Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici19

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cami_bld

Buna fetele.Mirela v-a dat detaliile si eu vin cu pozeleNe facem mari

http://s564.photobucket.com/albums/ss87/camelia_cgm/

Mirela, am vazut pozele cu scufita rosie este foarte frumoasa, cu falcute si ochisori frumosi cu gene lungi.

Crislo si mie in luna 11 mi-a stagnat Luana, de fapt o luna jumate nu prea a luat mai nimic, nici greutate nici cm. Dr mi-a spus de la inceput ca daca bebe creste in lungime nu creste in greutate si invers. Noi avem 7,500 kg la 1 an si in ultimele doua luni a luat 200 g, per total Johanna, cred ca tu ai inteles ca in fiecare luna. O vreme nu a luat deloc. De la controlul de 10 luni cand am facut a doua doza de vaccin antigripal si pana la controlul de 1 an a crescut de la 7,200 la 7,500.



Monica, mami de Claudiu si Luana - Sunt o mica printesa - Foto & Video

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Mirela si Cami tare frumoasa printesa voastra!

Monica, am inteles ce spuneai cu greutatea. Asa cum am mai spus nu e nevoie sa ne stresam ca nu iau in greutate intr-o luna. Nu neaparat greutatea e cel mai important aspect. Desi Luana nu a pus pe ea intr-o luna in luna urmatoare a pus mai mult decat spun studiile ca ar trebui sa puna la varsta respectiva. Deci se recupereaza.
Am vazut ca ai indrumat pe cineva spre hainitele care le am de dat. Multumesc!



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudyyya spune:

Ce faceti mamici,nu v-am mai vazut pe aici;sper ca sunteti bn si voi si piticii.
Noi am reusit in sfarsit sa mai scapam de bubitele de pe fata,deja facusem rana,dar tot nu stiu de la ce le face.


http://picasaweb.google.com/claudyyya/Printeselehttp://picasaweb.google.com/claudyyya/Printesele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Johanna multumesc frumos!
Claudia, intra la clubul scutecelor, sunt multe cluburi impartite pe lunile si varstele copilasilor, eu de ex fac parte din clubul ghioceilor de martie-aprilie 2009. Acolo e mult mai multa activitate, fiind mai multe mamici care scriu, si poti face schimb de idei cu mamici cu copii de aceasi varsta cu al tau.



Monica, mami de Claudiu si Luana - Sunt o mica printesa - Foto & Video

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Am vazut pozele puiutilor vostri. Care de care mai frumos . Sa va traiasca si sa fie sanatosi, asta-i cel mai important in viata.

Razvanelul meu azi a facut 9 lunite si am uit la el ac pe zi ce trece stie tot mai multe , am invatat sa spunem pa, bate din palme, stie sa de-a pupic cand i se cere si adora sa mearga in picioruse sprijinit de manute (eu nu la-m pus in premergator - nu mi l-a recomandat dr neurolog la care il am in evidenta). Eu sunt ff multumita de evolutia lui din ultima luna. Acum are tot 10.5 kg (stagnam) si 79 cm.

Aici ne puteti vedea - http://picasaweb.google.com/sorilea73

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - MAMI DE RAZVANEL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Dennis! Sa cresti mare, sanatos si sa ai parte de tot ce ii mai bun in lumea asta! Sa le aduci numai bucurii parintilor tai!

Mihaela sa va bucurati de el!



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikaela2009 spune:

Multumim Jo: http://img10.glitterfy.com/graphics/33/roses_red_love.gif[/img][/url]
Dennis mi-a facut surpriza acum o saptamana si a inceput sa mearga in 4 labe
, destul de bine. Dar e asa de dulce ca merge putin apoi se pune in fundic cateva secunde apoi isi continua drumul..e mortal.
Maine avem petrecerea de ziua lui, mi-am propus sa fac destul de multe, sper sa si reusesc.
Nu cred ca v-am zis dar de luni merge la daycare. Prima zi a stat 3 ore (am stat si eu cu el), a fost dezastru a plans continuu. Sunt sigura ca eu am fost de vina ca am stat cu el. Marti a fost mai bine, miercuri a stat 7 ore, a fost asa-si-asa, ieri a adormit singur, sa vedem azi.
Am trecut exclusiv pe lapte praf, pt ca nu prea a mai acceptat laptele de san,sper sa ia mai bine in greutate.
Valy, am vazut intrebarea ta legata de mocheta. Cand am cumparat casa, am avut-o inclusa in pret, dar in living vreau sa pun parchet pt ca e mai usor de curatat. Un alt incovenient ar fi pt persoanele alergice, adica eu care sunt alergica la acarieni tot timpul sunt cu nasul infundat.
Deci sunt avantaje si dezavantaje cu mocheta.
Legat de greutatea bebeilor, parerea mea este ca e important sa fie tinuta sub observatie. In cazul nostru, deoarece a avut greutate mica la nastere, graficul e diferit fata de un copil cu greutate mai mare la nastere. Dar cand nu a mai luat in greutate am fost pusa in contact cu nutritionista care i-a prescris reteta pt laptele praf, adica i-a marit nr de calorii. La 100ml lapte de san pun 2 lingurite formula, sau la 100ml apa pun 2 masuri de formula.
La varsta asta ar trebui sa bea in jur de 900ml de fluide
(parerea nutritionistei)
Merg sa fac un blat si revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crislo spune:

La multi ani Denis!

Sa fii sanatos si sa aduci bucurii multe, multe parintilor tai! Petrecere frumoasa maine si abia asteptam poze.

Va pupa dulce Alexandru!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikaela2009 spune:

Multumim Crislo, acceptam pupicii si va trimitem si noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonika82 spune:

La multi ani Denis!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Oau a trecut un anisor!Sper sa ai o petrecere frumoasa si sa primesti multe cadouri!
Noi vom petrece sambata viitoare!
Pup!

Mergi la inceput