Burtici cu flori de liliac de mai-iunie 2010 (41)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cusa spune:


Maria ma bucur ca esti bine acum, dar sa intrebi de medic sa fii sigura ca nu se va mai intampla!Ai grija cred ca e de la paracetamol.
Ioana spor la bucatarit, mama ce de bunatati faci tu acolo si cate feluri.........
Ale nu ai intrat sa ne spui cum a fost reintalnirea cu sotul, te asteptam sa ne povestesti!


Cornelia
25+ cu Emma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Sa vin cu ceva raspunsuri si multumiri pentru voi:

Alinutzaaa, multumesc pentru lamuriri: eu pe unde citisem legat de plata concediilor medicale intelesesem ca voi primi 85% din net ceea ce nu era chiar convenabil insa cum imi povestesti tu este super! Lucrezi in contabilitate? Ca stapinesti bine problema! Asadar fetelor: sa nu muncim degeaba pe mai putini bani, mai bine sa stam degeaba pe mai multi bani!!!

Vivela: da, se pare ca seamana f bine simbureii tai!:) Sa iti traiasca:)!


Virgi17, adeverinta tip de care vb-esti o poti lua de pe orice site al unei Agentii de prestatii sociale: spre ex gasesti si aici http://www.ajpsiasi.ro/download.php , dar cred (asta o fi personalizata poate, ca nu mai tin minte). Tot de acolo poti sa descarci si cererea/declaratia pe proprie raspundere.

Mamanati si fetele in polemici cu soacrele, legat de copii si bunicii lor: consider ca asa cum unii din noi au crescut cu bunicii si suntem oameni vajnici, si alti copii pot sa se bucure de acest fapt, nu crezi? De ce sa fim rele si sa nu ne bucuram alaturi de ei de copilaria lor. Si daca mamele noastre sunt bune bunici...de ce nu ar fi si mamele sotilor notri? Nu am o relatie roz cu soacra insa nu cred acum ca ar fi un pericol pentru bebe nostru...doar daca ar avea alte probleme, ca sa nu se poata ocupa de el! Si o rugaminte Nati: Ioan Suruceanu... nu ai mai multe piese decit cele 2-3 consacrate, pe care sa le pui pe contul comun, pentru noi si sufletelul nostru:)? Il ascult incontinuu pe youtube si as vrea sa imi ruleze mai usor in Winamp! Pooop daca reusesti sa faci asta pentru noi TOATE!:)SI DACA NU!

Crissy_c:multam fain si tie...dar de unde ai dedus ca primele 6 saptamini se platesc cu 100%? Sa nu devin agasanta cu intrbarile, ia un .... pentru ca vad ca Softurela ne da alte informatii.
Ah, am gasit explicatia ta, numai ca nu vor dori sa aplice acest CCM unic toti angajatorii, de asta tre' sa fim sigure!


JuliMorning: si eu am adresat medicului aceeasi intrebare despre loviturile lui bebe si mi s-a spus ca daca sta in picioare asa simtim: si m-a mai amuzat cu o chestie... m-am plins ca ma doare cumva in moment ce loveste in col si dr mi-a raspuns ca e din cauza cucului, ca e cam mare, si crede ca agatza!=))

Rosanne si eu cam acelasi nr de zile il las si imi iau prenatal de pe 8 martie... desi inca am multe de lucru la munca...e mai important bebe si odihna noastra!

Aly, pentru a-ti linisti temerile si a potoli starea de salturi in care se afla hormonii tai/nostri, fa bine de discuta cu sotul clar si raspicat despre temerile tale! Noi vom avea baietel si sotul n-a aratat extrema fericire, am luat-o amindoi ca pe-un dat desi eu am avut mereu feelingul ca e fetita! POate era o dorinta ascunsa a psihicului meu si poate pentru ca dupa toate empiricele teste iesea asa, insa faptul ca e baietel nu-mi displace deloc! Deja comunicam cu el, eu ii spun "baietelul mamii" (asta pentru ca inca nu avem un nume la purtator) si am considerat ca ceea ce a decis divinitatea sa ne dea este foarte potrivit noua la acest moment! Chiar ca e cel mai important sa fie sanatos! Nu as indrazni sa imi doresc ceva anume nici la o a doua sarcina! Asta incearca sa ii explici sotului: ca trebuie sa se bucure de faptul ca este sanatos si ca reusiti sa faceti un copil al vostru! sa nu mai fii supi!


Olivia_popa
: imi place atitudinea ta! Eu sunt "masiva" de la mama natura dintotdeauna si acum tot mi se pare ca a grasa si nu a gravida arat!:)... pentru ca probabil ma rotunjes cu totul, peste tot! NU am curajul sa ma mai cintaresc desi medicul a spus sa imi monitorizez greutatea, mai ales in contextul in care mi se cam umfla picioarele! Joi am stat pina la 4 dimineata in pantofi cu toc (am fost la un seminar+petrecere) si vineri pina la 18...cam asa (in scaun, adica neintinsa deloc). Nu va explic ce labe ale piciorului de mamut aveam!!! Insa cum am tot fost complimentata, in ciuda kilogramelor mele am spus "stop" complexelor: asta sunt, cu mine defilez, tre' sa fiu mindra si sa am psihicul tare pentru ca nu am incotro!:) Fina mea a nascut in ianuarie si minca cu o spaima, toata sarcina, avind un bun motiv "cind o sa maninc fara limite daca nu acum": a avut un organism bun, nu a pus decit 15 kg, din care, in 3 saptamini a mai ramas cu 5 numai. E o fericita, nu toate avem avantajul ei insa: sa fie bebelusii nostri sanatosi si sa ne dorim sa fim bine! Doamne Ajuta !






Mary 25+

evolutia lui bebe

„Mama este singura fiinta capabila sa-si imparta iubirea între cei zece copii ai ei si totusi sa i-o dea fiecaruia întreaga”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicach spune:

am ramas iar in urma cu un capitol...hmm
in seara aceasta m-am invrednicit sa pun cateva poze cu noi, cu Matei si burtica din dotare si evident cu cei doi guinezi dragi
va doresc un weekend minunat..eu ma simt ca un balonas... dar bebe mic merita totul
referitor la poze sunteti cu toate minunate

26+ Matei ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronas spune:

Imi zice cineva cum se activeaza PM?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

JulyMorning: poate ne spui ce raspuns ai primit la intrebarea legata de circei ca si eu tot asta simt: circei in timpul noptii si incordare musculara, care cred ca e datorata in principal statului la birou, picioare indoite, circulatie proasta ce au ca rezultat si umflarea picioarelor! POate am facut o varza in explicatiile pe care singura mi le dau, dar asteptam si viziunea medicului tau!

Arturicii: da, se pare ca unii sunt chiar deloc mindri ca sunt romani! NU pot sa imi explic decit asa atitudinea acestei "tehniciene" sora cu Robocap ce mi-a facut mie echografia ieri! Cred ca s-a inteles: mi-a dat Domnul un ginecolog "sugubatz" iar specimenul de ieri se afla in antiteza! Cum sa nu ii atribui ce=mi vine la gura mai lesne!?

Mai datoram o explicatie, legata de placentica mea: e la locul ei, cu grad II care mi-a dat fiori data trecuta. Si ca sa continuu cu asemanarile si deosebirile: medicul curant ii spune de grad II (ca asa numara el, de la 1 incolo),iar imagistul de ieri: 0, fundica! Macar atit sa stiu: ca am doua grade diferite ce inseamna acelasi lucru!:) Bun asa!


Veste si motiv pentru kilele in plus: dr mi-a spus ieri ca in sarcinile cu baieti aportul de kg este mai mare, mai ales la constitutia mea! ... Sa auzim parerea voastra!:)

Vivela: si noi cautam nume de baieti... ne-ar place citeva dar nu detinem hotarirea definitiva! Ne place Marcu, Maximilian...dar nu cit sa ne fi decis asupra unuia pina acum!:) Cind a auzit un bun prieten numele Maximilian, ne-a inrebat: de ce nu ii puneti Honorius, ca tot seamana!!!!!! N-am mai avut replica. Avem timp: plus ca am citit de cupluri care au schimbat numele dupa ce copilul s-a nascut pe motiv ca nu i se potrivea...deeeci!:)


Veronicach, in ce institutie a maretzului stat roman condus de pinguinul Boc lucrezi? POate chiar in primaria Piticului? Toti suferim si ... linisteste-te macar la ideea ca nu esti singura!

Mai intreb ceva: veniturile din activitati independente pentru care s-a platit impozit pe venit (nu e vorba de o suma prea mare) intra in calcul? Sau numai veniturile salariale?!

trimit ca sa nu pierd si vin cu viteza din urma!:)






Mary 25+

evolutia lui bebe

„Mama este singura fiinta capabila sa-si imparta iubirea între cei zece copii ai ei si totusi sa i-o dea fiecaruia întreaga”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Pisi-pis: fa un pustiu de bine si zi=ne si noua: cu ce va recomanda sa veniti in maternitate?!

Offf...vad ca si voi vorbirati de vise: si eu am avut un vis CUMPLIT: cumva nascusem un copilas si cind am mers la dush a mai iesit unul mic, ca un fel de "rest"... intr-un fel de tesut transparent, ca un intestin... oribilitate! Nush ce am vz, auzit sau a gindit subconstientul meu de a emis asa niste imagini! Cind m-am trezit si am vz ca e dimineata am rasuflat extrem de usurata!

Morfofetala la Iasi nu=-mi mai pare exorbitanta, raportata la ce spuneti voi in Bucuresti: am dat 220 lei! Nu pricep: de ce asa scumpa? Sunt mai multi imagisti decit in Iasi!


Taty_ana
: ma bucur ca sunteti bine si tu si bebelina! Pentru ca e baietel, bebe nostru are 813g... cu o mica eroare, la aceeasi virsta a sarcinii, in grafic de altfel! Pupici si multa sanatate!





Mary 25+

evolutia lui bebe

„Mama este singura fiinta capabila sa-si imparta iubirea între cei zece copii ai ei si totusi sa i-o dea fiecaruia întreaga”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronas spune:

e activat PM acum, pot primi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza09 spune:

Salutare burtici...

Ne-am intors si noi de la o plimbarica ...pe malul Tamisei si am papat enorm de muuuult...am fost la un restaurant brazilian in care chelnerul la fiecare minut venea cu cate o frigaruie pe gratar de toate felurile de carne,carnaciori,legume fripte pana a trebuit sa-l oprim noi ca nu mai puteam e prima oara cand incercam mancare braziliana seamana cu a noastra si patronul semana perfect cu prorotipul unui sef de sala gras din Rom intr-un cuvant ne-am simtit super tare si plimbarea ne-a facut bine ca nu mai puteam de burtzi dupa...cu anul nou chinezesc am aflat ca e weekendul urmator....

Maribell...sper sa nu mai ai probleme de genul asta si bafta luni la doctor sa fie totul k cu bb

Madamar...cum e o vorba totul e bine cand se termina cu bine imp ca l-ai vazut pe bebel si e sanatos, felicitari pt iar in ce priveste asa zisa problema a rinichiului care nici macar nu a fost diagnosticata ci doar o vaga suspiciune sa nu te ingrijorezi prea tare, poate fi totul fiziologic si se rezolva de la sine trebuie doar urmarit iar in cel mai rau caz sa zicem ca ramane aceasta problema exista tratament dar e devreme sa te gandesti la asta doar dupa niste suspiciuni ale unui singur test, stiu cum e dar sincer nu are rost sa te stresezi prea tare si pe bibiloi ....cu sigurantza totul e k


Cusa...absolut ca sunt de acord am sa-ti trimit un pm cu datele mele chiar daca le-am pus si la fete pe mailul comun...Sper sa ai o vreme superba maine la Oxford e super, noua ne-a placut mult ,am fost intr-adevar intr-o zi de vara si ne-am putut bucura de parcurile superbe,am mancat mi-aduc aminte la o gradina folosita de studentzi parca eram si noi acolo printre grupul lor aveau mancare vegetariana(noi suntem cu mancatul pe unde mergem)in fine ieftin si bun,plus gradina botanica, si nu stiu atmosfera de acolo superne-am simtzit fff bine, numai linistea si frumusetea cladirilor itzi dau o stare buna, sper sa va placa si voua la fel de mult

Artu ..noroc ca sunt burdusita de mancare ca la ce ai insirat acolo o seara faina...

la toate burticile

23+ Luca Octavian+ Cristina 12.01.1999

www.dropshots.com/madutza09#" target="_blank">POZICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamanati spune:

Citat:
citat din mesajul lui Madamar

Mamanati si fetele in polemici cu soacrele, legat de copii si bunicii lor: consider ca asa cum unii din noi au crescut cu bunicii si suntem oameni vajnici, si alti copii pot sa se bucure de acest fapt, nu crezi? De ce sa fim rele si sa nu ne bucuram alaturi de ei de copilaria lor. Si daca mamele noastre sunt bune bunici...de ce nu ar fi si mamele sotilor notri? Nu am o relatie roz cu soacra insa nu cred acum ca ar fi un pericol pentru bebe nostru...doar daca ar avea alte probleme, ca sa nu se poata ocupa de el! Si o rugaminte Nati: Ioan Suruceanu... nu ai mai multe piese decit cele 2-3 consacrate, pe care sa le pui pe contul comun, pentru noi si sufletelul nostru:)? Il ascult incontinuu pe youtube si as vrea sa imi ruleze mai usor in Winamp! Pooop daca reusesti sa faci asta pentru noi TOATE!:)SI DACA NU!



Mary 25+

evolutia lui bebe

„Mama este singura fiinta capabila sa-si imparta iubirea între cei zece copii ai ei si totusi sa i-o dea fiecaruia întreaga”

Mary, nu am spus ca nu poate sa stea soacra cu Cami, doar ca nu as lasa-o pe Cami la ea la tara fara mine. Ea vine la noi la Eforie, se joaca cu ea, noi toti am fost la tara vara asta, dar nu o las pe Cami singura acolo nici o zi!!! Si stiu de ce spun asta. Sotul meu e ultimul copil in familie, si soacra-mea nu are varsta mamei mele de 53 ani. Dar cred ca ea nici nu se supara, ca n-o incarc cu o raspundere in plus.
Referitor la Ion Suruceanu, eu nu ascult deloc piesele lui, nu sunt fan a muzicii usoare moldovenesti, nici populare nu-mi plac. Dar intreb pe cineva poate ma poate ajuta, caci sincer nici nu stiu cum as putea pune o piesa pe cont comun, daca as avea.
si noi.

www.dropshots.com/mamanati" target="_blank">POZE
Nati, mami de minunea Camelia-Nicole si 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:




AM ADAUGAT POZICI CU BEBE NOSTRU PE WEBSHOOOTS!


Marylena - imi pare sinceer rau pt tine...cum spuneam: mie mi se umfla picioarele si tare-mi doresc sa nu se intimple mai rau!

Murica, asa e, trebuie sa mergem mai des la biserica pentru bebici! Sa ne ajute DD! Eu am luat numai o data, la Craciun!

Nana: bine ai revenit acasa si sanatate multa! asta e cea mai importanta!!! Nastere la termen!

Nikolett2445: de ce faci monitorizare holter? eu am fost supusa acestei monitorizari din motive de extrasistolie... acum citiva ani buni dar m=am tratat cu indiferenta... Ce se intimpla in cazul tau? E ceva grav? Sper sa nu!!! Cu privire la lista - nu ma pricep si nu m=am apucat inca de adunat nimic... poate dati niste linkuri cu lista pentru spital/bebe si la noi, dak sunteti la capitolul asta! Mi-am luat si eu 2 sutiene de la Quelle - pt alaptat, nu am prea estimat marimea si acum sunt ca niste foi de cort dar sper sa fie bune atunci!:)

Ronas, da, acum ai reusit sa iti activezi PM, poti primi mesaje private! BV!

Mamanati, SUruceanu imi place acum pentru ca percep melodiile lui ca fiind romante... sau oricum, piese romantice! Nu sunt in mod special fan muzica de un anumit gen! Am momente cind si muzica populara imi place... tine de ce stare de spirit am!;)
Multam dak reusesti!


Fete dragi: voi cum va mai epilati? Eu am apelat din nou la epilatul cu ceara: mi-am intrebat medicul dak e bine ce fac si a spus ca nu stie ce sfat sa imi dea, doar atit imi spune: sa nu vin cu foliculi inflamati sau chiar cu foliculita si ca el, pentru siguranta nedezvoltarii de birdriganii merge pe rasul cu lama inainte de cezariana - dimineata! Eu insa... de la ultimul epilat am citiva foliculi cu probleme. Mi-a spus daca am vreo infectie sa folosesc solutie Betadine... am citit prospectul si zice ca e contraindicata in sarcina si alaptare... voi v-ati confruntat cu asa "problema"? O sa ii dau un email meedicului cind adun mai multe!:)



Mary 25+

evolutia lui bebe

„Mama este singura fiinta capabila sa-si imparta iubirea între cei zece copii ai ei si totusi sa i-o dea fiecaruia întreaga”

Mergi la inceput