antibiotic la rosu in gat cu febra?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Dry_vodka imi pare rau pentru experienta ta, nefasta, intradevar exista cazuri in care prezenta la spital si antibioticul sunt necesare. Si e normal sa procedezi asa cu copilul tau.

Insa uite, eu la fetita cea mica de 2 ani jumate nu i-am dat nicicand antibiotic, nici nu i-a fost prescris pana la varsta asta si a avut febra peste 38,5. Ca un exemplu daca ar avea de ex gripa porcina aici se manifesta cu temperaturi peste 38,5 deci clar nu i-as da antibiotic, ar fi de natura virala deci nu ar necesita tratament cu antibiotic.

Cum spuneam in 2 ani jumate a avut si temperatura de peste 38,5 la gripa, a vazut-o medicul si nu i-a prescris antibiotic. Febra a scazut (nu prin minune si nu rapid, deci a mai durat 24 ore cand scadea si crestea iar) cu paracetamol si ibuprofen. Atat.

Aici racelile nu sunt "recunoscute" adica se admite ca scaderea temepraturii corpului poate favoriza instalarea unui virus, insa si acela tot virus este, deci toate "racelile" sunt de fapt virale, unele mai puternice altele mai usoare.

Ce sa zic, nu doresc sa supar pe nimeni insa sunt mandra ca fetita mea n-a luat antibiotic in viata ei (si se prescrie si aici, fetita prietenilor mei de aceeasi varsta a luat de vreo trei ori la infectii bacteriene) pe cand fiul meu crescut in Romania in primii 4 ani cred ca a luat antobiotic la fiecare 3-4 luni cand mai culegea vreun virus ca am ascultat cu sfintenie sfatul medicului, din pacate nefiind foarte informata si considerand ca stie medicul mai bine (cum ar fi si normal).

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dry_votka spune:

Asa este, Luna1.
Ai avut si noroc de medici priceputi, care au vazut clar cu ce "au de-a face" si nu s-au repezit la prescris antibiotice aiurea, si ti-au si explicat.
Nici eu nu sunt de acord cu luatul antibioticelor una-doua, ci doar daca medicul chiar le-a prescris iar situatia se agraveaza. Adica nici nu resping ideea "din principiu" , tocmai ca se poate dovedi util; iar la "rosu in gat" as incerca mai intai si niste pastile de supt bune - cu o substanta antimocrobiana/antibacteriana eficace (de ex hexolaretten ,sau faringosept, chiar este foarte bun), nu doar zahar si lamaie ori mentol.

http://verze.ro
simtul umorului nu a murit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maminuta spune:

Dragele mele,de ce oare e asa greu sa se discute pasnic,fara jigniri,fara insinuari rautacioase care nu au nici o logica sa se regaseasca aici,pe un forum de copii unde o mamica posteaza pentru a cere eventual un ajutor,si a nu crea dispute.
Nu era mai simplu,mai ales cele ( cei) care aveti si ceva cunostinte medicale sa ii spuneti mamicii Dora ce ar avea de facut in viziunea voastra,respectiv sa ii faca copilului iute un exudat si in functie de rezultat sa ia decizia potrivita in privinta administarrii antibioticului?
Chiar nu pot intelege,atunci cind vad astfel de alunecari de la esenta topicului deschis initial .Mai ales ca este un forum despre copii,unde esential este sa ne fim de folos unii altora in primul rind in beneficiul copiilor nostri.
Eu personal fac apel la discutii la obiect,fara polemici,fara jigniri la adresa altora,daca doriti totusi discutii in contradictoriu,purtati-le mai bine pe pm.Asta din respect fata de copilul in numele caruia mamica cerea ajutor.Multumesc.
Mamica Popescudora sanatate multa la micut si sa ne dai vesti cum evoluati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unique spune:

Citat:
citat din mesajul lui allinta

Unique, fetitei tale i s-a facut exudat faringian ?


I-au facut exudat faringian si a iesit negativ, dar doctorita care ne-a externat ne-a recomandat antibiotic Sumamed, pentru ca: "analizele spun una, iar gatul ei spune altceva".
Acum avem probleme mari cu nasucul care tot curge, si se plange ca o mananca ochii. Ultimul medic ce a vazut-o ne-a recomandat Zyrtec spunand ca pare a fi o alergie.O sa ii repet analizele dupa sarbatori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui unique

Citat:
citat din mesajul lui allinta

Unique, fetitei tale i s-a facut exudat faringian ?


I-au facut exudat faringian si a iesit negativ, dar doctorita care ne-a externat ne-a recomandat antibiotic Sumamed, pentru ca: "analizele spun una, iar gatul ei spune altceva".
Acum avem probleme mari cu nasucul care tot curge, si se plange ca o mananca ochii. Ultimul medic ce a vazut-o ne-a recomandat Zyrtec spunand ca pare a fi o alergie.O sa ii repet analizele dupa sarbatori.


Sa o duci si la oftalmolog; ar putea avea conjuctivita.
Eu am avut amigdalele fff inflamate, dar nu am luat antibiotic, ci doar paracetamol, antiinflamator si pastile pt gat. Doar asa a trecut.
Nu sunt medic, dar iti recomand ca inainte de a-i da copilului antibiotic, cumpara-i spray Tantum verde si da-i cu el in gatulet dupa cum scrie in prospect. Vezi sa ii dai chiar la amigdale.
Sanatate.


allinta

SARBATORI FERICITE !





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Dry-vodka, experienta prin care ai trecut este una nefericita...si imi pare rau...Acum, nici eu nici tu nu stim ce s-ar fi intamplat daca ti s-ar fi administrat antibiotic...in general chiar si dupa 1-2 zile de la inceperea antibioticului, febra inca exista (si poate fi chiar mare)...deci asta nu ar fi combatut nicicum febra...
Baiatul meu nu face febra 38C...el face direct 40C...asa e organismul lui...si ajunge usor la 41C...Baiatul prietenei mele nu face deloc febra...de abia trece de 37C...

Dar e bine de stiut, si de asta tot insist, ca noi, in primul rand, ca parinti, trebuie sa insistam pe langa doctor, ca atunci cand prescriu antibiotic sa faca si un exudat insotit de antibiograma (nu este deloc costisitor, doar consumator de timp). Si asta tot pentru binele copiiilor nostrii, pentru ca, nu orice antibiotic e bun pentru orice infectie...Si te trezesti ca administrezi copilului un antibiotic 7-10 zile, fara nici un efect, organismul lupta singur saracul si cu medicamentul si cu bacteria, sau infectia se agraveaza, si trebuie sa schimbi antibioticul cu unul mai puternic...iar la infectia urmatoare, vei incepe direct cu antibioticul puternic tratamentul...
Iar daca copilul chiar nu are nevoie de antibiotic, de ce sa il dai? Daca organismul e capabil sa lupte singur, si nu numai asta, dar acel organism isi va forma "soldati cu memorie" care la urmatoarea infectie vor stii cum sa lupte cu inamicul mult mai eficient si mai rapid...si la urmatoarea, nici macar nu iti vei da seama ca virusul a incercat sa iti "atace" copilul...

Xio, eu incerc sa te invat cate una alta...din bunatate...Ma deranjeaza atitudinea de medic la care te duci cu o durere de cap si iti da agocalmin sa iti treaca...Dar nu te intreaba de ce te doare capu'. E adevarat ca pt moment iti trece durerea de cap...dar poate te doare capu ca ai dat cu el in usa, sau ca asculti tv-ul la maxim in fiecare zi, sau ca ai baut prea mult in noaptea precedenta, sau ca iti place sa te invarti juma de ora...si ar fi mult mai simplu sa eviti situatiile in care te ia durerea de cap...
Si chiar sunt curioasa, cum se deosebeste la voi un strep de un staph doar cu privirea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Citat:
citat din mesajul lui popescudora

I-am dat antibioticul pana la urma, cam dupa a treia doza nu a mai facut febra. Avea o febra dificila, panadolul nu are efect, nurofenul i-o scade dar nu de tot, cel mai eficient e novocalminul, si decat sa-l indop cu novocalmin, am preferat sa-i dau antibioticul. Momentan piticut e bine, am luat eu raceala de la el si e a doua noapte cand fac febra, dar n-o sa iau antibiotic



PopescuDora, in cazul in care ar fi fost strep (dar nu stii asta pt ca nu i-a fost facut exudat) ar fi bine sa iei antibiotic si tu...pt ca strep-ul netratat poate da complicatii cu rinichii in timp, si daca mai ai si alti copilasi, ii poti infecta si pe ei, sau chiar ii poti da boala inapoi puiului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Sanziana , nu te supara dar tu nu ai ce sa ma inveti in domeniul asta atata timp cat afisezi aroganta de care tu te plangi ca o vezi la medici , atata timp cat suntem pe un forum si atata timp cat nu stiu ce meserie ai tu .
Si atata timp cat nu ai stiut ca diferenta dintre viral si bacterian se poate vedea si la examenul cav. , nu e de certitudine , dar te indruma spre conduita.
streptococul si stafiloccul sunt din aceeasi "gasca".


***Fur is for petting**
http://www.xfactor.ro/#tp (produse eco)
http://www.adoptiicaini.ro/adoptii-virtuale/
http://www.adoptiipisici.ro/adoptii-virtuale/

http://freecycletm.ecosapiens.ro/

http://accesoriisihaine.blogspot.com/

http://www.4animals.ro/ajuta.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns popescudora spune:

Piticul se simte bine, nu a mai facut febra in ultimele zile si nu mai e marait. I-am dat si Tantum verde pentru gat, si ii mai fac ceaiuri cu lamaie si miere. Eu cu toate intentiile mele bune de a rezista fara antibiotic, dupa 2 zile de zacut la pat cu febra n-am mai rezistat si am decis aseara sa iau si eu, si am avut prima noapte fara temperatura, deci se pare ca in cazul asta chiar era necesar.
Intr-adevar, medicii recomanda ft rar la noi exudat si antibiograma, eu i-am facut odata piticului din proprie initiativa cand de la o tuse si putin rosu in gat, fara febra, imi recomandase pediatra antibiotice pentru a 3-a oara intr-o luna (si vroia sa incerce cu Cefaclor, care am inteles ca e destul de tare, adica practic facem experimente pe pielea piticului sa vedem ce antibiotic functioneaza ). L-am dus la Cantacuzino si mi-a iesit negativ, asa ca atunci nu i-am mai dat. Si am mai fost surprinsa de o pediatra de la Sanador la care am fost sa facem un control de rutina, avusese micutul cateva zile diaree si un pic de febra, si prima intrebare cand a auzit a fost daca i-am dat antibiotic! Nu zic cand era mic si l-am dus la spital ptr ca avea colici puternici si scaune un pic mai moi (dar nu si dese) si nu stiam de ce plange, am nimerit o doctorita care s-a gandit ca poate e deranjat la burtica si sa ii dau 2-3 zile antibiotic asa, preventiv . Evident ca nu i-am dat nici atunci.
M-am saturat ca de fiecare data cand ma duc la orice doctor cu orice problema sa imi tranteasca pe reteta nelipsitul antibiotic. De aceea am avut indoielile mele si de data asta, desi doctora respectiva a insistat sa-i fac tratamentul, ca altfel nu-i trece.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Fetita mea face rosu in gat fara febra, rar de tot se intampla sa faca. Cand e racita, pasii urmati sunt : consult la 3 zile, auscultat plamani, inimioara, respiratie, uitat in gat si tratament. Daca nu se aude nimic la plaman si nu prezinta febra ni se prescriu antialergic, nurofen sau paracetamol suspensie si cam atat, eventual siropel de tuse. Daca face febra ne lasa o zi, a doua zi daca febra persista, antibiotic. Eu sunt anti antibiotic, dar asta primavara cand a contactat stafilococul auriu, am fost la 5 medici, 3 au zis nu antibiotic, 2 da. Initial am zis ca nu-i dau ca au fost 3 pareri contra, apoi s-a agravat si i-am dat. A trecut cu bine, nu a facut complicatii, dar a trebuit sa-i dau 2 sapt augmentin. Daca ii dadeam de prima data poate nu necesita doua sapt de antibiotic. E f greu sa iei decizii cand parerile medicilor difera. Mi se pare acum ca e mai debusolant sa mergi la mai multi, mai bine unu in care ai incredere si gata. Noi acum apelam numai la neonatologul care o consulta de mica si de fiecare data a avut dreptate in diagnostic si tratament. Si cand a fost cazul ne-a trimis la Bucuresti si a fost totul bine.

Mergi la inceput