Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici19

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Am admirat si noi poze cu pitici draguti.

Monica, Luana e o scumpete!

Am pus si noi poze noi pe webshots!

Valy sper sa va iasa bine analizele!

Mihaela asteptam poze de la chef!



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adenuti spune:

LA MULTI ANI DENIS
N-am mai intrat de mult dar am mai citi sa va ce mai fac estentele tari . nu stiu daca va mai aduceti aminte de mine ,sunt mamica bebelsului adoptat care s-a nascut la 7 luni de 1400 kg , acum are 3 luni jumatate si 5 kg , ma bucur ca este bine si ia bine in greutate . am fost cu el la dr la ochisori si este bine ,si la neuro si ne-a spus ca este bine .
acum ne pregatim de botez ,v-a fi pe 13 martie .
ii dam fier si calciu .
dr la care este inscris ne-a zis ca chiar daca are anemie sa nu-i dam fier pina la 4 luni dar i-am dat . acum nu stiu daca este bine maninca lapte formula si inca mai are colici . daca vreti sa-mi dati anumite sfaturi le accept cu placere .
capilul este inca la maternala si dinsa vrea sa inceapa cu diversificarea ,zicind ca la alti copii a inceput de la 3 luni (care au fost hraniti cu formula . Eu am auzit la voi ca se incepe dupa 6 luni si i-am spus dar ...
mai am cam o luna pina pot sa-l iau acasa si imi este tare greu ,merg la citeva zile la el dar ... este foarte greu nu stiu sa pun poze sa ne vedeti cit sintem de frumusel se numeste raresi andrei va astept sfaturile ..

nimic nu este greu ,trebuie doar sa vrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Adenuti, explica-i maternalei, ca fiind prematur supune copilul la niste riscuri, in primul rand risc de alergii. stomacul lui nu este maturiza si pregatiti, dovada fiind tocmai colicii. Cum sa-i dea altceva daca stomacelul lui nu-i maturizat cat sa digere macar lapticul. Daca o tine una si buna o varianta ar fi sa chemi medicul la domiciliul ei, dr fac si vizite la domiciliu contra cost si sa-i explice. Probabil ca ea o stie pe a ei "de moda veche" pt ca nici la un copil nascut la termen nu se incepe diversificarea la 3 luni si este bine tot la 6 luni sa se inceapa, indiferent cum e hranit (la san sau formula) pt ca stomacul lui bebe tot pe la 6 luni se maturizeaza...cu atat mai mult la un prematur asa de mic, nascut cu 2 luni in avans. Se ia in calcul si varsta recalculata. Un dr bun e cel mai in masura sa o lamureasca, dar nu unu de-ala aerian ca cel al Iulie, parca, de i-a spus sa-i dea supa la 2 luni.
Pt colici du-i tu ceva daca nu are sa-i dea. Cand il poti lua acasa?



Monica, mami de Claudiu si Luana - Sunt o mica printesa - Foto & Video
Happy Valentine`s Day!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adenuti spune:

multumesc
eui i-am explicat si se pare ca deocamdata a inteles ,dinsa asa este foarte grijulie .. i-am cumparat de colici si i-a cumparat si dinsa ,i-a luat si umidificator pt camera , nu am ce sa zic prea multe ,era problema cu diversificarea dar pt moment a inteles . pe 10 martie este termenul la tribunal dupa care mai sint doua saptamiini pt recurs ,dupa care pot sa-l iau acas cu invoire pina se termina procesul de peradoptie .. dar asta este incerc sa ma tin tare . acum la 3 luni jumatate isi tine capul sta pe burtica scoate si citeva gonganituri se joaca cu minutele inpinge in picioruse si cam atit . cu toate ca-i da pt colici tot il supara . ce mi-se pare mie mai neobisnuit este ca nu tresare la zgomote . nu stiu daca este normal sau nu la virsta lui .
doamna are un baetel de 4 ani care tipa trinteste si bebe nu se seperie ...foarte putin la zgomote foarte mari .

nimic nu este greu ,trebuie doar sa vrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adenuti spune:

dr l-am chemat acasa pt ca i-am cumparat vaccinul de 2 luni pe care l-a facut la 3 luni si o saptamina si atunci l-a si cintarit . am uitat sa-i spun dar imi era si frica pt ca nu stiam peste ce dr dau si cine stie ce ii spune si-o lua de buna . eu i-am spus ca vb cu mamici de prematuri si toate au inceput diversificarea la 6 luni ...
despre fier ce puteti sa-mi spuneti ? este devreme la 3 luni ? ii dam si calciu cu vitamina c
cu chinetoterapia de la cit ati inceput?
sau spunetimi ce masaj sa-i fac ..
dinsa spune ca-i face masaj in fiecare zi .
multumesc si pup

nimic nu este greu ,trebuie doar sa vrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Adenuti, asa cum a spus si Monica incearca sa explici ca diversificarea e indicata dupa sase luni.
Fier poti sa ii dai deja. Se creste cantitatea progresiv in functie de greutate.
La calciu eu am retineri. De ce trebuie sa ia calciu? S-a descoperit carenta de calciu? Atentie multa, prea mult calciu poate cauza probleme renale.
Kinetoterapia cu cat se incepe mai repede cu atat mai bine.
Eu zic ca in privinta faptului ca nu se sperie de zgomote sa nu iti faci probleme. Asa era si Karla cand era mica, acum aude si cel mai mic zgomot. Pentru linistea ta totusi fa un control orl.



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adenuti spune:

multumesc
calciu ii da la indicatia medicului 10 zile pe luna .are caputul mai bombat la spate si zice ca ii trebuie calciu .
pina nu-l iau acasa sa-l duc eu la medici care cred eu este putin mai greu . si cu chineto la fel pina il iau acasa nu cred ca merge doamna . dar citeva exerciti pe care pot sa l;e fac acasa ..
sau masaj ..?


nimic nu este greu ,trebuie doar sa vrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Adenuti, noi avem un blog, e trecut si pe prima pagina. daca vei cauta in lista de arhiva, in partea dreapta, vei gasi informatii si despre prematuri. De fapt cam tot este pt cresterea copilului, noi am folosit din informatii de-a lungul timpului.
http://ghiocei2009.blogspot.com/

Dalma, mi-am mai amintit, un site bun pt fotografii este
http://www.frameshow.com/index.php



Monica, mami de Claudiu si Luana - Sunt o mica printesa - Foto & Video
Happy Valentine`s Day!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Si ceva de tinut minte:
"In timp ce copiii nascuti la termen nu mai primesc in general formule de lapte la 12 luni, prematurii pot primi formule si dupa primul an de viata."



Monica, mami de Claudiu si Luana - Sunt o mica printesa - Foto & Video
Happy Valentine`s Day!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikaela2009 spune:

Multumesc fetelor inca o data pt urari. Despre petreceri ce pot sa zic a fost super, dar dupa, e dezastru. Zic asta ca Dennis e bolnavior pt prima data. Are nasul infundat, tuseste,vomita din cauza mucusului din gat, nu vrea sa manance nimik, si nici lichidele nu le accepta(risc de deshidratare). Ce sa fac? Maine incep munca iar copilul meu e bolnav .Febra nu face, dar nu stiu e sa-i dau?
Pe deasupra a mai si slabit
Plange continuu.
Aici sunt pozele de la petreceri:
http://picasaweb.google.com/mihaelamold/MommySBirthday#
http://picasaweb.google.com/mihaelamold/1AnHappyBirthday#

Mergi la inceput