Mamici cu iepurasi de Mar-Apr 2010 (86)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns honeybaby spune:

Neata ! Desi e tarziu tot obosita ma simt

Anca- eu nu am dormit rau. Doar nu am dormit
Andira - eu as face 3 fustite . Am fi haios sa fie 3 de marimi diferite. Apropo ziceai ca mi le arati pe primele doua
Castelana - fericitari pt iepurica cel mare
bumbita -la Dona de langa mine nu le aveau. oricum nu mai contreaza ca mi-au sosit de la Regali

Fetelor va donez eu oala de supa. Eu nu cred ca ma mai ating de ea. Nu cu taietei sau galuste dar e cu "zdrente de ou"

Denisa, 30 + cu bebe roz Maya - Sophie
Doamne ajuta sa fie bine de data asta !

Poze & Filmulete Bebeluna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camilecu spune:

Castelana , felicitari pentru vestile bune de la eco. Eu cred ca este mare iepurasul tau , 2kg? Al meu are 1100si am 28 sapt. ,am sa-i transmit sa manance mai mult ,sa mai creasca si el ca eu am crescut destul in greutate



28+ mami de Vlad
http://picasaweb.google.ro/camelia200977/UntitledAlbum#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:

Buna!

Citat:
citat din mesajul lui miria_cristina

N-ai si o lege, ceva, decare sa ma leg ca sa caut informatii mai exacte?


Cristina +26 si Maria Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."
"Uita raul, iarta mult si rabda mult." Arhm. Mina Dobzeu

http://bucuriaarteisauartizanuldebucurii.blogspot.com/


Am gasit aici cateva intrebari si raspunsuri..sper sa te ajute..
Deci, puteam sa fi beneficiat si la Ioana de cei 15 % compensatie..dar daca nu am stiut...
In concluzie, trebuie sa beneficiem de acei 15 %, ne ducem cu articolul mentionat m sus, cererea completata si cu concediu prenatal.
In caz ca nu sunt de-acord, facem o cerere la ITM.

ALBUM
POZE RECENTE
Ioana creste mare

Cum creste bebe Justina

ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + 28+ - Justina
DOAMNE AJUTA-NE, sa ne nastem sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kossir spune:

Buna dimineata burticoase,

Da matinale fuserati azi. Acum beau si eu cafeau, cu micul dejun la activ. Si ghici ce am mancat la micul dejun? N-ati ghicit, pateu cu branzica facuta de mine aici cu cheag luat din Rom.
Eu am mai mancaty si pateu si icre, doar cand am fost acasa ca aici nu sunt si tocmai de aia nu puteam sa ma abtin. dar nu am exagerat si avand in vedere ca fac analize lunar, am dovada scrisa ca nu s-a intampalt nimic .
Oana, stai cumintica fatuca. Eu sunt prima . Am vazut ca acum e mai bine, se mai intampla sa avem zile de astea, dar trebuie avut grija .

Castelana , sa stapaniti sanatosi patutul si toate cele, imi imaginez ce simti .

Anca frumoasa camera si foarte bine structurata .

O zi buna


Carmen mami de Mihai 24.8.99 si 35+ Sofia Maria

http://community.webshots.com/user/kosscar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns castelanaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui selina-d

Buna dimineata!

Ce de fete matinale azi ....

La mine a sunat ceasul la 7.30 si abia m-am sculat. Cand m-am uitat pe geam, sa ma loveasca strechea nu alta ... 15 cm de zapada a nins azi noapte si inca tot ninge Am dus copilul cu sania la gradi cu viteza incet si ff incet ca simt ca ma rup in bucati cand umblu pe afara, mai ales prin zapada mare.

Castelana felicitari pentru achizitii si multa bafta la intalnirea cu bebe I-ati gasit nume? Noi inca nu

Oana nu te mai stresa cu contractiile, ca e normal la varsta ta de sarcina. Stai cat mai linistita si bebe Eric vine cand se simte el pregatit

Va pup si eu

Mami 29+ si Victor (31.08.2007)


Inca suntem in cautari si parlamantam. am ajuns la 2-3 optiuni, mai stiudiem problema.
Sincer nu ma strasez asa tare! vedem imi plac toate optiunile ramase si oricare ramane e una dintre favorite!
Bafta la gasirea numelui, trebuie sa faceti sedinta nu gluma.
Ai grija cu zapada, ca nu e de joaca!


castelana fericita 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bumbitza spune:

Citat:
citat din mesajul lui miria_cristina

ANDIRA - Nu cred ca d-na parlamentar este nestiutoare, ci mai degraba un "bun" jurist care a gasit o portita parsiva de-a micsora din banii de drept ai gravidelor, legandu-se de legea deja existenta prin modificarea ei actuala.


Cristina +26 si Maria Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."
"Uita raul, iarta mult si rabda mult." Arhm. Mina Dobzeu

http://bucuriaarteisauartizanuldebucurii.blogspot.com/


M-am intors cu vesti, am fost si am discutat la HR. Venitul din concediul de maternitate este de 85% din salariul brut-CAS (contributia pt pensie, la mine e aprox 65RON de ex), plus cei 15% pe min 6 sapt si bineinteles ca la mine mai mult de 6 sapt nu-mi vor acorda
Ce m-a mai pus pe jar a fost ca mi-a spus ca le-a ajuns lor pe la urechi (e firma de HR care detaseaza personal la alte companii) a fost ca vor sa reintroduca cei 800ron/luna indemnizatie pt crestere copil...pt ca se pare ca nu mai are statul bani. Eu n-as crede, ar fi prea de tot, eu una ies in strada!!!

30+ cu micutza Ilinca
Mami si tati te iubesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CoriMami spune:

Buna dimi!

Si eu m-am trezit la 4.40 am, ca ma dureau toate oasele bazinului si aveam si nasul super uscat de la aerul asta din camera.

Acum stau cuminte, citesc si am pus niste muzica simfonica la burta, sa se simta fericita domnisoara .

Azi ma uitam la hainutele care le-am primit pt ea si mi-am dat seama ca abia astept sa le vad foindu-se prin patut (pe care inca nu l-am achizitionat).

Mai avem 8 sapt ..eu as vrea s-o fac berbeaca, asa ca sa stea acolo cuminte!

32+ Eliza Valentina
Mami si tati o asteapta pe printesica lor cu drag!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Am avut o zi tare draguta azi -- pana la 12 m-am relaxat, am stat pe internet, am facut un Bible Study cu care ramasesem in urma saptamana trecuta, am vorbit cu un prieten pe messenger...relaxant...

La 12 jumate m-am dus sa iau masina lui barbata-miu...moooaamaaa ce cool am fost, ea nu e cine stie ce fitza de masina, e un VW Passat, dar pe langa camionul pe care il conduc eu, plin cu scaune de copii, am fost o mare meseriasa, am mers cu muzica tare si cu fereastra deschisa, precum cocalarii hahaha...

Am mers sa cumpar una-alta, m-am plimbat asa, fara tinta precisa, pana a fost timpul sa iau copiii de la scoala. Acum am venit acasa, am mancat un snack si am pus un film sa ne relaxam...

Castelana -- felicitari pentru bebe asa mare.

Eu la celelalte sarcini nu am stiut niciodata ce greutate are bebe pana spre final, cand mi-au zis ca e in jur de 4 kg. Acum e prima data cand mi-au zis asa devreme, asa ca nu am cu ce compara, insa daca vad la voi bebei mult mai mari, ma gandesc ca asta o sa fie mai micut si poate daca vine mai devreme, reusesc sa nasc natural...

Va pup si mai vorbim.

34+, John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bumbitza spune:

Si sa va mai zic ceva... mi-a povestit de un caz, o colega care tocmai s-a intors din co de 2 ani, careia i-au inaintat decizia de concediere, pe motiv ca i s-a desfiintat postul Deci daca vor sa ti-o faca, tot ti-o fac, si-asa e criza, nu mai angajeaza pe nimeni pe postul ala pt o buna bucata de vreme (atat cat trebuie) si gata! Asa ca degeaba, "6 luni nu au voie sa te dea afara", sau mai noi 12 luni...
Dupa parerea mea, eu n-as fi acceptat, m-as fi dus pana in panzele albe cu contestatii si alte cele.

30+ cu micutza Ilinca
Mami si tati te iubesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:

Citat:
citat din mesajul lui andira

Numai ca de ex nu e neaparat mai bine, pt ca ea propune sa se ia 100% din salariul din ultima luna (ce ma fac daca am fost in medical cu o luna in urma, platit cu 75%??) sau un salariu lunar mediu (afectat si el de medical).
Ori in prezent se calculeaza 85% din baza de calcul (adica salariul brut), ceea ce inseamna ca iei mai mult decat salariul. Deci varianta actuala e mai buna - cel putin pentru o parte din angajate, asa ca ar trebui sa lase macar posibilitatea sa se aleaga.

29+


Nu conteaza ca ai fost in concediu ultima luna, se i-a in considerare salariul brut, ca doar concediul se calculeaza din salariul brut, iar tu ai luat netul (rezultatul din sal brut *75 %), nu?

Ca tot suntem la subiectul asta, e valabil pt toata lumea daca stie sa-mi raspunda:
Pt a beneficia de concediu prenatal/ indemnizatie, tb sa am 12 luni lucrate..ori eu am fost 2 ani in CIC, dupa care 1 luna concediu medical si apoi prenatal. Care sunt acele 12 luni? Inainte de a intra in CIC + ultima luna concediu medical, sau..?

ALBUM
POZE RECENTE
Ioana creste mare

Cum creste bebe Justina

ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + 28+ - Justina
DOAMNE AJUTA-NE, sa ne nastem sanatosi!

Mergi la inceput