Pesti Acvariu

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Nici eu nu am auzit de aceasta infectie, dar mancarea pestilor este uscata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

am intrebat sotul de acei"purici".Mi-a zis ca de mult, candva, nu erau pet shopuri si se dadeau pestilor de acvariu"paduchi de balta"de fapt, asa se numeau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Cand dureaza un proces de imperechere la xifo, de ex, ca nu mai vreau sa vad cum masculii se alearga prin tot acvariul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eu stiam ca acesti Xipho se cumpara de pui si doar unul singur va deveni mascul, fiind pesti hermafroditi. Probabil nu se vor linisti masculii niciodata.

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

de cate ori pe zi ii hraniti?Eu de 2 ori, dimineata si seara. Am auzit ca unii ii hranesc la cateva zile, iar altii de mai multe ori pe zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Dimineata sau seara , depinde cand imi amintesc
La inceputuri eram mai meticuloasa si panicoasa, acum ne-am obisnuit cu totii La fel si cu curatenia, o data pe luna.

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

http://video.acasa.ro/funny/pestii-joaca-fotbal--8d8a132faea2e0cc4c13.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Cam cati pesti e bine sa tinem intr-un acvariu de 50l? Initial mi s-a parut un acvariu mare, dar acum mi se pare deja prea mic. Extrem de mic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alevin spune:

Mi se par cam multi 21 de pesti intr-un acvariu de 50l. Cred ca numarul ideal ar fi 10-12 pesti.
Numarul maxim de pesti pe care ii poate gazdui un acvariu se poate calcula in functie de lungimea pe care o au pestii respectivi la maturitate.
In general se practica regula: 1cm de peste la 1 litru de apa. Personal prefer alta regula in care calculul se face in felul urmator:
1. Pesti pana la 5 cm - 1,5 litri de apa/cm de lungime
2. Pesti de 5 - 9 cm - 2 litri de apa/cm de lungime
3. Pesti de 9 - 13 cm - 3 litri de apa/cm de lungime
4. Pesti peste 14 cm - 4 litri de apa/cm de lungime


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Am doi masculi xifo care s-au cam ciondanit, acum vad ca unul dintre ei refuza sa mai manance( culmea, cel mai bataios si mai pofticios). Pe unul dintre ei, l-am pus intr-un acvaiu micut, singurel, in continuare insa refuza sa manance si e speriat.Cat sa-i tin asa separati?sunt oare incompatibili?Nu-mi vine sa renunt la niciunul

Mergi la inceput