Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (142)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Gata am incarcat si pozicile incepand de aici :
http://family.webshots.com/photo/2381359850102927551pxKEOD
La sfarsit il vedeti si pe bolnavior terminat, numai asa sta de cateva zile in brate si tolanit peste noi, mititelul.

Mami de pitic Patrick (29.04.2008)
"Tell your children what to do, not what to be. They already are something-themselves"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mi_bebelina spune:

Doloress, frumoase pozici am mai vazut...uf, mi-a venit sa plang cand l-am vazut pe micutul Patrick cum sta el cuminte pe burta lui tati...

Deliutza Broscutza

Deliutza micutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belleane spune:

Salutare,

Ce baiat mare si frumos. Pupici sa se faca bine repede. Bietul de el cum sta lipit de tati.

pisica mama de Ana Maria(3.08.2003) si Elena Ruxandra(28.05.2008)
povestea noastra:http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137959

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luminel spune:

Citat:
citat din mesajul lui mi_bebelina
Luminel, cam la fel arata si bucataria mea…fug sa vad ce pot face pana se trezeste Delia.

Deliutza Broscutza

Deliutza micutza


Eu am "dovedit" dezastrul din bucatarie (se jucase fata cu toate cele si le imprastiase pe jos), ba mai mult, mi-am facut curaj si am facut curatenie in toata casa (+5km pe bicicleta, doar doar oi scapa de sunculita)...acum o sa trec la bucatarie sa fac o salata orientala, pofta lui fiu-meu...

Alysh, eu te inteleg foarte bine ca ti-e greu fara sot (al meu a mai avut plecari din astea lungi si tot mi-a fost greu acum ultima oara)...dar te obisnuiesti...e greu si daca nu ai un ajutor cat de mic (cum am eu noroc cu fiu-meu)...sa va fie de bine iesirea! "ginerica"

Doloress, super pozele si protagonistul...foarte interesante si sculpturile alea de gheata....
M-a induiosat mult ultima poza...se vede clar cat era de bolnavior, mititelul...al naibii virus...cum s-a legat de el... sa scape mai repede...

Simonix, sunt haiosi tare...te lasa "masca"...si pe mine ma ia Cristi de mana si ma trage unde vrea ea, sa fac ce vrea ea...dar fara vorbe bineinteles, ca la ea limba e legata... Robertrix, sa scape si el repede de virusache...

Crina, si noi stam mereu cu ochii pe Cristiana...ea de catarat nu prea se catara, dar de cand si-a tras tv-ul peste ea, mi-e teama s-o las singura, cine stie ce-i da prin cap...

Voiam sa mai scriu dar tragea "lighioana" de mine:

Danicris, Andrada, Simo, Elenuca, voi ce mai faceti fetelor?

Lumi, mami de bombonica Elena Cristiana (26.05.2008)

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=733a9f9f274d6633afc942" target="_blank">Montaj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Buna seara fetelor!
Adriana, insanatosire grabnica Larei!
Doloress si voua va urez sanatate! Ai mare dreptate, aici din pacate toata lumea e fan antibiotic. Eva cand a avut problemele cu rosu in gat la 1 an si doua luni si m-a intrebat doctora daca a mai luat antibiotic si i-am zis ca nu, m-a mai intrebat o data, nu-i venea sa creada.
Desiree, nici nu-ti mai spun cat de mult ma impresioneaza povestea nashei tale si chiar ma rog din tot sufletul ptr ea. Of...
Ina bine ai revenit! Si mie imi e tare greu sa tin pasul cu fetele
Alysh, pupic sa nu iti mai fie greu fara sotior! Bine ca ati iesit la locul de joaca si ati mai omorat timpul! Dar de ce a facut Vlady kk de 7 ori? A mea iar nu s-a kkt de 3 zile....... Azi ii bag supozitor... Nu stiu ce sa mai ma fac fetelor... O vreme a fost ok, a facut o data la doua zile, acum vad ca iar o ia pe aratura... Of...
Crina, ieri am uitat sa va transmit si voua un pupic... Imi pare rau ca si-a spart capul Bogdanel...
Ma gandesc sa iau si eu o bucatarioara ptr Eva, poate o mai ocupa, caci din pacate fata mea nu este atrasa decat de umblatul prin sertare, calaritul bunicilor, joaca cu diverse obiecte casnice, inclusiv matura si mopul (exclus aspirator - ii este teama de el) si mor de nervi ca nici nu vrea sa vada jucariile. I-am cumparat tot felul de chestii care de care mai okioase, dar nu se joaca cu ele prea mult. Nu pot sa spun deloc, as exagera. Dar face numai aiureli, socramiu ma tampeste, mereu e cu gura pe ea, nu mai pune mana acolo, nu mai lua aia, nu te sui acolo, nu fa aia, nu fa ailalta... si tot acolo se tot duce si fi-mea, pe ei calare, n-ar sta cu noi. O iau cu forta si o aduc in sufragerie cu noi... Of...
In fine.
Va pup pe toate, azi am mai facut cateva drumuri, am platit impozitul la teren

YLARI

EVA mea

ticker

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_78 spune:

Noua ni s-au oprit gazele ... e un frig in casa brrr ... e cea mai potrivita perioada sa stam in frig

Azi am reusit sa fac comanda de niste draperii pt. dormitor.
Eu mi-as fi dorit ceva vesel, tonuri de portocaliu, rosu, verde -- da ce ma inteleg cu sotul? Nu vrea nici sa auda, el vrea numai tonuri de alb/bej/crem si Doamne fereste sa aiba vreun model -- mi se par asa plictisitoare! Da' n-am cu cine ma intelege


Simonixeu credeam ca tu chiar vorbesti de scoala, chiar ma gandeam ce organizati sunteti, deja de la un an il inscrieti la scoala - de fapt spuneai de gradi.
Pana in sept. mai e, mai creste, sigur o sa-i placa.

Doloress ce seamana patrick cu tine!
Ce frumoase sunt sculpturile alea din gheata. Super! Si toboganul...

Alysh da de ce il bagi in cada? Nu merge si in chiuveta?
Eu o spal pe Annika dupa kk numai in chiuveta
Am auzit si eu ca Kidsplanet e fain ca loc de joaca. Am fi mers, insa e cam departe de noi, am ajuns pana la urma la Booboo
E maricel?

Crina si eu am un copil neastamparat ... ma termina, ce pot spune, mereu ma uit si -mi plang de mila, cand vad parinti cu copilasi super cuminti si ascultatori, care se inteleg fara cearta si urlete. Slava Domnului ca macar al doilea e mai potolit, ca ajungeam la nebuni

Ylarisper sa-si revina Eva cu kk si sa finalizati cat mai repede si cu terenul si casa -- sa nu mai stea socrul cu gura pe ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Multumim de complimente!

Ylari al meu nu a luat niciodata antibiotic, decat cand s-a nascut, atunci a fost preventiv pentru ca am stat trei zile cu apa rupta. Si pentru mama e de neimaginat.

Adriana mie mi se pare ca seamana cu Gabi perfect Patrickul meu, eu sunt mai inchisa la culoare, insa parca are putin si din trasaturile mele.
Haha, sotul tau sa se ia de mana cu al meu! Nici al meu nu suporta decat alb-negru si crem. Pana si pentru Patrick, scaunul de masa e bej, leaganul, bouncerul, toate i le-a luat pe bej, simple, fara prea multe decoratii, nimic colorat, face soc numai cand vede toate obiectele de bebei colorate, in special cele de la Fisher Price.

Mami de pitic Patrick (29.04.2008)
"Tell your children what to do, not what to be. They already are something-themselves"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

DESIREE,despre nasii tai,nu e normal sa ajungi sa alegi intre fiica si nevasta.daca ea pune problema alegerii,gresete,iar daca e el care pune pe masa alegerea,nu o considera mama a copiilor lui.
ea a gresit ca a acceptat sa ramana cu el renuntand la copil,atat timp cat acum ii pare rau.daca ea nu dorea,era ok.
ea a adunat frustrari,si a crescut fetele renuntand la copilul ei,si pt asta are nevoie de recompensa,adica vrea sa iasa ceva din fete ca sa isi justifice sacrificiul.neiesindu-i bine ,acum refuleaza,si pune toata frustrarea pe seama fetelor.
i se putea intampla si cu copilul ei de sange,dar ea e clar ca sufera mai tare pt ca ea a investit cumva in cresterea lor.in general,cand cresti un copil care nu e al tau,fara sa constientizezi,astepti recunostinta printr-un bun comportament al lor.vezi ca tatal tot cu fiica trage,fiindca e de sange,iar nasha acum sufera ca nu are copilul ei.
foarte greu sa ajungi in asa situatie..problema e ca fata aia asa e ea,dusa cu pluta,si o mama o suporta ca nu are incotro,nu au de ce sa se desparta ei,numai ca acum nasa nu trebuie sa ii ceara lui sa renunte la fiica,nici sa ii recunoasca ei sacrificiul facut,pt ca nu il va recunoaste,lui i se pare normal ce a facut nevasta,si acum e prea tarziu ...
incearca sa vorbesti cu ei,e pacat sa se desparta din problema cu copilul.copilul isi face pana la urma viata cum il duce mintea,are nevoie de sprijin acum,altfel ajunge si mai rau.
nasa sa o sprijine asa cum o face de 13 ani,si nasul sa lase alegerile ,ca nu e cazul!au nevoie unul de altul acum!!
spune-le ca nu sunt singurii cu copii problema,si lumea nu trebuie sa se desparta din asta.acum trebuie sa fie uniti! si sa nu isi reproseze nimic unul altuia.cum au ajuns ei la mareata alegere??ele nu sunt rivale,sunt mama si fiica!fata aia va face copilul,va fugi dupa individul ala,pana la urma tot singura il va creste,se va marita iar..si tot asa,isi va reveni,ca multi se maturizeaza mai tarziu,si ea isi va face viata ei ,de ce sa nu ramana ei impreuna sa vada asta?
sper sa se impace!

11+
Sofía (2ian2007) ,Andrés(22mai2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui aelita

DESIREE,despre nasii tai,nu e normal sa ajungi sa alegi intre fiica si nevasta.daca ea pune problema alegerii,gresete,iar daca e el care pune pe masa alegerea,nu o considera mama a copiilor lui.
ea a gresit ca a acceptat sa ramana cu el renuntand la copil,atat timp cat acum ii pare rau.daca ea nu dorea,era ok.
ea a adunat frustrari,si a crescut fetele renuntand la copilul ei,si pt asta are nevoie de recompensa,adica vrea sa iasa ceva din fete ca sa isi justifice sacrificiul.neiesindu-i bine ,acum refuleaza,si pune toata frustrarea pe seama fetelor.
i se putea intampla si cu copilul ei de sange,dar ea e clar ca sufera mai tare pt ca ea a investit cumva in cresterea lor.in general,cand cresti un copil care nu e al tau,fara sa constientizezi,astepti recunostinta printr-un bun comportament al lor.vezi ca tatal tot cu fiica trage,fiindca e de sange,iar nasha acum sufera ca nu are copilul ei.
foarte greu sa ajungi in asa situatie..problema e ca fata aia asa e ea,dusa cu pluta,si o mama o suporta ca nu are incotro,nu au de ce sa se desparta ei,numai ca acum nasa nu trebuie sa ii ceara lui sa renunte la fiica,nici sa ii recunoasca ei sacrificiul facut,pt ca nu il va recunoaste,lui i se pare normal ce a facut nevasta,si acum e prea tarziu ...
incearca sa vorbesti cu ei,e pacat sa se desparta din problema cu copilul.copilul isi face pana la urma viata cum il duce mintea,are nevoie de sprijin acum,altfel ajunge si mai rau.
nasa sa o sprijine asa cum o face de 13 ani,si nasul sa lase alegerile ,ca nu e cazul!au nevoie unul de altul acum!!
spune-le ca nu sunt singurii cu copii problema,si lumea nu trebuie sa se desparta din asta.acum trebuie sa fie uniti! si sa nu isi reproseze nimic unul altuia.cum au ajuns ei la mareata alegere??ele nu sunt rivale,sunt mama si fiica!fata aia va face copilul,va fugi dupa individul ala,pana la urma tot singura il va creste,se va marita iar..si tot asa,isi va reveni,ca multi se maturizeaza mai tarziu,si ea isi va face viata ei ,de ce sa nu ramana ei impreuna sa vada asta?
sper sa se impace!

11+
Sofía (2ian2007) ,Andrés(22mai2008)




te iubesc, aelita!


eu sunt mai dura. Cred ca in familia nashilor tai, Desiree, sunt probleme f. grave de incredere&comunicare. Si de aici sunt atat de afectate fetele - cea mare devenit interiorizata si cea mica agresiva.
Poate nasii tai le-au crescut cu toata dragostea, dar e evident ca fetele au simtit & preluat nemultumirile lor.
Faptul ca nasa a plecat singura in concediu, arata asta. Cred ca o familie, cu copiii proprii sau cu copiii altora tot o familie ramane. Dar tre sa fie unita. Mai ales in situatii critice. Si de fapt, nici nu mi se pare f. nasol momentul: cea mica a ales sa spuna ca e matura. Esti? asta e, esti! Sa te tratam ca pe un om de 25 ani care stie ce vrea. Deci go to job si creshte-ti copilul! te vom ajuta cum putem, cu consiliere, baby sitting cateva ore pe sapt etc.
Spui ca nasa le-a crescut ca pe fetele ei? Nu cred. Eu nu as fi plecat de langa Mara intr-o situatie ca asta. Probabil as fi plans, as fi luptat sa construiesc altfel relatia, dar impreuna cu ea.
SI mai ales de langa sot. Pt ca sotul ei, tatal natural al fetelor, sufera si mai mult. ca e sange si carne din carnea lui. Si el are nevoie acum de mai multa sustinere si dragoste.

Fetelor, si noua ni se va intampla peste 15-20 ani. Vor veni copiiii cu micro cipuri in buric, cu cercel cu robotel in limba, cu un ovul implatat la Banca de Fertilizare si crestere in vitro, cultivand virtual lanul de canabis si facand videochat cu Edvin Sebastian si cyber sex cu Robertix etc. No, sa ma vad io atunci, cleo cea viteaza, printre bunici de mladite si mugurasi!!

gata, plec la munca.



o soarele din viatsa noastra mamica natanga de pe 9.05.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mi_bebelina spune:

Neatza fetelor!
Luminel, si eu am apucat sa fac curat ieri prin bucatarie, nici nu se uscase pe jos ca gaza mea s-a trezit. Oricum azi o iau de la capat, mancare, curat si toate cele.

Aelita, Cleo, foarte frumos ce ati scris voi….cine stie ce ne asteapta si pe noi…..

Adriana, Doloress….eu am noroc de un sot opus alor vostri….avem perdele si draperii portocalii, mov si jaluzele roz la Delia in camera….

Simonix, va fi greu la inceput, dar pe urma se va obisnui. Din experienta iti spun ca cel mai mult ii sperie pe copii faza cu nani, dar daca zici ca nu e obligatoriu…poate va obisnuiti mai repede. In 2-3 saptamani plansul, urletele si alte cel vor fi uitate.


Deliutza Broscutza

Deliutza micutza

Mergi la inceput