Pesti Acvariu

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alevin spune:

Cate femele ai?

Proportia trebuie sa fie un mascul la trei femele pentru a se evita conflictele intre masculi si pentru a nu obosi femelele, xipho fiind un peste foarte activ din punct de vedere sexual.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

da, aveam 2 femele si 2 masculi xifo. Din pacate, a trebuit sa renunt la un xifo si la femela pe care el o placea, ca nu am vrut
sa-i despart. I-am dat cuiva. Din pacate, bine ca la mine nu o vor duce, ca, din cate am inteles ii hraneste cam la 3 zile, dar nu aveam ce face!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alevin spune:

Ai prea putine femele. Femela ta se va epuiza in timp fiindca asa cum am mai spus, xipho este foarte activ sexual.

Revin cu observatia ca ai prea multi pesti intr-un acvariu de 50l.

Nu are importanta ca sunt hraniti la 3 zile. Ca sa ai un acvariu sanatos este bine sa le dai hrana putina.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

da, asa este. Dar am spus eu cati pesti am?Uff, am imbatranit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alevin spune:

Citat:
citat din mesajul lui beatrice75

da, asa este. Dar am spus eu cati pesti am?Uff, am imbatranit!


Da, aici:
Citat:
citat din mesajul lui beatrice75

Eu il am doar de cateva luni si are doar 50l. Acum cand mai merg la supermarket-uri, ma uit la pestisori si zic, uite si pe acesta l-as vrea, si pe acesta. Momentan am o beta albastra, mare si frumoasa foc, 2 scalari(unul a ramas micutz, altul a crescut ca un brontosaurus), 5 neoni, 3 moli, 5zebre(siclam si negre), 2 sanitari, 2tertieri,si 6 xifo(portocalii, rosii, patatzi-cred ca-s toti xifo), de diferite culori, care se mai ciugulesc intre ei masculii si chiar nu-mi convine deloc asta!Ma gandesc, sa mai dau unul sau nu?!S-o mai linisti! Am avut si un caras frumusel foc, dar l-am returnat ca fac mizerie multa, mi-a mancat un neon si o zebra.Si astia chiar cresc.


1+5+3+5+3+2+6= 25 pesti nu 21 cum a zis initial.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alevin spune:

Sincer, eu am crezut ca esti interesata de acvaristica si chiar vrei sa faci schimb de informatii.
Apoi am citit mai cu atentie posturile tale si am vazut ca ai un acvariu tanar si ca nu cunosti foarte bine pestii pe care ii ai.
Parerea mea este sa te documentezi bine despre pestisorii pe care ii posezi si sa ai clar in minte ca ei sunt niste animalute care depind de tine si cunostintele tale.
Multa bafta iti doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Asa este, am un acvariu tanar si de aceea am deschis acest forum, pt a mai cere informatii. Din pacate, am observat ca la pet-shopuri, te sfatuiesc total aiurea numai sa-si vanda marfa. Ajunsese sa-mi spuna ca neonii pot convietui f. bine cu carasii. Numai aberatii mi-au insiruit, de aceea fac apel si pe aceasta cale, nu va luati dupa vanzatorii de la pet-shopuri!Tot ei mi-au spus ca nu-i nicio problema daca cresc 21 de pesti intr-un acvariu de 50l, ba chiar ma"sfatuiau"ca ar mai trebui sa cumpar!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alevin spune:

Vanzatorii de la pet-shop nu sunt acvaristi, sunt vanzatori.
Nu inteleg ce fel de informatii vrei, fiindca nu dai nici un amanunt despre acvariu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eu merg de ani buni la un pet-shop de cartier si am avut placuta surpriza sa cunosc oameni care chiar stiu ce vand. Atat referitor la pesti cat si la catei
Mereu intreaba clientii cati l are acvariul, ce pesti au deja.

Insa inainte sa cumpar acvariul, am cumparat cartulia albastra a acvaristului

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput