Pepenasi de iulie-august 2008 (170)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iriss27 spune:

Se pare ca nu-s foarte exagerata ... ma rog, am uitat sa precizez ca balaceala in noroi era in fata blocului, daca eram mai departe, nu cred ca le-as fi permis sa fie in ghalul asta. Ma rog, nu erau cu noroiul soriind pe fata :)) doar s-au murdarit pe haine pt ca topaiau, nah, nu s-au tavalit cu totul in noroi.
Despre mancat singur, David mananca de la 1 an si 3 luni, inclusiv supa. Si eu zic ca ajunge in burtica cam 60-75%, daca e f infometata cred ca mai mult. Restul se strange in barbita cu jgheab sau pe masuta. Dar mananca destul de bine. Si cred ca aici a avut mare aport jucatul cu mancarea de la 8 luni.
Evident nervii mei mai sufera, ca m-am saturatd e strans pe jos si de spalat, dar si de asta e bua gresia ca imediat am sters cu un servetel si am bagat mopul dupa ce i-am dat jos de la masa.

Gata, ma duc sa aranjez mancarea pt copii. O zi buna, va pupacesc pe toate.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Ola mujeres. Ma gandeam sa mai dau si io un semn ca ma entereseaza ce vorbiti acilea.
Mai3 eu am vrut de multe ori sa obtin o parere personala de la medici, asa cum zici tu, insa nu am avut succes. Si inteleg ca nu pot fi subiectivi.
Eu folosesc pilule deocamdata. Steriletul nu ma incanta deocamdata, poate dupa bebe2. Ziceti ca de la pilule scade libidoul? Inseamna ca am o scuza, incepeam sa cred ca m-am "rigidizat".

Crema de maini de la Eucerin e iarasi buna. Pt fata folosesc de la Herbalife, e bunuta, insa masca hidratanta e super.

bujo mami de Filip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Iriss, si eu o las pe Aida sa topaie prin balti atata timp cat nu sta uda dupa aia; de regula iesim cu niste cizmulite mai inalte, asa, si nu intra apa la piele. Si sa arunce apa pe jos in baie - asta chiar nu mi se pare nici o problema, ca doar si eu ma balaceam la baie cand eram mica.
Dar cu jucatul cu mancarea nu prea sunt de acord; da, o las sa manance singura pt ca oricum ea nu le are cu supe, ciorbe, chestii de-astea mai lichide, deci nu prea are ce varsa, dar nu o las sa arunce cu mancare prin bucatarie. Si am noroc pt ca nu ii place sa se simta murdara cu mancare: cum se murdareste putin pe mana cum vrea sa ii dau servetel sa se stearga.

Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

la multi ani surioare de pepenasi!

biri in momentul in care va veni o femeie la mine pt chiuretaj la cerere voi refuza sa il fac. nu judec pe nimeni insa asa cum ea e libera sa il faca si eu sunt libera sa nu i-l fac. sunt multi medici care practica. eu nu voi fi unul dintre ei. am avut profesori buni de etica si deontologie medicala.

bujo nu spun ca refuzi sa ii faci omului o anumita procedura pt ca esti cu capu'...decat in cazul de care vb mai sus. insa poti spune "eu as face asa sau altfel". ca asa mergem la medic ca la automatul de cafea...bagi banii si iti da produsul pe care il vrei pe cand eu nu vreau sa fiu genul asta de medic.

oricum vb discutii mai ales ca nu stiu daca voi merge mai departe cu rezi. insa am cateva idei despre ce fel de medic as vrea sa fiu...

-----

Are mami o MINUNE DE LA DOAMNE-DOAMNE

-----

Ruby eekyaa.
Ehla xana, ehla xana kondamou
Ehla bruwee, maydeenabee
Seesu samee ahkeeraa
Ruby ruby kree

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Neata si de la noi!!!

Eu am alta problema cu Mihaita : NU MAI VREA AFARA!!! Saptamana asta nu am reusit deloc sa il scot afara; nu vrea sa mai stea la imbracat de nicio natura,. desi nu l-am infofolit prea rau, un polar peste un body, dres , salopeta de fas si geaca... Cum ma vede ca vin cu hainutele fuge si incepe sa planga...

Cu exploratul, eu sunt undeva la mijloc...nu pot sa il las nici sa se faca porcusor, dar nici sa ii interzic ceva; la baita il las sa faca ce vrea si in bucatarie ( mai putin sa imi arunce ciorba si supa )ca doar de-aia e gresie pe jos si exista mop...

Creme, la mine nu mai functioneaza niciuna de cand cu sarcina, iar metode contraceptive, probabil va mai ramane cativa ani pilula; eu nu am avut probleme cu ele de niciun fel...

LA MULTI ANI, ANNA DE BIRI SI YVo!!! Sa fiti sanatoasa, fericite , sa aduceti bucurii multe parintilor si fratiorilor! [size=1](scuze de intarziere[size=1])

In rest suntem bine, Mihaita pe zi ce trece ne uimeste cate invata , iar mie imi creste burtica de vreo saptamana intr-un ritm alert...

Miky, votat si azi ca de altfel toata sapt...

AM fost si inca mai sunt in butoi: Alex, baietelul cu probleme cardiace ( caz expus si de Camy), nu a reusit sa stranga cei 3000 de euro necesari pentru interventia chir din Israel... Si acu cateva zile mai citesc si -n ziar de madam Udrea cu geanta ei de 10.000 de euro!!...Sa nu iti vina sa impusti pe cineva??? Scuze de offtopic, dar chiar nu m-am putut abtine...

Cristina,mami de Mihaita (30 iulie 2008) si 25+ cu Matei Stefan

Alex are nevoie de noi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Cris - cati bani i-au mai lipsit? Nu am mai apucat sa citesc... Dar parca spusesera ca ii asteapta cand pot ei, nu musai pe 31 ianuarie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Hai ca ma bag si eu in discutia cu cremele ca vad ca e in voga: pt picioare si in general pt corp am de la Body Shop, body butter. Dar oricum doar vara am probleme cu calcaiele. Ma mai dau si pe maini cu ea, dar am tot de la body shop una speciala pt maini.
Pt fata am una de la un salon de cosmetica, Juliette Armand, e f buna, nu stiu daca se gaseste si in comert. Ma rog, am mai multe din gama asta dar tot uit sa le folosesc .

Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Acum am citit de Alex. Chir, cat ii mai trebuie?
Uf, si eu am mustrari de constiinta cand ne cumparam chestii care apoi mi se par doar mofturi avand in vedere ca sunt atatia copii pentru care banii aia ar putea insemna mult mai mult...

Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kamelya spune:

Anna

Yvo

Miky Votat

Iriss si eu o las pe Daria sa mai calce in baltoace dar numai daca este incaltata adecvat si la baita o las sa facva ce vrea ea,cu masa mai cu limita ca ea ia cartoful in mana si-l zdrobeste,biscuiti mananca prin toata casa

Cris nici Daria nu sta la imbracat sa iesim afara ,dar cand vede ca ma duc sa ma incalt si imi iau geaca pe mine vine sa o imbrac




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobitamica spune:

MADA,BIRI,MAYTREI,ANKA..multumesc mult pentru raspunsuri!!
Exact cum ai spus tu Biri...am citit atatea chestii ca ma ingrozesc. Atatea pareri pro si contra,ca nici nu stiam incotro sa apuc..dar m-am gandit ca trebuie sa fac tot ce tine de mine. Eu rotarixul l-am facut pentru ca sora mamei cand era bebelus a fost la un pas de moarte de la o enterocolita severa. Iar bunica soacrei mele a avut 3 copii care au murit de tetanos in acelasi timp. Si ma gandeam ca poate daca ar fi avut vaccin ar fi fost fi salvati. Si mai am o alta chestie...am citit ca rujeola este foarte periculoasa,chiar dupa 4-5 ani. Adica se poate face boala cand are copilul 1 an si sa aiba efecte chiar si la 5 ani. S-au intalnit cazuri de meningite sau deteriorarea severa creierului care pana la urma au dus la deces.
Eu va spun sincer ca sunt foarte stresata cu vaccinurile astea,dar pana acum le-am facut pe toate...adica infarixurile,priorixul si rotarixul.Sper sa ne ajute Dumnezeu sa nu avem nici o problema.
Acum Irina e bine..e vioaie,activa...am lasat-o sa mearga la mama sa fac si eu curatenie,sa spal,sa calc si aopi sa merg la cumparaturi.

ANKA...asa e..ai dreptate cu gradinita..Mi-e groaza cand va merge la gradi...ea o sa mearga de la 3 ani. De la 2 la 3 ani o sa o las cu mama...sau poate o inscriu si o mai duc cateva zile,o mai las la mama...sa vad..
SI ai niste fete...o frumusete!!! Erika mi se pare sa seamana din ce in ce mai bine cu tine.
Si vroiam sa te mai intreb ceva,ca nu mai stiu exact...In Valencia au astia plaja? Am fost si eu in Valencia intr-un an..dar in trecere..am stat doar vreo 12 ore parca si nu mai stiu excat. Am fost la oceanarium si am pierdut mult timp acolo...
Vreau sa merg in valenicia...e un oras care mie imi place tare mult..e mai putin aglomerat decat Barcelona...dar as vrea sa merg si la plaja...

IRISS...eu o las sa faca ce vrea ea,dar moderat. Nu o las de ex.sa scrie pe mobila...o las sa deseneze pe faianta din baie...e ok si curate repede...Sincer,nu pot sa stau toata ziua cu mopul si aspiratorul in mana,mai ales ca eu fac toate chestiile casnice..
Mi se pare normal sa o responabilizez un pic ca sa zic asa...sa stie si ea cat de cat ce e bine si ce nu. Iti spun asta pentru ca si eu am fost lasata de bunici sa fac ce vreau,si cand m-au adus acasa ai mei vroiam sa tai cu foarfeca tapiteria la scaune...mama mi-a explicat foarte frumos ca ea nu are bani sa cumpere altele,si daca le stricam nu vor mai fi bani de jucarii sau alte chestii pe care mi le doream. Am inteles si de atunci mi se parea normal sa am grija de toate lucrurile din casa. Si acum sunt la fel. Eu sunt foarte atasata de lucrurile pe care poate cu greu le-am facut...Oricum si Irina are libertate,dar ei nu-i place sa manance singura...nici biberonul nu si-l tine...iara daca mananca singura ..ia doar paine,cascaval sau chestii care nu fac mizerie mare...ea supa abia mananca daca ii dau eu.....

MICKYCRIS...votat!!!

La multi ani,ANNA!!!
La multi ani,YVONNE!!!!
Sa cresteti mari si sa aveti o copilarie frumoasa alaturi de fratiorii vostri!!!

CRISTINA...si eu amavut probleme cu iesitul afara. Nici Irina nu era fan zapada...nu stiu de ce...Acum e mult mai bine. Pana acum abia reuseam sa o tin o jumatate de ora...si asta mai mult in brate...
Acum e mult mai bine...
Off si incearca sa nu mai fii suparata....eu te inteleg perfect,pentru ca si eu sunt cam acelasi stil(tot rac si eu)..aeara am vazut o stire care m-a facut sa plang. Cum poate cineva sa omoare un nou nascut punandu-i o punga pe fata si apoi sa il lase prada unei haite de caini. Nu judec,pentru ca nu stiu ce probleme avea femeia aia...dar daca nu putea sa o creasca,mai bine o lasa altcuiva...sunt atatia oameni care isi doresc cu disperare un copil si nu pot avea...

MONA...ai incredere in dr. Stanciu!! am inteles ca e foarte bun...

Gata,va las...am la treaba...

Bobitamica-mami de IRINA
16 iulie2008

Mergi la inceput