Cu Iubire, din Mures, la inceput de an!!! (24)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca_27 spune:

A propos de `altfel`.

Stiti ca, virgula, copiii se nasc cu toate simturile 100% active? Ca vad si aud, dincolo de ceea ce vedem si auzim noi? Sunt studii si cercetatori care asta studiaza. Ei vad tot ce e in camera si noi nu vedem. Nu suntem niciodata singuri. Urme de energie a ceva, sau cuiva sunt acolo, cu noi. Nu va uitati peste umar, noi nu le mai percepem.
Insa, cu timpul, se aliniaza la un mental colectiv, se reduc frecventele si percep doar ROGVAIV-ul si sunetele nu mai jos de atatia decibeli, sau mai sus.
Ganditi-va la un copil de 2-3-4-5 ani ce se joaca cu personaje imaginare. Le vorbeste, se cearta cu ele, noi ce facem? `Cu cine vorbesti?` `Pai, cu prietenul meu, Cutare.` Ne speriem. Cum adica? Si-i interzicem automat sa mai vorbeasca cu orice altceva vede el. Si-i taiem simturile in directia respectiva, din dorinta noastra, pentru a ne face pe plac. Il aliniem la mentalul colectiv.
Cand z era mica, si si ai vostri sigur faceau la fel, se uita aiurea pe tavan si radea. Sau avea un anume punct. Pe mine ma strangea in spate. Ma uitam in directia respectiva si simteam ca e ceva. Cu timpul am alungat ideea, n-avea ce sa fie, ma puneam in fata ei, ii distrageam atentia. Acum, dupa mai multe discutii cu cineva, mi-am dat seama ca ea percepea ceva. Si eu, pentru ca mi-era frica, pentru ca ne e frica de ceea ce nu intelegem si cunoastem, i-am taiat calea.
E doar un exemplu.
Nu zic ca z e speciala, e la fel de normala ca orice alt copil de varsta ei, insa, in ansamblu, toti copiii nostri au ceva special. Ramane sa ne dam noi seama ce si sa cultivam acel `ceva`.

Mami de Sara (8 dec 2008)
============
www.sling.ro/" target="_blank"> Poarta-ma, mami!


===================
"Fii tu schimbarea pe care vrei sa o vezi in lume."(Mahatma Ghandi)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_27 spune:

Vazut-ati asta? Ce bem, ce mancam?

Mami de Sara (8 dec 2008)
============
www.sling.ro/" target="_blank"> Poarta-ma, mami!


===================
"We don't see things as they are, we see things as we are." - Anais Nin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:

Citat:
citat din mesajul lui canuta-om-sucit

Citat:


descrierea de pe prima pagina se potriveste catorva dintre copiii pe care ii stiu, catalogati copii dificili (in crestere si educatie).


Ca sa nu mai spun ca aceasta remarca "subtila" nu este deloc scuzabila. Greseala este a mea, am avut prea multe asteptari.



in naivitatea mea credeam ca ma cunosti mai bine de atat...
remarca nu s-a vrut subtila, nici cu directie spre voi. greseala este ca am postat sec si nu am detaliat. dar am s-o fac.

regret ca nu m-am ridicat la inaltimea asteptarilor tale, in conditile in care, de fiecare data cand noi doua am discutat in privat despre problemele cu copiii nostri, am cautat solutii si ne-am sfatuit reciproc cum am putut mai bine.
imi amintesc cand stateam la tine in bucatarie acum aproape 1 an si iti spuneam de retardul lui marc, fara sa-mi fie rusine de asta si iti ceream sfatul. imi amintesc cand te incurajam acum cateva luni sa-i schimbi gradinita lui dimitrie, sa cauti un mediu potrivit lui... si ca ma bucuram cu tine la telefon ca noua educatoare il vedea pe dimitrie cum merita, comparativ cu cele de dincolo... sper sa-ti amintesti si tu aspectele astea si sa-ti reconsideri concluzia...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kover spune:

Citat:
citat din mesajul lui brigita
Buna dimineata.Noi suntem bine,agitatia de zii de zii, in rest....la concurs nimic,doar diploma de participare.Oricum nu e punctul ei forte,important e ca-i place sa concureze.Vai Anca,rad si acuma cand ma gandesc ce o fii in mintea ta(dsin cauza defectului profesional) cand citessti randurile mele....cate virguli lipsa,sa nu mai vorbim de gramatica. Dar zau ca ma straduiesc.zibelina mamoasa si frumoasa.BRIGITA mami de TIMEA(13.11.2001) si ADRIENN(16.10.2004)www.dropshots.com/brigita#date" target="_blank"> poze
desteapta Timi,bravo ei!cred ca anca daca ar incepe pe aici corecturi....eu cautam un subiect,si a trebuit sa citesc in urma,am ramas tablou cind am vazut cite litere am mincat si ce greseli am facut,asa ca anca,ca iti "zgiriem" urechile.mamica de Robert(23.11.2004) si Kristian(01.09.2006)http://stirileprotv.ro/exclusiv/avem_viata_in_sange/avem-viata-in-sange-click-aici-daca-vrei-sa-devii-donator-de-celule-stem.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:

Citat:
citat din mesajul lui lizzy

am intrat pe forumul respectiv pe cateva subiecte... f.departe de ce credeam ca o sa gasesc.



anca, uite un copy-paste de pe forumul cu pricina. nu am ajuns sa inteleg povestea, e genul care, in nimicnicia mea, ma depaseste...
editez acum ca vad ca e plin de diacritice, nu mai pot sta sa le corectez... ai mai jos sursa.

Povestea spune c#259; la un moment dat P#259;mântul era sortit s#259; se duc#259; în rai #351;i s#259; se întâlneasc#259; cu îngera#351;ii celorlalte planete #351;i asta datorit#259; oamenilor care locuiau pe el (#351;i mai locuiesc înc#259; :) ). Apocalipsa ar fi fost planificat#259; s#259; se întâmple prin august ’99 sau pe undeva pe acolo. O propov#259;duiser#259; mul#355;i: Nostradamus, Edgar Cayce #351;i al#355;i profe#355;i vedeau asta în viitorul P#259;mântului, chiar #351;i mama#351;ii Koji (#351;amani) c#259;rora li se adeveriser#259; toate prezicerile pân#259; la acea dat#259;. #350;i totu#351;i to#355;i cei care au acum mai mult de 8 ani, con#351;tient sau incon#351;tient, au asistat la marea surpriz#259; a secolului: Nu s-a întâmplat nimic! Întrebarea imediat#259; care #351;i-o pune oricine este: de ce oare? Pentru c#259; oamenii au început s#259; se trezeasc#259;. De undeva din ei acea s#259;mân#355;#259; divin#259; a luat decizia c#259; nu vor s#259; o mai gre#351;easc#259; #351;i de data asta. Vede#355;i voi, noi suntem pe la al 5-lea (sau al 7-lea…nu prea mai conteaz#259;) ciclu de via#355;#259; pe P#259;mânt. De 5 (sau 7 :) ) ori pân#259; acum totul a murit pe P#259;mânt #351;i a ren#259;scut #351;i asta din cauz#259; c#259; noi înc#259; nu am înv#259;#355;at ce aveam de înv#259;#355;at, înc#259; nu am tr#259;it ce aveam de tr#259;it. Ei bine se pare c#259; prin anii ’50 sufle#355;elele noastre #351;i creatorul au zis c#259; e cam gata cu lumea tridimensional#259; #351;i c#259; ar fi bine s#259; evolu#259;m spiritual spre alte dimensiuni mai înalte (4,5) cu tot cu planet#259; sau mai degrab#259; s#259; evolueze planeta cu tot cu noi :). Aceasta fiind echivalent cu încheierea oric#259;ror suferin#355;e #351;i negativit#259;#355;i ce rezultau din dualitate #351;i trecerea la o con#351;tiin#355;#259; evoluat#259;.
Cam totul a început firav fiind preg#259;tit de r#259;zboaiele mondiale care au ars mult#259; negativitate #351;i energie st#259;tut#259; adunat#259; de-a lungul secolelor...ciudat nu? Într-un sens trist au fost bune pentru ceva #351;i r#259;zboaiele astea...mizeria trebuie scoas#259; la iveal#259; pentru a fi cur#259;#355;at#259; #351;i asta s-a întâmplat atunci. S-au sp#259;lat rufele la nivel planetar...cu sângele celor care au murit :( ...atunci a fost declicul #351;i de atunci tot evolu#259;m pe o alt#259; cale mai bun#259;, chiar dac#259; aparent nu pare a#351;a; dar încerca#355;i s#259; v#259; explica#355;i nebunia de la nivel planetar prezent#259; în zilele noastre prin eliberarea continu#259; a tensiunilor #351;i energiilor acumulate. #350;i P#259;mântul are nevoie s#259; se detoxifice pentru a se transforma, la fel ca #351;i noi. Vou#259; v#259; place cum mirosi#355;i atunci când urma#355;i cure de purificare a organismului?

[...]

Continu#259;m....
Acum…se pare c#259; ini#355;ializarea programului Salva#355;i P#259;mântul a ie#351;it…preindigoii #351;i primii indigo r#259;s#259;ri#355;i din cenu#351;a r#259;zboiului #351;i-au f#259;cut bine treaba, astfel încât cic#259; prin 1989 toamna Creatorul stând la un ceai cu Mama P#259;mânt, au decis ei s#259; nu mai pun#259; cap#259;t la înc#259; un ciclu (din alea 7 sau 5 câte or mai fi fost pân#259; acum). Sincer eu apreciez foarte mult aceast#259; decizie, pentru c#259; mi se pare cel pu#355;in plictisitor s#259; mai a#351;tept#259;m înc#259; câteva mii de ani (25 zic unii) ca s#259; ajungem din nou în acela#351;i loc ca acum #351;i s#259; mai încerc#259;m o dat#259;. Aici nu e loz în plic sau 6 din 49. E ceva serios…a#351;a c#259; P#259;mântul a hot#259;rât s#259; evolueze spre dimensiunea a 4-a…indiferent ce au de gând s#259; fac#259; oamenii. Acum ar fi frumos s#259; mergem #351;i noi cu P#259;mântul, cât mai mul#355;i. C#259; altfel cei care nu vor, o s#259; trebuiasc#259; s#259; p#259;r#259;seasc#259; aceast#259; planet#259; minunat#259; #351;i s#259; se mai chinuie un ciclu de via#355;#259; pe alt#259; planet#259;, pân#259; s#259; li se dea din nou #351;ansa de acum…a#351;a c#259; s#259; fim inteligen#355;i #351;i s#259; profit#259;m de ocazie.


link sursa www.copiii-indigo.ro/forum/viewtopic.php?f=1&t=104" target="_blank">aici

intrebare din forumul acela - care este misiunea copiilor indigo?

raspunsuri:

boooah! intrebarea asta si-o pun majoritatea copiilor. indiferent daca ei sunt indigo, curcubeu, stelari sau pur si simplu...copii.
sper ca nu te-ai asteptat sa si primesti un raspuns concret, general sau definitiv.
fiecare copil din noi, stie care-i e misiunea, chiar daca nu o "percepe" tocmai pregnant si daca, nu ar putea sa si-o exprime prin cuvinte. Umblam "instinctual"...desi uneori ne "deschidem ochii" sa vedem mai mult (chiar daca, practic, ii inchidem) moment in care devenim adulti.
unii dintre noi, inca ramanem copii si indeplinim misiuni majore, pe care altii le aduc la rezolvare catre serenitate.
e bine, e minunat sa-ti cunosti misiunea, sa ti-o indeplinesti...si sa mori...ca defapt, asta e...ti-ai trait traiul, ti-ai mancat malaiul. ti-ai facut treaba si ai plecat!
uneori insa (pssst: in majoritatea cazurilor).....ne pierdem pe drum, SAU ne-am indeplinit-o si primim ceva in plus de facut.

[...]

cam asa ma gandeam si eu ca ar fi tzelul ficaruia...DAR(ca exista mereu un dar!) totusi ma gandesc ca nu suntem noi primii, suntem pentru prima oara cei mai multzi aici pe Pamant.De aici rezulta ori ca avem un tzel comun dar din cauza ca suntem asa cum se vrea "foarte separatzi" nu o sa il indeplim asa cum s-a conceput,decat daca ajungem la un anumit nivel pentru care spatiul si relatiile dintre noi(copii de indigo activi) nu mai conteaza, pur si simplul instinctul ne uneste energetic pentru un eveniment ce va urma.Totusi pe langa a face misiunile noastre ca sa spun asa trebuie sa facem ceva la comun....suntem prera multzi odata sau cum am vb cu cineva pe prv trebuie sa ajutam multzi oameni sa isi gaseasca latura divina sa poata accede la "ceva"(un mom in care planeta isi schimba vibratzia crucial...posibil 2012...posibil dupa inainte acum

repet, este copy-paste.

si intre ce am citit pe prima pagina si ce vorbesc userii respectivi intre ei, sorry, nu am gasit legatura. n-oi fi eu atat de... evoluata sa pricep...

as mai citi, poate ma lumineaza informatiile din articole si nu din forum... citisem in primavara despre autism si copiii de cristal.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kover spune:

Citat:
citat din mesajul lui lizzy
Citat:
citat din mesajul lui kovercred in relatia de prietenie,asta nu inseamna ca am pretentii de la copilul meu sa-mi spuna despre relatiile intime,NU!!!!!!exista totusi o limita.e cum sa spun?stingher?jenant? pt. amindoi!fiecare are dreptul la ceva doar al lui,acel ceva intim.na'dar cine stie cum va fi cind o sa am baietii la pubertate?teoria este una,practica alta.
limita e acolo unde adolescentul cunoaste consecintele faptelor lui. ca mama de baieti stiu un lucru - am sa ii invat sa respecte sexul feminin, indiferent de tentatii. sexul are consecinte sentimentale, fizice (copii adica) si medicale (boli) - atata vreme cat astea sunt luate in calcul si cele nedorite se evita constient, nu vad de ce viata sexuala a copilului meu ar fi un subiect total tabu.…I want to build a bridge from my world into yours. Will you meet me half-way?Maybe one day, can it really be that simple?!To shower you in unconditional love, not leave you to flounder,But inspire you to test the waters of this alien land…(‘Open Your Eyes’ - T.Granell)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Licurici, in sufletul nostru pentru totdeauna
,nu total tabu.bineinteles ca trebuie sa stie consecintele.si sint sigura ca vom avea discutii despre sex,sexualitate,etc...dar sincer nu am pretentia sa stiu totul.chiar nu vreau;consider ca au dreptul de a avea ceva doar al lor,acel ceva intim(exact sensul cuvintului);nu stiu cum sa explic ceea ce vreau sa spun,neuronii mei...mamica de Robert(23.11.2004) si Kristian(01.09.2006)http://stirileprotv.ro/exclusiv/avem_viata_in_sange/avem-viata-in-sange-click-aici-daca-vrei-sa-devii-donator-de-celule-stem.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kover spune:

va doresc noapte buna,nu am apucat sa citesc tot,revin miine.desi mi s-a parut ca sint discutii interesante;nu ma simt bine!mamica de Robert(23.11.2004) si Kristian(01.09.2006)http://stirileprotv.ro/exclusiv/avem_viata_in_sange/avem-viata-in-sange-click-aici-daca-vrei-sa-devii-donator-de-celule-stem.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

eu abia dupa ce am avut si pe Ana am aflat care e misiunea mea in viata asta... imi place si ma simt, cum zice si Brigita, implinita

Oana, mami de Ana Maria (intr-o zi de 13... 13 iunie 2008) si Paul-Victor (ziua cea mai lunga: 21 iunie 2006)
Priveste partea buna a lucrurilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Povestea spune ca la un moment dat Pamantul era sortit sa se duca în rai si sa se întalneasca cu îngerasii celorlalte planete si asta datorita oamenilor care locuiau pe el (si mai locuiesc înca :) ). Apocalipsa ar fi fost planificata sa se întample prin august ’99 sau pe undeva pe acolo. O propovaduisera multi: Nostradamus, Edgar Cayce si alti profeti vedeau asta în viitorul Pamantului, chiar si mamasii Koji (samani) carora li se adeverisera toate prezicerile pana la acea data. Si totusi toti cei care au acum mai mult de 8 ani, constient sau inconstient, au asistat la marea surpriza a secolului: Nu s-a întamplat nimic! Întrebarea imediata care si-o pune oricine este: de ce oare? Pentru ca oamenii au început sa se trezeasca. De undeva din ei acea samanta divina a luat decizia ca nu vor sa o mai greseasca si de data asta. Vedeti voi, noi suntem pe la al 5-lea (sau al 7-lea…nu prea mai conteaza) ciclu de viata pe Pamant. De 5 (sau 7 :) ) ori pana acum totul a murit pe Pamant si a renascut si asta din cauza ca noi înca nu am învatat ce aveam de învatat, înca nu am trait ce aveam de trait. Ei bine se pare ca prin anii ’50 sufletelele noastre si creatorul au zis ca e cam gata cu lumea tridimensionala si ca ar fi bine sa evoluam spiritual spre alte dimensiuni mai înalte (4,5) cu tot cu planeta sau mai degraba sa evolueze planeta cu tot cu noi :). Aceasta fiind echivalent cu încheierea oricaror suferinte si negativitati ce rezultau din dualitate si trecerea la o constiinta evoluata.
Cam totul a început firav fiind pregatit de razboaiele mondiale care au ars multa negativitate si energie statuta adunata de-a lungul secolelor...ciudat nu? Într-un sens trist au fost bune pentru ceva si razboaiele astea...mizeria trebuie scoasa la iveala pentru a fi curatata si asta s-a întamplat atunci. S-au spalat rufele la nivel planetar...cu sangele celor care au murit :( ...atunci a fost declicul si de atunci tot evoluam pe o alta cale mai buna, chiar daca aparent nu pare asa; dar încercati sa va explicati nebunia de la nivel planetar prezenta în zilele noastre prin eliberarea continua a tensiunilor si energiilor acumulate. Si Pamantul are nevoie sa se detoxifice pentru a se transforma, la fel ca si noi. Voua va place cum mirositi atunci cand urmati cure de purificare a organismului?

[...]

Continuam....
Acum…se pare ca initializarea programului Salvati Pamantul a iesit…preindigoii si primii indigo rasariti din cenusa razboiului si-au facut bine treaba, astfel încat cica prin 1989 toamna Creatorul stand la un ceai cu Mama Pamant, au decis ei sa nu mai puna capat la înca un ciclu (din alea 7 sau 5 cate or mai fi fost pana acum). Sincer eu apreciez foarte mult aceasta decizie, pentru ca mi se pare cel putin plictisitor sa mai asteptam înca cateva mii de ani (25 zic unii) ca sa ajungem din nou în acelasi loc ca acum si sa mai încercam o data. Aici nu e loz în plic sau 6 din 49. E ceva serios…asa ca Pamantul a hotarat sa evolueze spre dimensiunea a 4-a…indiferent ce au de gand sa faca oamenii. Acum ar fi frumos sa mergem si noi cu Pamantul, cat mai multi. Ca altfel cei care nu vor, o sa trebuiasca sa paraseasca aceasta planeta minunata si sa se mai chinuie un ciclu de viata pe alta planeta, pana sa li se dea din nou sansa de acum…asa ca sa fim inteligenti si sa profitam de ocazie.
---fara diacritice, Lizzy

Oana, mami de Ana Maria (intr-o zi de 13... 13 iunie 2008) si Paul-Victor (ziua cea mai lunga: 21 iunie 2006)
Priveste partea buna a lucrurilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brigita spune:

Citat:
citat din mesajul lui OanaRusu

Povestea spune ca la un moment dat Pamantul era sortit sa se duca în rai si sa se întalneasca cu îngerasii celorlalte planete si asta datorita oamenilor care locuiau pe el (si mai locuiesc înca :) ). Apocalipsa ar fi fost planificata sa se întample prin august ’99 sau pe undeva pe acolo. O propovaduisera multi: Nostradamus, Edgar Cayce si alti profeti vedeau asta în viitorul Pamantului, chiar si mamasii Koji (samani) carora li se adeverisera toate prezicerile pana la acea data. Si totusi toti cei care au acum mai mult de 8 ani, constient sau inconstient, au asistat la marea surpriza a secolului: Nu s-a întamplat nimic! Întrebarea imediata care si-o pune oricine este: de ce oare? Pentru ca oamenii au început sa se trezeasca. De undeva din ei acea samanta divina a luat decizia ca nu vor sa o mai greseasca si de data asta. Vedeti voi, noi suntem pe la al 5-lea (sau al 7-lea…nu prea mai conteaza) ciclu de viata pe Pamant. De 5 (sau 7 :) ) ori pana acum totul a murit pe Pamant si a renascut si asta din cauza ca noi înca nu am învatat ce aveam de învatat, înca nu am trait ce aveam de trait. Ei bine se pare ca prin anii ’50 sufletelele noastre si creatorul au zis ca e cam gata cu lumea tridimensionala si ca ar fi bine sa evoluam spiritual spre alte dimensiuni mai înalte (4,5) cu tot cu planeta sau mai degraba sa evolueze planeta cu tot cu noi :). Aceasta fiind echivalent cu încheierea oricaror suferinte si negativitati ce rezultau din dualitate si trecerea la o constiinta evoluata.
Cam totul a început firav fiind pregatit de razboaiele mondiale care au ars multa negativitate si energie statuta adunata de-a lungul secolelor...ciudat nu? Într-un sens trist au fost bune pentru ceva si razboaiele astea...mizeria trebuie scoasa la iveala pentru a fi curatata si asta s-a întamplat atunci. S-au spalat rufele la nivel planetar...cu sangele celor care au murit :( ...atunci a fost declicul si de atunci tot evoluam pe o alta cale mai buna, chiar daca aparent nu pare asa; dar încercati sa va explicati nebunia de la nivel planetar prezenta în zilele noastre prin eliberarea continua a tensiunilor si energiilor acumulate. Si Pamantul are nevoie sa se detoxifice pentru a se transforma, la fel ca si noi. Voua va place cum mirositi atunci cand urmati cure de purificare a organismului?

[...]

Continuam....
Acum…se pare ca initializarea programului Salvati Pamantul a iesit…preindigoii si primii indigo rasariti din cenusa razboiului si-au facut bine treaba, astfel încat cica prin 1989 toamna Creatorul stand la un ceai cu Mama Pamant, au decis ei sa nu mai puna capat la înca un ciclu (din alea 7 sau 5 cate or mai fi fost pana acum). Sincer eu apreciez foarte mult aceasta decizie, pentru ca mi se pare cel putin plictisitor sa mai asteptam înca cateva mii de ani (25 zic unii) ca sa ajungem din nou în acelasi loc ca acum si sa mai încercam o data. Aici nu e loz în plic sau 6 din 49. E ceva serios…asa ca Pamantul a hotarat sa evolueze spre dimensiunea a 4-a…indiferent ce au de gand sa faca oamenii. Acum ar fi frumos sa mergem si noi cu Pamantul, cat mai multi. Ca altfel cei care nu vor, o sa trebuiasca sa paraseasca aceasta planeta minunata si sa se mai chinuie un ciclu de viata pe alta planeta, pana sa li se dea din nou sansa de acum…asa ca sa fim inteligenti si sa profitam de ocazie.
---fara diacritice, Lizzy

Oana, mami de Ana Maria (intr-o zi de 13... 13 iunie 2008) si Paul-Victor (ziua cea mai lunga: 21 iunie 2006)
Priveste partea buna a lucrurilor

..........
prichindeii
O zii placuta sa aveti,azi sunt ft. bizi

Mergi la inceput