Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici19

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dalma spune:

Fetelor, eu ma tot uit in "Mama si copilul" a lui Capraru la evolutia copilului pe luni. O am in format electronic daca cineva o vrea. Dupa parerea mea, din ce am citit acolo, Daria face tot ce trebuie sa faca un copil de 1 an, mai putin partea cu desenul. Nu o pot convinge sa faca altceva cu foile decat sa le rupa iar pixul, creionul sa-l roada...asta e...Partea cu cuburile, nici vorba. In schimb stie unde-s ochii, nasul, urechile, capul, gura, cerceii si ii arata la oricine sta in fata ei. Pe ea arata doar urechile si capul, foarte rar nasul.
In prima jumatate a lui februarie mergem la control la neurolog si sunt tare curioasa de evaluare. Neuroloaga e specializata pe prematuritate si e destul de libera in gandire. As duce-o si la kineto pentru un control, desi kinetoterapeuta zice ca se dezvolta motric normal (vb cu ea la telefon despre evolutia Dariei)

Mai nou, dam suzeta si biberonul tuturor jucariilor care au gurtita evident mimand cu gurita ca mananca. E asa draguta cand face asta ca-mi vine sa o mananc.

Si acum sa va intreb despre ou. Daria face o eczema de la galbenus, asa ca nu-i dau prea des. Voi ati inceput sa dati copiilor albus? Daca da, de la ce varsta? Deasemenea galbenusul putin moale cand l-ati dat, daca ati dat deja...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikaela2009 spune:

Sunt de acord si eu cu mancarea naturala, dar sa ai si surse. Eu ii dau aproape toata mancarea organica. Iaurtul l-am facut din lapte organic dar nu mi-a placut asa ca-l cumpar gata.
Aici este o ilegalitate daca ai merge la tarani sa cumperi lapte sau branza. Am cunostinte care cumpara, dar daca se afla pot face inchisoare...nu glumesc..si eu am ramas socata.
Crislo, am sa ti le trimit dar, intai trebuie sa le scanez pt ca sunt pe hartie. Sper sa reusesc azi.
Jo, faza cu desenatul trebuie sa faca pe la 12 luni, dar cum fiecare copil e cu ritmul lui vom vedea.
Merg sa-i fac un shake la Dennis cu bababa si lapte si revin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikaela2009 spune:

Felicitari Daria!!
Dalma, sa stii ca si Dennis face o iritatie de la galbenus, de aceea ii dau destul de rar, dar in schimb ii dau carne in fiecare zi.
Albusul poate fi introdus dupa 1 an.
Luca face azi 1 an si 3 luni, sa cresti mare si voinic!!
Acum chiar ca plec ca altfel stau toata ziua pe calc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Fetelor spuneti-mi si mie cum e eczema asta la piticii vostrii? Karlei ii iasa uneori niste bubite rosii pe obrazul drept. Inca nu am reusit sa descopar de la ce. Apar si dispar.

Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nike974 spune:

galbenusul de ou,dar mai ales albusul sunt f alergene.nu s einsista,daca se observa intoleranta digestiva sau ,mai rau alergie.

bubitele care apar si dispar pot avea diverse cauze:
pot fi un prurigo(un fel de uritcarie semi-permanenta).
pot tine de dermatologie,
sau pot fi niste semnale pt o mastocitocitoza cutanata, dar trebuie sa aiba o anumita culoare si ,neaparat trebuie facut DAO. tebuie tinut un jurnale minim o luna, pe zile cu fel de mancaresi tipuri d ereactii si asa iti dai seama cel mai bine.

cat priveste produsele lactate de la tarani, nu e ilegal daca ei au autorizatie,daca vreti, iau legatura cu colegii mei de la Ministerul la Agriculturii si va pun la dispozitie actele normative respective.daca ar fi ilegal, nu ar exista in piata, hala specialamenajata pt vanzarea produselor lactate direct de catre producatori.e o contradictie cu ilegalitatea.repet, pun la dispozitie actele normative necesare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalma spune:

Jo, la Daria apar niste bubite rosii in jurul gurii si intre sprancene (uneori si pe obraji) care apoi devin zgronturoase, ca o piele uscata. De altfel si folosim o crema de fata pt ea, foarte grasa se numeste Lipo Repaire. Evident la recomandarea dermatologului. Cand e foarte incarcata ii pun Elocom, e un unguent pe baza de cortizon, crema tratament si destul e invaziv din cate am inte;es de la dermatolog. Ne-a zis sa nu-l folosim mai mult de 3 zile.
Interesant este ca a aparut aceasta eczema cam la 3 luni de cand am inceput sa-i dau ou...
Dr zicea ca sunt copii care fac aceste eczeme ca alergii pana la varsta de 7-8 ani si ca nu e ceva grav.

Nepotelul nostru face pe spate, aceasi forma ca si Daria, dar ceva mai agresiva.

Eu nu i-am mai dat de 1 luna ouca nu am vrut sa se umple de bube de sarbatori
Azi i-am dat 1/2 galbenus in supa de rosii. Maine vad efectele...

Nu stiu ce are Daria, de 2 zile foarte prost mananca si e artagoasa. Ieri m-a lovit peste mana in care tineam farfuria si a varsat tot pe ea Nu stiu cum sa o fac sa inteleaga sensul cuv. NU AI VOIE sau ca o cert. Pt ea astea parca sunt indemnuri sa continue. Iar cand o cert se stramba si ridica si ea vocea
Pare amuzant acum, dar ma sperie caracterul asta al ei

M-am intins cat o zi de vara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalma spune:

7

Citat:
citat din mesajul lui nike974

cat priveste produsele lactate de la tarani, nu e ilegal daca ei au autorizatie,daca vreti, iau legatura cu colegii mei de la Ministerul la Agriculturii si va pun la dispozitie actele normative respective.daca ar fi ilegal, nu ar exista in piata, hala specialamenajata pt vanzarea produselor lactate direct de catre producatori.e o contradictie cu ilegalitatea.repet, pun la dispozitie actele normative necesare.





Nike, Mikaela vorbea despre legislatia din Canada, ea acolo locuieste.
La noi se poate absolut orice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crislo spune:

Nike, Mikaela povesteste cum e in Canada. Fratele meu este tot acolo si intradevar asa este. Si pe mine m-ar interesa sursa de carne naturala, dar eu sunt din Iasi si ar fi cam greu cu transportul.

Mikaela, Denis are 9 luni corectate, vad ca tu te raportezi la varsta reala, de ce? Kinoterapeuta noastra face toate comparatiile lui Alex cu varsta corectata.

Alex a inceput sa pape din nou cu lingurita, am gasit o noua tehnica, cu TV-ul deschis pe BebeTV. Stiu ca-l obisnuiesc prost dar daca mananca asa nu mai conteaza acum.

V-am pupat, ma duc sa pregatesc baita :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c.valy spune:

Cata discutie pe aici cand is eu nu sunteti voi si invers
So iau cu inceputul legat de mancarea cat mai sanatoasa s-au nesanatoasa noi facem din a 2-a categorie mancam ,,nesanatos,,de pot zice asa totul din comert,oua,carne,lactate,legume...deci la capitolul asta nu pot comenta nimic Nike rete poti pune aici de doresti ne-ar prinde bine
Acum ca vorbeati de desenat Luca are o placere deosebita sa deseneze cel mai mult ii place pe placa magnetica(daca zic bine)dar si pe caete,parchet,mobila dar in schimb poate nu face alte lucruri pe care un copil la varsta lui le-ar facea dar pentru mine nu conteaza asta ff mult,la mine inportant e sanatatea ca de restul are toata viata inainte sa le invete,mai incet dar asta este
Dalma eu i-am dat oul cu totul de la 1an,dar nu are nimica de la el,dar galbenusul moale inca nu.
Mikaela ms
Am mai admirat si cateva poze sa ne traeasca copii sa se faca mari si in primul rand sanatosi
Gata fug sa-i fac baita apoi la caldurica si la nani apropo e un frig la noi afara barrrrrr

Luca Daniel

aici cu mine



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikaela2009 spune:

Crislo,de cele mai multe ori iau in considerare varsta corectata, la fel si pedi sau cei de la infant development. Doar dr de fam face exceptie, dar oricum pe ea nu ma bazez.
I-am facut lui Dennis, supa cu galuste sa vedem ce-o iesi.
Jo, legat de ou, ii ies niste bubite rosii pe obrajori imediat dupa ce a mancat ou,dar trec de la sine in urmatoarea zi.
Merg la papa

Mergi la inceput