FIV266

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Steff- imi pare rau

..si eu am fost pacienta dr.T si Matei.
Am facut o singura inseminare cu el - si ma gandeam sa fac FIV.
Dar la cate "povesti" am auzit- nu m-as mai duce la el decat pt monitorizari (la monit.se pricepe).
-incurca borcanelele pacientilor
-opereaza fetele pe banda- nici macar nu le intreaba de ce le opereaza - incurca dosarele si te poti trezi fara trompe.
Cand am facut eu inseminare operase o fata la trompe - desi tb sa-i faca o simpla laparo/histeroscopie (scuza lui a fost ca s-au inversat dosarele).
Nici ne scuzati - nimik.
I-a luat si vreo 800-900 ron si i-a spus mai venit peste 3 zile sa va fac interventia pt care erati programata (nu va mai iau bani).

....
Oricum- nu puteam sa nu comentez.

Si acum mi-a mai povestit si o prietena ca o colega de-a ei a facut FIV cu el la Genesys (cu ovocite donate) si este insarcinata.

Din cate stiu este ff complicat (mai ales acum dupa cazul Sabyc) sa mai faci FIV cu ovocite donate la o clinica de cartier (daca se poate numi clinica Genesys).
Nu a pus-o sa semneze acte - nimic.
Pur si simplu i-a facut FIV-ul ...
De unde avea ovocitele- de la noi cele care stim ca avem 3 oco. congelate- dar, te trezesti ca mai este doar unul singur- restul s-au evaporat....

oricum madam matei era si ea implicata in cazul Sabyc.. si stie/face multe lucruri necurate ....



Elly

Astept, astept si iar astept .....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honeys spune:

Eu am facut o inseminare cu dr Tutu si preparare sperma cu dr matei.
De dr Tutu nu stiu ce sa zic, la inseminare faci doar verificare ovulatie si introduci sperma. Dar dr Matei m-a pus sa vin la clinica si sa recoltez la ora x si ea a intarziat o juma de ora, timp in care eu aveam materialul prelevat, apoi nu a gasit cheile vreo 15 min. Si cand am intrebat-o cum a iesit, a raspuns asa, vag, "bine", adica m-a lamurit bustean.
De aceea am plecat eu de la dl Tutu, care mie-mi placea. Am vrut chiar sa-i zic de dna Matei, dar mi-am dat seama ca n-are sens....
Imi pare rau si pentru celelalte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fireyes spune:

Steff, ca bine zici, trebuie sa iti alegi cu mare grija clinica (si medicul)
Bafta multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moshulik spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisucmic

Fetelor dragutelor
Am plasat Menopurul in frigider, acum ca l-am vazut am alta problema : voi il faceti subcutanat? Eu datile trecute am avut Menogob, faceam im. Acum ma bucur ca se poate sc, dar imi pare mult (am de facut 4 fiole/zi). Cum ati facut? In cat solvent?
Multumesc si iar va pup


Pisuc Mic



Eu l-am facut sc in burtica, alternativ, odata in st, o data in dreapta
aveam 3 fiole
si le dizolvam intr-un sg solvent
asa m-au sfatuit cei de la Giulesti
ca solventul nu are nici un rol


Moshulik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moshulik spune:

Steff nu pot spune decat ca imi pare rau de experienta negativa prin care ai trecut.
iti urez numai bien in continuare

Moshulik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns steff77 spune:

Multumesc, fetelor, pt sustinere. Am vrut sa va impartasesc experienta mea pentru ca eu cred ca e important sa invatam din greselile altora (oricum, cred ca nu mai sunt prea multe persoane care sa aiba o incredere oarba in clinica asta pt fiv). .
Elly, si eu am fost bulversata si cu laparo, in sensul ca am facut-o la spital, m-a chemat pregatita, nemancata, emotionata (faceam prima data anestezie generala) si apoi si-a dat seama ca suntem prea multe pt. laparo, m-a intrebat cine m-a chemat si mi-a spus sa vin peste 2 zile. Macar am fost prudenta si inainte de interventie i-am repetat de cateva ori rezidentei ca fac laparo si histero inainte de fiv, doar in scop diagnostic (de histero uitasera); apoi mi-am pus sotul sa se lipeasca de usa pe care trebuia sa iasa dr. ca sa-i spuna ce a gasit. Ma rog, in fiecare zi se naste cate un fraier, totul e sa-l gasesti. Pe mine nu a fost nevioie sa ma caute, m-am oferit singura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns steff77 spune:

Elly, de embrionii mei disparuti nu stiu ce sa zic...nu cred ca au fost donati ca nu aveau calitate prea buna. Dubiile mele se indreapta mai mult catre congelarea, pastrarea lor...habar n-am, dar nu mi se pare normal. De oo donate ... si eu am cam inteles ca s-ar mai gasi prin cofrag.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandanutz spune:

andra duminica plec in israel acum peste 2 zile te si merci ca te gandesti la mine . va pup pe toate si bafta la toata lumea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amzulica spune:

Fetelor, dar ce ziceti de o intamplare de la Giulesti de pe vremea cand faceam inseminari acum 3-4 ani, dr. Moisa a incurcat spermele la 2 paciente si a inseminat-o pe una cu sperma sotului celeilalte si cand a descoperit greseala le-a zis: sa va rugati la Dumnezeu sa nu se prinda ... No comment. Cum si-a dat seama de greseala? Una din cele 2 paciente stiind ca sotul avea probleme cu sperma a intrebat cum iesise spermograma - la care dr. a raspuns ca "pai normospermie" Faza e ca pacientele aveau acelasi nume de familie. ... S-o iei la fuga nu alta.

Cami mamica lui Luca Alexandru 25 Februarie 2009
http://community.webshots.com/user/amzulica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisucmic spune:

Dragelor
acum am citit ca Celine Dion a facut incepand din august 2009 nu mai putin de 4 FIV-uri nereusite! Credeam ca in State si mai ales la banii lor se poate o rata de succes mai mare. Se vede ca avem cam acelasi nivel al medicinei in Europa...
Oricum, e o razbatatoare ca noi toate, a zis in interviu ca va incerca pana va reusi, chiar daca face injectii zilnice si tot tacamul!
Asta asa, ca sa mai schimb un pic subiectul deprimant despre FIV in Romanica...


Pisuc Mic

Mergi la inceput