Ghiocei Martie-Aprilie 2009 *126*

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Monica, multumesc din suflet. Mare bucurie mi-ai facut. Chiar ai stat sa mai te uiti prin ele si sa alegi.

Ma duc in oras sa le printez foto.

A, si ce e mai important....Mai avem un dintisor sus. Imi fac mea culpa...d-aia isi suge copchilu deshtu' si s-a trezit azinoapte. Deja, stiu ca o sa ma ciufuleasca Ilinca...d-aia fug sa nu ma paleasca cu vreun galosh in cap.

Ilincuta

Plec la manichiura si apoi la foto. Vb pe seara.

Poze Raru
Poze noi

Rares Rarisel cel mai frumusel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Timi07 spune:

Servus mamici si bebici, pardon copilasi mari de-acum

Eu am inceput lucrul di 17 noiembrie si-am trecut prin depresia pre si post reintoarcere si chiar si acum imi vine sa fug la micutzica mea dar e ok. Copila e super eu sunt singura care am suferit. Deocamdata e cu bunicii pe care-i avem la noi pana in ianuarie deci trai pe vatrai pt fetele mele.

Saptamana asta ne-a dat primul dintisor, papam cu poftsa fructe in rest mai strambam din nasuc. Inca papa la san de cate ori se poate si sper sa continuam asa pana dupa un an. In rest ma mulg la lucru ceea ce e cosmarul vietii mele dar ce sa fac...

aici puteti vedea cum a crescut puiutza mea. Nu sunt la zi pozele dar sunt totusi destul de recente ultimele.

Pt ca nu stiu daca o sa mai am ocazia sa intru pe net va urez de acum Craciun Fericit si sa fie Mosul generos cu voi

Timi, Maria Sophie(05.08.2007) si Sarah Ioana (14.04.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raaluca spune:

Ela, noi nu am mancat mazare si intel;eg ca mazarea ar fi interzisa cel putin pana la 1 an!
Eu de FASOLE VERDE vorbeam. Falosea VERDE este printre primele legume recomandate.
La fructe merge f bine inca de la inceput AVOCADO

AYLA noi am mancat avocado imediat dupa morcov si mar (mar nu ne-a placut). Asa am inceput : suc de morcovi, suc de mar =cahhh, mar copt = cahhh, si avocado, mango... piersica, para ...
Noi avocado il combinam cu suc de morcovi, suc de mar (asa vrea mar), cu suc de para, cu suc de portocala ... azi am mancat si cu suc de pruna (Adica para, marul morcovul... etc bagate la storcator)
E de preferat ca avocado sa-l amesteci cu un alt fruct mai zemos. Cred ca merge foarte bine si cu iaurt dar nu am incercat inca.


KOKO 1 am vazut pozel cu dragalasul de Cezar



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raaluca spune:

Gigelica vazut Pitonul in poze

Magdyi, nu pot sa fiu de acord cu asa ceva. Sigur, stiu de metoda asta, am urmarit chiar si o emisiune (parca pe romantica era) in care se ezplica metoda asta dar eu tot nu pot sa o aplic. Am convenit cu C. inca de la inceput sa nu o lasam sa planga orice ar fi. La varsta asta e prea mica ca sa fie vorba de alint. Un bebelush are nevoie de mama lui. E universul lui. Noi dormim cu Lena in aceeasi camera si avem patutul ei lipit de al nostru. Intrucat avem un pat cu ceva denivelari si inca nu am reusit sa luam o saltea mai normala nu o luam in pat decat spre dimineata. Ziua dormim in patul mare.
Si ... ne luam in brate toti trei

Pisigri eu stiam ca grisul mananca calciu ... nu am nici o explicatei pentru asta. Noi nu mancam.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

www.youtube.com/watch?v=leQBNSyQiLc" target="_blank">Nasteri orgasmice

www.rockyou.com/show_my_gallery.php?source=ppsl&instanceid=155635897" target="_blank">The Christmas Story
www.glitter-graphics.com/users/monika21m" target="_blank">Monica, mommy blessed with my children Claudiu-Adrian(20.01.2005),Luana-Emilia(28.01.2009)
and my angels Alma-Lorena(28-30.01.2009),Maria-Alexandra(29.10.2009-13weeks)
My baby, my joy, my heart, my gift from God
Light a candle for Alma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raaluca spune:

Dyanna asa cum s-a mai spus scaunele Britax, Romer au trecut cu brio testele de siguranta.
E pe lista noastra dar mai asteptam pana in ianuarie. Pana atunci am tot citit si ne-am informat.
Sunt printre primele ca nivel de siguranta si comfort. Exista si la noi o firma in sf. gheroghe care livreaza in toata tara.
Am si niste situri din germania care fac livrari si in romania prin pegasus (corespondentul ptr romania al firmei de curierat din germania)
Au si husa de vara. In orice caz, atentie ca scaunul sa se poata lasa pe spate pana la pozitia somn. Exista si scaune cu huse de bumbac in care tot transpira bebele. Asta din cauza scaunului si nu a materialului

Daca vrei mai multe informatii da PM.
www.scauneauto.ro/" target="_blank">AICI pentru Romania.

Mai stiu si alte situri din germania www.pingpong-online.com/?gclid=CKbd9-fdrZ0CFc4WzAodRk-J6A" target="_blank">ASTA, de exemplu.

Sau poti sa citesti si comentariile de AICI. Sunt pentru noi



p.s. Eu am telefonat la cei din Romania si am vb cu un domn care mi s-a parut destul de serios. Cica folosesc o firma de curierat si il livreaza acasa.Primul kg este 25 ron apoi celelalte sunt cate 8 ron. Scaunul are Intre 10 si 15 kg. Depinde de model.
Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

am fost la revizia de 9 luni.
Suntem bine: 10kile 300, 76 cm, fontanela ok, capatana bine.Suntem pe plus.

Am primit si cadou de Craciun de la dr:2 borcanele Nestle, un sampon de bebe,o canuta cu pai, 8 iaurturi cu fructe si ne-a mai dat separat niste monodoze, de fapt mostre de cereale de orez si lapta praf Nan- ca a zis dr sa nu dau banii pe ele ca poate nu ii plac si nu are rost ca pentru testare sa desfac o cutie.


Ma duc sa citesc din urma acum si adorm colpilu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

daca vrea cineva o sanie roz noua? 100ron?-sa dea pm

stiu pe cineva care vinde-eu mi-am comandat.

asa arata:
http://www.bebecarucior.ro/produs2653/ALPEN-GAUDI---SANIE-BAMBINO.htm

_

rasfat pentru tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Salutare, tufete.
Io cu alergatura: Doamne, daca aci la noi e nebunie, imi inchipui ce e la Bucuresti! Am fost ieri la Real (pana la urma de acolo am luat bradutzul, ca la piatza era mai mare nebunie) si parca tot orasul se stransese acolo, am vazut doi care s-au luat la bataie la propriu din cauza unui loc de parcare (ambii ziceau ca l-au ochit mai repede),eu am avut mare noroc, cum am ajuns am vazut unul iesind si pac i-am luat locul, fara lupte
Cu regimul inca sunt pe baricade, sunt mandra de mine, ieri am mancat toata ziua legume fierte la steamer (ieri mi l-am luat, din Real, ca nici nu stiam ce e ala pana n-am auzit-o pe Aris vorbind de el). Am incercat s-o fraieresc pe Sophiphi cu niste brocoli cu dovlecel, intai a deschis gura asteptandu-se la mar sau iaurt, cred, cand a simtit ce e m-a privit indignata si a strans buzele a greatza si mustrare totodata
Despre metoda de adormit copiii intai am zis ca ma abtin, dar ar insemna sa nu fiu eu. Deci 10 copii sa am, nu unul, si 100 de pediatrii lui Peshte sa mi-o recomande si n-as aplica-o. Nu e daunatoare lui bebe...voi credeti ca bebe e constituit strict din fizic? Si daca nu-i dam cu ciocanul peste degete sau nu-i dam racituri de porc, in rest e ok? Deci suflet n-are bebelusul nostru, nu? Si credeti-ma ca eu sunt dintre cele care de cand au nascut n-au avut mai mult de 3 ore legate somn decat accidental (stiti ce incantata va povesteam cand se nimerea sa doarma Sophia 4 ore...era sarbatoare!!)
Sa va zic altceva: aseara i-am descris metoda sotzului, foarte serioasa. A facut o fatza shocata si a zis:"SPER ca n-ai de gand sa faci asa ceva cu Phihi!!" si dupa 3 secunde:"ce absurd sunt sa-ti spun asta, stiu ca n-ai fi in stare sa faci asa ceva":))
Eu cred teribil de mult in adaptare, eu sunt convinsa ca ne putem adapta la orice, prin puterea psihicului, astfel incat sa nu suferim. Eu eram o mare "dormitoare", imi placea sa dorm si la pranz de multe ori, aproape plangeam daca mi-era intrerupt somnul! Dar de cand cu Sophiphi mi-a intrat in cap ca asta e, si va rog sa ma credeti ca nu ma simt obosita, nu-s nervoasa...nici vitamine nu iau. Bine, Sophia nu se trezeste noaptea plangand, urland, nu vrea plimbata, leganata, ea se trezeste strict sa suga si doarme inapoi. N-as putea aplica metoda aia barbara, mie nu mi-e mila atat de mult cand plange (cateodata recunosc ca ma simt enervata daca plange fara motiv aparent; e urat din partea mea, dar da, ma simt iritata daca eu fac tot posibilul si ea nu se calmeaza, asta fiindca se intampla asa rar ca nu-s obisnuita, nu prea stiu sa gestionez situatia) ci dupa ce-a plans, cand ii e fatzuca inca botzita si are lacrimi uscate de-a lungul obrajilor...atunci simt ca mor, ca innebunesc de mila! Atata timp cat traiesc eu si o sa pot, si o sa tina de mine- copilul meu NU va plange! Bebelusul nu e nici robot nici dobermann sa fie dresat. Daca vrea apropierea noastra, o va avea. Un barbat intreg la cap nu va fugi la alta de ciuda ca nevasta doarme cu copilul ci va propune sa doarma toti trei impreuna, daca asta vrea bebelusul. Se vorbeste despre intimitate...exista intimitate mai mare decat mama si tata uitandu-se prostiti de dragoste la bebelusul dintre ei? Pentru acrobatii sexuale exista alte camere si locatii. In fine, stiti ca eu am un sotz taaare tinerel, altii la varsta lui o tin din chef in chef si schimba pitzipoanca dupa pitzipoanca...dar desi el habar n-are ce-i aia teoria AP, va zic eu ca el e AP. No, eu acum stau ca denaturata la comp si el o distreaza pe Sophiphi. Nu stiu ce faceam daca aveam un sotz gelos pe bebe sau frustrat din cauza lui bebe- ca sunt si de-astia, numa cate am citit pe DC, ehehe...mare gradina Domnului!
No, m-am descarcat si pe metoda de dresare a bebelusului. Magdyi si alte fete care ati aplicat metoda, sa nu fiti suparate pe ce am zis unele dintre noi, noi am combatut metoda, nu pe voi. Vedeti, din punctul asta de vedere Niko e un exemplu foarte pozitiv, cate caramizi si-a luat in cap si nu s-a suparat, ba a inceput sa aplice sfaturile de la voi, si stiu ca nu o spune formal.
M-am intins ca broasca-n tau, ma duc sa fac niste abdomene! Sunt intr-o situatie cumplita: avem o vecina painea lui Dumnezeu, care tot timpul ne ajuta intr-un fel sau altul. Si acum a venit cu o tava imeeensa de prajituri facute de ea (vreo 6 feluri, amestecate), drept cadou de Craciun. Am fugit repede din bucatarie ca ma apuca batzaiala uitandu-ma la ele!!

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
7luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

noi maine plecam din Bucuresti asa ca va urez sarbatori fericite alaturi de minunile voastre si de familie



_

rasfat pentru tine

Mergi la inceput