Fiv Europa - 27

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bryny spune:

Miki mam lamurit pana la urma!oricum am vazut ca experienta se capata aici.Cu cat ai mai mult timp pe forum cu atat esti mai experimentata,iar eu fac prostia sa nu intreb sa nu ma fac de ras pt ca voi stiti mai multe ca si medicii cateodata si eu va citesc de atata vreme ca tot nu am invatat nici elementele de baza.de ex eu nu stiam ce inseamna inhibare, acum am inteles!Elenada multumim frumos pt capitol acum am vazut ca ai pus si subiecte noi!multumim frumos esti o dulce ma Elena!sati traiasca BBei sa fie sanatosi ca frumosi sunt,mai ales baiatu ma inebunit...bine eu am o slabiciune la baieti mis dragi tare si fetele dar nu prea stiu sa vorbesc cu ele parca cu un baiat e altfel...sper ca mai inteles...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cor-cora spune:

Miki- Homocisteina am facut-o in iulie anul trecut cand cautam motivele rimului esec.Mi-a iesit sub limita inferioara 4,7 ,intervalul fiind de 5-12.Folatul seric din aceeasi perioada ,a fost peste limita superioara 19,6 ,intervalul fiind de 3,1-17.5ng/ml.Dar analizele au fost facute dupa ce luasem acid folic de 5mg/zi + elevit-ul care continea si el ceva ac folic.
MTHFR-ul l-am descoperit in ianuarie si n-am mai repetat homocisteina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Cor-Cora homocisteina tb facuta dupa o zi in care ai mancat multe proteine. Dc o ai mica nu stiu sa fie asta o pb, dc e mare e de rau. Poate ne lamureste PisucMic
B6 am vazut ca se ia max 50 mg in strainatate. Ar tb sa-ti iei din Germania Medyn Forte, are exact amestecul care tb pt MTHFR. Eu le voi lua dupa ce voi vedea inimioara la eco.




Miki Anul asta pun d'un pui.
DOAMNE AJUTA sa se prinda bb! DOAMNE AJUTA sa duc sarcina la termen!

MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari
2 sarcini oprite din evolutie (8s,5s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cor-cora spune:

Din pacate n-am stiut ca trebuie sa mananc multe proteine inainte de a-mi face homocisteina oricum nu cred c-o voi repeta luna asta inainte de FET.Pe langa doza de Clexane as mai lua si 1tb /zi de Thrombo ASS.
Am inteles ca este suficient Clexa...dar macar incerc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Cor-Cora, bine ai venit si mult, mult succes la FET nr 2.
Despre Thrombo ass luat in paralel cu Clexane, parerea mea sa iei doar daca asa ti-au recomandat cei de la Wunschbaby sau un hematolog.


mutatia MTHFR C677T heterozigota + mutatia protrombinica (G20210A) heterozigota + mutatia PAI 4G/4G homozigota
insuficienta venoasa cronica bilaterala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Fetelor, as avea si eu la voi doua intrebari:
1.. ati auzit de dr. Dragos Albu si ce parere aveti?
2. inainte de a face FIV, ati facut IA, pt ca asa e procedura,(adica la fel vi s-a spus si in afara?) . Eu una nu stiu ce sa mai cred, asa cum am mai spus, am auzit ca IA nu ar fi bune pt endo pt ca tre sa te stimuleze de multe ori si stimularile aproape ca-s interzise la endo, cu cat mai putine stimulari, cu atat mai bn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona40 spune:

Salut fete inimoase.
Multumesc ca mi-ati dat onoarea di lista de inceput.
Citesc ce scrieti si ma ingrozesc. Mie doc meu nu mi-a dat nici una din analizele astea sofisticate.
Am facut eu cateva analize genetice, gem Fibromatozis X ...si nu mai stiu ce...a iesit bine si gata....
Oricum va urez sanatate si multa rabdare tuturor.
Eu sunt in Z5 dupa ET ( 3 buline ) si in afara de faptul ca ma inteapa ingrozitor din cand in cand sanul stang....si evident ca sunt foarte umflata de la ovulele de progesteron, nu am nici un simptom.
Eu am facut acum vreo 2-3 luni mamografie si era ok. Credeti ca trebuie sa ma ingrijorez?
Cu fibromuletul m-am mai linistit...atat cat se poate....
Astept sa vad rezultatul ( evident pozitiv) si daca nu fac o pauza....ca ma duc cu cerebelul....
Hai pup si la Gara...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

mona40 bafta multa
stiu ca tu stai in israel, in ce localitate anume?
daca ai putea sa mi spui si mie cat ar costa un fiv la cli ica la care ai fost tu?
te intreb pt ca al meu sot are cetatenie israeliana si poate cibe stie, daca nu ne iese acum in ungaria n ar interesa sa incercam si acolo....ar avea niste rude la care sa locuim, poate cine stie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona40 spune:

Mireluto, daca sotul tau e isr si are asig medicale aici, atunci puteti obtine FIV subventionat.Ar fi cool...costurile merg la undeva spre 400-500 euro , inclusiv medicatia.
Eu sunt in Hertzelia si lac la Hertzelia medical center.
Iata site-ul lor
http://www.hmc.co.il/&langId=1
Oricum daca vrei mai multe detalii scrie-mi pe PM
Cat despre cat e la Nesubventionati nu am nici o idee. Cred ca sunt cateva fete care au facut in isr din Romania si ele stiu mai bine.
Da' poate nu veti avea nevoie...
O seara placuta tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

mona multumesc frumos de info

Mergi la inceput