Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici19

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirela_n spune:

Mikaela intru si eu in rand cu tine la nopti nedormite,Ana-Maria de vreo 2 nopti maraie in somm si ii cade si suzu si sa te tii,cred ca e de la dinti,asa ca nuesti singura,Ayla am vazut frumusete de fata,scumpa foc,La Multi Ani!pentru Claudiu sa creasca mare,sanatos si sa va ofere numai bucuriifug ca s-a trezit smiorcaita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nike974 spune:

Fetele,
am intrat mai rar pt ca imi este rau.alergiile se combina cu greturile si pot manca doar intre 6 si 9 seara.

primul lucru la prematuri este mancarea. renuntati la Hipp si alte prostii.
daca vreti, va dau retete fara e-uri, conservanti, retete hipoalergice, retete hipercalorice,totul,absolut totul este natural.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crislo spune:

Nike, eu vreau niste retete hipercalorice te rog. Sunt sigura ca si alte mamici :)

Mihaela...sunt super pozele cu Denis. Stii ca eu il urmaresc mult pe Denis ptr ca il compar cu Alex, Denis nascandu-se cu 2 saptamani mai devreme... AM vazut in poze ca sta de ceva timp in fundulet, iar in pozele de la 11 luni sta singurel in picioare, felicitari Denis!!

Si lui Alex ii place la nebunie capacul cel galben de la galetusa cu cubulete :) si am observat in poze multe jucarii comune :)

Asteptam Nike retetele si pe celelalte mamici sa completeze date despre evolutia bebelusilor in noul capitol creat.

Va pup.

p.s. Mihaela cum a fost la " infant developement"?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikaela2009 spune:

Helloo, am ajuns si noi pe acasa, am mancat si acum piciul doarme, iar mama pe net. Crislo, da e drept ca Dennis sta de ceva timp in fundic, dar nu sta pe burtica
Sa va zic ce am facut azi: l-a evaluat tanti, dar binenteles ca Dennis ii zambeste prima data iar apoi devine foarte serios, siii in prima faza nu vrea sa se atinga de nici o jucarieDar si-a revenit repede spre bucuria mea.
Ce face::ia jucaria in mana cu o mana si cu ambele, ia 2 cuburi in mana, dar inca nu le bate, se ridica din fund in picioare cu mic ajutor(sau deloc), sta in picioare sustinut, ori il tin eu ori se tine el de masa, prinde cerealele cu manuta si le mananca(dar numai cand vrea el), da pup,
Nu face dar ar trebui::nu se taraste, nu umbla in 4 labe, nu loveste 2 cuburi, nu pune 2 cuburi unu peste altu,nu bate din maini, nu face "pa"(pt el e foarte funny si n-am cu cine), nu pune cuburile in forma lor.
Cam astea ar fi din ce mi-am adus acum aminte. Dar pt ce nu face mi-a dat un set de exercitii.
Plus ca mi-a zis sa exersez desenatul, asa ca pictori ne facem
, dar asta pana la 12 luni ar trebui sa faca.
Nivelul lui e de varsta corectata, adica 9 luni, dar nu ma ingrijorez pt ca va recupera el.
Crislo, daca vrei iti pot trimite si tie exercitiile care mi le-a dat, dar sunt in engleza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nike974 spune:

mikaela,
pustiul tau e super.site o groaza d echsestii. eu nici in fund nu stateam ca lumea la varsta lui.

in legatura cu retele hirpercalorice, prumul lucru este sursa alimentelor.
eu am un prieten care are o ferma unde animalutele sunt hranite eco: nu concentrate, suplimente etc, nimic altceva decat graunte si asta se simte.
iau de acolo de la curcan si gaina, la porc, ied, miel si vitel de lapte.spun asta, pt ca stiu din surse sigure ca fiecare tip de carne de pe piata are cam 25-30% coloranti, conservanti.
cum v-ati simti daca ati sti ca puiul ,atat de recomandat, este hranit cu faina de peste, faina care s eintrerupe doar cu 2-3 zile inainte de sacrificare, pt ca ,altfel, ati avea senzatia ca mancati peste sub forma de pui.

cred ca stii ca puiutul se face mare cu faina coapta in tava si amestecata cu laptic .e delicioasa dac apuneti miericica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Mihaela, ti-am mai spus, nu te stresa ca nici Karla nu facea lucrurile astea la un an. Acum le face. Fiecare are ritmul lui. Totusi mie mi se pare mult, chiar foarte mult, sa ceri unui copil de un an sa deseneze. Si noua ni s-a spus asta la controlul de un an. De atunci tot stau cu foile de hartie si cerioanele dupa ea si ii arat cum sa mazgaleasca dar nu vrea. Admira creioanele le ia in mana si incepe sa le roada. In schimb pana acum am invatat patru culori: rosu, galben, albastru si verde. Le recunoaste si mi le da cand i le cer.
Tot la controlul de un an noua ni s-a spus ca trebuie sa stie cum face pisica, catelul, ratusca....Karla le recunoaste demul caci e pasionata de carti si toata ziua stam si rasfoim dar doar de vreo luna spune cum face fiecare animal.

Nike intru totul de acord cu alimentatia naturala, doar ca in societate noastra de consum aflata in plina globalizare e greu s gasesti totul natural. Si eu ii cumpar strengaritei mele multe de pe piata, de la tarani care stiu ca nu folosesc chimicale dar e greu sa reusesti asta mereu. De cand a inceput diversificarea am incercat sa manance cat mai sanatos, dar sa stii ca si noile reguli ale pediatrilor te zapacesc de cap. Intotdeauna exista o lista interminabila cu "aia nu, aia nu" si vreau sa spun ca in cap de lista pentru copii asa mici e mierea, unul din cele mai sanatoase alimente.

Acum fug ca nu are stare strengarita, dar mai revin azi.


Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nike974 spune:

Fetele,

eu am renuntat de 7 ani la carnea din comert si nu iau decat de la ferma de care spuneam.
la cea din comert ma umplu de bube imediat, pt ca sunt alergica la toti colorantii si conservantii.

ok cu mierea.

eu fac un sirop bine legat (cu zahar), in care, dupa ce are consistenta mierii pun fructele ( vara). scot cca un litru,dupa ce fructele au dat in fiert bine, si il pun in sticule pe care le sterilizez.
pun o lingurita din ele si restul apa sau apa minerala.tin cu anii si sunt f sanatoase, mult mai sanatoase decat cele din comert.

asa fac in casa si siropul de muguri de brad, muguri pe care ii culeg personal, de la munte.

pt nepotelul meu, ii pasam carnea cu blenderul si o amestecam cu un piure facut dintr-un morcov, un pastarnac, o telina ramoneasca, mica, un patrunjel radacina .cand a crescut i-am pus si patrunjel frunze , care se belnduieste si el(patrunjelul are de vitamina C mai multa decat citircele).
e delicos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Asa cum am spus revin...deci referit mai departe la mancare, si eu i-as lua doar carne de la animale crescute ecologic dar de unde? Cu puiul am rezolvat caci ni creste o cunostiinta la curte si stim ca sunt crescuti ecologic, dar cu restul carnii de unde? Clar o cumparam din magazin. Si genul asta de exmplu se poate aplica la mai multe. Legumele in general le iau din gradina dar in plina iarna nu gasesti pe piata doar chestii importate. La fel si cu fructele. Vara, toamna le avem de la noi in rest cine stie de unde le luam. Lactatele pe care le consumam la fel. Eu ii cumpar branzica de pe piata de doua ori pe saptamana si lapte si smantana. Am femeie pe care o stiu si stiu cum sunt facute. Dar untul de exemplu il cumpar din magazin si sunt convinsa ca mai contine ceva, la fel si iaurtul.
Deci e cam greu sa ii dai unui copil doar mancare naturala.

Siropuri, gemuri, compoturi fac si eu acasa dar nu pot sa ii dau doar asa ceva.

Asa cum am mai spus la ora actuala cand se incepe diversificarea mai degraba ti se da o lista cu ce nu are voie copilul decat cu ce are voie. Mie mi s-a dat o lista de asta pe cand Karla avea cam opt noua luni si vreau sa spun ca daca nu i-as fi dat tot ce scria acolo copilul meu nu ar mai fi mancat nimic. La ora actuala se pedaleaza mult pe formule de lapte si cereale toate imbogatite cu vitamine. E drept stengarita mea nu e un copil dolofan dar de la sase luni ea a mancat natural as putea spune mai bine de 85%.

Sper sa nu fi ofensat pe nimeni cu mesajul asta lung despre alimentatie.



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crislo spune:

Mihaela, ar fi super sa-mi trimiti si mie exercitiile, nu conteaza ca sunt in engleza.
Mersi mult.

Poti sa mi le trimiti pe christinaloghin@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nike974 spune:

joklk,
te pot ajuta cu surse de carne eco si branza 100% naturala.ti-am pus pm.preturile sunt super ok

Mergi la inceput