BRAVO DASTEFA!! Danutza84!!! Puf Ian-Feb (107)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gratiana77 spune:

Sunt mai multe tipuri de albume. Al meu se cheama "Albumul bebelusului meu", am mai vazut la o prietena "Primul meu album". Daca mergi la Diverta gasesti pe putin 5 tipuri de astfel de albume. Am inteles ca cei de la Teora au cel mai fain album pt bb.

38+ (Amaris-Stefania)
AMR maxim 2 saptamani!
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SorinaF spune:

Citat:
citat din mesajul lui ioana_fota

Ayanna nu prea am reusit sa inteleg ceva din ce ai postat cum adica ti-au dat o lista cu ce sa cumperi pt ei?Te-as ruga daca o sa ai timp asa pe scurt sa-mi zici si mie cam ce ai pus tu in bagajul de spital.Sorina cam cum arata albumul acela sau sti cumva pe unde se gaseste sau cum se numeste ca am mai auzit fete care au primit asa ceva si as vrea sa-i iau si eu micutei mele.

HAI DANUTZA

HAI DASTEFA


30+ Alexandra

Eu l-am primit cadou de la o colega de serviciu care mi-a zis doar ca l-a comandat de pe net. pe el e scrisa o pagina web....www(punct) litera(punct)ro intra sa vezi daca gasesti ceva. (am scris adresa asa sa nu fie problema de reclama...sau ceva)

35+ Luca Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SorinaF spune:

gratiana cred ca avem acelasi album. si al meu se cheama la fel.

35+ Luca Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gratiana77 spune:

SORINA acum am observat ca si al meu tot de la litera este. Da, precis e la fel.Singura diferenta este ca al meu e roz, al tau cred ca e albastru, nu-i asa?

38+ (Amaris-Stefania)
AMR maxim 2 saptamani!
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_fota spune:

Sorina nu prea am inteles sincera sa fiu adresa.O sa te rog sa mi-o trimiti pe PM ca acolo nu cred ca e considerata reclama.Ms si te .
30+ Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SorinaF spune:

Da, e albastru. Imi place f tare si coperta decupata sa-i pui poza acolo. E fain tare!! Mi-ar fi placut sa am si eu o amintire asa de cand eram mica...in schimb mi-a ramas de la mama carnetul ei de gravida....e bine si asa...decat nimic (din pacate am pierdut-o pe mama acum 5 ani .....cred ca s-ar fi bucurat tare sa-si vada nepotelul).
Dar hai sa nu ne intristam...

35+ Luca Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_fota spune:

Gata am gasit.Mersi mult fetelor.

30+ Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayanna_xem spune:

Citat:
citat din mesajul lui ioana_fota

Ayanna nu prea am reusit sa inteleg ceva din ce ai postat cum adica ti-au dat o lista cu ce sa cumperi pt ei?Te-as ruga daca o sa ai timp asa pe scurt sa-mi zici si mie cam ce ai pus tu in bagajul de spital.Sorina cam cum arata albumul acela sau sti cumva pe unde se gaseste sau cum se numeste ca am mai auzit fete care au primit asa ceva si as vrea sa-i iau si eu micutei mele.

HAI DANUTZA

HAI DASTEFA


30+ Alexandra



Despre listuta cu pricina noi am mai vorbit in capitolele trecute si fetele stiu in general la ce ma refer, de aia n-am mai specificat. E vorba despre o lista pe care mi-au dat-o de la spital cu ce materiale imi trebuie pentru operatie, pentru ca asa e "moda" aici la Piatra Neamt, ca nu are spitalul bani.
Este vorba despre materiale sanitare si medicamente incepand de la seringi, branule, perfuzoare, fesi, tifon,vivapore, romplast, vata, manusi sterile, plus o lista de medicamente ce cuprinde Piafen, Algocalmin, Glicerina supozitoare, Indometacin supozitoare, Betadine solutie si terminand cu ...lame bisturiu. Cred ca mi-am amintit cam tot. Oricum asta s-a cerut la noi, dar nu e o regula in spital, deci nu te ingrijora.
Oricum mie doctorita mi-a spus pe sleau ca mie nu-mi sunt necesare nici un sfert din cantitatile pe care mi le-a cerut (specific ca e vorba de multe bc la fiecare dintre produse), dar ei isi fac stoc pentru gravidutele care nu-si permit sa cumpere nici macar un pachet de vata si atunci cine poate sa "cotizeze" cu listuta e perfect.
Eu le-am cumparat...nu ca as fi acum mare chiabura, ca na...stii cum e viata de bugetar, dar nici nu pot sa ma plang...asa ca daca pot, ajut...chiar si daca asta inseamna sa fac "donatii" la cerere.
Mai mare e stresul meu legat de cat trebuie sa cotizez la doctori...n-am nici cea mai vaga idee. Tot fac plicuri aici cu barbat-meu si impartim si socotim...dar asa pe nv, ca habar n-am cam ce sume se obisnuiesc acuma prin spital.
Daca vreo fata care a nascut deja ma poate ajuta cu informatii si despre acest lucru ar fi super...eventual intr-un PM daca nu indrazneste nimeni sa zica de sume aici. Mi-ar fi de super ajutor, chiar si o informatie orientativa...
In legatura cu bagajul meu e unul foarte obisnuit...imi iau strictul necesar, lucruri de schimb, pt igiena personala, iar ce-o mai fi nevoie imi aduce sotul pe parcurs. Am pregatit si pentru bebe daca o fi sa-mi ceara hainute pt cat stam in spital....va zic, eu nu stiu cum se obisnuieste aici la noi. De exemplu, eu mi-am pregatit vreo 3 camasi ca stiam ca asa e regula, iar doctora mea mi-a spus ca pot sa-mi iau pijamele....deci, chiar sunt in ceata. Probabil ca ma accepta cu pijamale pentru ca fac cezariana sau eu stiu??? Oricum, acuma pe lanaga camasi mi-am pus si pijamale si vad la fata locului ce si cum. Si doctorita cand am intrebat-o ce lucruri ar trebui sa iau la mine, mi-a spus ca pentru inceput doar strictul necesar pentru internare...restul le stabilim pe parcurs. Iar la mine e destul de dificil, ca eu nasc la Piatra Neamt si sotul nu poate sta langa mine non-stop va dati seama...si de cate ori am nevoie de ceva tre' sa vina de la Tg. Neamt sa-mi aduca...chiar daca nu e foarte departe (50km) totusi nu e foarte comod sa bati drumurile, dar na...e o situatie deosebita si tre' sa ne mobilizam. O sa treaca!

Dar cu toate astea, cu neajunsurile din spitalele de stat, exista si un lucru bun...mi-a zis doctorita ca sotul poate asista la nastere (la cezariana, ca daca era naturala nu acceptam eu) si asta m-a incurajat mult...macar stiu ca o sa fie acolo langa mine in timpul si dupa operatie si oricat de greu ar fi, daca e acolo...deja mi se pare mai usor. Mai ales ca eu nu prea am stat singura asa de regula,(noi suntem tot timpul impreuna si la servici si acasa), daramite in spital. Dar...indiferent cum o fi...toate se intampla pentru o minune...minunea din burtica mea....care merita orice efort si orice grija si orice stres....
Iar restul...sunt trecatoare!

39+ cu strumfita Daria-Ioana

burtica...fara ochi
burtica...cu ochi
Revelion 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_fota spune:

Ayanna_xem te inteleg perfect numai ca la mine sit e un pic mai nasoala sa zic asa.Eu sunt din Mangalia si voi naste la Medgidia din cauza ca la noi in spital desi maternitatea e super nu sutn decat 2 medici care au pus monopol.Unu face numai cezariene si ia cam 500 euro iar cealalta s-a apucat de baut si lesina prin sala.La constanta la spital nu-mi permit sa merg la o clinica privata ca ma costa 50 miliar la spitalu judetean e o mizerie de nedescris asa ac merg la Medgidia unde este f renumit,curat si medicii ok, numai ca este la vreo 100 km de mangalia.Sotu meu mom nu are de munca si daca va gasi pe unde pe naval la Galati, Braila va pleca si nu ma va aputea ajuta ca asa e acum pe vremurile astea, gasesti ecva stai si muncesti, iar eu sunt in somaj.Ai mei sunt despartiti si mama o mai are in grija si pe bunica mea de 94 ani, o sa-i fie cam greu sa aibe grija de amandoua.Pana la urma o scot eu la capat de aia sunt asa agitata ca va trebui sa iau totu cu mine cand plec ca nu are cine sa-mi aduca la spital ce-mi trebuie.Luni merg si eu la control la dr si sa o intreb exact cam ce imi treb .

30+ Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dastefa spune:

Citat:
citat din mesajul lui ioana_fota

Ayanna_xem te inteleg perfect numai ca la mine sit e un pic mai nasoala sa zic asa.Eu sunt din Mangalia si voi naste la Medgidia din cauza ca la noi in spital desi maternitatea e super nu sutn decat 2 medici care au pus monopol.Unu face numai cezariene si ia cam 500 euro iar cealalta s-a apucat de baut si lesina prin sala.La constanta la spital nu-mi permit sa merg la o clinica privata ca ma costa 50 miliar la spitalu judetean e o mizerie de nedescris asa ac merg la Medgidia unde este f renumit,curat si medicii ok, numai ca este la vreo 100 km de mangalia.Sotu meu mom nu are de munca si daca va gasi pe unde pe naval la Galati, Braila va pleca si nu ma va aputea ajuta ca asa e acum pe vremurile astea, gasesti ecva stai si muncesti, iar eu sunt in somaj.Ai mei sunt despartiti si mama o mai are in grija si pe bunica mea de 94 ani, o sa-i fie cam greu sa aibe grija de amandoua.Pana la urma o scot eu la capat de aia sunt asa agitata ca va trebui sa iau totu cu mine cand plec ca nu are cine sa-mi aduca la spital ce-mi trebuie.Luni merg si eu la control la dr si sa o intreb exact cam ce imi treb .

30+ Alexandra


imi pare rau ca ti-e atat de greu
dar pari o fata puternica si vei trece si peste acest moment

Mihaela 38+ Miruna si Daria-Stafania-16.11.2006

asa creste Daria

Mergi la inceput