Strumfi de iul-aug 2007 (173)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

noroc cu dana ca mi-am adus aminte de pozele stefaniei........foarte frumoasa printesa!imi place ca acolo toti oamenii sunt rosii in obraji!...si chiar ca ti-a crescut burta.....parca mai ieri anuntai evenementu!!!!!!

opriti planeta....vreau sa cobor!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musso17 spune:

buna fetele
mychy,ce relax,ca aista barbat al meu e ceva de groaza,fii-miu l-a invatat prost,s-a lasat de suzeta,san si altele singur,probabil ca are asteptari mari..idei constructive,ce-s alea?!dar nu ma gandesceu
vivela,bravo lui david,al meu copil nu prea are treaba cu instinctul de turma,dar poate ca daca era la gradi se nastea.

ne-am schimbat medica de familie,booon si ce credeti cand amiesit pe usa mi-a spus ca imi va da o lista cu medicamentele pe care sa le am in casa printre care si antibiotic ca daca se intampla ceva noaptea sa-l amadica cum?!ii dau antibiotic fara sa -l vada un dr...oauuuuu

jadi,saru'mana de informatii..recunosc ca si eu ma cam burzuluiesc la fii-miu cand se kk nonsalant din picioare dar imi revin rapid caci stiu cat de firva e limita,mai ales ca pare usor afectat..pe moment ca-i trece repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Mychy mai lasa soacra,n-o strange de gat, faci naibi puscarie degeaba. Vezi ca l-o imbraca prea gros, ce temp aveti in casa?

Dana Romania nu are doar 5 luni de soare pe an, poate Norvegia. Adica soare nu este doar cand ne topim de cald ci si cel de iarna e bun pentru vit D. 5 min de soare pe zi e de ajuns pentru necesarul de vit D. In Romania se prescrie vit D pentru ca inca apar cazuri de rahitism, aici nu se mai prescrie vit D pentru ca nu au mai aparut cazuri de zeci de ani. Asta mi s-a explicat mie. Acum eu nu zic sa nu le dati Vigantol, va ziceam doar ce rezultat au avut cercetarile mele. Paradoxal in Romania desi se prescrie in continuare Vit D exista insa cazuri de rahitism iar aici fara nu mai exista. Eu ma uit si pe alimente, ii dau un iaurt de ex care acopera 30% din necesarul zilnic de vitamine (inclusiv D). Ea mananca doua iaurturi din acelea. Apoi adaug laptele si celelalte alimente, cerealele, etc. Vit D se mai gaseste si in oua.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Si eu am scris in capitolul trecut. Redau aici:

Eu discutia cu ouale am pierdut-o, la fel si stirea, vad ca raspandacii s-au inecat pana la mine. O sa ma documentez .
Sabina este tot in pampers, se isterizeaza daca face un pipi si se dezbraca, scoate pampersul si umbla fara nimic prin casa. La faza asta ma isterizez eu ca este foarte rece podeaua si ea merge desculta, dar de facut la olita/wc, face doar ocazional. N-am nici timp si nici nervi acum sa stau dupa ea, deci ambele fete vor scapa de pampers la vara.

Stefania, ce frumusete ai tu acolo . Si tu arati foarte bine, nici nu se vede burta. Am vazut eu bine ca mai astepti o printesa? Stii ceva si nu ne-ai spus?
Cristina, Saby nu bea lapte in mod regulat. Intreb si eu aiurea: la ce e bun laptele? Ca din UHT nu se asimileaza calciul, exista alimente mai bogate in proteine, nici macar grasimile din lapte nu sunt bune...
Greierash, exact asa patim si noi cand o auzim pe Saby folosind cuvinte noi, cum a fost faza cu jucariile "contondente".
Vivela, mi-am amintit ca ai intrebat, contondente erau patuturile piticilor din Alba ca Zapada, cutitele si furculitele lor, niste creioane colorate si vreo 2 masinute metalice.
Nu m-a dat jos nimeni de pe pervaz, desi Saby s-a dus la taica-su' si i-a zis "mami sta pe pervaz la bucatarie, sa o ia cineva de acolo" .

Larisa e o mare vorbareata, pe langa mami, mama, tzatza, tata, baba, a inceput sa zica tataie, asta, aia, haide, cubu', mie(r)e si m-a topit intr-o seara, cand era la san, a zis clar "aia a mea". Nu stiu cum face sa le nimereasca, dar eu sunt .

Nu mai stiu ce voiam sa zic, imi mai amintesc pe parcurs.

-----------------------------------
Carla, mama Larisei din 15/06/09 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07


-----------------------------------
Larisa 6-12 luni***Larisa 1-6 luni***Sarbatori de iarna 2009
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefania_97 spune:

Carla ce mare s-a facut Larisa daca deja a inceput sa vorbeasca. Catarina tot cu pampers umbla. Nu ma stresez inca abia la vara o sa incerc sa ii scot pampersul. Si ea adora sa mearga in picioarele goale pe parchetul rece

Cum nu ma uit cum o gasesc la maneca scurta si fara ciorapi. Noi avem 18-20 grade in sufragerie si mie mi se pare frig.

Nu stim inca ce va fi. Va trebui sa asteptam urmatoarea ecografie care va fi pe la 19-20 saptamani. Ceva imi spune totusi ca e fetita. Ma simt foarte bine, greturi nu am avut cine stie ce. E cam la fel cum a fost si cu mandra mea.

Stefania mamica www.tickerclub.com/cache/bc78ee8833.png[/img]" target="_blank">Buburuzei Catarina si 16+
www.flickr.com/photos/balexandre/" target="_blank">Poze Catarina
O romanca in Danemarca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

Buna seara dragele mele,


Ce de pagini umpleti voi aici, frumos, frumos

Danuta felicitari multe multe, sarcina usoara si lipsa greturi. eu nu am avut nici pui de greata la nici una dintre fete, si sunt bine sanatoase, frumoase si destepte mancale-ar mama pe ele ca nu am mai intalnit asa copii reusiti!

Lachi, multa sanatate si sa vezi ca salate si gratar sunt cel mai usor de facut de fapt, si eu am tigaie de la Ikea, nu fac in ea grate dar cred ca sunt ok, eu fac in gratarul de la Ikea, e mare, bun, fac multe odata si sunt f bune.
Nu te supara pe mine, insa mie nu mi se pare deloc ok sa o zgarie menajera pe fata la intrarea in vagin pe cand o spala incat sa ii mai curga si sange. Pe bune, nu stiu ce i-as fi facut menajerei, dar clar nu s-ar mai fi apropiat de acea parte a corpului fetei mele!
Ele sunt niste frumoase, si sa stii ca formula e ok pana la 3 ani, si eu i-as fi dat Alessiei dar ea nu mai bea de la un an si 6 luni din pacate...nici noaptea nici ziua. Zici ca e om mare. :-)

Fetele mele sunt bune, putin racitute, dragalashe amandoua, stau numai eu cu ele luna asta dar de luna viitoare vine din nou bona. Nu ca mi-ar trebui, dar o sa o mai pun la treaba si pe ea, ca pana una alta, eu fac mancare, eu dau cu aspiratorul, de cand am pus parchet frumos si covoare frumoare rau mi-e drag si fac curat zilnic si dau si cu aspiratorul de 2 ori pe zi, e atat de frumos...si ma joc si cu fetele, dar pe ea o platesc. Asa ca o sa ii spun sa faca treaba, plus ca pot sa plec si singura vreo 2 ore si sa o las cu amandoua.
Alessiuta e mare, frumoasa, f intelegatoare, ne intelegem amandoua exceloent, o iubeste pe Isa mult, e cuminte, doarme la pranz, isi ia ursul, apa in sticla pe mami si la nani. In 10 min adoarme si mami e free! Isa la fel, doarme la pranz. Acum dorm amandoua de ex dar pe la 5 jumatate se vor trezi sigur. Dorm bine si noaptea, Isa se mai trezeste uneori odata pe la 2 si mai papa, alteori direct la 5-6 si dupa, somn pana la 9-10 amandoua.
Suntem pampers free complet, brusc, m-am tinut de ea sa incerce, clar era pregatita insa nu psihic, stie exact cand si cat face, se abtine, nu are pampers nici la nani, nici noaptea, nu a facut pe ea niciodata, numai ca nu vroia sa stea pe olita. Acum vrea, face pe unde ne ducem, ma anunta, se tine, si dupa aceea sarim amandoua, ne tinem de maini si sarim in cerc si spunem: sunt fetita mare, sunt fetita mare.
Alessiuta vorbeste bine de tot, face fraze lungi si spune f multe lucruri, abia asteapta sa mearga la gradi unde merge si verisorul ei Teo de aceeasi varsta, sa vedem cum ne acomodam. Si noi ne uitam la Minimax, la JimJam si la DVD-uri pe care si le pune ea.

Eu citesc, bine ca am timp cu 2 copii, am terminat Rosu si Negru, deh, daca n-am citit-o la viata ei, ca nu mi-a placut, acum mi-a placut, mai putin finalul. Acum re-citesc DUne, sunem la volumul 2. Si urmeaza Singur pe lume. Pe astea le-am citit odata, dar retraiesc momentul...

va pupam

Clau, mami fericita de printese: Alessia Maria 13 iulie 2007 si Elisa Andreea 03 septembrie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Stefania, multumesc. Am exact tigaia gratar pe care mi-ai trimis-o tu. Doar ca eu m-am invatat pe mine sa ma las pe ultimul loc si sa pierd cat mai putin timp pt mine. Nu e mare lucru sa dezgheti carne si sa o pui pe gratar intr-adevar. In primul rand trebuie sa imi fac un orar al meselor si sa imi propun dinainte ce voi manca. eu azi pana la ora asta am mancat doar un iaurt degresat, atat! ce urasc eu cel mai tare e facutul salatelor! Offf nu-mi place deloc sa curat salata, si restul legumelor si sa le tai ... pentru altul fac cu mare drag (dar rar) doar ca sa se simta persoana respectiva bine. asta e o problema: la noi nu prea se mananca salate. Fetele mele iau gogosarul sau ardeiul, rosia etc taiate felii si le mananca ca pe biscuiti. Pana la urma si asa e bine.
E totusi o boala care te obliga sa iti aloci mai mult timp. Pai cand mi-a spus dr. azi ca tre sa imi cantaresc toata mancarea am facut niste ochi mari la ea! Am spus ca e clar ca voi ramane nemancata.
Am o tona de medicamente naturiste, inainte de masa, dupa masa, inainte de culcare... le iau total aiurea ca nu pot sa respect programul cu mesele. Dupa cum a spus dr eu ar trebui sa mananc nonstop: 3 mese pe zi si intre mese fructe. Pai ce, eu nu am altceva de facut? Pe bune nu cred ca o sa-l tin ca la carte.

Claucia ai perfecta dreptate. Insa la mine sunt 2 de aceeasi varsta, ambele inca cu pampersi, ambele de aproape 20 de kg, le fac baie o data pe zi, la pranz, dus seara si spalat la fiecare kk. Si crede-ma ca 2 plozi de varsta asta fac des. Nu ma tine spatele efectiv sa le tot bag in cada si sa le duc in brate pana la canapeaua pe care le sterg. Cel putin cand au fost cu enterocolita amandoua am crezut ca ajung la operatie. Faceau amandoua si de 12 ori pe zi. stiu ca atunci eram si singura, fara ea si m-a sunat barbatu sa ma interbe ce fac, la care eu i-am urlat in tel: spal plozi la fund! am spalat vreo 20 deja. Cu hernia mea de disc nu am voie sa ridic asa mult si mai ales sa fac anumite miscari cu greutate in brate.
Asta e! sunt baba, rablagita si buna de casat! Asa imi trebuie daca la tinerete m-am distrat si mi-au trebuit copiii la batranete!

Lachi mamica de Karina si Iris
http://www.dropshots.com/lachione#albums/a%20treia%20luna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Hei!
Lachi, multa sanatate!
Cristina, am gasit! Le-am si lipit, le-am si rupt (au mai ramas cateva)

De gatit, in weekend...sapt asta am avut supa de rosii cu taitei, ardei umpluti si musaca hahahaha asa a vrut sotul din dotare

Va pup ca merge mizerabil comp asta!

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Buna dimineata!
Andicu, condoleante! Suntem toate alaturi de tine macar cu gandul...

Faceti ceva de Saint Valentine? Da' sa nu bagati de-alea cu sarbatori importate, mai bine Dragobete etc etc etc.

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

Lachi draga mea, nu am vrut sa te supar, stiu ca e greu, se simte din postarile tale ca e greu, cu 2 si mai si, mai ales ca au aceeasi varsta si probabil aceleasi cerinte in acelasi timp. Si cu enterocolita cred ca mai bine va mutat in baie, te cred. Si asa este, daca sunt maricele si nu le poti cara te mai ajuta si bona, dar mai bine, ca vine primevara acum, faci un instructaj cu menajera, cu copiii, cu fara pampers ca sunteti fetite mari, cu kk la olita ca nu mai sta sa se lipeasca in pampers de fundulet si cu mami menajata.
Exista salata deja ambalata iceberg, mie imi place, e ok, nu e ca cea facuta in casa dar e ok, daca pui ulei, otet si sare e foarte buna. Numai ca e 9 RON 280 grame! Ieri am vazut si cand am vazut, mi-ambagat in cos 2 salate verzi normale :-)
Salata verde si pe mine ma enerveaza dar rosiile sunt chiar usor de taiat. Taie rosii, castraveti, pune cuburi patrate de branza siulei de masline si e o bunatate.
Te mult!

Clau, mami fericita de printese: Alessia Maria 13 iulie 2007 si Elisa Andreea 03 septembrie 2009

Mergi la inceput