Copilasi de iulie-august 2004 (39)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bunny spune:

Olivia - uite aici reteta ungureasca 200gr faina , sare, 2 oua, 250ml lapte, 100ml lapte . daca vrei poti sa pui si 2 lingurite de zahar ( dar eu una nu pun ) .
si asta pe care o sa o incerc anul asta http://www.bbcgoodfood.com/recipes/3374/perfect-pancakes

pe prima o folosesc sa fac si umplute cu carne de pui 'hortobagyi palacinta' reteta ungureasca - aici pote ne da Daria mai multe detalii - baietii mei se innebunesc dupa ea!!!

Pofta buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Happy Valentine`s Day
Sunt fresh, am dormit ca un purcel si sunt tare bine dispusa Sa mai zica cineva ca sunt o pretentioasa

Hortobagyi palacinta sunt clatite traditionale (ou, faina, lapte, apa minerala) , facut ragu de carne - tocat calit ceapa, pus carinita tocata de vita si apa si lasat sa se faca - sau ca pt musaca - am o pofta, vi-am zis ? insa am gatit altele si voi face musacaua asta miercuri, apoi rulat clatitele cu carnita, pus in yena unsa cu smantana, iar deasupra din nou multa smantana, ras cascaval si pus la cuptor pana devine aurie deasupra.

In alta ordine de iedei: aici a plouat, apoi a nins si acum e frig, am fost doar cu Sela la veterinar, in rest am stat in casuta la caldura. Giulik inca doarme

Voi ce faceti, cum sunteti ? Asteptati ziua de luni, stiu


Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Eu astept ziua de luni dintr-o vara calduroasa si senina ... si probabil dintr-o alta viata !
Sa aveti grija de voi ! Va pup cu mare drag !

Alice si Andrei
Poze 2004 2005 www.shutterfly.com/view/pictures.jsp" target="_blank">2006-2007www.dropshots.com/alice2004" target="_blank"> Filmulete


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Buna dimineata
Cum sunteti ? Ce ati facut in weekend ?
Noi am rezolvat toaletaj+vaccin Sela, apoi ieri dupa-masa am avut vizita lui Patrick - coleg de gashca si s-au jucat tare frumos copiii, iar noi mamicile am stat la taclale

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neata dragutelor!
Mani, si in UK e shrove tuesday? credeam ca e doar traditie catolica. eu maine le fac pe cele zise de Daria, adica cu carne, si unele cu spanac si branza. ca mercuri e sarbatoare mare de tot.
aci ploua ca la nebuni. si un coleg plecat spre Tulcea ne-a zis ca acolo ninge cum ploua aici. nasool... nici nu vreau sa ma gandesc
Daria pan la urma a fost ok si sambata, nu?
ma duc sa fac trebile pe aci... ce zi de luni...
pupicei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Da, Rox, au trecut repede doua ore, si-a terminat munca, a bagat ciukalata si mere , apoi ne-am carat la Real de unde si-a ales acuarele, iar si de dimineata m-a intrebat cand e ziua mea libera sa o duc-aduc de la gradi

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BLUE ANGEL spune:

neata , neata ..ce bineeeee, ningeeee!!!Vai ce frumos ninge !!
noi aseara am fost la film la Avatar ..grozav filmul !!!! cand am iesit de acolo m-am gandit la Luca al Oliviei ..cum a rezistat el atata ...ca eu in a doua parte ma cam facusem mica de la atatea bubuituri ..este adevarat ca si efectul Imax-ul si al 3d-ului si-au spus cuvantul ...
am fost apoi la Starbucks si am savurat cate o felie de tort cu muuulta cioco ...si gata Valentine's day !!!

ma duc sa citesc din urma , sa beau un cafe si sa fac de mancare pentru coco ...
o zi faina va doresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Neata! Ei bine, in weekend mi-a mai trecut supararea, e drept ca si vremea frumoasa si aerul primavaratic au contribuit din plin la asta - dar uite ce-i afara, m-am tuflit din nou... dar multumesc mult de incurajari...chiar am nevoie...

Cu evaluarea ce sa va spun - nu e treaba de bonus ca acolo "cifrele vorbeste" si conform lor ma calific la bonus - asta-i vestea buna - - vestea naspa este ca seful poate modifica calificativul pe care il dau rezultatele si conform acestui lucru el m-a pus in categoria de "necesar imbunatatire" (la doua din astea consecutive zbori...) - si da, nu o sa vad nicio marire de salariu...in fine, asta e, vom vedea ce si cum - tocmai am intrat in zodia Tigrului cica e anul transformarilor majore...
Dar sa revin la weekend - sunt tare bucuroasa ca am in sfirsit perdele la bucatarie (bine, doar la o parte din bucatarie...) - le puteti vedea aici - mie imi plac tare mult!
Am fost si am tuns baietii - ii puteti vedea aici
Dupa care am fost la hornbach si mi-am mai luat seminte de legume si flori, mi-am achizitionat un cultivator (o unealta care sa ma ajute sa cultiv semintele de legume) - chiar vreau sa incerc sa-mi cultiv in curte citeva legume - rosii in special, castraveti, ridichi, salata, morcovi si marar, patrunjel, leustean, dar si condimente - busuioc, salvie, cimbru...sa vedem ce o sa-mi iasa!

In fine, cam asta ar fi - acum ca s-au intors iar zapezile, viscolul samd...imi mai amin putin planurile de gradinarit...

Edit - am vazut pozele cu igloo-ul lui Kim (mai, Stefan nu s-ar tavali asa in zapada nici picat cu ceara, zici ca-i o domnisorica din aia care nu vrea sa se pateze de zapada...) si cu dulceata Gorodica asteptind cuminte povestile de Carturesti! Nici nu stiam ca e asa frumos acolo - oare s-or face si in Bucuresti seri din astea cu copii?

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Gabi, eu stiu ca se fac seri de lectura la toate librariile carturesti. si la diverta parca au loc de citit. (imi pare rau de sefu mai magar. sper sa ii treaca.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Vazut bucataria si vazut copiii cu zambetele atat de mari si frumosi-foc
Leeloo, sa-si revina seful tau si sa fie totul ok !!!

rocheritele mele

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput