Timpul si muzica

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Capcaunule, nu stiu de ce, dar eram sigura ca te iei de Freud si ca pui (si tu) la indoiala actualitatea lucrarilor lui.

Insa sa stii ca sunt psihologi care se respecta si chiar practica psihanaliza, nu doar o pomenesc in prefata lucrarilor lor.

Cele mai aprige acuze la adresa lucrarilor lui Freud si Jung sunt aduse de gestaltisti si de alte orientari care se focuseaza pe ´´aici si acum´´.

Mie imi pare foarte bine ca te-am prins aici cu aceasta tema, pentru ca am sa te rog frumos , sa dezvolti ideea conform careia teoriile lui Freud ti se par puerile.
Pana la urma, ce crezi tu ca este constientul si ce rol are el in viata noastra psihica? Dar inconstientul?

PS- nu am scris pentru ca tu sa imi dai dreptate, am scris pentru a comunica cu tine, deci e Ok daca ai alte argumente.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Adica psihicul se subordoneaza motricitatii?

Intr-un fel da.


Poti da un exemplu concret?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

cris_stef, multumesc! Bun venit!

capcaunule, nu mai am timp de scris week-end-ul asta. Dar si daca as fi pe o insula pustie cu nimic altceva de facut timp de un an, n-as scrie un rand despre Lisi sau alt crack-pot "scientist". Si sunt multi... Am luat acum cativa ani un taxi in L.A. si ma intreaba soferul: "Unde?" "La Caltech". Atat i-a trebuit... si mi-a tinut o pledoarie urmatoarele 45 de minute cat a durat drumul, explicand teoria lui despre fizica, matematica, economie, everything, man, everything... inclusiv M. Eliade! Inca nu mi-am revenit complet, asa ca "thank you, but no, thank you".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Mie imi pare foarte bine ca te-am prins aici cu aceasta tema, pentru ca am sa te rog frumos , sa dezvolti ideea conform careia teoriile lui Freud ti se par puerile.

La inceput o mica precizare. Psihiatria a renuntat la psihanaliza, acordandu-i cel mult un rol marginal (foarte putini o mai practica). Freud si-a construit teoria plecand de la cateva paciente mai zabauce (si cam indragostite de el, unele). Atat. O teorie stiintifica se bazeaza pe experimente stiintifice. Ce facea Freud nu era un experiment stiintific. Ci pura speculatie filozofica. Geniul lui Freud (incontestabiul, unul din cele mai mari genii ale tuturor timpurilor - repet, mi-a placut si-mi place tipul) l-a ajutat insa sa gaseasca o teorie mult mai credibila dar si mult mai buna decat vrajelile care se vehiculau pe-atunci in domeniu. Si sa o impinga cu mult curaj in fata.

Citat:

Pana la urma, ce crezi tu ca este constientul si ce rol are el in viata noastra psihica? Dar inconstientul?

Eu ce cred? Grea intrebare!
Am spus ca dupa ce-am citit o serie de carti si articole care m-au conectat la teoriile moderne despre constiinta mi-au fost spulberate o multime de prejudecati. Prejudecati de bun simt dealtfel, de care suntem atat de atasati incat ne vine greu sa renuntam la ele. Printre ele, ideea ca ar exista o entitate sau o delimitare numita constiinta. Ca aceasta este continua in timp. Ca este conexa. Ca este coerenta. Ca ea dicteaza actiunile noastre. Si multe altele.

Psihologia se afla acum cam in situatia fizicii si matematicii de la inceputul secolului XX. Abia se asternuse praful peste cateva teorii considerate beton, abia ce se proclamase sfarsitul fizicii si matematicii (Hilbert chiar precizase care mai sunt cele cateva probleme odata cu rezolvarea carora cartea de matematica putea fi declarata scrisa odata pentru totdeauna, iar unii fizicieni considerau ca plictiseala va guverna de-acum inainte in fizica). Si brusc niste baieti tacaniti vin cu experimente si mai trasnite care dinamiteaza toata catedrala matematico-fizica cladita cu atata patos in secolul XIX. Se declanseaza isteria cuantica si nici pana astazi nimeni nu a reusit sa mai readuca bunul simt in fizica. Fizica moderna este aproape de neinteles pentru omul de rand. Dar ea ne da rezultate al dracului de precise.

Granita dintre constient si inconstient nu este clara. Sau este o iluzie. Sau este un nonsens. Eu sunt acum readus la stadiul de a ma intreba Ce sunt eu? N-am deocamdata un raspuns. Sa tratez intrebarea asta ca pe un koan din zen?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui beren
Dar si daca as fi pe o insula pustie cu nimic altceva de facut timp de un an, n-as scrie un rand despre Lisi sau alt crack-pot "scientist".

Esti un dur!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Et pourtant,...de ce ne atrage muzica si de ce sunt diferite preferintele muzicale,ignorand educatia muzicala?
Sunt probabil pe langa topic dar sunt mai nerabdatoare sa inteleg relatia muzica-biologic decat relatia,de ex. muzica-matematica,fascinanta dealtfel.
Ce ne atrage mai mult,armonia,ritmul?
De la tam-tam-urile tribale ca manifestare rituala, la ...Beethoven, ce anume ne directioneaza interesul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul
Esti un dur!


The name's Earp. Wyatt Earp.

Capcaunule, iti sugerez filmul Unconscious pentru o viziune completa a importantei lui Freud ... mai vorbim dupa!

B.nica, "every savage can dance", dupa cum a scris o femeie foarte inteligenta. Muzica si matematica sunt limbaje universale, iar structurile lor sunt similare. Cum e perceputa muzica de fiintele vii? Pai de privighetoare intr-un fel, de magar in altul ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monixy spune:

Despre timpul fizic in legatura cu muzica , probabil ca se poate vorbi stiintific analizand caracteristicile masurabile fizic ale sunetelor (intensitate , frecventa etc.), ale surselor lor(rezonanta materialelor instrumentelor , etc) , ale mediului de propagare (aer , apa , spatiu ) si ale receptorilor (pozitia in spatiu ).

Alt timp referitor la muzica ar fi timpul ontogenetic , in sensul succesiunii achizitiilor structurilor ce proceseaza sunetele (de la formarea analizatorului auditiv in burtica mamei), la fixarea auzului melodic si apoi al celui armonic .

Alte lucruri interesante :
-in lb. indoeuropene (netonale) exista o mare corelatie intre structurile fonetice lingvistice si muzica instrumentala , in timp ce in lb. asiatice (in care intonatia e generatoare de foneme) exista diferente intre sistemul auzului muzical si cel verbal (cu explicatia : in comportarea diferita in cazul leziunilor de la acelasi nivel , tulburarile se rasfrang diferit )
-exista sinestezii intre auditiv si vizual , adica anumite sunete determina doar la anumite persoane (in conditii fiziologice obisnuite) reactii vizuale

Ceea ce speculam eu pe la alt subiect privitor la legatura dintre lb. si stil emotional ar putea avea un oarecare sambure de adevar prin caracteristicile sunetelor din structurile lingvistice , stiut fiind ca sunetele au o influenta psihofiziologica .

Oricui ii place muzica cred ca ii va placea si cartea lui Oliver Sacks , "Muzicofilia" (o sa revin cu o recenzie peste cateva zile - daca e cineva interesat )

http://bazar-livresc.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Cu prima parte a mesajului tau nu sunt foarte in regula, pt ca nu se refera la muzica, ci la sunete:) e o diferenta.

Nici la cea cu auzul melodic versus armonic, n-am citit studii ca sa pot da linkuri:), dar din experienta, as putea spune ca copiii romani aud mai bine melodic si cei germani armonic:)




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Granita dintre constient si inconstient nu este clara. Sau este o iluzie. Sau este un nonsens. Eu sunt acum readus la stadiul de a ma intreba Ce sunt eu? N-am deocamdata un raspuns. Sa tratez intrebarea asta ca pe un koan din zen?


Ti-ar fi mai usor sa-ti raspunzi la intrebare daca ai fi convins ca exista diferente intre constient si inconstient?

Cred ca exista mai multe raspunsuri perfect valabile la intrebarea ta, in functie din ce unghi privesti. Din unghiul psihologic, as spune ca esti(ca si mine de-altfel) suma experientei tale de viata,(ceea ce ai dobandit) pe o baza ancestrala innascuta, la nivel universal,(mostenirea arhetipurilor, daca crezi in ele) dar si familial.(mostenirea genetica)

Mergi la inceput