antibiotic la rosu in gat cu febra?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Din propria experienta cu copii si din cate am mai citit, virozele in general dau mai mult de o zi de febra. Asa ca daca astepti ca dupa o zi sa scada temperatura, de cele mai multe ori astepti degeaba, Ma surprinde ca un medic se asteapta la asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

Si noi avem o problema similara. Fetita mea are rosu in gat de ceva vreme fara insa alte simptome iar de vreo 5 zile am vazut si un punct de puroi pe o amigdala. Febra nu a facut si nu face. I-am mai dat Tantum verde si cam atat.
Nu prea mai am cum sa dau de medic pana la anul.
Asa ca, ma gandesc daca sa-i dau antibiotic sau nu. Nu prea sunt adepta lor, dar punctul acela de puroi (daca o fi singurul), nu-mi da pace.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katalyna spune:

diciu, am vazut ca esti din bucuresti, cum adica nu gasesti medic pana la anu? una la mana, dr stanciu este la cabinet si a doua la mana avem atatea spitale care au camera de garda incat e loc pt toata lumea, de ce nu mergeti sa va vada un medic? hidrateaza-l foarte bine cu ceai si lamaie, supe multe si incearca sa eviti stiksuri si alte alimente care ar putea sa-l zgarie in gat.

antibioticele sunt un subiect controversat pentru unii medici. eu stiu foarte bine de ce le si recomanda atat de usor si anume ca sa aiba ei acoperire ca nu se intampla nimic cu copilul. decat sa ne cheme de 7 ori ca sa vada cum evolueaza starea copilului e mai simplu sa ii dea un antibiotic si se rezolva mai repede sau....nu.

eu m-am lamurit cu medicii de pe salvare. avea fetita mea vreo 7 luni si febra foarte mare 39.6, am chemat salvarea si ne-a dat zinnat ca are rosu in gat a doua zi eram la spital internate ca nu mai manca nimic si la analize a iesit rotavirus care nu se trateaza cu antibiotice, ce a vazut dr aia in gatul copilului meu? pentru ce se mai fac analize sa se vada daca e bacterie sau virus daca se vede din gat difereta?

mnedicul de familie recomanda antibiotice ca pe bomboane, la orice muc si rosu in gat ne da antibiotic, daca o intreb daca chiar trebuie imi zice sa o mai las o zi doua si sa vad cum evolueaza, cum vine asta? pai ori e ori nu e nevoie de antibiotic?

la fel ca multe mamici si eu m-am desteptat tarziu si am inceput sa cer parerea si altor medici. cand i-am spus medicului de fam ca am tinut copilul 3 zile cu febra 39.6 cu 8 a facut ochii mari, nu-i venea sa creada, a 3-a zi am mers la pediatru si cand i-am zis ca a facut un scaun moale si ca am tinut-o 3 zile cu febra a zambit satisfacut ca n-am sarit cu antibiotic. atunci a fost o enteroviroza.

toti medicii buni spunca 3 zile sa ii scazi febra cu antitermice, de preferat numai paracetamol supozitor si panadol si impachetari, bai cu apa calaie pana la brau, sosete ude cu apa rece cu otet si daca dupa 3 zile nu scade febra, abia atunci se da antib, insa de cele mai multe ori dupa 3 zile se cam vad cauzele febrei.

la bronsiolite se fac aerosoli, se dau antitusive si antialergic.

anul trecut i-am dat copilului antibiotic de 3 ori din cauza ca am avut incredere oarba in medicul de familie si sunt convinsa ca daca nu ii dadeam, organismul lupta cu virusii si nu mai racea atat de des. acum in iarna asta a racit de 2 ori, dar nu i-am mai dat antibiotic si este foarte bine copilul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_rianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui diciu

Si noi avem o problema similara. Fetita mea are rosu in gat de ceva vreme fara insa alte simptome iar de vreo 5 zile am vazut si un punct de puroi pe o amigdala. Febra nu a facut si nu face. I-am mai dat Tantum verde si cam atat.
Nu prea mai am cum sa dau de medic pana la anul.
Asa ca, ma gandesc daca sa-i dau antibiotic sau nu. Nu prea sunt adepta lor, dar punctul acela de puroi (daca o fi singurul), nu-mi da pace.


diciu




"daca dragoste nu e...nimic nu e"



nu e de joaca cu rosul in gat...tudor al meu mai face rosu in gat si-l duce "pe picioare" pana face febra. de fiecare data cand face febra gatul lui e deja cu puroi. cu augmentin la noi e cel mai eficient. sa nu credeti acum ca face des. ultima data ni s-a intamplat in vara asta la mare. fara antibiotic, doar cu antitermice, nu trece, oricata reticenta ar fi la antibiotice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Rosul in gat nu cere antibiotic. Daca apar puncte sau firisoare de puroi pe amigdale, abia atunci se ia antibiotic.

Eu sunt contra antibioticelor si mai mult de 1/an copiii mei nu "servesc" asa ceva. Singurul moment in care medicul nu ma mai lasa sa "cotcodacesc" contra antibioticelor e cand apare puroiul pe amigdale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_rianna spune:

pai despre asta vorbeam si eu anya. la tudor orice rosu in gat se transforma pana la urma in puroi pe amigdale si nu scapa fara antibiotice. nu vreau ca din "chestii" netratate sa sufere mai tarziu. cam de 2 ori pe an el face tratament cu antibiotice pentru gat ....in rest, mai un tantum verde spray ca-i place ...homeovox pt ca raguseste relativ usor...si antitermice la nevoie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Diciu, legat de puroiul pe amigdale, sau respectiv punctele acelea albe de pe amigdale. Ai mei au avut in "sezonul" asta de 3 ori! Prima oara febra mare, antibiotic. Ok. Nu trecuse o saptamana dupa ce terminasera tura 2 de antibiotic (pentru 2 probleme diferite) si ii vad cu o jena in gat: intai fetita, apoi baiatul(ca asa-i la noi). SI cand ma uit vad oroarea cu "puroiul" respectiv. LA fetita amigdalele erau si ff rosii, la baiat nu. Am vb cu pediatra la telefon si am decis sa asteptam sa faca si febra mare inainte sa atacam problema. N-au facut. Intre timp, cu ochii pe ei a mai trecut putin timp(cateva zile), le-am facut si exudatul si analizele de sange si surpriza, cu tot "puroiul" in gat, in organism nici urma de infectie. Aveau doar toate simptomele unei raceli usoare: usoara tuse, rinoree si jena in gat. In 2 saptamani au fost ok ambii pentru aproape 2 luni, ca acum iar facura pocinogul- de data asta intai baiatul, apoi fetita. Cu baiatul iar antibiotic, cu fata nu, desi e clar ca initial au avut aceeasi problema, probabil din aceeasi sursa, insa organismul lor a raspuns diferit atacului infectios.
Sanatate.


http://www.dropshots.com/dochia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katalyna spune:

daca, copilul a fost invatat cu antibiotice la rosu in gat e normal sa nu-i mai lupte organismul decat cu 'ajutorul' antibioticelor. otitele in general sunt de origine virala, insa majoritatea medicilor dau antibiotic desi ar putea sa dea niste picaturi pentru urechi. numai in romania se arunca asa cu antibiotice.
in anglia de expl nu-ti dau antib pt rosu in gat, nu iti dau nici macar supozitoare pentru febra fara reteta de la medic. aici in schimb medicii sunt fan antibiotice eu de expl pot sa-mi deshcid liistita o farmacie, cunostintele mele deja s-au abonat la mine, am mai scapat de unele, darinca mai am vreo 3-4 feluri de antibiotice, unele din ele date ca si indicatie pt tratament, altele ca sa le am in casa.
de ceva timp nu-mi mai da antibiotice sa am in casa ca m-a simtit ca mi se ridica parul in cap cand aud de ele.
eu sunt foarte indignata ca medicii de familie isi uita functia si se cred pediatri, mai daca eu as simti ca ma depaseste situatia as scrie foarte frumos o trimitere sa isi duca omul copilul la unul mai bun ca mine, dar mandria este mai presus decat juramantul depus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katalyna spune:

Citat:
citat din mesajul lui anya

Rosul in gat nu cere antibiotic. Daca apar puncte sau firisoare de puroi pe amigdale, abia atunci se ia antibiotic.

Eu sunt contra antibioticelor si mai mult de 1/an copiii mei nu "servesc" asa ceva. Singurul moment in care medicul nu ma mai lasa sa "cotcodacesc" contra antibioticelor e cand apare puroiul pe amigdale.

Anya



se fac analize chiar si atunci, la urgente se face hemograma pe loc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

mai, atata cat ma pricep eu la medicina si din experienta cu fetele mele si bolile lor si pediatrii de aici de la "tarile civilizate" de unde stau cica, pot spune ca la topicul asta am citit multe ineptii scrise cu multa siguranta cu caracter de adevaruri absolute.

mie mi-ar fi teama sa combat cu atata usurinta un doctor pe care nu il cunosc pe un caz pe care nu il stiu. m-as gandi ca sunt detalii care poate imi scapa, ca poate nu ma pricep atat de bine, chestii de astea.

Mergi la inceput