Strumfi de iul-aug 2007 (173)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

neatza strumfaraie!!!!

vio, ce sa fac de sf valentin? nu fac nimik!eventual ma relaxez!tu faci ceva?>
lachione, incearca sa faci ceva si pt tine....pt ca daca tie iti va fi bine, le va fi si celor din jur. trebuie sa te iubesti si pe tine un pic! asa ca te rog, fa grataru si salata aia......... vezi ca la carrefour sunt pulpe de pui dezosate si fara piele.....le arunci pe gratar si in juma de ora-s gata!!!

opriti planeta....vreau sa cobor!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Helou strumfarie!

Stefania ce printesa ai tu acolo. Doamne ce a mai crescut Catarina de cand nu am mai vazut-o in poze. Apropos de fustite si rochite, fie-mea e domnisoara in toata regula, se schimba de vreo 2 ori seara in rochite diferite, imi cere "a little dressm mommy, a little dress!" ii dau voie sa poarte din astea mai de ocazie, apoi imi cere bratara, colier, iar daca e in toane bune insista ca vrea si ruj si parfum. Ma inebuneste cand o vad asa, mor de dragul ei.

Si faza cea mai tare, am mers sa bem o cafea la hotelul unde am facut botezul, un loc extrem de pitoresc si superb, si acolo era o nunta. Cand a vazut fie-mea mireasa, cu o rochie superba, si i-a zis si tac'su ca "uite printesa" era fie-mea siderata. Se holba fara sa-i vina sa creada, am stat vreo 20 min la oarece distanta (mireasa facea poze in curte) si fie-mea cu gura cascata ca a intalnit printesa.

Lachi nici mie nu imi plac salatele prea mult insa cumpar gata spalate, alese si ambalate, trantesc ceva otet peste, niste pui la gratar tocat bucatele, si gata salata. Initial nu o sa iti placa prea mult, insa cu timpul te obisnuiesti si acum imi place mult. O alta chestie, sarea si zaharul. Cand am venit aici ca orice roman (no offence dar e o realitate) turnam solnita in mancare. Insa sotul meu nu pune sare decat pe cartofi prajiti. Si am inceput sa gatesc asa, fara sare, in ideea ca imi adaug eu dupa. Insa am folosit alte mirodenii si acum pot zice sincer ca mancam aproape nesarat insa mancarea are mult mai mult gust decat inainte, pentru ca pot gusta aroma naturala nu doar sare. La fel zahar, de 6 luni nu imi mai pun in cafea. Initial mi-a fost greu, insa m-am obisnuit. Acum vreo sapt am gustat cafeaua lui frate-miu din greseala si nu mi-a placut deloc. Nu simteam gustul de cafea, doar de zahar. Ai sa vezi ca te vei obisnui sa mananci sanatos.

LA noi a venit un sef nou, nimic iesit din comun, alt frustrat, ma uit ce au angajat astia, zici ca erau cu ochii inchisi la interviu.



Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

luna, pai cum? bei cafeaua fara zahar? nici eu nu consum dulciuri in exces, dar pt mine, cafeaua fara zahar ar fi ca........sexul fara preludiu, de exemplu!.la mine daca nu-i cafeaua dulce rau, nu-i cafea! am incercat sa folosesc zahar brun, ca cica-i mai safe!me somn!

opriti planeta....vreau sa cobor!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunflower1979 spune:

buna 'neata!

nu vreau sa va oftic iar pe cele din sudul tarii, dar am asa o stare de bine din cauza zapezii asteia minunate si a temperaturii de afara, ca nici n-as mai intra in casa! chiar e superb... mai putin pentru soferi, ca a nins mult.

va multumesc tare mult pentru raspunsurile despre lapte. si eu stiam ca mai nutritiv e iaurtul, dar am zis sa intreb. Denis mananca bine fructe, legume deocamdata evit, ca-s pline de toate cele. dar cand fac mancare mai cere o bucata de morcov, daca ii dau ardei, castravete manaca, ce alte legume crude as putea sa-i mai dau?

Lachi, te inteleg tare bine cu lasatul pe ultimul loc al propriei persoane. de multe ori mi-e ciuda pe mine ca fac asa, alteori chiar n-am incotro. dar sa stii, ca daca chiar imi propun ceva, sa poate. asa ca trebuie doar sa-ti faci un program ordonat pentru mese si sa vrei cu adevarat si ai sa poti. tre sa fie tare greu cu doi copii, mi-e greu mie cu unul...

din punctul asta de vedere te invidiez Claucia. dupa ce ca ai doua fete asa frumoase, mai sunt si cuminti. ce bine ca ai timp sa citesti, sa-ti faci toate treburile, sa te joci cu fetele. din toate mesajele tale reiese cat de implinita si fericita esti. felicitari!

Vio ma bucur ca ai gasit animalutele... de Sf. Valentin sunt singura - nu m-a parasit sotul, doar ca nu e in oras...

Georgi, nu e chiar asa rau ca doctorita a vrut sa-ti dea un antibiotic sa-l ai in casa. poate ca vreodata face o enterocolita sau ceva ce necesita antibiotic, nu te pune nimeni sa i-l dai, doar sa-l ai acolo. si eu mi-am schimbat dr. de familie de curand, pentru ca cealalta nu-mi dadea nicodata trimiteri si retete compensate, chiar cand avea posibilitatea.
cu pampersul nu stiu ce sa zic... eu dupa ce am tot insistat sa faca la oala si cand facea pe el ii ziceam: 'bine ca stii sa ceri de toate, dar la oala nu!', m-am hotarat sa o starng din calea lui. dupa ceva timp am scos-o iarasi si intr-o buna zi a inceput sa ma anunte ca face pipi, caca, ce-i venea...

eu nu vad in mersul la cresa un ajutor in privinta asta. adica era in vacanta cand a inceput sa ceara, am avut 2 saptamani fara accidente si acum ca merge din nou la cresa si l-am dus cu chilotei, a facut pe el 2 zile din 4. si eu tare cred ca ingrijitoarele nu l-au auzit cand a spus, sau a ajuns greu la olita si s-a scapat. azi i-am pus pampers.

Micky noroc ca ai intrebat tu de vigantol, ca asta era celalalt lucru de care vroiam si eu sa intreb. eu ii dau in lunile de iarna, dar nu stiu pana la ce varsta trebuie. dr. de familie cea noua a zis ca daca nu are semne de rahitism nu ar trebui sa-i mai dau de la 1.8 ani. mie homeopata mi-a zis sa-i dau, tin minte ca si Anya recomanda tot asa, deci ii dau in continuare.


va las... pa, pa!

Cristina, mami de superbaietel Denis Stefan (30.07.2007)

"Cand nu ai ceea ce-ti place, trebuie sa-ti placa ceea ce ai!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Lachi, esti tare cu cei 20 copii spalati la fund . La salatele iceberg sunt si sosuri gata facute, daca te tine buzunarul, doar le arunci intr-un bol, le amesteci si gata. Partea cu cantaritul mancarii m-a dat pe spate, eu nu tin minte ce mananc, dar sa stau sa cantaresc sau sa mananc cu ochii pe ceas mi se pare tare greu.
Stefania, da, a crescut Larisa, are aproape 8 luni si, la fel ca Saby, doar in somn nu vorbeste (desi uneori li se intampla si in somn).
Luna, stiu ce zici de sare, zahar si gustul real al mancarii. Am incercat si noi cand eram fara copii si a fost super, dar acum am revenit la obiceiurile proaste.
Chiar discutam zilele trecute cu un ortoped apropo de vigantol si el sustinea ca in UK cu siguranta se recomanda, chiar daca se numeste altfel. Am cedat pana la urma fiindca discutia nu ducea nicaieri.

-----------------------------------
Carla, mama Larisei din 15/06/09 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07


-----------------------------------
Larisa 6-12 luni***Larisa 1-6 luni***Sarbatori de iarna 2009
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

apropos de vigantol......eu am decis sa-i dau in lunile de iarna......in definitiv nu e decat o vitamina....si asa sunt o "ingrata" ca nu i-am facut ROR-ul!

opriti planeta....vreau sa cobor!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musso17 spune:

neatza
cristina,voiam sa te intreb,de ce evitati legumele?cu ce sunt pline?io ii dau foarte multe dintr'astea congelate,fac supe creme,nu mananca(,) cum povestea luna de adelise desi mi-ar placea.cu antibioticul..ce sa zic,nu stiu,o sa-l iau ca numa doare mana dar ma asteptam sa vada altfel lucrurile caci e tanara.nu inteleg de ce nu se pun la punct cu informatiile,de ce antibioticul este un must have.
anca,felicitari pentru vorbitul larisei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Mychy iti garantez suta la suta ca, daca renunti la zahar in cafea, dureaza vreo sapt sa te obisnuiesti, iar dupa 2 luni daca iti pun in fata cafea cu zahar te strambi si nu iti mai place. Pariu pe ce vrei tu. Asa imi zicea si mie sotul si credeam ca e nebun. Si sa stii ca si sexul fara preludiu e super, facut la locul potrivit si pe furate.

Carla ce sa zic, eu recunosc ca de cand sunt aici am invatat sa mananc mult mai sanatos, iar de cand am eliminat sarea si folosesc alte mirodenii, simt cu adevarat ce mananc. Si recunosc ca ma amuz, de fiecare data cand imi intra roman in casa (frate-miu, prietena mea etc) imi cer solnita. Acu ce sa zic, fiecare cu obiceiurile lui, numai ca afecteaza sanatatea. Noi de aceea o putem hrani pe Adelise direct din mancarea noastra, ca nu are nimic exagerat in ea. In schimb mancam spicy rau, fara Adelise normal, ne place kebabul de pui cu sos chilli din plin, adica iei o gura si iti curge instantaneu nasul desfundat. Asta nu stiu cat de sanatos e. Vitamina D nu se da aici clar, insa am mai zis, foarte multe alimente au adaugat, adica iaurtul, cerealele, painea, pe unde te uiti gasesti vit D adaugat.



Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Mychy ingrato!

Eu sunt ingrata ca n-am facut vaccinul de swine flu copiilor!

Mai nu ma dau atotstiutoare, va rog sa nu va suparati, dar am vazut ca Sunflower mentionat antibiotic la enterocolita, va rog eu, nu dati antibiotic la enterocolita, faceti mai mult rau, distrugeti toate bacteriile bune din stomac, flora stomacala. La enterocolita scria aici mare anunt pe perete la spital, se dau doar saruri, si lichide clare pentru hidratare. Nimic tratament, nu antivomitive (pastreaza virusul in intestine, ori ei prin voma si caca elimina virusul), si mai ales nu antibiotic pentru ca flora stomacala ajuta refacerea ori antibioticul omoara toate bacteriile, nu faca diferenta intre bacterii bune si rele astfel ca mai rau face.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musso17 spune:

asa,apropo de vigantol ca nici eu nu i-am mai dat de vreo 2 ani si daca tot vorbiti si luna a spus ca la ei este in alimenete deci pana la urma e cu folos..cate picaturi sa-i dau???

Mergi la inceput