Cand copilul se afla in dificultate

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

Sibylle intradevar am observat ca aici pe forum scrii (nu tu, la general vorbind)doar daca ai cu ce te lauda , altfel stai in banca ta si doar citesti.Da, mi-ar prinde tare bine sa gasesc si eu un forum in aceasta directie, pentru ca nu cred ca toti copii, nu neaparat ca sunt cu probleme, sunt la minut cu toate cele cerute de etapele de dezvoltare si ca nimieni nu are nevoie de sfaturi de cum sa-si ajute copilul(chiar si cel destept are nevoie macar odata de ajutor).
Dar sa revin la ale noastre, nu facem logopedie, nu am inteles de ce, dar spun toti ca el stie acum sa vorbeasca, sa comunice, doar ca trebuie sa mai invete cuvinte in germana, in rest structura gramaticala o are , mai trebuie caramizile de pus, adica cuvintele, pentru ati putea prezenta cat mai complex ideile.De aceea cred eu , si sper totodata ca , al meu isi expune doar asa mai schematic ideile, fara detalieri si prezentari elaborate.Al meu e cam in pana de imaginatie , si logic, daca nu ai imaginatie nici nu poti sa dezvolti prea mult ce vrei sa spui.
Nu vreau sa te dezarmez, dar nici nu vreau sa cazi de sus, facandu-ti sperante foarte mari, vorbirea e una, e foarte buna, e necesara, dar de inteleg regulile jocului, regulile integrarii intr-un grup, nu tine chiar de vorbire.Pentru asta trebuie sa faci acasa, asta face al meu la ergoterapie, adica i se prezinta regulile , pentru ca e clar ca din zbor nu le prinde, apoi trebuie sa urmareasca punct cu punct tot ce are de facut pana la sfarsit.Si la sfarsit este foarte apreciat cand reuseste singur sa faca toate aceste etape.
Si cand era mai mic, cum spuneam literele le pronunta pe toate corect, dar la logopedie cum ai spus si tu, facea ceva de genu asta, ii dadea o foaie cu mai multe desene, care reprezenta un joc, pe pasii ce trebuia sa-i urmeze , iar el trebuia sa povesteasca cu ideile lui, ce vede acolo, iar apoi sa aplice practic.Deja parea ca se lumineaza si nu mai e asa crispat cand trebuie sa faca ceva, pentru ca stia ce urmeaza sa se intample si ce se asteapta de la el.E o idee, daca poti face acasa si tu cu Vladi.
Pentru ca asa abstract e mai greu pentru ei, dar visualizand e altfel.
Cum ai spus si tu, ca al tau baiat retine adresele si unde mergeti din prima, asa si al meu, de exemplu , am mers pe cand avea el 3 ani la mare, in Eforie, si de la gara am acceptat o camera de la oamenii aia ce te asteapta la tren, cred ca stii , deci era noapte cand ne-au dus cu masina la adresa respectiva, iar a doua zi am mers la plaja, dimineata.Nu-ti spun ca la intoarcere noi nu prea mai stiam unde e casa respectiva, da el ne-a dus direct.Deci memeoria visuala functioneaza foarte bine,.Asa ca eu ma bazez pe asta si incerc sa-i prezint lucrurile si visual, stiind ca latura abstracta nu e foarte dezvoltata la el.Deci transform abstractul in concret pe baza de material visual, atat cat se poate.
Incearca daca cumva nu ai facut deja si tu asta.Si te rog daca nu te deranjeaza , ce idei mai deosebite ai gasit in acel forum , atunci cand ai timp bineteles.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

Si noi ne gindeam la fel, ca Agata nu socializeaza pentru ca nu stie engleza. Chiar pediatrul ma linistea asa, si imi zicea sa ii gasesc fetite mai mari care vorbesc romana bine. Ceea ce - intre noi fie vorba - e fff greu de gasit, majoritatea fetitelor romance pe care le stim vorbesc engleza
Agata a fost extrem de precoce in limbaj si de-asta nu am dat importanta faptului ca repeta mult dupa noi (cum spui si tu Roxi, foloseste si acum, f mult "vrei" in loc de "vreau"), ca evita contactul cu copiii. Pediatra noastra de acum ne-a spus ca tocmai dezvoltarea asta exagerata a limbajului insotita de deficiente de comunicare trebuia sa fie un semn de intrebare. Acum cind ne uitam in urma (eu am tinut un blog cu primele ei cuvinte, e la semnatura) vedem mult mai bine felul ciudat in care vorbea. Uitati aici niste inregistrari cu ea la 1 an si 4 luni: http://www.dropshots.com/buburuzica

Iosif la aceeasi virsta foloseste constant doar trei cuvinte (mama, tata, agaga), dar ne arata mereu jucarii, gesticuleaza, vorbeste pe limba lui cu intonatie si ne urmareste reactia, se uita in ochii nostri, se joaca cu copii si le cauta compania, ne imbratiseaza, pupa, spontan. E asa o diferenta uriasa... De-asta cred ca vorbitul si comunicarea sint doua chestii separate.

Din ce spui tu Sibylle, mie imi suna foarte bine ca Vlad vorbeste cu Anna, ii spune pe nume (adica i se adreseaza, Agata de pilda, nici acum nu ne cheama, in loc sa-mi zica "vino, mami" zice, fara sa se uite la mine, "sa vina mama!") si ca foloseste corect pronumele. Asta e o baza foarte importanta. Eu cred ca logopedia o sa il ajute fantastic. Si cum spui si tu, pentru ca se ocupa si de pragmatica comunicarii, o sa-l invete cum sa isi faca cunoscute nevoile, cum sa relationeze.
Inteleg ca terapia de abilitati sociale e foarte folositoare. Astazi avem iarasi programare la pediatru (develomental pediatrician) sa discutam exact ce tip de terapii ar fi cele mai bune pt Agata acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

Orice alta dizabilitate, in afara celei mentale, are mai multe sanse de compasiune. Probabil din ignoranta, din frica irationala de irational. Din acelasi motiv pentru care pentru multi e o rusine sa mearga la psihiatru.
Pe mine m-au infiorat imaginile cu copii cu tulburari de dezvoltare din institutiile pentru copii din Serbia (hei, din 2006, nu de acum 20 de ani!): http://www.mdri.org/PDFs/reports/Serbia-rep-english.pdf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

mirrha am vazut si eu filmuletele cu Agata micuta, da pot spune ce fetita frumoasa, ptiu, ptiu ai si vorbareata, de numa.Turuie , cum poti spune ca nu vorbeste cand ea stie si poezii, si inca frumoase si spuse si cu intonatie.O placere sa o privesti.Este o minunatie de copil, sa-ti traiasca si sa fie fericita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

Roxy, multumesc, dar asa minunata cum e si cu o memorie formidabila, are un diagnostic de autism spectrum disorder... Exista multa boli invizibile, dar nu mai putin grave decit cele vizibile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

In Franta nu am auzit de tarepia de abilitati sociale, dar presupun ca se face cu copii ceva mai marisori. O sa ma interesez de asta.

M-am uitat la filmulete, e impresionant cum stia ea sa spuna poezii la o varsta asa de mica. Iar tu ai o voce atat de calda.

Si eu am impresia ca vorbitul si comunicarea sunt diferite, dar au legatura una cu alta. Cel putin in cazul nostru V are o dorinta mare de comunicare, are si incercari de a se apropia de copii, dar se opreste pt ca nu POATE sa spuna nimic, iar ce spune e de neinteles pt ceilalti, in afara de noi, parintii. L-am observat la un party cu copii, urmarea o fetita care e f sociabila, ea s-a asezat pe jos intr-un colt, el s-a dus langa ea si s-a asezat, eu, ca o dobitoaca, am aparut cu aparatul sa le fac o poza, el s-a ridicat si m-a impins sa plec ... adica sa-i las in pace. Ca o soacra m-am simtit :-))

Roxy, o sa caut pe acel forum sa vad daca nu sunt mamici de copii mai mari care te-ar putea sfatui.



Sibylle

http://aripicarecrescinnoi.blogspot.com/

Vladimir ***** ***** Anna

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">MULTUMIM PT CEEA CE ATI FACUT PT SONIA




www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank"> "Cine a vazut acel licurici nu-l va uita niciodata ... i-a intrat in suflet pentru vesnicie"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Handicapului invizibil i se adauga o dificultate in plus: neincrederea oamenilor in existenta lui.

Edit ca am fost incoerenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Calin a avut azi o zi tare proasta. A devenit agresiv, m-au chemat sa il iau de la scoala ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Offf, o sa treaca si ziua asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

Casandra, in ce clasa e Calin?
Si noi am avut o perioada, pina acum vreo saptamina, cind Agata nu dormea la prinz la gradi si facea galagie, alerga, vorbea tare, batea din palme. M-au sunat de citeva ori sa vin sa o iau, intr-o zi vorbeam la telefon si au venit la usa sa ma cheme sa o iau Dar parca toti au devenit mai intelegatori o data ce am primit diagnosticul si a primit si gradinita fonduri suplimentare

Mergi la inceput