bazarul lui Bogdan deocamdata):

http://picasaweb.google.com/BazarGeneral

Am adaugat acea fotografie-peisaj la toate albumele fara fotografii pentru a putea fi vizibile si acele albume.
In albumul Licitatii, ar fi un exemplu de produs licitat.

Fiecare album are coduri de produse incepand cu o litera diferita, pentru a nu cauta prin toate albumele la ce numar s-a ajuns, pentru introducerea unui produs nou cu cod unic.

3. Fiecare produs pe langa datele de pana acum va mai avea precizate cazurile pentru care e oferit. Daca se ofera pentru orice caz, nu se mai scrie nimic (pentru economie de efort)

4. Cel care liciteaza primul pentru un produs alege cazul unde se vor duce banii produsului respectiv (evident unul dintre cazurile specificate de cel ce doneaza acel produs).

5. Toata lista se va putea administra in contul de fotografii, adica eu zic ca daca la acesta vor avea parte cat mai putine persoane, care sa lucreze unitar (adica dupa aceleasi reguli) se poate renunta la lista kilometrica din primul post.
Pentru administrarea acelei liste, ar fi nevoie de un cont comun pe forum pentru ca toti responsabilii sa poata modifica lista. Insa folosirea simultana a unui astfel de cont poate genera probleme mai ales cand se editeaza un post urias cum e lista in cauza. Fara lista, nu e nevoie nici de acel cont comun si se salveaza mult efort, modifcarile fiind facute intr-un singur loc (contul foto), nu in doua.

6. In consecinta, propun ca parola contului de fotografii sa o primeasca doar responsabilii cazurilor, doar ei uploadeaza, completeaza si editeaza.
Pentru asta, responsabilii care sunt dispusi, ar putea sa-si treaca tot in primul post adresele de mail.

7. As mai propune ca la produsele a caror licitatii s-au terminat si s-a primit dovada platii, sa li se adauge la sfarsit un text (de exemplu "platit"), ca si semn ca cel care a castigat licitatia poate lua legatura direct cu donatorul pentru detaliile despre expediere.

Deocamdata atat! Vise placute!


"Fiecare copil care se naste sub soare ne vesteste ca Dumnezeu nu si-a pierdut increderea in om" (Rabindranath Tagore)
Alexandrina, mama lui Mihai (20 dec 2005) si a Mariei (21 nov. 2007).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

sa raspund si eu

nu ma pricep absolut deloc la tehnica, asa ca , din pacate, nu pot ajuta din acest punct de vedere :(

1.perfect de acord cu prezentarea separata a cazurilor. cine vrea sa ajute doar un caz, sa faca donatii in bani, sa aiba posibilitatea.

2. perfect de acord. e f multa munca dar si rezultatul va fi pe masura cu siguranta, va fi mult mai usor de cautat ceea ce vrei sa cumperi, va creste eficienta, rapiditatea. Faptul ca va fi un album in care vor fi mutate lucrurile la care s-au inceput licitatiile deja e iar un plus, se vor urmari mult mai usor.

3-4. mi se pare super ok, astfel daca anumite produse sunt oferite doar pt un caz, atunci cu siguranta banii vor merge acolo. Daca sunt oferite pt toate cazurile ( cum sunt acum f multe produse si de aceea incep sa se incurce lucrurile aflate in licitatii, cele care au fost castigate deja, etc) cel care incepe licitatia spune pt care caz va fi licitat lucrul ala.( daca cel ce ofera produsul specifica e pt cazurile x,y,z atunci cel ce incepe licitatia alege dintre x,y,z- daca nu, alege orice caz).

5. aici nu sunt sigura ca am inteles. Deci, inteleg ca s-ar elimina lista aia lunga cu produsele unul sub altul si ar ramane doar fotografiile in album ( cu descrierea si pretul lucrului, evident). Pai mi se pare o idee f buna, pt ca, ex : cineva cauta un body 0-3 luni, atunci se duce la albumul cu hainute 0-3 luni si intra sa vada toate fotografiile. Pai e f bine, pt ca acum va merge f repede sa vada albumul foto si, mai ales, trecand prin toate fotografiile 0-3 luni poate ii va mai surade si altceva si astfel se vor mai vinde si alte lucruri, strangandu-se bani mai multi. Stiti si voi cum e la supermarket : treci prin raft si iti mai face cu ochiul si altceva decat aveai tu pe lista. Tb sa aplicam strategii de marketing :)))

6-7. perfect de acord

Alexandrina, te felicit pt structurare si munca titanica la care ai de gand sa te inhami. :)

Mihaela770, celelalte fete responsabile ce credeti? Mihaela, e mai bine acum? Ti se pare ok?

EDIT : cum sa facem sa promovam la Odiseea sarcinii mai mult bazarurile??? Si la Parintii intreaba, Clubul scutecelor...Cred in continuare ca de aici putem atrage cei mai multi cumparatori. Multe fete de acolo habar nu au ca exista si alte sectiuni ale forumului, sunt convinsa, intra doar la mamicile lor sio atat, nici nu stiu ca de fapt e un forum mare, cu de toate.

poate ar trebui sa nu se insiste asupra bolilor, cazurilor in sine ( multe fete au "rau de inima" cand aud de probleme si prefera sa nu citeasca, sa nu se incarce cu problemele altora), ci sa se insiste cu " veniti la lucruri bune si ieftine" ?! Stiti cum e : scopul scuza mijloacele, important e sa se vanda lucrusoarele astea, acum nu e f importanta neaparat empatia cumparatorilor....nu stiu ce sa zic, nu vreau sa par deplasata, vreau doar sa strangem mai multi bani.

Mami de fetita si de baietel

Noi, 2 minuni:

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=1" target="_blank">es1.jpg

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=2" target="_blank">es2.jpg


Everything is hard before becoming easy...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Solutia data de alexandrina mi se pare foarte buna.
Si da, Eseea, ar trebui promovate si la odiseea sarcinii.
Trecand peste munca titanica de inceput, pentru intocmirea unui bazar comun, finalitatea mi se pare ideala

Andra, mami de leoaica Eva (03.02.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Eu nu stiu ce sa zic, daca e fezabila propunerea sau nu. Acum mi se pare am greu de realizat, dar e posibil sa nu inteleg eu prea bine propunerea. Sunt de acord ca 80% din cei care liciteaza sunt interesati in primul rand de produs, restul de 20 % din decizie fiind data de cazul umanitar in sine. Sunt de acord ca acum e foarte greu de gestionat in primul rand produsele care sunt puse /licitate la mai multe bazare. Insa, nu mi-e clar cum o sa functioneze doar din albumul de poze si cum o sa se tina evidenta licitatiilor (un produs licitat o sa fie mutat /sters dn albumul de poze?). Apoi mai e o problema foarte serioasa mutarea pozelor puse deja in albume personale sau de grup. De ex la bazarul lui Robi sunt cel putin 200 de poze intr-un cont webshot. Cine credeti ca are timp/rabdare/disponibilitate sa salveze toate pozele in calc, apoi sa le puna din nou in album picassa, sa repuna toate descrierile la fiecare poza?
E posibil sa fiu eu mai obosita la ora asta, dar nu prea vad sa functioneze in forma 'doar din poze'.

O alta idee ar putea fi sa facem un singur subiect, dar care sa functioneze in mare dupa sistemul existent, cu lista in prima postare, fiecare punandu-si pozele in ce album vrea. Nu stiu, mai trebuie discutat/analizat si vazut cum am putea face.



Bazar pentru Robi


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrina spune:

Laura, problema foarte serioasa de care zici e inclusa la punctul 2 din ce-am scris eu.
Da, circuitul unui produs ar fi:
a. intrare in album de categoria lui
b. mutare in album Licitatii
c. mutare in albumul cazului pentru care s-a adjudecat.

Trecand peste cat e de grea migrarea fotografiilor, vi se pare buna ideea?



"Fiecare copil care se naste sub soare ne vesteste ca Dumnezeu nu si-a pierdut increderea in om" (Rabindranath Tagore)
Alexandrina, mama lui Mihai (20 dec 2005) si a Mariei (21 nov. 2007).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

In Picassa, se poate face transfer de poze dintr-un album in altul prin utilitatile lui, sau trebuie sters dintr-o parte, uploadat in alta parte?



Bazar pentru Robi


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Daca aveti nevoie de ajutor sunt aici

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca


SA II DAM VIATA ALINEI!!!!!!!!

VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT!!

VIATA PENTRU ALEXANDRA!!!

ALEX ARE NEVOIE DE 3000 DE EURO PANA PE 31 IANUARIE


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katty spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

In Picassa, se poate face transfer de poze dintr-un album in altul prin utilitatile lui, sau trebuie sters dintr-o parte, uploadat in alta parte?



Bazar pentru Robi


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me


Laura, in picasa se poate face usor transfer de poze intre albumele de acolo!
In rest, vreau sa va felicit pentru ca vreti sa restructurati bazarul, fiindca iau cazul meu, care as fi vrut sa licitez pentru un produs de colo, altul de colo, dar fiind sumele mici, de cele mai multe ori am renuntat, asa daca ar fi unitar, poate as reusi sa-mi implinesc visul de a putea dona si eu ceva pentru acesti copii! Pe mine, cel putin, in felul nou prezentat al bazarului, ma capatati de clienta fidela!

Mergi la inceput