Sistem rooming la Filantropia?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

asa da, e posibil la rezervele alea. De aia tot spuneam ca nu cred ca in general la Filantropia. Dar nu stiu cate rezerve de acest gen sunt. Oricum nasteri usoare, nu stati mult, eu am plecat acasa la 36 de ore de la nastere.

Mami de fetita si de baietel

Noi, 2 minuni:

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=1" target="_blank">es1.jpg

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=2" target="_blank">es2.jpg


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Salutare

sunt f curioasa ce afli Accept, poate ne scrii si noua aici cand te edifici, ca eu acum 3 luni nu am auzit de asa traznaie la Filantropia. Dar recunosc ca nu am intrebat, convinsa fiind ca nu se practica. Si din ce am vazut in cele 2 zile state acolo, nu pleca nici un micut din saloanele de copii, toate mamicile erau asteptate la alaptat in gasca...
Am auzit de o mamica ce avusese ceva probleme la nastere (naturala)... cadere de calciu sau ceva si ii hraneau copilasul cu biberonul, deci nici vorba sa i-l duca macar sa-l vada...


monis si piticutzul Santiago (Iulian 02 nov '09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92


cris_mario, ieri dimineata dupa ce am vorbit cu asistenta si mi-a confirmat ca se poate sta cu bb in camera am decis sa nasc si eu acolo. Am DPN-ul pe 28 mai, sper sa ma primeasca in evidenta domnul doctor Viorel Calciu. Maine am sa incerc sa obtin o progrmare la el.

Nastere usoara si bebelus sanatos iti doresc, mai ai putin!




Eu am nascut cu dr Calciu acum aproape 9 ani, este un doctor extraordinar. Iar pe vremea aceea nu exsita aripa noua insa exact langa sala bebelusilor era o camera cu doua paturi si se putea sta cu bebe in camera, ei o foloseau pt cazuri urgente, cand bebe are probleme si mama trebuie sa stea cu el, insa daca nu aveau pe nimeni urgent alegea pediatra pe cineva (nu neaparat pt shpaga ci pe cine placea ea) si ii caza acolo. Eu am fost norocoasa si am stat cu bebele meu acolo.

In plus acum 9 ani s-a putut aranja sa am un adult cu mine la nastere, eu atunci am ales-o pe mama. Dr Calciu s-a purtat extraordinar si cu mama, ii explica procesul, ce face, ce sa zic, o experienta superba pentru acele timpuri.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unboticutz spune:

eu stiu ca exista doar la rezervele cu plata, 300 ron/noapte. in rest, mamicile merg in card la alaptat la ore fixe (dar fixe, pe mine m-au certat doua asistente ca am ajuns prea devreme). dupa nastere nu m-au lasat sa merg pe motiv ca sunt slabita si pic cu bb in brate . eram prea bulversata atunci dar acum ma enervez cand imi aduc aminte..alaptatul se incheie cand vrea dna asistenta..daca bb se agatza de sfarc e suficient, nu verifica nimeni daca chiar e mufat bine si daca il tii corect.

eu am fost multumita de moase, de conditiile din spital dar asistentele de la neonatologie sunt majoritatea extrem de nesuferite. una din ele mi-a reprosat intr-o dimineata ca mi-a plans copilul toata noaptea de era sa cheme doctorul sa il sedeze . am vazut multe faze urate facute mamicilor la alaptat. pe de alta parte se vaitau ca nu fac fata asistentele bebeilor asa ca nu stiu daca ajunge vreuna in rezerva sa ajute mamica.

mami de dulce - Rares Mihai
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Luna1


Eu am nascut cu dr Calciu acum aproape 9 ani, este un doctor extraordinar.



Ma bucur sa aud lucruri bune despre dansul, abia miercurea viitoare il voi cunoaste personal. Am simtit ca m-as putea intelege bine cu el pentru ca din cate stiu trateaza sarcina ca pe un lucru foarte natural si nu ca pe o boala, asa cum multi alti medici o fac. Spune-mi te rog, e foarte in varsta?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui Luna1


Eu am nascut cu dr Calciu acum aproape 9 ani, este un doctor extraordinar.



Ma bucur sa aud lucruri bune despre dansul, abia miercurea viitoare il voi cunoaste personal. Am simtit ca m-as putea intelege bine cu el pentru ca din cate stiu trateaza sarcina ca pe un lucru foarte natural si nu ca pe o boala, asa cum multi alti medici o fac. Spune-mi te rog, e foarte in varsta?





iti pot raspunde eu daca nu e vreo problema
are in jur de 55 ani. e super-super OM. NOi personal ne-am intalnit si am discutat cu dansul si "in afara" programului.

Anamaria & Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



IMPLINIRE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:



anemi, multumesc pentru raspuns. Intrucat gasisem niste subiecte pe forumuri unde intreba lumea daca mai lucreaza la Filantropia ma gandeam sa nu aiba vre-o 70.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zaizak spune:

Buna fetelor viitoare mamici.Eu am nascut in martie ,cam in acelasi timp cu Eseea ( o sa va dau o veste tare proasta pt cele care vor bb in camera ,nu va dau bb sub nici o forma in camera chiar daca aveti rezerva e abureala prin tel, cind am nascut era o tipa care statea in rez si nici macar nu o lasa sa iasa cu el de acolo.Oricum daca vine cineva in orele de vizita si vrea sa-l vada fara 20-50 ron nu-l vede nimeni,sunt reguli fffffffffffffffff stricte credeti-ma ca de cite ori venea cineva la mine marcam 30,50 depinde cit de nesuferita era asistenta,si sa nu va inchipuiti ca mi-l dadea in camera nici macar sa stau eu cu bb in brate, 5min. maxim ieseau ele intr-un hol si-l vedeau printr-un geam atat.Oricum va doresc bafta mult si nasteri usoare.
Eseaa ce faci bb cum e, mie nu-mi vine sa cred ca mai avem putin si facem 1 AN.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zaizak spune:

Am uitat sa precizez ca eu am nascut prin cezariana si toate fetele de pe etaj am nascut prin cezariana,poate daca nasti normal ti-l da in camera desi nu am auzit pe nimeni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Citat:
citat din mesajul lui zaizak

Buna fetelor viitoare mamici.Eu am nascut in martie ,cam in acelasi timp cu Eseea ( o sa va dau o veste tare proasta pt cele care vor bb in camera ,nu va dau bb sub nici o forma in camera chiar daca aveti rezerva e abureala prin tel, cind am nascut era o tipa care statea in rez si nici macar nu o lasa sa iasa cu el de acolo.Oricum daca vine cineva in orele de vizita si vrea sa-l vada fara 20-50 ron nu-l vede nimeni,sunt reguli fffffffffffffffff stricte credeti-ma ca de cite ori venea cineva la mine marcam 30,50 depinde cit de nesuferita era asistenta,si sa nu va inchipuiti ca mi-l dadea in camera nici macar sa stau eu cu bb in brate, 5min. maxim ieseau ele intr-un hol si-l vedeau printr-un geam atat.Oricum va doresc bafta mult si nasteri usoare.
Eseaa ce faci bb cum e, mie nu-mi vine sa cred ca mai avem putin si facem 1 AN.


Te pupppp!! da, uite cum trece timpul. deja parca mi-e dor de copii cand erau bb mic! Cresc prea repede!

confirm ce a spus zaizak, numai ca ea, na, a fost mai directa! e cam vrajeala ce vi se spune la tel.eu nu am vazut pe nimeni cu bb in camera, nici la rezerva ( si atunci mi se pare mult prea mult sa dai 300 ron ca sa stai singura in camera sa te uiti pe pereti, macar cu bb ar fi altceva, eu m-am inteles f bine ambele dati cu fetele din salon, radeam de ne prapadeam!).

si eu am cotizat sa vada pe bb sotul de 2 ori, numai ca eu am iesit mai ieftin, dadeam doar 5 ron ca sa-l aduca asistenta 1 minut la usa!

dar na, speranta moare ultima, poate chiar s-a schimbat situatia. trebuie intrebate fete care au nascut de curand.

Mami de fetita si de baietel

Noi, 2 minuni:

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=1" target="_blank">es1.jpg

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=2" target="_blank">es2.jpg


Mergi la inceput