Dovlecei de septembrie-octombrie 2009 *62*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:

Raluk, pare fain ergo carrierul ala, da' spun sincer ca mie mi-ar fi frica s-o port pe Natalie in spate. Pai frate, la cati nebuni sunt pe strada, as sta cu inima cat un purice. Si in fata nu prea are vizibilitate.

Ia s-o poarte ta-su in sling, ca m-am si enervat


de Natalia (03.09.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Citat:
citat din mesajul lui techila

seara buna!!
in primul rand LA MULTI ANI IOANNA!, SA FII FERICITA SI SANATOASA SI SA TE BUCURI DE PUI
tot in primul rand LA MULTI ANI PUII DE MIMIKA!!! LA MUUULTE JUMATATI DE ANI! mare placere imi face sa spun urarea asta.
uram La multi ani tuturor puilor sarbatoriti azi

in al doulea rand ma laud ca azi am fost in parc cu puii si cu fi-mea si cu prieteni cu catel si tare bine a fost...s-au jucat javrele ca in vremurile cand fi-mea era unicul copil al familiei

dar ce? ma bag si io in discutia cu ghegeturi: mi-au placut maxim postarile danei si ale ralukai si m-au facut sa fiu nostalgica...tre' sa va marturisesc ceva: io am nevoie de babycook, nu de alta dar bucataria mea e nemobilata din lipsa acuta de fonduri. d-aia imi crapa inima in mine cand va aud cu retete de prajituri si mancaruri si io nu am cuptor sa imi fac praji de casa. la tiramisu nu poftesc ca nu imi place. in afara de asta...raluk...ca tu ai zis de frustrari cu exemplul wrapului...la naiba...ca wrapuri pt gemeni nu cred ca exista si nu inteleg de ce...la cati uameni inteligenti se afla pe lume, nu s-a gandit unul si noi...cum sa atarn doi pui la o singura purtatoare...asa ca la cele un miliard de posturi cu scheme/pozitii/modele injur in gand si trec mai departe...poate cand o sa fac o fetita (cu doo picioare ca cu patru am) o sa am si eu ocazia sa intreb: wrap sau sling?
in afara de asta, cea mai frumoasa jucarie a lui bebe cu ochi si bebe si falci o sa fie fi-mea, nici un gadget nu o poate egala...jur!!!



Dana- rasfatata mamica de andrei si stefan 25aug09, techila 25mai07 si dexter 03mai09 - ditai familia




Nu, ca la fel am vrut sa fac dupa o tura de ras bun si la postarea cu sucul varsat pe partea sotului de pat , am vrut sa ingros si sa inrosesc aproape toata postarea, comentand pe langa

Deci exact la tiramisu nu poftesti, pe care l-ai putea face .

Sa stii ca am vazut gemeni tinuti in wrap, dar sunt sigura ca doar la inceputul vietii lor . Exemplu mai ciudat, ca nu stau inspre mami. www.mommygear.com/media/mayawrap/maya-wrap-baby-sling-raspberry-twins.jpg" target="_blank">astea or fi doua slinguri sau asa e facut? Si www.popit.co.nz/graphics/wraptwinhug.jpg" target="_blank">inca unul. Dar www.alongfortheride.biz/v/vspfiles/images/mt_wrap.jpg" target="_blank">marsupii din astea poti purta, unul in fata, unul in spate, nu stiu care s-ar simti nedreptatit. Si iesi scump, din nou, x2. Si probabil ca or fi stiind producatorii ca n-are rost sa inventeze ceva, ca ti-ar fi enorm de greu sa-i cari pe amandoi deodata...

Dar puteau sa se gandeasca, pentru ca portia logica de copii mi se pare 2, pentru ca in mod natural avem 2 tzitzi .

Pupam fetita mostenitoare cu 4 picioare care a fost fericita in parc . E si ea saraca in concediu de ingrijire a copiilor, si abia asteapta sa iasa!


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:

Bey, sunt sincera cu voi, ma mananca dejtele sa scriu si io ceva despre debate-ul ref gadgeturi. Insa n-as vrea sa prelungesc o situatie tensionata.

Vreau numai sa punctez ca acest mod de comunicare lasa loc la multe interpretari, fiecare citeste/vede/intelege in mod diferit. Uneori cuvintele nu sunt alese potrivit pentru a ne reda ideile si nefiind dialog fata in fata sensul poate fi denaturat f usor. E ca la cititul unei carti, daca intrebi cititorii ce au retinut, ce impresie le-a facut, ce-au simtit etc o sa ai r spunsuri f diferite.

Am zis, am zis!


de Natalia (03.09.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:

Techila, mai, cred ca f greu de purtat 2 copii, dar iti dai seama de cata admiratie ai avea parte!!! Imi dau si io cu parerea, cred ca poti lua legatura cu Diana, ea stie multe despre purtatul copiilor si ma gandesc ca ti-ar da ceva solutii.


de Natalia (03.09.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ralucapaun

Raluk, pare fain ergo carrierul ala, da' spun sincer ca mie mi-ar fi frica s-o port pe Natalie in spate. Pai frate, la cati nebuni sunt pe strada, as sta cu inima cat un purice. Si in fata nu prea are vizibilitate.

Ia s-o poarte ta-su in sling, ca m-am si enervat

de Natalia (03.09.09)


Asta mi-a placut la culme .

Mi-am si imaginat bancul cu iepurasul. Nu sunt buna la spus bancuri, da e ceva de genu ca voia sa imprumute o tigaie de la urs probabil. Si mergand inspre urs incepea sa-si imagineze cum o sa zica ursu sa aiba grija de ea, sa i-o aduca repede, el cu explicatiile in gand, tot facea dialoguri. Si pe cand ajunge la urs si bate la usa ii spune "baga-ti-ai undeva tigaia aia ca nu mi-o mai trebuie" enervat deja de pe drum de mersul ipotetic al dialogului.

Asa si noi parca vad ca ne intoarcem acuma nervoase catre "co-autori" (vorba ta ), care stau linistiti la tv fara sa banuiasca grijile noastre, spunand: "no stii ceva, la vara tu porti copilu in sling!"

Mai dar nu ma lasati sa-mi formulez postarea cu intrebarile despre diversificare...


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:



Ce m-am distrat Ralukule, asa fac si eu, ca iepurasul de ramane saracu' co-autor traznit

Lasa diversificarea, mai e timp. Eu n-o diversific pe Natalix decat dupa ce voi primi castronasele, linguritele, canutele bpa free din State. Si nush dc intr-o luna imi vor ajunge, asta e, mai sta pe laptic


de Natalia (03.09.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns techila spune:

saru' mana ralucule de poze luminatoare de minte. deci asa s-ar face...ma rog...adica tre' sa fie puii foarte mici ca sa shada acolo asa, ca ai dreptate ca daca-s mai mari sunt f grei. 7 kile X 2 copchii inseamna rupere de sale. pe de alta pare cercetatorii sa gasesca o solutie...sa puie roti ...ce??..ca d-aia sunt cercetatori, daca eram desteapta puneam eu
si treaba aia cu marsupiile unul in fata si unul in spate mi-a trecut prin cap, doar ca pe langa copchii in general mai ai si o gentuta (pe care chiar nu mai am unde sa o pun), plus ca, asa cum zicea si ralucapaun mi-ar fi frica pentru puiul din spate, mai ales ca nu prea ai libertate de miscare...
ma rog...cum ziceam...o sa mai fac un pui si o sa imi iau si wrap si sling...de-a naibii asa

Dana- rasfatata mamica de andrei si stefan 25aug09, techila 25mai07 si dexter 03mai09 - ditai familia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:

Techila, eu zic sa legi de Techila cu 4 picioare un device, un carut (d-ala de metal ce se foloseste la tara pt transport, nush cum sa-i zic) sa pui puii acolo si tu ca o dna cu geanta pe umar sa urmaresti din spate. E sora lor mai mare, sa aiba grija de ei.


de Natalia (03.09.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Legat de diversificare am niste intrebari, dar le pun mai la urma. Acum, vreau sa punctez asa:

Santo multumim mult pentru site-ul ala, nu mergea si apoi am vazut ca lua si punctul din capat. No, nu stiu ce am vrut sa zic de cereale, mai aveam si asta notat... data viitoare as face bine sa trec mai mult decat un cuvant cheie...

Nela vedeam ca tot raspunzi la toata lumea si la mine nu, si am intrat in pamant de ciuda, credeam ca te-am suparat cu postarea mea. Apoi am vazut ca mi-ai raspuns si mie (emoticon usurat care se sterge de sudoare). Dupa ce am scris mi-am dat seama ca nu te ajut deloc cand iti spun ca eu as fi panicata de numa de o schimbare asa brusca neplanificata. Ar fi trebuit sa te incurajez cumva. Dar tu, ca o femeie puternica ce esti, te descurci de minune!

Moni_iulia sunt oale de facut la abur, eu de inox am. Daca ii scoti partea gaurita din mijloc ramane o oala simpla cu capac.

Iulika mi-a mai scazut un pic nivelul de stres legat de subiectul asta dupa ce te-am citit si ne-ai spus cum trebuie sa privim relaxate treaba

Ralu imi plac mult planurile tale cu alaptatul mai departe si apoi degustatul fructelor

Melania carnita de pui de-al tau cred ca e ok. Dar e bine si sa diversifici, sa folosesti mai multe tipuri de carne, ca la legume.

Adica mie de cate ori mi se pune intrebarea "ce poti tot manca fara carne?", le raspund ca pap mai divers decat toti cunoscutii mei carnivori, care stiu doar cartofi cu carne sau orez cu carne, cateodata macaroane cu carne... Eu iau la rand legumele, leguminoasele, fructele, branzeturile, etc. Asa si la cei care papa de toate, nu inteleg de ce e musai carne la toate mesele. Proteina aia poate fi ou la o masa, si fasole verde la alta. Mi se pare ca putem gandi o masa sa fie echilibrata, sa aiba proteine, glucide, grasimi, vitaminele si mineralele necesare.

Vik mersi mult ca mi-ai spus de Holle alea . Am cautat si intr-adevar ce am gasit diferit fata de hipp astea e ca nu pun suc concentrat ca indulcitor parca (si asta e tot un fel de zahar pana la urma) si nu pun amidoane pentru ingrosare. Dar am mai vazut si ca nu au numai de fructe, in cazul in care incep diversificarea cu fructe, ma pot folosi de borcanasele holle doar dupa ce ajung la orez. Mi-a placut foarte foarte mult ca au o diversitate mult mai mare de cereale. Si astea mie mi se pare ca trebuie sa le "rotim" ca sa isi ia puiul sortimente diferite de nutrienti. Meiul de exemplu incalzeste foarte bine organismul actionand la suprarenale, asa ca la toamna/iarna va fi perfect, nu tot orez orez orez...

Acum intrebarile si dilemele:

Cum se face diversificarea asta? Cum ramane cu alaptatul? Nu scade laptele de tot? Ramanem pana la urma cu o masa de lapte pana pe la 1 an, sau mai departe? Sau cu cate? Si sanul produce doar la masa aia laptic?

Adica sa zicem ca incep cu suc de morcovi. O jumatate de lingurita. La masa de amiaza. Apoi cresc treptat sa vad cum reactioneaza. Cu atata, lui ii scade masa de lapte de la amiaza, nu?

Dilema principala: Cand introduc apoi sucul de mar de exemplu, se zice sa nu faci amestecuri pana cand e obisnuit cu ambele, deci nu ii dau sucul de mar o jumatate de lingurita dupa cei 50 ml sa zic de suc de morcovi cu care deja s-a obisnuit. Si atunci ii dau din nou doar o jumatate de lingurita de suc si intrerup morcovul? Sau ii dau la alta masa sucul de mar? Daca ii dau dimineata suc de mar, la amiaza sucul de morcov, cand vreau sa i le amestec peste ceva vreme cand ii dau amestecul?

V-am expus asa ca sa vedeti ce in plop sunt . Ca poate voi nu explicati mai pe larg considerand ca noi toate stim ca voi . Asa cum mie nu mi-ar veni sa explic ca la prosti cum se pune scutecul, ca as crede ca e ceva implicit. Ei bine, pentru mine diversificarea e un mister, si nu e legat de CE alimente dau copilului, alea difera de la autor la autor de numa. Misterul e CUM fac trecerea de la laptic la papi.

Si daca ii dau sucurile astea inainte de laptic nu ii pica rau la stomac amestecul? Eu n-as putea papa morcov cu mar cu lapte . Sau le dati intre mese? Ca sa nu mai spun ce amestecuri am citit prin carti, inclusiv la mesele cu carne puneau fructe, si la mesele cu fructe puneau unt .

De unde stim cand papa destul la o masa mancarica de bebe? CUm stim cat trebuie sa pape in total intr-o zi?

De ce nu se poate da piure de legume crude? intreb si eu ca am vazut ca nu sunt prima Nu sunt mai multe vitamine in astea? (mda, am mai citit intr-o carte sa-i dam puiului fructe in compot pentru aportul de vitamina C )

A, apropo, Nela ziceai ca piureul de fructe are mai multe calorii decat sucul. In general sucul cam trage toate caloriile din fructe, raman doar fibrele. De aceea sucul ingrasa, si fructul intreg mai putin.

Nu mai zic deci cum se bat toti autorii cap in cap unii cu altii cu ideile. Mi se pare mai comic cand se contrazice acelasi autor: citesc ca nu e voie mezeluri, apoi spune cand sa-i dai sunca presata (n-a citit ca ingredientele sunt identice cu ale parizerului, doar ca in alta ordine). La altii: nu e voie lactate si branzeturi pana la 1 an, si apoi spune sa pui in piureuri unt .

Acum serios, nu numai pentru ca sunt eu vegetariana, din cate am studiat eu, si ma mai confrunt cu o prietena care e carnivora, nu ca mine (o intreb pentru ca are neamuri numai doctori la Tg-Mures si pile la doctori, etc), am inteles ca:

- lactate (lapte de vaca, iaurturi, branzica, etc) nu le dam copiilor pana la un an din cauza de alergii si nici de acolo incolo cat sunt alaptati sau cat li se da lapte praf in mode regulat. Pentru ca prea multe lactate au prea multa albumina si distrug rinichii. Eu asa am citit si mi se pare de inteles ca daca ei sug laptic de la noi, cand diversificam sa le dam alte alimente.

- carne tot numai dupa un an am inteles ca e voie, cam din aceleasi motive de albumina.

Mie imi place cum scrie Spock despre diversificare, cu exceptia faptului ca parca as incepe cu fructe/legume si nu cu cereale.

Astept lamuriri si rosii (dar sa fie cu gust de vara de gradina )


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:



buna seara dragele mele...sunt iremediabil si ireversibil codasa clubului de dovlecei. am ramas iar 4 capitoe de caruta si incerc sa citesc pe diagonala macar unul ca sa ma pot baga si eu in seama.

am crut sa spun ceva legat de continutul educational al dvd-urilor baby einstein pentru ca am vazut ca hepilica amintea de ele. desi spun ca sunt educationale, de fapt nu sunt. disney a trebuit sa plateasca refunds celor care au cumparat de-a lungul anilor colectia. uite un www.firstcoastnews.com/news/usworld/news-article.aspx?storyid=147286&provider=rss" target="_blank">articol despre chestia asta.

dupa cum spuneam sunt in urma rau. adik tocmai am admirat doua mirese superbe - cristina si delia. Cristina ca o papusa aratai si vad ca v-a cununat parintele Galeriu. frumos.

Delia am ramas masca. wow. super. cat despre cele 45 de kile...hmmm...undeva tot pe la scoala generala cred. mi-a plactu ce petrecere ati incins acum cateva seri cu raluk in mare verva. de asemenea am vazut poze cu doua frumoase in gradina botanica din Cluj, pe care le pup cu mare drag.

am mai vazut multe, dar trebuie sa-mi aduc aminte ca nu am mai deschis DC-ul de cateva zile.

o veste buna, ne mutam cam pe sp viitoare, dupa ce am tratat direct cu proprietara ca agentia de verificari ne-a dat refuz din cauza colegei mele " binevoitoare". dar, totul e bine cand se termina cu bine. de acum varuit, pus mocheta. alt circ.

si piski e bine, muta jucarii dintr-o mana in alta, rade si baleste tot. tipa doar ca sa se auda si se trezeste plangand de parturi de nu stiu cate ori pe noapte.
revin si va pup

MangaGirl, Mami de Aidan Gabriel, bb scump si carliontz - 03.10.2009

www.mariaciubotaru.blogspot.com

Micul nostru Foc a venit pe lume

Mergi la inceput