Mami de fulgusori de novdec 2009- Bravo Carla(188)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

azi facem si n oi o lunita si mai mult decat atat, e ziua de nastere a lui tati.
facem cinste:



Ramonika Ruxandra tati si Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laviniablaga spune:

LA MULTI ANI RUXANDRA DE RAMONIK!
LA MULTI ANI TATI DE RUXANDRA SI SOT DE RAMONIK!

LA MULTI ANI Alexandra si Georgiana DE SPERANTA76!
LA MULTI ANI Raluca Magdalena DE LAURADI!
LA MULTI ANI Dragos Andrei si Eva Maria DE GABITZA35!



Lavi, cea mai fericita mami de Rares Cristian Blaga
poze noi cu bebeloiAvem doua lunite!!!!Minunea Mea Rares CristianNASTEREA UNUI FULGUSOR GRABIT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

deci pana la urma cine scrie mesajul de predare a stafetei pt. pufuleti? Krelia?

si ce facem cu gravidutele care au ramas in lista si nu au mai intrat de mult si nu au anuntat ca au nascut? eu as zice sa nu le trecem, pt. ca oricum nu avem datele copiilor lor, nu le putem trece tot la gravidute.




Ramonika Ruxandra tati si Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laviniablaga spune:

MULTUMIM RAMONIK DE TRATATIE!TE PUP...ESTI O DULCE! SA ITI TRAIASCA CELE DOUA COMORI...FIICA SI SOTUL ....SI BINEINTELES VLADUTZ!

Lavi, cea mai fericita mami de Rares Cristian Blaga
poze noi cu bebeloiAvem doua lunite!!!!Minunea Mea Rares CristianNASTEREA UNUI FULGUSOR GRABIT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

lavi - multumim, esti o draguta, ca de obicei.

flavours - dankutza a scris ceva de vaccinurile astea in ultimele pagini ale capitolului trecut, daca ai rabdare sa cauti.



Ramonika Ruxandra tati si Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laviniablaga spune:

RAMONIK...EU I-AM TRIMIS SI LA MONIS UN MESAJ CU O IDEE DE PREDARE DE STAFETA...CA MA APUCASE IN MOD SUBIT INSPIRATIA...IL POSTEZ SI AICI CA SA IMI SPUNETI CE PARERE AVETI...NU E OBLIGATORIU SA FIE ASTA MESAJUL....DAR POATE CA VA REPREZENTA O SURSA DE INSPIRATIE PENTRU CEI CARE VOR SCRIE!



Idee pentru predarea stafetei:

Scrisoare catre pufuletii de ianuarie-februarie 2010!

Dragi pufuleti,

Noi, fulgusorii de noiembrie-decembrie 2010, am venit pe lume cu menirea de a lumina vietile parintilor nostri! Timp de noua luni, prin intermediul mamicilor noastre ne-am cunoscut, si am putut sa ne impartasim unul celuilalt experientele vietii intrauterine....Mamele noastre s-au incurajat reciproc, au plans si au ras pentru necazurile sau bucuriile fiecareia, au legat prietenii frumoase, si-au dat sfaturi si au invatat unele de altele! Noi, mai intai am fost martori tacuti, de acolo, din burtica, la toate aceste evenimente, iar apoi, incepand cu luna septembrie, cei mai grabiti dintre noi au venit pe lume.
E timpul ca noi sa ne luam ramas bun de la acest prim capitol minunat al vietii noastre, de la aceasta "Odisee" care a reprezentat debutul nostru in lume! Acum vom pasi increzatori catre Clubul Scutecelor, unde zi de zi, vom invata, cu ajutorul mamicilor noastre sa devenim oameni! Avem incredere, ca in locul nostru, veti ramane voi, micutii si plapanzii pufuleti, si ca veti sti, sa aduceti bucurie in vietile familiilor voastre! Va dorim voua o viata cat mai frumoasa, iar mamicilor voastre mult curaj, puterea de a depasi orice greutate, intelepciunea de a lua cele mai bune decizii in ceea ce va priveste si ca experienta nasterii voastre sa le umple de fericire! Va asteptam si pe voi cu mult drag in etapa urmatoare - la Clubul Scutecelor!

Iar acum, pentru fiecare mamica de pufulet, dedicam o mica poezie, de incurajare scrisa de Benoni Catana:
INCURAJARE
Ai castigat pe drept examenul vietii,
Te-ai bucurat sa lupti, sa faci si mult si bine,
Nu ti-ai precupetit elanul tineretii
Si multi din preajma ta s-au bucurat de tine!

Dar astazi te vad trista, caci ai uitat, se pare
Zicala batraneasca si plina de-adevar
Ca nu pomii nevolnici se scutura mai tare
Ci nucul cel mai rodnic si incarcatul mar...

Sunt unii care sapa si rod pe dedesubt,
Dar nu-i uita pe ceilalti ce tot te vor iubi
Oricat si-orice vei face, fie putin, sau mult,
De ti se-nchide-o usa, o alta s-o ivi...

Sa nu-ti faci din tristete o scara de matasa,
Acest pamant se-nvarte si totu-i trecator...
Cei dragi acum te-asteapta sa fii mai mult acasa,
Tu lasa-te iubita si fii mai mult a lor...

Lavi, cea mai fericita mami de Rares Cristian Blaga
poze noi cu bebeloiAvem doua lunite!!!!Minunea Mea Rares CristianNASTEREA UNUI FULGUSOR GRABIT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

elo' fete!

am intrat scurt...doarme printesu'..si vreau sa-i scot si nasucul la aerel , ca ieri, tare bine i-a fost....a dormit si in casa cand am ajuns...ceea ce nu facea foarte des inainte....cum dadea de cald, incepea concertul....asa...

vroiam sa dau raspuns pentru raluci...noi am luat de curand batista bebelusului, de la farmacia Dona....pana de curand ii bagam doar ser si...gata..insa, nu intotdeauna ii da afara...si cum era cam fornait, am zis sa incercam si cu batista asta.....mare grija insa la turatia aspiratorului, sa il dai pe minim, plus...daca poti, sa tii aspiratorul pe hol si doar furtunul in camera, iar usa sa fie inchisa, pt ca noi am dat drumul aspiratorului langa copil si au inceput niste zbierete.....asa, usa mai estompeaza din zgomot. Legat de utilitate, sa stii ca mie mi s-a parut util, caci a tras mucutii aposi in pompita aia detasabila.

Sper sa-ti fost utila descrierea. Util ar fi sa te ajute si tati, el sa dea drumul la aspirator e partea cealalta a usii, iar tu, sa rezolvi nasucul

eh, gata, s-a trezit, il pregatesc de plimbare, pupix la fete!


EDIT....legat de mesajul de predare a stafetei...eu ma gandeam sa-l compilam intr-unul mai mare, din partea fiecareia care va dori sa-si lasa cateva ganduri ....si sa facem astfel un mesaj luuuuungg...demn de prima Odisee a lui 2010 ...parerea mea.

_
Krelia, mami de printes Rares-Mihai

"Orice copil te face sa vrei sa mai traiesti odata"
Muhammad Ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

lavi - mi se pare foarte bun mesajul tau. daca nu a mai pregatit nimeni nimic, eu zic sa-l scriem pe al tau. daca a mai scris cineva ceva, eventual putem sa combinam mai multe mesaje.
eu n-am facut nik, recunosc, consider un succes faptul ca am putut si eu sta linistita la pt. 5 minute azi.
mai sper si la un pt. azi, sper sa am noroc, insa deocamdata printzesa e cu ochii cat cepele...

krelia - de acord cu mesajul, insa sa vedem cine mai scrie, in afara de tine si de lavi.



Ramonika Ruxandra tati si Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

hello
am citit pe fuga, dar revin mai incolo
pentru moment vroiam sa va zic parerea mea legat de stafeta - fiecare care vrea si se simte inspirata si simte ca are ceva de transmis, sa intre la ian-feb, sa scrie.... parerea mea ofc

monis si piticutzul Santiago (Iulian 02 nov '09) l-au primit pe Mos Craciun

poze de azi de ieri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

coquelicot
Inainte de vaccin medicul de familie ii face un control. Nu stiu exact in ce consta acest control. Probabil ca asculta inimioara, se uite la culoarea pielii, cantarit, masurat, etc. (asta banuiesc eu). Ea mi-a zis sa fac un control neorologic, pt ca acesti medici sunt cei mai buni in a detecta orice problema decat medicul de familie, (care doar stie putin din toate). Ea zicea ca o sa-i testeze reflexele si alte chestii. Eu, ma gandesc ca rau nu are ce sa ii faca. Mai ales ca a mea s-a nascut micuta tare si cu retard de crestere. Eu, sigur o sa-i fac. E doar un control.
Mai tarziu o s-o duc si la un control oftalamologic, sa vedem daca sta bine cu ochisorii. (Cezarica a stat in incubator. ) La 6 luni o s-o duc si la un control la un medic ortoped, unde s-o controloeze de la fontanela pana la degetelele de la picioare. (asa ne-a recomnadat moasa).

Screeningul neonatal pe care l-am facut noi, se face la 36-72 de ore de la nastere, sau in a doua saptamana de la nastere. L-am facut la Laboratoarele Synlab A costat 420 lei. Citeste linkul si iti va raspunde la intrebari mai bine decat mine. Poate, nu ar fi rau sa suni acolo si sa afli daca sunt si alte teste. Eu, doar de asta am aflat. Daca mai aflu ceva, iti scriu.
Daca te intereseaza am nr de telefon de la geneticiana din Filantropia, dr Nedelea Florina. AM si mailul ei. Daca le vrei, ti le trimit prin PM.

Verisoara asta a mea este medic de familie, deci ea face vaccinuri la bebei. Mi-a zis sa nu fac Hexa pt ca nu e bun. A vazut reactii destule de urate la el. Nu din cauza Hepatitei B, nu il recomnada. EA nu i-a facut copilului ei nici Egerix B (care este numai pt hepatita B) si nici Hexa (care contine si Hepatita B). I-a facut Pentaxim.



Mami de amazoana

My Perfect Baby - poze din 29 decembrie (nascuta in 09.12.09)

www.youtube.com/watch?v=o_juSnOhMdc" target="_blank"> Cezarica isi face gimnastica de dimineata

Mergi la inceput