Fulgusori de nov-dec 2009 (6)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

neata,

si noi tot 3 picaturi de Vigantol luam, la recomandarea neonatoloagei - de fapt pe instructiunile pe care mi le-au dat la externare scrie ca in lunile reci (cele cu R) se admin 3 picaturi, in rest 2 .
luam decat Ca suplimentar, 10 zile pe luna, Fe nu

si Dragos doarme cu gura deschisa, pe cand Eva nu...
si amandoi au momente in care plang prin somn, in rest, mai ales Dragos, face numai strambaturi, e foarte expresiv chiar si in somn... Eva e mai linistita, mai rar zambeste in somn...

Ieri am fost la pediatru si se pare ca neplace f mult in masina... tot timpul, la sus cat si la intors am dormit... la cabinet nu ne prea place... Eva a facut pishu pe cantar iar dragos a inceput sa plnga de cum a fost dezbracat... doar la mine in brate tacea malc, ca si cum nu ar fi plans pana atunci...
mi-a spus sa nu ma ingrijorez de kk verde.. incerc sa stau relaxata
motivul pt care am ajuns la pedi este o pata cu care s-a nascut Dragos pe ceafa (pata de vin ii spune popular).. si impresia mea era ca s-a intins.. se pare ca nu e niciun motiv de ingrijorare, dar cand mergem la vaccin ne va vedea si un dermatolog ca sa stau eu linistita... si poate si o eco transfontanela ( ceva de genul asta, nu am retinut termenul)





Dragos si Eva _30.11.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrecluj spune:

Buna dimineata! Laura, Ramona, Biara, Gia La foarte frumosi ani, sa fiti iubite, sanatoase si fericite! Stephy, Monisule Buni de Chiara va multumeste frumos pentru urari si va pupa cu drag. Chiara Ada, vita mia Chiara creste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laviniablaga spune:

poze noi

Lavinia, cea mai fericita mamica de fulgusor!
MINUNEA NOASTRARARES CRISTIAN
NASTEREA UNUI FULGUSOR GRABIT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

laurairina...asemenea
ramo....bafta nu a mers...l-am picat..asta e ..prima mea restanta
crlp..mi-e mi-a zis doc sa ii dau vigantolul dupa 14 zile de la nastere


POZE BOTEZ REBECCA 26.12.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

eu ii dau vigantolul tot cu lingurita..dar in prealabil o umezesc putin..asa aluneca bine cele doua picaturi direct in guritza..fara probleme.
monis...imi cer scuze inca o data pentru discutia aceea..sa stii ca regret..sincer...si as dori sa te intreb(daca esti dragutza sa imi rasp)...eu daca lucrez in MAI...trebuie sa completez pentru indemnizatie si datele referitoare la ,,drepturile de autor,,?...ca si eu primesc si alte venituri suplimentare fata de ceea ce scrie pe cartea de munca..am citit eu ce ai explicat tu..dar sunt ca grea de cap...din motive obiective.multumesc


POZE BOTEZ REBECCA 26.12.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

si bineinteles..scuze ionelamaria..sthephy...si tuturor celor cu care am intrat in conflict la aceea data


POZE BOTEZ REBECCA 26.12.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lylyana.ion spune:

Neata si de la noi!

Ehee, azi petrecem, asteptam cinstea fetelor

LA MULTI ANI LAURAIRINA!!!

LA MULTI ANI RGAGAPIE!!!

va doresc multa sanatate, putere si rabdare sa va cresteti copilasii!!!


lavinia imi pare rau pentru situatia cu bunicul

crlp, vigantolul se da din a 7-a sau 10-a zi de viata

LauraGarner, vigantolul este vitamina D3, 1 ml (aproximativ 30 de picaturi) contine 0,5 mg cole-calciferol (corespondentul a 20 000 U.I. vitamina D3)

shtephy, imi amintesc, cum sa nu, chiar ma gandeam zilele trecute daca sa indraznesc sa cumpar niste struguri, sa revin la vechile obiceiuri.

noi suntem bine, falcosu creste pe zi ce trece, i-am cumparat vaccinul infanrix hexa si pe 26 avem programare la intepat, masurat, cantarit. pana acum nu am avut niciun fel de probleme, in afara de cateva zile din cand cere des tzitzi. suntem in continuare "exclusivisti"



Lili fericita de Alexandru (18.11.2009)
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Neata buna!

Monis, ce stiu eu de vit D la bebelusi: Doza de vit D recomandata este stabilita de fiecare tara fct de conditiile climatice (gradul de insorire si de expunere la soare), frecventa rahitismului in absenta profilaxiei, alimentatie etc. In cazul tarii noastre ea a fost stabilita la 500-1000 ui/zi, adica 1-2 pic de vigantol. Doza asta nu e batuta in cuie (repet nu suntem robotei...) ci trebuie jonglat fct de cum se prezinta copilul si cum evolueaza. Daca avem de-a face cu un prematur doza recomandata poate fi mai mare. Si la bebelusii nascuti la termen, daca cresc repede si au semne clinice discrete ce ar putea indica un inceput de rahitism se creste un pic doza. (aidca un torace cu baza mai largita, matanii costale-mici bobite la imbinarea intre coaste si stern, o fontalela mai larga care se inchide greu etc). Dimpotriva daca sugarul nu prezinta semnele astea si pediatrul observa ca fontanele e mica de la bun inceput sau se inchide intr-un ritm accelerat, asta poate fi semn ca sugarul nu are nevoie de atat vit D si se da doar 1 pic sau chiar deloc.

Oricum si laptele de mama si LP contin vit D (laptele de mama are o vit D speciala f usor absorbabila iar LP are adaugat din procesul de fabricatie) si cu toate acestea ptr a asigura profilaxia rahitismului tot mai e nevoie de vigantol suplimentar. Doar ca la unii e nevoie de mai mult, la altii de mai putin.

Am mai spus-o, Ca se gaseste in cantitate suficienta in LM, si e extrem de usor de absorbit de sugar, doar in cazul in care se dau doze mari de vigantol ptr tratamentul rahitismului sau doze injectabile de vit D ar fi nevoie de suplimentare.

Fierul se acumuleaza in timpul sarcinii la fat. Depozitul astfel format e suficient pana la 6 luni. Prematurii sau nn din mame cu anemie feripriva au mai putine rezerve si le epuizeaza mai repede (la 2-4 luni). Ei vor avea nevoie de supliment dupa acea varsta. De asemenea bebelusii cu anemie dovedita (prin analize de laborator) au nevoie de supliment de fier. Duap 6 luni fierul vine din diversificarea alimentatiei.

trimit si revin mai tarziu....


Diana cu Vlad(16.05.04)(bebelus, copilas)&Timeea (18.05.06) & Teodora (11.11.09)
Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BoboMom spune:

Lylyana, multumesc pt raspuns! Ce ia Nicholas contine 1500 IU Vit. A, 35 mg Vit. C si 400 IU Vit. D.

Diana, si tie iti multumesc pt explicatii!

Laura de Nicholas James 9 Noiembrie 2009
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

NEATA LA GAGICI!!!

vad ca am primit urari peste urari, si ca se asteapta cinstea cea mareeee

Poftim la

Multam tuturor pt urari, si va citesc azi pe sarite, ca cica s-au anuntat musafiri la noi azi, deh..am mai imbatranit cu un an
Ma duc sa ma fac gagica, pe urma trag speranta sa merg la o tura de caci al meu sotior m-a lasat sa imi aleg singura cadoul anu asta, si pe urma la beut si la papat

I all!!


PROASPATA MAMICA DE RECHINAS

rechinas in pozici

Mergi la inceput