crestere in greutate dupa aerobic?

crestere in greutate dupa aerobic? | Autor: tierry

Link direct la acest mesaj

Nu pricep un lucru..am inceput sa merg la aerobic de vreo luna si de curiozitate..m-am cantarit...inainte sa incep sa merg aveam 55kg acum am 56..de ce!? M-as fi asteptat sa mai slabesc, nu sa ma ingras :( Cineva mi-a zis ca ar insemna o crestere a masei musculare..am cautat si pe net, dar nu m-am lamurit..stie cineva care e explicatia?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

mai multe situatii:
inainte de ciclu si ai retinut apa
crestere musculara care este normala si este de dorit:-)

Vrei sa slabesti? Daca da atunci trebuie sa combini sportul cu dieta nu se poate altfel:-)Nu o dieta drastica ci una inteligenta fiindca altfel nu o sa ai energie pt aerobic.



devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

Tot ce poti cumpara cu bani e ieftin! Erich Maria Remarque.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Nu cred ca dupa doar o luna de aerobic iti creste masa musculara astfel incat sa se vada la cantar. Ca doar nu tragi de fiare...

Mi s-a intamplat exact la fel si raspunsul , in cazul meu, era masa de DUPA sport. Mai exact, aveam o pofta de mancare nestavilita si mancam Ce pierdeam la aerobic puneam inapoi cu succes.Dupa efort, corpul cere hrana si face urgent depozite.

mananca inainte de sport, nu dupa. Ai sa vezi diferenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tierry spune:

Hmm, dar eu m-am cantarit exact dupa ce am iesit de la antrenament de fiecare data, au cantar acolo...Si eram si dupa menstruatie...M-am gandit si eu ca poate mananc mai mult, ceea ce nu prea imi convine...pe de alta parte trebuie sa fac ceva miscare, am o munca fooarte sedentara si cam scartai ...

O sa ma cantaresc si de acum incolo, sa vad ce se intampla...

Dar chiar, o data cu cresterea masei musculare, cresti si in cm? Sau scapi de grasime si scad si cm-ii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui tierry


Dar chiar, o data cu cresterea masei musculare, cresti si in cm? Sau scapi de grasime si scad si cm-ii?


La aerobic nu o sa ti se formeze o masa musculara mare, pentru ca aerobicul este in mod special pentru slabit, deci arzi grasimile deoarece faci exercitii rapide.
daca mergi la sala si tragi de fiare inceeeettttt iti creste masa musculara , adica se vad muschii destul de clar.

La aerobic, scapi de grasime(deci reduci din cm) insa corpul se tonifica, muschii se diferentiaza mai frumos. Nu vei mai vedea de exemplu bratul rotunjor, ci vei vedea un brat suplu cu muschiul frumos conturat. Deci nu e cazul de crescut in cm, nici la abdomen, nici la picioare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosminiq spune:

Si eu am inceput sa merg la sala.Nu se mai putea!!!Recomand ca dupa sala sa se consume grapefruit(una sau doua)si numai apa.Asta in cazul cand se merge la aerobic dupa ora 18.Seara se depune tot ce mananci
Si mersul pe jos da roade(macar 15 minute in fiecare zi)
O zi buna si spor la slabit!



Mihaela,mami de ingeras Cosminiq

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

tierry, nu te ingrasi daca faci sport vezi ce papi. dupa cum au zis si fetili, si din experienta mea. nu m-am ingrasat cand am facut sport. si am papat sanatos, fara abuzuri. inca mi se duce din stratul de grasime si mi se contureaza muschii. am si stagnat, adica nu am slabit. adica nici un kg pe cantar, dar s-a dus din stratul de grasime si mi se vad muschiuletii in schimb si ma vad mai supla, nu pufoasa.
am ajuns de la 80-82 posibil, sa fi fost PMS si mai barosana, la 63kg/173cm. si de la un corp cu suncile curgand de imi era, la unul rezonabil. nu mai atarna toate alea. se poate mai bine(lucrez la asta), dar sunt fit. cum mi-am dorit mereu.
Mihaela, musai iti trebuie proteine& legume dupa sport. chiar trebuie sa mananci la max 30 min dupa exercitiu fizic. si daca faci muuult sport 1hr si f insane si carbohidrati. daca nu o sa iti anemiezi organismul. fac sport dupa ora 18, cand vin de la munca. cum sa nu mai mananc masa nr3- cina? nu mi-ar ajunge doar o grefa. dupa minim 350-400cal cosumate prin sport.
am perioade cand fac zilnic sport, cand fac program de o ora bag si ceva carbs. in afara de proteine si legume. cand fac doar 30 min nu pap carbs.
ca sa nu se depuna rotunjimi nu papi carbs seara si gata.

ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tierry spune:

Astazi m-am cantarit si arata cu 1/2kg mai putin...nici greutatea initiala dar nici cea de acum cateva zile. Sincer nu tin musai sa slabesc, daca se contureaza frumos muschii si mai scade din "pufosenie" ma declar multumita

Cat de des e indicat sa mergi la aerobic? Am fost cam de 3-5 ori pe saptamana pana cum...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

Mie mi s-a intamplat ceva si mai ciudat, pana sa merg la sala mai serios, nu am avut celulita deloc, dupa ce am inceput cu sportul mai tare, si of course m-am lasat o perioada, a aparut celulita in max o luna de inactivitate, acum fac sport regulat zi eu, si o tin in frau... da stiu exista o explicatie pt. asta, si cred ca la fel se poate explica si cresterea ta in greutate, si m-am apucat de sport cu gandul sa ma ingras nu reuseam sa ma ingras si sa trec de 50 kg, acum am 56, si ma mentin aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

un kilogram nu inseamna nimic.
tine-te de sport (4-5 zile pe sapt) si adopta o dieta sanatoasa fara abuzuri in proportie de 80-90% si daca nu slabesti, sa-mi zici mie "cutzu"

da-ti 3 luni minim daca vrei sa vezi schimbari majore.



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet.

"Man, you can do anything for 30 seconds!" Tony Horton, P90X

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Citat:
citat din mesajul lui Loma

Mie mi s-a intamplat ceva si mai ciudat, pana sa merg la sala mai serios, nu am avut celulita deloc, dupa ce am inceput cu sportul mai tare, si of course m-am lasat o perioada, a aparut celulita in max o luna de inactivitate, acum fac sport regulat zi eu, si o tin in frau... da stiu exista o explicatie pt. asta, si cred ca la fel se poate explica si cresterea ta in greutate, si m-am apucat de sport cu gandul sa ma ingras nu reuseam sa ma ingras si sa trec de 50 kg, acum am 56, si ma mentin aici.


Te-ai apucat de sport, si te-ai ingrasat???
ce fel de sport faci?
tii vreo dieta anume in paralel, sau iei ceva suplimente?
Eu in Ro aveam in jur de 56-58 kg la i69, eram mai mult decat multumita, insa imediat ce am plecat din tara, in cateva luni am scazut la 53-52, si am continuat pana la 46,6 e adevarat intr-o perioada extrem de incarcata de probleme.
Numai peritolul m-a ajutat sa ajung la 54 si sa arat om din nou, ma gandesc cu groaza ca slabesc iara dupa sarcina....asa ca m-as apuca de sport si dieta de ingrasare, dar fara chimicale de asta data, de asta daca ai detalia putin idee cu sportul, ti-as fi vesnic recunoscatoare.

Nikole, mami lui Albastrel/Kevin Alexander(4.08.2007) si fericita 33+cu...Albastrica/Luana
"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Mergi la inceput